ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.818
Поени од реакции
18.460
На твое место не би се замарал, кажи си го твоето, терај како ти збори и чекај го i told you моментот.
Тоа постојано се дешава, а само 3 месеца сум тука, и ми се смачи веќе, дури и мислам дека човекот повеќе ми контра колку да докаже дека е он авторитетот и дека негов збор мора да се слуша. А не сум тип на човек што клима со глава и се сложува со се и веројатно тоа му смета. Така што ништо чудно и да си отидам за скоро време.

Хм, прилично ризичен бизнис, кој му гарантира дека ќе успеат и со негова помош? Не знам и колку ќе им зема од профитот, но Амазон во моментов е страшно компетитивен, повеќе луѓе се жалат и пропаѓаат, отколку што успеваат.

Да им помагате во маркетинг, разбирам, ама вака...
Ова е еден од помалите клиенти, продаваат неколку производи (играчки)

Screenshot from 2024-07-09 15-12-10.png

а ги имаат стотици
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.802
Поени од реакции
26.364
Ова е еден од помалите клиенти, продаваат неколку производи (играчки)

Screenshot from 2024-07-09 15-12-10.png

а ги имаат стотици
Интересен концепт, го владеат амазон им генерираат продажби, само бараат уникатни производи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.950
Поени од реакции
35.857
Тоа постојано се дешава, а само 3 месеца сум тука, и ми се смачи веќе, дури и мислам дека човекот повеќе ми контра колку да докаже дека е он авторитетот и дека негов збор мора да се слуша. А не сум тип на човек што клима со глава и се сложува со се и веројатно тоа му смета. Така што ништо чудно и да си отидам за скоро време.Ова е еден од помалите клиенти, продаваат неколку производи (играчки)

Прегледај го приврзокот 423074

а ги имаат стотици
Не сум работел со Амазон, што е ова Transfers, толку ви префрла вас, или?
Интересен концепт, го владеат амазон им генерираат продажби, само бараат уникатни производи.
Не сум се расправал со тоа досега, не го разбирам Амазон толку добро. Познавам фамилија што пробаа да продаваат бебешка облека преку амазон, но им доаѓаше доста мал приход (за автоматизации и аналитика користеа готов софтвер), и се откажаа после година и нешто, затоа и прашав колку прават па да е интересен бизнис да им дава некој инвестиција.

@zmej gorjanin ако ја имаш разбрано цела логика од ова, би ти препорачал да изработиш твоја апликација каде ќе споиш разни инвеститори со вакви продавници. Ако има толку многу пари, а лимитиран ризик, верувам дека може да биде интересна идеја и ти само да си земаш некој ситен процент за тоа што си ги споил двете страни со речиси 0 ризик.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.818
Поени од реакции
18.460
Не сум работел со Амазон, што е ова Transfers, толку ви префрла вас, или?


Не сум се расправал со тоа досега, не го разбирам Амазон толку добро. Познавам фамилија што пробаа да продаваат бебешка облека преку амазон, но им доаѓаше доста мал приход (за автоматизации и аналитика користеа готов софтвер), и се откажаа после година и нешто, затоа и прашав колку прават па да е интересен бизнис да им дава некој инвестиција.

@zmej gorjanin ако ја имаш разбрано цела логика од ова, би ти препорачал да изработиш твоја апликација каде ќе споиш разни инвеститори со вакви продавници. Ако има толку многу пари, а лимитиран ризик, верувам дека може да биде интересна идеја и ти само да си земаш некој ситен процент за тоа што си ги споил двете страни со речиси 0 ризик.
Transfers се сумите кои што Амазон им ги префрла на сметка на онлајн продавниците.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.950
Поени од реакции
35.857
Transfers се сумите кои што Амазон им ги префрла на сметка на онлајн продавниците.
Солидно, не знам што продаваат, каков маркетинг тераат, и после колку време стигнале до овие суми, но ова е солидно за бизнис од овој тип (y)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.818
Поени од реакции
18.460
Солидно, не знам што продаваат, каков маркетинг тераат, и после колку време стигнале до овие суми, но ова е солидно за бизнис од овој тип (y)
Играчки за деца, почеток на 2022 ра имаат почнато со продажба, во главном на амазон се рекламираат, во план е и изработка на алатка во склоп на апликацијава која ќе можат да ја користат сите клиенти, се со цел поедноставно публикување на огласи/реклами на амазон (креирање на кампањи, групи на огласи, огласи, определување на буџети, стратегии, бид типови за истите, таргетирање на групи на луѓе на кои треба да им бидат презентирани тие огласи или препораки за нивните производи кога купувачот купува производ кој е често купуван заедно со тип на производ кој го продава клиентот да речеме итн )
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.950
Поени од реакции
35.857
Играчки за деца, почеток на 2022 ра имаат почнато со продажба, во главном на амазон се рекламираат, во план е и изработка на алатка во склоп на апликацијава која ќе можат да ја користат сите клиенти, се со цел поедноставно публикување на огласи/реклами на амазон (креирање на кампањи, групи на огласи, огласи, определување на буџети, стратегии, бид типови за истите, таргетирање на групи на луѓе на кои треба да им бидат презентирани тие огласи или препораки за нивните производи кога купувачот купува производ кој е често купуван заедно со тип на производ кој го продава клиентот да речеме итн )
Ааа чек малку, реално ова не им е профит, ова е бруто заработка каде што се исклучени само трошоците за маркетинг и за достава, колку точно имаат заработено ќе биде ако ги одземеш и парите што ги имаат потрошено за да ги набават тие + платите + останати трошоци за фирмата (локација, сметководители и тн.).

На која сума им земате процент, на ова што се гледа тука, или на нето профит?
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.818
Поени од реакции
18.460
Ааа чек малку, реално ова не им е профит, ова е бруто заработка каде што се исклучени само трошоците за маркетинг и за достава, колку точно имаат заработено ќе биде ако ги одземеш и парите што ги имаат потрошено за да ги набават тие + платите + останати трошоци за фирмата (локација, сметководители и тн.).

На која сума им земате процент, на ова што се гледа тука, или на нето профит?
Не, немам инфо за тој дел, може имаат друга апликација за тоа, јас само со амазон се расправам исклучиво, а амазон има милион ставки за приходи, расходи, рефундирања итн, итн. Може они ги произведуваат, а може е и еден човек што прави само dropshipping од Кина.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.173
Поени од реакции
1.156
Интересно што и покрај кризата во ИТ светот, платите во МК сеуште растат (со исклучок на проект менаџерите :D). Сеа нормално, никој не знае колку се релевантни овие податоци. Ама сепак интересно да се види. Јас очекував стагнација/пад споредено со 2022.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.447
Поени од реакции
7.925
Интересно што и покрај кризата во ИТ светот, платите во МК сеуште растат (со исклучок на проект менаџерите :D). Сеа нормално, никој не знае колку се релевантни овие податоци. Ама сепак интересно да се види. Јас очекував стагнација/пад споредено со 2022.
Ова мапирањево изгледа малце чудно, за некои струки има инпут од 2-3ца луѓе, што автоматски ја праи анкетава сомнителна, но ајде ќе ги земеме податоците такви какви што се.
Можда малце потценувачки кон другите професии, но апсолутно тврдам и стојам зад фактот дека секој човек што девелопира или е техничко лице кое допринесува со архитектура/код/дизајн на солуции или фичри би требало под дифолт да зема поголема плата.
Онака кога видам QA земаат еве и според анкетава некаде во просек 20-25% помала плата од девелопери, што е ок.
Она што мене ме иритира искрено во ИТ светов, и ова го мислам без намера да потценам луѓе со различни струки е фактот што кога погледнеш, девелоперите се carry на еден бизнис, девелоперите го прават продуктот кој носи пари и девелоперите се тие што прават нешто со текст буквално. Од ништо нешто произведуваат. Они се носителите на бизнисот. Сеа знам вие поискусниве ќе кажете, да, но тој производ некој треба да го испрезентира пред stakeholders, треба да се продаде (што само по себе е да речеме одговорност на sales team, што е скроз друг муабет).
И на крај од ден кога ги погледнеш ваквите мапирања и општо кога прочепкаш низ job posts, гледаш дека рецимо Product Owner/Manager, Scrum Master, Development Managers и такви професии земаат поголеми пари од оние што ја носат вредноста, што за мене е нон-сенс.
Да, признавам дека и тие имаат многу друга тежина на работата (работа со луѓе, состаноци, рокови)... А мноооогу мал дел од овие позиции имаат и code-related таскови. Едини инпут од ваквиве позиции е што елиминираат или намалуваат притисок и стрес од страна на повисоките ешалони кон тимот во поглед на delivery, deadlines и тн и тн.

Што сакам да кажам, без лажна скромност, девелоперите во еден тим (освен нели C-level execs) треба да бидат тие што ја имаат најголемата плата и ова треба да е стандард, бидејќи тие се оние што креираат нешто од буквално ништо.

У спортски речник, тоа ти е исто како Анчелоти да зема повисока плата од Кристиано Роналдо, Бензема или Тони Крос. Секако има исклучоци и во спортот и во ИТ, ама играчите ги носат резултатите и они се најплатени. Во ИТ светот, многу ретко е така од Х причини.

Исклучок во ИТ средина би биле менаџери или скрам мастери кои имаат техничко знаење од перспектива на код (како функционира апликацијата), и се тука да помагаат и да даваат инпут и во тој поглед. Ликови кои биле сениори па лидови и сега преминале на менаџерска позиција или скрам мастер (сум имал еден таков човек низ мојава кариера кој од лид премина у менаџер/скрам мастер и само позитивни зборови можам да кажам за човекот).
Оние што се стрикно менаџери, уште од старт на нивна кариера најголемо експонирање со код им е select * from xxxx, за мене се прилично контроверзни и нивната вредност според мене, не е поголема од еден девелопер (ок, ако ги исклучиме џуниорите).

Мое мислење, може да се согласите може не...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom