ИТ фирми и пракси во Скопје

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.999
Поени од реакции
18.295
@Lester Freamon да не цитирам, последното е веќе малце поелаборативен одговор од претходниот.

Знам дека процесот на одбирање на кандидат вклучува повеќе параметри - плата, технички скилови, понашање/комуникација, софт скилови и тн и тн. Не сум од Марс. Јас конкретно се интересирав за техничките аспекти, особено кај оние што се најтесен круг. Поентата беше да добијам слика за да ја дознаам подлабоко и другата страна од ете, прва рака и ваши искуства.
Сепак добив солидни одговори и сега ми е појасно од прилика како стојат нештата од гледна точка на интервјуер.

Конкретно пример, највеќе ме интересираше колку вам ви е голем "минусот" кај кандидат што пример нема искуство со NoSql, Редукс или што и да е што го користите во вашиот СУБдомен или програмерска ниша. Оние "Nice to have" знаења, искуства и познавања, кои уствари според мое искуство делуваат како се mandatory. Дали ако некој не знае нешто од тие "nice to haves" а бара помала плата од некој што ги знае, дали и за колку помала плата ќе го примите тој што нема искуство во таа алатка/технологија?
Сум работел на монолит вие користите микросервиси, такви некои примери.

Но, отиде муабетот на боди ленгуиџ и тн. Али не е битно, го ценам одговорот. Малце чуден и контроверзен беше првиот, мора да признаам, но се разбравме на крајот.

@jamajka

Тој ризик на напуштање после X месеци постои кај секаков сениоритет, можеби е поголем кај џуниори, но сепак постои кај сите повеќе или помалку.

Не е нужно проблемот кај јуниорот, едноставно свашта нешто постои. Секој си е прича за себе и не може да се генерализира.
Досега сум барал покачување после 6/9/12+ месеци бидејќи сметам дека супер сум се вклопил во фирмата, не сум добил ништо. Фала богу дека ќе почнам да размислувам за чаре. Чекам уште неколку месеци, барам пак, ако тоа не се случи или гледаат да ми замачкаат очи и да ми наведат 50 оправдувања и вртења, едноставно нема што да бидам лојален. Постојано некои изговори, постојано барање влакно во јајце, јадење гомца за бирократски ситници (не си пополнувал time sheet секој ден, туку нареден ден или на крај од недела и такви глупости) за да не ти покачат 100 евра него мочани 50 евра месечно. Фирмите се станати циганарија и тоа е ноторен факт и нема бегање. Сакаат да е*ат а не сакаат да им влезе.
Ако имам што да учам и да совладувам, ако имам адекватен support, парите не ми се воопшто пресудни. Моментално се наоѓам у средина каде што ситно прашање со ствар со која за прв пат се среќавам им е како да сум ги прашал да им ги оплодам жените/девојките. Треба да МОЛАМ за помош. Аверзија ствараат такви моменти едноставно. Но, тоа е дел од процесот и менување нема.
Ако сум у фирма каде што ќе има многу што да совладам, каде што ќе имам поддршка, потенцијал и простор за долгорочен раст и развој, ќе бидам лојален без оглед на се. Ако не, зашто непродуктивно да си губам време и нерви? Само за bragging rights и можност утре да викам "Низ трња бос сум одел", и да тренирам ментална издржливост на штета на своето здравје? Не фала.

Патем не зборам за ентри левел, него позиции за "поискусни" јуниори.

Никаде не предлагам/имплицирам каков треба да биде процесот за избор на кандидат. Поставив неколку прашања кои ме интересираат, пред се во технички поглед и кажав дека од мое искуство процесот е прилично рандом и circumstantial (што реално и е). Толку. Најбитното прашање ми беше кај оној финален филтер што го праите пред се во технички поглед - пример колку јас би бил во минус ако не сум користел тоа што они го бараат, туку нешто друго во рамки на самиот програмерски субдомен.

Веќе кога збориме за боди ленгуиџ, не сте свесни како и колку им се мења фацата и им паѓа ентузијазам истиот момент кога дознаваат дека не сум имал никакво искуство со (лупам) Реакт него со Ангулар. Доста ретко интервјуата биле базирани за тоа ЈА што сум го користел у текот на моето работно искуство, него најчесто муабетот се вртел околу тоа што на нив им треба, т.е она што они го користат како технологија. 1/10 фирми ќе биде фокусирана на она што јас сум го работел.

Али ете, тоа, по она што вие го кажувате не е толку пресудно да се има искуство со стварите што дадената фирма ги користи.

Патем, не сум овде да се расправам, контрам или мудрувам, и не знам зашто сфаќате така и одма додавате доза на hostility. Ги поставив овие прашања за да ја дознаам и другата страна. Тоа е тоа.
Не додавам hostility, си праиме муабет. Еве јас како човек што учествува во процес на примање нов вработен истовремено сум многу свесен дека како што викаш нема да можам да ја оценам неговата работна етика од 2-3 интервјуа. Но од друга страна и да има 10 интервјуа од по 5 саати, пак нема да можеш да го оцениш човек. Едноставно повеќе се држиш до gut feeling, сакал или неќел. Тоа ми беше коментарот. Имам доста искуство да знам дека одреден процент луѓе кои се филтрираат и примаат во фирмите се грешка :) Па макар биле одлични како луѓе и како девелопери, на крајот дел од нив едноставно нема да се вклопат во средината.

Јас избегавам да генерализирам и фирми и вработени. Ниту па идам со предрасуди. Генерално ги кажувам проблемите со вработените. За тоа не се криви вработените, туку цел мајндсет кој се наметна во оваа индустрија. Притоа морам да кажам и јас самиот сум делумно крив за тој мајндсет.

За тоа што викаш дека треба да молиш за помош, туку не се криви фирмите, туку едноставно не сакаат да се замараат луѓето со јуниори или воопшто со нови луѓе. А има некои се плашат дека новите ќе им ја земат работата, има некои кои едноставно не знаат да менторираат. Генерално јас сум немал проблем со тоа и ретко сум одбил некого и тоа било зошто моментално сум имал некаква работа.

Што се однесува до избор на кандидат, важно ми е кандидатот да има знаење некакво од конкретната технологија, тоа значи ако ми треба Реакт да знае Реакт, а не Ангулар. Ама не секогаш е пресудно тоа, некогаш е доволна жќелбата да научи, доколку оценам дека има капацитет. Обично на тие кандидати што сум им правел јас интервју, сум немал утка за кандидатот, барем не памтам некад да сум утнал во изборот.

Иначе моето мото е секое искуство е позитивно искуство, па макар и да е најлошото искуство од типот на "Низ трња бос сум одел". Јас сум генерално воркохолик и таквите работи сум ги гледал повеќе како предизвик. Такви се претежно хаотичните стартапи на кои техничкиот капацитет им е далеку надминат и со крајни напори ги одржуваш во живот, додека паралелно ги реструктуираш на база на искуствата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.461
Поени од реакции
23.904
@Lester Freamon да не цитирам, последното е веќе малце поелаборативен одговор од претходниот.

Знам дека процесот на одбирање на кандидат вклучува повеќе параметри - плата, технички скилови, понашање/комуникација, софт скилови и тн и тн. Не сум од Марс. Јас конкретно се интересирав за техничките аспекти, особено кај оние што се најтесен круг. Поентата беше да добијам слика за да ја дознаам подлабоко и другата страна од ете, прва рака и ваши искуства.
Сепак добив солидни одговори и сега ми е појасно од прилика како стојат нештата од гледна точка на интервјуер.

Конкретно пример, највеќе ме интересираше колку вам ви е голем "минусот" кај кандидат што пример нема искуство со NoSql, Редукс или што и да е што го користите во вашиот СУБдомен или програмерска ниша. Оние "Nice to have" знаења, искуства и познавања, кои уствари според мое искуство делуваат како се mandatory. Дали ако некој не знае нешто од тие "nice to haves" а бара помала плата од некој што ги знае, дали и за колку помала плата ќе го примите тој што нема искуство во таа алатка/технологија?
Сум работел на монолит вие користите микросервиси, такви некои примери.

Но, отиде муабетот на боди ленгуиџ и тн. Али не е битно, го ценам одговорот. Малце чуден и контроверзен беше првиот, мора да признаам, но се разбравме на крајот.
Те разбирам што сакаш да дознаеш, ама како што реков, нема straightforward одговор (за жал).
Во поглед на техничките апсекти зависи од проектот и клиентот. Ако е морално за тој проект/клиент, и нема време допрва да се учи/штима, мора да знае и се бара се до детал.
Ако станува збор за нешто што сум намислиш да му го нудам на клиентите/или сум дознал информација дека клиентот ќе биде заинтересиран за истото, тогаш може да земам и некој што нема познавање (но ми се допаднал како размислува/бара помалку пари), ама ќе има простор од неколку недели/месеци да ја разбере и таа технологија.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.393
Поени од реакции
13.815
Добри и информативни постови се пишуваат на последниве страни, браво дечки (y)

Мене (како човек во ИТ индустријата што работи сајбер безбедност три и кусур години и сум во истата фирма откако почнав со ова) ме интересира дали сето ова што го пишувате, важи само за програмери/девелопери (со оглед на тоа дека пишувате тестови, задачи...) или како?
Не знам што би очекувал за мене доколку некогаш (било кога) одлучам да променам работна средина.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.148
Поени од реакции
7.575
Океј, следни прашања.

Што, според ваше искуство најдобро функционира при интеграција на јуниор во нова компанија и на нова околина?
Кои се добри (да потенцирам) конкретни/специфични практики кои еден јуниор треба да ги прави за подобро и побрзо да се интегрира/легне на брашно?

Мислам, некои конкретни и специфични tips and tricks надвор од оние генерици кои веќе се познати (паир програминг, очигледно - спамање со прашања, состаноци, чекор по чекор, некои ситни багчиња на почеток, разложување на проблемот на помали суб-проблемчиња и тн и тн). Не само од гледна точка на сениори/ментори туку и некои лични искуства кај вас или некој ваш колега од јуниорски денови, на кои можете да се сетите...

Знам, во секоја фирма си е различно и зависи од човекот/средината/технологијата и тн...
Лично првите 3 месеци откако почнаував во нова средина се многу хардкор и мислам дека тоа ќе потрае некое време во иднина (ваљда со искуство станува полесно). Претпоставувам дека огромен процент од луѓето во индустријава го поминуваат истото, повеќе или помалку и тоа е нормално, но сакам да знам што можам ја лично да преземам да си го олеснам ова и да се подобрам во овој сегмент?

Учењето технологии и решавањето задачки и праењето лични проекти се мало дете за она што се случува на реален проект. Aко сте во supportive средина ќе ви биде полесно, ако се во некои fast-paced startup блаблабла средини со минимален support, има да ви знае гзот. Затоа прашувам.

Што конкретно во ваше искуство правите или правел јуниорот што го подобрил и забрзал неговиот онбординг и интегрирање? Што правите за да си го олесните целиот тој период додека нештата да ви "кликнат"? Какви биле вашите искуства кога сте биле јуниори и сега кога сте ментори/buddies што год? Нешто да споделите...

Секако и овде важи она "време лечи се" и "не постои магично стапче", нема straightforward одговор ко што вика лестер за hiring и тн.
Дали и како вие сте се соочиле со "sink or swim", дали сте биле фрлени одма и директно во огнот и кои се нештата што ги преземате во вакви случаеви?
Ме интересира што вие би ми предложиле како постари колеги кон мене како јуниор во такви ситуации?
Пак ќе кажам, што поконкретен одговор вон оние генерични ствари, тоа повеќе ќе ми помогне. Бидејќи јасни и познати ми се baseline пристапите во индустријата...

Примери кои мене ми помогнале до некаде:
- record на секој call што ќе го имам
- запишување на тоа како сум средил некој таск без оглед колку е мал/голем чисто за референцирање на codebase-от (сеа ок, не можам секогаш нели, ама некои така поголеми се трудев да ги запишувам на почеток). Нешто налик task journaling со ваши референци од таскот значително го подобрува процесот на интеграција.
- Debug, debug, debug (иако ова од денешна перспектива е дифолт, ама кога учев и аплицирав за работа едноставно немав поим колку е битен дебагерот. Нели, едно е да знаеш ефикасно и ефективно да дебагираш и читаш код, друго е да ги знаеш командите на дебагерот.

Tnx.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.999
Поени од реакции
18.295
Океј, следни прашања.

Што, според ваше искуство најдобро функционира при интеграција на јуниор во нова компанија и на нова околина?
Кои се добри (да потенцирам) конкретни/специфични практики кои еден јуниор треба да ги прави за подобро и побрзо да се интегрира/легне на брашно?

Мислам, некои конкретни и специфични tips and tricks надвор од оние генерици кои веќе се познати (паир програминг, очигледно - спамање со прашања, состаноци, чекор по чекор, некои ситни багчиња на почеток, разложување на проблемот на помали суб-проблемчиња и тн и тн). Не само од гледна точка на сениори/ментори туку и некои лични искуства кај вас или некој ваш колега од јуниорски денови, на кои можете да се сетите...

Знам, во секоја фирма си е различно и зависи од човекот/средината/технологијата и тн...
Лично првите 3 месеци откако почнаував во нова средина се многу хардкор и мислам дека тоа ќе потрае некое време во иднина (ваљда со искуство станува полесно). Претпоставувам дека огромен процент од луѓето во индустријава го поминуваат истото, повеќе или помалку и тоа е нормално, но сакам да знам што можам ја лично да преземам да си го олеснам ова и да се подобрам во овој сегмент?

Учењето технологии и решавањето задачки и праењето лични проекти се мало дете за она што се случува на реален проект. Aко сте во supportive средина ќе ви биде полесно, ако се во некои fast-paced startup блаблабла средини со минимален support, има да ви знае гзот. Затоа прашувам.

Што конкретно во ваше искуство правите или правел јуниорот што го подобрил и забрзал неговиот онбординг и интегрирање? Што правите за да си го олесните целиот тој период додека нештата да ви "кликнат"? Какви биле вашите искуства кога сте биле јуниори и сега кога сте ментори/buddies што год? Нешто да споделите...

Секако и овде важи она "време лечи се" и "не постои магично стапче", нема straightforward одговор ко што вика лестер за hiring и тн.
Дали и како вие сте се соочиле со "sink or swim", дали сте биле фрлени одма и директно во огнот и кои се нештата што ги преземате во вакви случаеви?
Ме интересира што вие би ми предложиле како постари колеги кон мене како јуниор во такви ситуации?
Пак ќе кажам, што поконкретен одговор вон оние генерични ствари, тоа повеќе ќе ми помогне. Бидејќи јасни и познати ми се baseline пристапите во индустријата...

Примери кои мене ми помогнале до некаде:
- record на секој call што ќе го имам
- запишување на тоа како сум средил некој таск без оглед колку е мал/голем чисто за референцирање на codebase-от (сеа ок, не можам секогаш нели, ама некои така поголеми се трудев да ги запишувам на почеток). Нешто налик task journaling со ваши референци од таскот значително го подобрува процесот на интеграција.
- Debug, debug, debug (иако ова од денешна перспектива е дифолт, ама кога учев и аплицирав за работа едноставно немав поим колку е битен дебагерот. Нели, едно е да знаеш ефикасно и ефективно да дебагираш и читаш код, друго е да ги знаеш командите на дебагерот.

Tnx.
1. Штеди на прашања. Поточно пази што прашуваш, да не си ствараш одбивност без потреба, а и некад би можел да изгледаш глупо. А и за нешто што можеш да најдеш убаво објаснување онлајн, не губи време да го прашуваш.
2. Не паѓај во искушение да поправиш делче од код (надвор од твојот таск), кој ти нема никаква логика. Поготово не самоиницијативно. Стави коментар и продолжи понатаму.
3. Следи ја методологијата на програмирање наметната во проектот колку што можеш повеќе. Па макар и да ти изгледа најпогрешна. Замисли си секој програмер да си тера по свое, проектот ќе биде речиси неодржлив. На крајот на краиштата, во иднина кога ќе дојде време да се прави рефактор, многу полесно ќе направиш рефактор на код кој следи една методологија. А и многу полесно е да го прочиташ.
4. Навлези што е можно повеќе во бизнис логиката на софтверот во чиј развој учествуваш, научи ја терминологијата и нејзиното значење, бизнис процесите и слично. Според мене ова е една од најважните работи за да посериозно навлезеш во проектот. Јас сум работел во неколку области и за сите сум станал речиси експерт.
5. Цртај ги процесите за да полесно ја визуелизираш целата функционалност. Немора да користиш некоја си стандардна методологија, туку како тебе ти е полесно и користи за тоа хартија, и немој да штедиш.
6. Опционо и тасковите запишувај си ги на хартија. Мене тоа многу ми помага.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.256
Поени од реакции
14.996
Океј, следни прашања.

Што, според ваше искуство најдобро функционира при интеграција на јуниор во нова компанија и на нова околина?
Кои се добри (да потенцирам) конкретни/специфични практики кои еден јуниор треба да ги прави за подобро и побрзо да се интегрира/легне на брашно?

Мислам, некои конкретни и специфични tips and tricks надвор од оние генерици кои веќе се познати (паир програминг, очигледно - спамање со прашања, состаноци, чекор по чекор, некои ситни багчиња на почеток, разложување на проблемот на помали суб-проблемчиња и тн и тн). Не само од гледна точка на сениори/ментори туку и некои лични искуства кај вас или некој ваш колега од јуниорски денови, на кои можете да се сетите...

Знам, во секоја фирма си е различно и зависи од човекот/средината/технологијата и тн...
Лично првите 3 месеци откако почнаував во нова средина се многу хардкор и мислам дека тоа ќе потрае некое време во иднина (ваљда со искуство станува полесно). Претпоставувам дека огромен процент од луѓето во индустријава го поминуваат истото, повеќе или помалку и тоа е нормално, но сакам да знам што можам ја лично да преземам да си го олеснам ова и да се подобрам во овој сегмент?

Учењето технологии и решавањето задачки и праењето лични проекти се мало дете за она што се случува на реален проект. Aко сте во supportive средина ќе ви биде полесно, ако се во некои fast-paced startup блаблабла средини со минимален support, има да ви знае гзот. Затоа прашувам.

Што конкретно во ваше искуство правите или правел јуниорот што го подобрил и забрзал неговиот онбординг и интегрирање? Што правите за да си го олесните целиот тој период додека нештата да ви "кликнат"? Какви биле вашите искуства кога сте биле јуниори и сега кога сте ментори/buddies што год? Нешто да споделите...

Секако и овде важи она "време лечи се" и "не постои магично стапче", нема straightforward одговор ко што вика лестер за hiring и тн.
Дали и како вие сте се соочиле со "sink or swim", дали сте биле фрлени одма и директно во огнот и кои се нештата што ги преземате во вакви случаеви?
Ме интересира што вие би ми предложиле како постари колеги кон мене како јуниор во такви ситуации?
Пак ќе кажам, што поконкретен одговор вон оние генерични ствари, тоа повеќе ќе ми помогне. Бидејќи јасни и познати ми се baseline пристапите во индустријата...

Примери кои мене ми помогнале до некаде:
- record на секој call што ќе го имам
- запишување на тоа како сум средил некој таск без оглед колку е мал/голем чисто за референцирање на codebase-от (сеа ок, не можам секогаш нели, ама некои така поголеми се трудев да ги запишувам на почеток). Нешто налик task journaling со ваши референци од таскот значително го подобрува процесот на интеграција.
- Debug, debug, debug (иако ова од денешна перспектива е дифолт, ама кога учев и аплицирав за работа едноставно немав поим колку е битен дебагерот. Нели, едно е да знаеш ефикасно и ефективно да дебагираш и читаш код, друго е да ги знаеш командите на дебагерот.

Tnx.
Си си го одговорил прашањето, за се е потребно време. Колку пољубопитен си и истражуваш за тоа што не ти е јасно, толку побрз ќе ти биде и периодот на адаптација, и пак ќе ти треба време за сите делови од слагалицата да ти се вклопат. Ова за секој нов проект важи, со искуството само го намалуваш периодот до аха моментот. Но некои проекти се толку обемни и користат егзотични технологии што и на секој девелопер му е потребен период на адаптација од минимум месец до неколку месеци без разлика колкаво искуство има позади себе.

Кога мислиш дека работите ти кликнале, биди иновативен и наоѓај начини како да подобриш некои работи на проектот, па макар и со технологии кои не си ги пипнал, и тие идеи можеш да му ги предложиш на тимот.

Во компанијата кај што работам успеав да ги натерам да воведеме innovation day, така што секој девелопер ќе добие еден ден или повеќе дена во месецот или во неколку месеца каде ќе истражува и ќе воведе новини на проектот, новините се POC (proof of concept) и во тој еден или неколку дена ги имплементираш на мал дел од сервисот. Доколку се покажат успешни и останатите членови на тимот мислат дека се добра идеја, ќе се креираат тикети и ќе се имплементира целосно во сите сервиси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.771
Поени од реакции
15.568
Која фирма има донесено програмери од Аргентина?
Толку нема луѓе?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.256
Поени од реакции
14.996
Ај Индијци, Пакистанци или од Бангладеш да беа ќе ми беше разбирливо (Сивус одамна ги влечеше тука), ама просечна плата на Аргентинци >= просечна плата на македонски девелопери. 60К долари прави годишно аргентински девелопер, па уште тука да доаѓа да живее. Дури и за remote не ми се верува никако.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.461
Поени од реакции
23.904
Океј, следни прашања.

Што, според ваше искуство најдобро функционира при интеграција на јуниор во нова компанија и на нова околина?
Кои се добри (да потенцирам) конкретни/специфични практики кои еден јуниор треба да ги прави за подобро и побрзо да се интегрира/легне на брашно?

Мислам, некои конкретни и специфични tips and tricks надвор од оние генерици кои веќе се познати (паир програминг, очигледно - спамање со прашања, состаноци, чекор по чекор, некои ситни багчиња на почеток, разложување на проблемот на помали суб-проблемчиња и тн и тн). Не само од гледна точка на сениори/ментори туку и некои лични искуства кај вас или некој ваш колега од јуниорски денови, на кои можете да се сетите...

Знам, во секоја фирма си е различно и зависи од човекот/средината/технологијата и тн...
Лично првите 3 месеци откако почнаував во нова средина се многу хардкор и мислам дека тоа ќе потрае некое време во иднина (ваљда со искуство станува полесно). Претпоставувам дека огромен процент од луѓето во индустријава го поминуваат истото, повеќе или помалку и тоа е нормално, но сакам да знам што можам ја лично да преземам да си го олеснам ова и да се подобрам во овој сегмент?

Учењето технологии и решавањето задачки и праењето лични проекти се мало дете за она што се случува на реален проект. Aко сте во supportive средина ќе ви биде полесно, ако се во некои fast-paced startup блаблабла средини со минимален support, има да ви знае гзот. Затоа прашувам.

Што конкретно во ваше искуство правите или правел јуниорот што го подобрил и забрзал неговиот онбординг и интегрирање? Што правите за да си го олесните целиот тој период додека нештата да ви "кликнат"? Какви биле вашите искуства кога сте биле јуниори и сега кога сте ментори/buddies што год? Нешто да споделите...

Секако и овде важи она "време лечи се" и "не постои магично стапче", нема straightforward одговор ко што вика лестер за hiring и тн.
Дали и како вие сте се соочиле со "sink or swim", дали сте биле фрлени одма и директно во огнот и кои се нештата што ги преземате во вакви случаеви?
Ме интересира што вие би ми предложиле како постари колеги кон мене како јуниор во такви ситуации?
Пак ќе кажам, што поконкретен одговор вон оние генерични ствари, тоа повеќе ќе ми помогне. Бидејќи јасни и познати ми се baseline пристапите во индустријата...

Примери кои мене ми помогнале до некаде:
- record на секој call што ќе го имам
- запишување на тоа како сум средил некој таск без оглед колку е мал/голем чисто за референцирање на codebase-от (сеа ок, не можам секогаш нели, ама некои така поголеми се трудев да ги запишувам на почеток). Нешто налик task journaling со ваши референци од таскот значително го подобрува процесот на интеграција.
- Debug, debug, debug (иако ова од денешна перспектива е дифолт, ама кога учев и аплицирав за работа едноставно немав поим колку е битен дебагерот. Нели, едно е да знаеш ефикасно и ефективно да дебагираш и читаш код, друго е да ги знаеш командите на дебагерот.

Tnx.
Немам време да ти цитирам за секоја точка али ќе ставам што јас сум правел како почетник, а дел од работите ги применувам и кога почнувам со нови клиенти во моментов.

Разбирање на процесите околу тој клиент, а воедно и во фирмата (за комплексните ми помага исцртување на истите во Visio, на голем лист хартија/табла).
Разбирање на бизнис логиката за проектот што го работиш (на многу проекти, особено автоматизации, мораш да ја разбереш проблематиката подобро и од тие што го работат тоа), исто скицирањето помага да се вклопиш побрзо.

Читање на постојниот код во слободно време и разбирање на истиот ќе ти даде: идеи како да решиш слични проблеми, ќе знаеш каде се наоѓа скоро секој сегмент од таа апликација и во иднина побрзо и со помалку стрес ќе ја решиш секоја надградба/решавање проблем, ќе видиш работи кои никогаш не си ги искористил и имаш време унапред да ги гуглаш и разбереш.

Со странските клиенти кога почнував ги снимав, а потоа ако не сум разбрал нешто барав во видеото што зборувале, со тек на време нема да ти треба и ова.
Истото може да го примениш и со колегите ако работите римоут.

Максимална посветеност, јас социјални мрежи скоро и да не отворам, кога сум послободен отворам тука и тоа е тоа. Ретко куцам по чат со луѓе, со секој што ми треба/му требам се јавувам и не губам саати фокус и време.
На почетокот имаше период кога со денови не отворав апсолутно ништо, прекинав дури и теретана, прекинав излегувања, буквално живеев во новиот свет, и екстремно брзо ги надминав тие што во тој момент ме третираа како почетник.

И не само за оваа професија туку за се, најбитно е да си организиран. Унапред знам што ќе правам за скоро цела недела, дури и за инцидентните работи знам што би поместил за да ги решам истите. Недоволната организираност е огромна пречка кај многу луѓе, а во ИТ сум сретнал повеќе хаотични луѓе отколку организирани. Пример во менаџирање добрата организација е клуч за успех, може да си експерт на техничко ниво, може да знаеш еден куп други финти, ама ако си хаотичен за секој деливери ќе си во трка со времето и тимот.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
611
Поени од реакции
903
shto najvekje se bara sega po firmive?

gledam semos nudat java developer kurs, kade pak kaj brainster si ima klasicno front end, bek end, ful stak...

dali se bara testeri i drugi struki? sto da zapisam
 
Член од
26 август 2018
Мислења
64
Поени од реакции
23
Здраво, колкав е интервалот на плата што ја зема џуниор после 1 година искуство?
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки, сакам да аплицирам во Netcetera за џуниор позиција притоа знам дека се 4ри интервјуа, ќе може ли некој да ми објасни која е тематиката на секое од нив?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
715
Поени од реакции
1.102
Дечки, како е со плати / проекти во Мелон? Какви барања имаат за junior?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom