ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Би било супер да има некоја салам трета опција помеѓу фирма и фриленсер, можеби има некој искуство со овие посредувачи као Native teams...
Супер би било да сподели некој искуство, размислувам јас да се префрлам кај нив, знам дека на Инстаграм пред некое време, ќе што постираа дали кај оној Иван Неделковски мислам беше, се жалеа луѓе во коментари дека каснеле со исплати, а и некои пишуваа зошто бришете коментари, па затоа малце сум скептик.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Супер би било да сподели некој искуство, размислувам јас да се префрлам кај нив, знам дека на Инстаграм пред некое време, ќе што постираа дали кај оној Иван Неделковски мислам беше, се жалеа луѓе во коментари дека каснеле со исплати, а и некои пишуваа зошто бришете коментари, па затоа малце сум скептик.
Истото го чув и јас, плус со картицата од банкомат можеш да извадиш максимум до 2к евра на ден. Јас лично не би чувал пари на нивен волет па да е последно на свет, имаш точно 0 гаранција дека ќе си ги вратиш ако рокнат како фирма.
Ако добро се сеќавам, колега што земаше некое време пари преку нив, кажа дека требало неколку денови за парите да стигнат од волет на картица (2-3 работни мислам).
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Истото го чув и јас, плус со картицата од банкомат можеш да извадиш максимум до 2к евра на ден. Јас лично не би чувал пари на нивен волет па да е последно на свет, имаш точно 0 гаранција дека ќе си ги вратиш ако рокнат како фирма.
Ако добро се сеќавам, колега што земаше некое време пари преку нив, кажа дека требало неколку денови за парите да стигнат од волет на картица (2-3 работни мислам).
Тоа со delay-от, може да е од swift трансфер. Мене кога ми исплаќале пари преку switft, знаело да трае од 7-8 саати до 2-3 дена. Сигурно зависи и од банките кои се дел од swift синџирот. Може една од банките да не работи во некој од тие денови, па да треба да чекаш некој ден плус итн.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Тоа со delay-от, може да е од swift трансфер. Мене кога ми исплаќале пари преку switft, знаело да трае од 7-8 саати до 2-3 дена. Сигурно зависи и од банките кои се дел од swift синџирот. Може една од банките да не работи во некој од тие денови, па да треба да чекаш некој ден плус итн.
Не, свифтот е кога плаќаш кон сметката, тоа е очекувано да трае 2-3 денови. Каснењето било од сметката кон картица, таму не ќе да е свифт, не наплаќа таква провизија.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Не, свифтот е кога плаќаш кон сметката, тоа е очекувано да трае 2-3 денови. Каснењето било од сметката кон картица, таму не ќе да е свифт, не наплаќа таква провизија.
Можеби тие ја плаќаат провизијата :D.
Но, зошто би користел нивна картица? Немаат ли опција да ти направат swift трансфер директно на девизна сметка?
Според мене, ако платформата ти нуди картица, треба да ја користиш минимално (пример 100-200 евра, некој шопинг на нет) и другите пари да ги вадиш директно преку банкарски трансфер. Ќе си платиш данок и после нема да секираш дека некој утре ќе ти бара потекло на парите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Можеби тие ја плаќаат провизијата :D.
Но, зошто би користел нивна картица? Немаат ли опција да ти направат swift трансфер директно на девизна сметка?
Според мене, ако платформата ти нуди картица, треба да ја користиш минимално (пример 100-200 евра, некој шопинг на нет) и другите пари да ги вадиш директно преку банкарски трансфер. Ќе си платиш данок и после нема да секираш дека некој утре ќе ти бара потекло на парите.
Некои прашања не заслужуваат одговор на форум :D
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Ретки се тие што сакаат конкуренција, поголемиот дел да сакаа конкуренција ќе се замараа и во минатото.
Да не ја тупам темата за дијаспора пошто знам ИТ си ама незнам зашто мислиш сега дека е сменето и намалено во однос пред 10+ години. Баш напротив, пред 12 години кога почнав полесно беше тестот него сега. 300+ апликации имавме во рок од една недела откако се објавија огласи од фирмава, 90% филтрација при цв, тестовите ретко кој ги помина во зависност од ниво на искуство. Народ со доста години искуство неможеше да помине, изгледа дека аутсорсингот, лабавото седење на бенч си го направија своето и претходните 3-4 години кога се истурија пари во ИТ-то без некој критериуми си го направи своето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Да не ја тупам темата за дијаспора пошто знам ИТ си ама незнам зашто мислиш сега дека е сменето и намалено во однос пред 10+ години. Баш напротив, пред 12 години кога почнав полесно беше тестот него сега. 300+ апликации имавме во рок од една недела откако се објавија огласи од фирмава, 90% филтрација при цв, тестовите ретко кој ги помина во зависност од ниво на искуство. Народ со доста години искуство неможеше да помине, изгледа дека аутсорсингот, лабавото седење на бенч си го направија своето и претходните 3-4 години кога се истурија пари во ИТ-то без некој критериуми си го направи своето.
Никаде не пишав јас дека се однесува на ИТ.
За ИТ знам многу добро како е затоа што лично ги интервјуирам луѓето и прегледувам апликациите. За почетници беше далеку полесно пред 10 години, сега е речиси невозможна мисија. А и дури и за мид левел, особено во последните година и пол.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.431
Поени од реакции
7.859
Никаде не пишав јас дека се однесува на ИТ.
За ИТ знам многу добро како е затоа што лично ги интервјуирам луѓето и прегледувам апликациите. За почетници беше далеку полесно пред 10 години, сега е речиси невозможна мисија. А и дури и за мид левел, особено во последните година и пол.
Па види, у поглед на конкуренција и отворено позиции денеска е далеку потешко, и тука е проблемот. Но од друга страна денешниве почетници имаат една алатка која многу работи може да им разјасни и да им заштеди драгоцено време.
Кај нас во фирма имавме интервјуа со graduates, искрено доста разочарувачки.
Поминуваат тестови, т.е задачи алгоритми, ооп и тн... И доаѓаат на интервју. Ништо надвор од факултет немаат сработено.
А точно знаат во фирмава каков продукт се работи, нели. И покрај тоа што откако ќе бидат примени ќе бидат тренирани неколку месеци (2-3 месеци имаат тренинг).
Не знам дали е до новава генерација, ама многу entitled ми делуваат. У смисла, не се многу по потење и копање ствари. Сакаат све на тацничка.
Да се вратам на чет џпт. Од толку многу деца кои интервјуираат, ни еден не се погоди да има искреирано проект во VS пример.
Лупам, они можат мноогу лесно денес да креираат јава нативен проект во Андроид Студио на пример. Со еден промпт ќе го имаат искреирано и ќе можат да чепкаат низ такво решение, кое што баеги ќе ги издвои од другите. Ама ради некоја причина нема такви деца.
Пред Х години, креирање на проект па run-ување, па инсталации, конфигурации и што уште не беше потење и копање по Stack Overflow, документации, туторијали на јутуб и просто сетирање на еден најобичен проект може да трае со саати, наспроти сега каде што се им е сервирано. Може не е добар примерот, ама таа е поентата.

Друга работа кај поновиве генерации, е што мислат пример дека со тоа што штанцаат реакт CRUD feature-s преку апи повици и се инжинери. Многу ретко некој од поновиве да покаже интерес за домејнска логика и domain knowledge во една индустрија.
У суштина ова се многу underrated ствари кои што не се пренесуваат од фирма во фирма, ама пак, премалку интерес гледам кај зумерчињата (97/98 генерации па нагоре).
Немаат пасија, туку веројатно од лукративни причини го бираат овој пат.

Искрено и самиот интервју процес е катастрофален by itself, ама тоа е друга тема на муабет.

Според мене, ако си човек што ќе тапка во место и нема да се надоградува, нема да истражува core логика на сложени пример монолити, у стилот "ми е гајле мене што праат на бек енд" тип на програмер, многу полесно ќе може да те замени некој AI.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Па види, у поглед на конкуренција и отворено позиции денеска е далеку потешко, и тука е проблемот. Но од друга страна денешниве почетници имаат една алатка која многу работи може да им разјасни и да им заштеди драгоцено време.
Кај нас во фирма имавме интервјуа со graduates, искрено доста разочарувачки.
Поминуваат тестови, т.е задачи алгоритми, ооп и тн... И доаѓаат на интервју. Ништо надвор од факултет немаат сработено.
А точно знаат во фирмава каков продукт се работи, нели. И покрај тоа што откако ќе бидат примени ќе бидат тренирани неколку месеци (2-3 месеци имаат тренинг).
Не знам дали е до новава генерација, ама многу entitled ми делуваат. У смисла, не се многу по потење и копање ствари. Сакаат све на тацничка.
Да се вратам на чет џпт. Од толку многу деца кои интервјуираат, ни еден не се погоди да има искреирано проект во VS пример.
Лупам, они можат мноогу лесно денес да креираат јава нативен проект во Андроид Студио на пример. Со еден промпт ќе го имаат искреирано и ќе можат да чепкаат низ такво решение, кое што баеги ќе ги издвои од другите. Ама ради некоја причина нема такви деца.
Пред Х години, креирање на проект па run-ување, па инсталации, конфигурации и што уште не беше потење и копање по Stack Overflow, документации, туторијали на јутуб и просто сетирање на еден најобичен проект може да трае со саати, наспроти сега каде што се им е сервирано. Може не е добар примерот, ама таа е поентата.

Друга работа кај поновиве генерации, е што мислат пример дека со тоа што штанцаат реакт CRUD feature-s преку апи повици и се инжинери. Многу ретко некој од поновиве да покаже интерес за домејнска логика и domain knowledge во една индустрија.
У суштина ова се многу underrated ствари кои што не се пренесуваат од фирма во фирма, ама пак, премалку интерес гледам кај зумерчињата (97/98 генерации па нагоре).
Немаат пасија, туку веројатно од лукративни причини го бираат овој пат.

Искрено и самиот интервју процес е катастрофален by itself, ама тоа е друга тема на муабет.

Според мене, ако си човек што ќе тапка во место и нема да се надоградува, нема да истражува core логика на сложени пример монолити, у стилот "ми е гајле мене што праат на бек енд" тип на програмер, многу полесно ќе може да те замени некој AI.
Да, ова е патерн кај тие генерации. И уште една интересна работа ми се логиката за пари, сите сонуваат за брз кеш, големи цифри, од такви сум чул барања и за 2к нето :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Baraat zaso se dobiva. Ako si uhodan so intervjuiranje, duri i ako si kjutuk letaat dobri pari.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
seuste dobivaat. Mozhebi ne ko porano, ama ispod 1k ni junior ne menja rabota.
Dodusa ti i togas pisuvase plati koj bea daleku pod pazarot.
Одлично, еве како експерт за интервјуирање напиши им на луѓето тука совети како да постигнуваат добри резултати и како да се вработат на позиции за кои не се целосно квалификувани, верувам дека ќе им биде од корист на многу луѓе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Одлично, еве како експерт за интервјуирање напиши им на луѓето тука совети како да постигнуваат добри резултати и како да се вработат на позиции за кои не се целосно квалификувани, верувам дека ќе им биде од корист на многу луѓе.
Da odat na povekje intervjua. Po mene 90 posto od firmite kje ti dadat poniska counter offer ako preteras, nego da izberat nekoj drug poslab kandidat vednas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom