ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2020
Мислења
680
Поени од реакции
872
Кај мене и кафеав шеќер нема.
Отсекош сте биле иронични ама воопшто смешни. Зато сме до ова дереџе на секое поле, при секој крах, бламирање, крадење итн, се пристапува некој "паметен" отстрана со вакви иронични досетки. :D
Автоматски споено мислење:

Не му ја знам ситуацијата може е поискусен, затоа пишав ако има опција да менува. Криза на пазарот е за џуниори, за искусните има отворени позиции еден куп.
Јас се скапав барање сеуште не најдов дури и на една старница аплицирав и ги решив задачите и повторно ме одбијаја, ко ги прашав дами кажат зошто и каде е мојата разлика во моето НЕзнаење ми одговрија многу чудно, ако сакаш че ти ги пратам одговорите и задачата да видиш. :)

Првиов чекор ми е многу тежок и некогаш и ме разочарува ама што е тука е, си велам можеби требаше за скопје да прифатам да одам на пракса..
 
Член од
25 март 2019
Мислења
58
Поени од реакции
210
Отсекош сте биле иронични ама воопшто смешни. Зато сме до ова дереџе на секое поле, при секој крах, бламирање, крадење итн, се пристапува некој "паметен" отстрана со вакви иронични досетки. :D
Апсолутно, тоа е најголемата, ако не и единствена причина. Досетките.

За волја на вистината не се ни обидував да ти бидам смешна.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
530
Поени од реакции
1.855
Red flag homie, бегај што побгру.

Барај друга работа по странскиве фирми, remote што и да е.
Кои се овие странски фирми или remote или што и да е? Образложи зашто да не македонска фирма и колку имаш ти искуство воопшто во македонска фирма или пак воопшто во ИТ?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
4
Отсекош сте биле иронични ама воопшто смешни. Зато сме до ова дереџе на секое поле, при секој крах, бламирање, крадење итн, се пристапува некој "паметен" отстрана со вакви иронични досетки. :D
Автоматски споено мислење:Јас се скапав барање сеуште не најдов дури и на една старница аплицирав и ги решив задачите и повторно ме одбијаја, ко ги прашав дами кажат зошто и каде е мојата разлика во моето НЕзнаење ми одговрија многу чудно, ако сакаш че ти ги пратам одговорите и задачата да видиш. :)

Првиов чекор ми е многу тежок и некогаш и ме разочарува ама што е тука е, си велам можеби требаше за скопје да прифатам да одам на пракса..
Моментално и јас сум во потрага по работа. На неколку места добив повратен одговор каде што се закажа и HR интервју, се прати задача итн. Ја решив задачата со сите requirements (+бонус requirements) и добивам повратен одговор дека не сум ги исполнил сите барања (сите барања најоптимално беа имплементирани).

Доста од компаниите не ме ни контактираа од кога пратив CV или ме контактираа со цел да ме одбијат (а немам лошо CV, 2г искуство). Има огласи каде што немаат наведено years of experience, па пак ме одбија пошо не сум имал доволно искуство (со цел tech stack им работам 3 години веќе интензивно). Не знам што е работава, доста огласи има али до сега процесиве катастрофа.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
710
Поени од реакции
866
Кои се овие странски фирми или remote или што и да е? Образложи зашто да не македонска фирма и колку имаш ти искуство воопшто во македонска фирма или пак воопшто во ИТ?
Фирми кои немаат седиште во Македонија, remote jobs, макар и да заминиш странство и таму да работиш.

ИТ fulltime работам 3.5 години, па има доста причини зошто би работел во Странска фирма наместо во МК, прво платата би ти била многу поголема.

По ИТ фирмиве во МК друго што имам забележано е токсична хиерархија, egotripping на management positions има премногу (ептен горделиви management possitions што мислат дека се супериорни на тие под нив).

Можи да се речи дека доколку има криза во глобалниот ИТ сектор како моментално што има најмногу страдаат фирмите во 3rd world countries како кај нас, ете гледаш на шеќер и банани му кратат на вработените. По ЕУ фирмиве што имам работени, нема толку хиерархија, сите се однесуваат еден кон друг како teammates (сепак ова е од моја перспектива и е субјективно според моето искуство), подобра плата/бенефити и константно работев на еден продукт наместо да ми стасуваат таскови на 4-5 различни продукти во исто време како во МК фирми каде што пробуваат баш максимално да те исцедат како лимон

"effort != quality output" vs "effort == quality output"
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.301
Поени од реакции
3.045
Odnosot megju regruterite i inzinerite e 100% diktiran od pazarot. Pred samo nekolku godini ne mozevme glava da kreneme od niv na linkedin, ali sega se pravat faci, te nosat na 1000 intervjua i na kraj te ghostaat. Ubavo rece nekoj pogore, trkaloto se svrti. IT e sega bear market. Tie sto se oparija poslednive deset godini se oparija dobro, stanovi koli, drugite sto pocnaa pokasno - toa e, zalam.

Vaka sedejki pred kooperacija so flashata u ruka mozam da vi nabrojam tri nepovrzani eventi koi mislam deka treba da se slucat pred da se vratime nazad vo bull market.

1. USA da izleze od recesija i da pocne FED pak da gi stimulira bankite.

2. Big tech da pocne pak da vrabotuva. Momentalno FAGMAN imaat kompletna hegemonija na internetot, megjutoa kodot sto go pisuvale 100.000 dusi pred godina dena sega go odrzuvaat 70.000 a vo isto vreme site ovie kompanii stagniraat so features. Prasanje na vreme e koga ke im pocne kodot da si gi pokazuva godinite i dali nekoj startap ke im se priblizi i ke pocne da im zema od kolacot.
A sega so armija seniori od cel svet koi sto ostanaa bez rabota i so slobodno vreme, sigurno ke vidime dobra runda inovacii vo periodov sto doagja.

3. Da se reshi prashanjeto na remote work. Radi koronata ostanavme da rabotime od doma, rabotejki od doma sfativme deka mozeme da ispeglame cel den rabota za dva-tri chasa.
Pochnavme da barame pogolemi plati, pa vo 2021 sledeshe great resignation, pa USA gi kikna ruskite i kineskite developeri, pa platite na ostanatite se krenaa do plafon, pa mnogu od seniorite pocnaa da rabotat po nekolku proekti vo isto vreme, gazdite sfatija deka ne im trebaat juniori, dvajca trojca kontraktori so po 10g iskustvo mozat da izshtancaat MVP bez bagovi, so dokumentacija, so infra so se, i pak ke bidat poeftini od 10 juniori za koi sto treba da se platat danoci, zdravstveno, kirija, obrazovanie od seniori itn.
Seuste sme daleku od bilo kakov closure na ovoj problem.
Problemot e, ako site staneme kontraktori, firmite ke treba da se adaptiraat so otkazuvanje na kancelarii i ova si vlece mnogu drugi posledici. Od druga strana ako ostaneme vaka kako sto sme sega fragmentirani u smisol edni hibrid, drugi full time remote, treti kontraktori, cetvrti full time office, pazarot na trud ke ostane kako sto e sega -- dzungla vo koja gazdite ke trijat race a 20% od rabotnata sila ke go "zema lebot" na ostanatite 80% (pareto principle).

Za kraj, ako mene me prasuvate, ja ne bi ni brzal da se vratime vo bull market tolku skoro. Ochajot nosi inovacii, a IT globalno stagnira so inovacii vekje podolgo vreme.
Ako nekoj tuka ima plan, ideja za produkt, sega mu e majkata da se pocne nesto svoe posto pazarot nikogash ne bil poochaen.
Izshtancaj eden MVP, stani ramen profitable. Kako kacuvas klienti taka mozes mnogu mnogu pobrzo da pocnes da najmuvas seniori i mids posto mnogu inzineri deneska se spremni da rabotat za positna para od pred godina dena.
Ke imas sposobni inzineri sto ke ti rabotat na novi fichri i ke ti fiksaat bagovi dodeka ti mozes da se fokusirash na growth i outreach. Pse jo?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Можеби изглеа чудно, ама тоа е горе доле пазарот во секој струка. Идеш на интервју и има уште 50 како тебе, сите ги исполнувате условите а има место за еден. Те издвојува само препораки од роднини и лични контакти. Или некој да те засвиѓа на интервју. Затоа и скоро сите пазат при мењање на фирми, зашто процесот е многу мачен ако останеш без работа.
Сепак тука пазарот е сеуште добар, и ако ова е lowest it can get тогаш океј. Сеуште ИТ фирмите имаат by far најдобри плати и услови.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
530
Поени од реакции
1.855
Фирми кои немаат седиште во Македонија, remote jobs, макар и да заминиш странство и таму да работиш.

ИТ fulltime работам 3.5 години, па има доста причини зошто би работел во Странска фирма наместо во МК, прво платата би ти била многу поголема.

По ИТ фирмиве во МК друго што имам забележано е токсична хиерархија, egotripping на management positions има премногу (ептен горделиви management possitions што мислат дека се супериорни на тие под нив).

Можи да се речи дека доколку има криза во глобалниот ИТ сектор како моментално што има најмногу страдаат фирмите во 3rd world countries како кај нас, ете гледаш на шеќер и банани му кратат на вработените. По ЕУ фирмиве што имам работени, нема толку хиерархија, сите се однесуваат еден кон друг како teammates (сепак ова е од моја перспектива и е субјективно според моето искуство), подобра плата/бенефити и константно работев на еден продукт место да ми стасуваат таскови на 4-5 различни продукти во исто време како во МК фирми каде што пробуваат баш максимално да те исцедат како лимон

"effort != quality output" vs "effort == quality output"
За 3.5 години си работел во неколку македонски фирми и неколку странски фирми. Браво за тебе штом си успеал да смениш минимум 4(најверојатно толку е минимум штом нагласуваш неколку) фирми за 3.5 години.

За 11 години искуство имам видено многу повеќе супер хиеархија и атмосфера отколку тоскична хиерхија и еготрипови. Не дека и тоа не сум видел и овде и во соработка и работа со тие ваши странци што мислите дека се којзнае што.
Кога и да е ќе налеташ и ако незнаеш да се справиш пак ќе бегаш друга фирма Дали е поплатено во странска фирма, поплатено е повеќе ама до толку па и не е ако споредиш бруто плата каде што овде државата ни зема скоро 35%.

Банани и шеќер не треба да прават разлика, е сега греење ќе прави ако сакаат да се оди во канцеларија.

ЛепиЏони убаво објасни на каде оди. Сеуште има ИТ вработени кои што живеат во бабл каде сеуште мислат дека е како пред година две, а и мислат дека вечно ќе трае.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
710
Поени од реакции
866
За 3.5 години си работел во неколку македонски фирми и неколку странски фирми. Браво за тебе штом си успеал да смениш минимум 4(најверојатно толку е минимум штом нагласуваш неколку) фирми за 3.5 години.

За 11 години искуство имам видено многу повеќе супер хиеархија и атмосфера отколку тоскична хиерхија и еготрипови. Не дека и тоа не сум видел и овде и во соработка и работа со тие ваши странци што мислите дека се којзнае што.
Кога и да е ќе налеташ и ако незнаеш да се справиш пак ќе бегаш друга фирма Дали е поплатено во странска фирма, поплатено е повеќе ама до толку па и не е ако споредиш бруто плата каде што овде државата ни зема скоро 35%.

Банани и шеќер не треба да прават разлика, е сега греење ќе прави ако сакаат да се оди во канцеларија.

ЛепиЏони убаво објасни на каде оди. Сеуште има ИТ вработени кои што живеат во бабл каде сеуште мислат дека е како пред година две, а и мислат дека вечно ќе трае.
Тешко скроз дека не е толку поплатено надвор отколку овде, кога почнав да работам за надвор, месечната плата ми скокна за 6.8x пати повеќе отколку овде што ме плаќаа, едино што немам осигурување стварно не ми менува кога земам 12 плати во 1.7 плати, сепак јас барав простор за напредок секој 6-8 месеци и тоа ми беше планот, следната плата да ми биде поголема од претходната. Можеби сум имал среќа. Можеби сум го погодил моменто. Како и да е барав напредок во секој случај.

Сепак секој индивидуално има избор што сака да прави ама најбитно колку маркетот му дозволува сега да прави, сепак не зависи само од нас.

Мило ми е што работиш во супер хиерархија, во 3 фирми Македонски имам работено само (2 со преку 500 вработени, не сакам да именувам) и вкупно 2 странски во која работам сега моментално. Да, 4 работи имам сменато, 5-тото не се смета бидеќи беше пракса 6 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Тешко скроз дека не е толку поплатено надвор отколку овде, кога почнав да работам за надвор, месечната плата ми скокна за 6.8x пати повеќе отколку овде што ме плаќаа, едино што немам осигурување стварно не ми менува кога земам 12 плати во 1.7 плати, сепак јас барав простор за напредок секој 6-8 месеци и тоа ми беше планот, следната плата да ми биде поголема од претходната. Можеби сум имал среќа. Можеби сум го погодил моменто. Како и да е барав напредок во секој случај.

Сепак секој индивидуално има избор што сака да прави ама најбитно колку маркетот му дозволува сега да прави, сепак не зависи само од нас.

Мило ми е што работиш во супер хиерархија, во 3 фирми Македонски имам работено само (2 со преку 500 вработени, не сакам да именувам) и вкупно 2 странски во која работам сега моментално. Да, 4 работи имам сменато, 5-тото не се смета бидеќи беше пракса 6 месеци.
Mislam i doza na srekja ima vo toa, pokraj neli znaenjeto. Imase ubav pazar toj period. Sea mislam deka nema bas tolku priliki za stranska firma direkt da rabotis remote.

Inaku da matematikata tvoja drzi voda i daleku poise se isplati. Vo sustina golema nasa firma vredi samo za job security.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.304
Поени од реакции
33.986
1. USA da izleze od recesija i da pocne FED pak da gi stimulira bankite.
Ako nekoj tuka ima plan, ideja za produkt, sega mu e majkata da se pocne nesto svoe posto pazarot nikogash ne bil poochaen.
Izshtancaj eden MVP, stani ramen profitable. Kako kacuvas klienti taka mozes mnogu mnogu pobrzo da pocnes da najmuvas seniori i mids posto mnogu inzineri deneska se spremni da rabotat za positna para od pred godina dena.
Ke imas sposobni inzineri sto ke ti rabotat na novi fichri i ke ti fiksaat bagovi dodeka ti mozes da se fokusirash na growth i outreach. Pse jo?
За првото, сеуште сме далеку од оправање на САД, во најдобар случај може да ја држат кризата да не ескалира во поголем хаос.

За продуктите, на пазарот се преплавија SaaS продукти, особено со аи интеграција, и од моја гледна точка најголем дел се ѓубре, т.е не решаваат ниту еден проблем во целост. Една од причините за ова е што се изработени од поединци или апла мали стартапи кои се фокусираат само на програмерскиот дел, без детално познавање на проблемот кој го решаваат (ретко кој плаќа консултанти кои се апла добри во таа сфера), со апла лимитирани ресурси и надеж дека ќе го средат во иднина.

Од кориснички аспект секој бара комплетен продукт, добро оптимизиран и да ти спасува ресурси. Ако треба да земам 5 различни алатки за една иста работа, пиши пропало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom