ИТНО:Помош со македонска царина

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
И ја така направив му реков на кинезот пиши место 80$, 35$, така и направи и им го однесов у тоа царинската испостава у Скопје у пошта 2 и после 2-3 дена ми стигна уште едно писменце да им однесам извештај од банка ако не ке го вратат назад :( И ме заебаа :(

Не ме ни побарале од царина, фино лепо в пошта си плаќам 22ден и капата настрана, а ида ми бараат некогаш ќе излажирам цените
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не ме ни побарале од царина, фино лепо в пошта си плаќам 22ден и капата настрана, а ида ми бараат некогаш ќе излажирам цените
Lux
Ем ќе останеш без пратката и ќе добиеш кривична за двојни ф-ри за прикривање данок па сеа ти види во иднина шо ќе прааиш
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lux
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
За телефони нема царина, ќе платиш само 18% ддв
--- надополнето: 30 јули 2013 во 15:18 ---
Имаш на пејпал види кога си платил и испечатиго тоа.. и однесиго.

а зашто има царина???!!
јас порачав пред пола сат неколку пара штикли и облека не ни знаев дека може да ме царинат
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
а зашто има царина???!!
јас порачав пред пола сат неколку пара штикли и облека не ни знаев дека може да ме царинат
Ако надминува 45еу ....ќе си платиш 18% ДДВ и 18% царина.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
а зашто има царина???!!
јас порачав пред пола сат неколку пара штикли и облека не ни знаев дека може да ме царинат

Епа за телефони нема царина затоа.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Едно прашање
Колку изнесува царина и данок за Таблети
јас порачав пред некој ден од Alliexpress
цената му е 60$
дали важи тоа од 5% царина за IT техника или преку пошта друго е ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако надминува 45еу ....ќе си платиш 18% ДДВ и 18% царина.
Царината е 15%
Секоја поштенска пратка што ја надминува вредноста од 45 евра,подлежи на горе споменатите давачки.
Тоа се удврдува со трансакциска вредност односно извод од банка.
Ова се однесува за физички лица.За правни лица е до 800 евра поединечна пратка.
Нема никакви давачки и лимитиран износ ако пратката е од физичко на физичко лице.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Царината е 15%
Секоја поштенска пратка што ја надминува вредноста од 45 евра,подлежи на горе споменатите давачки.
Тоа се удврдува со трансакциска вредност односно извод од банка.
Ова се однесува за физички лица.За правни лица е до 800 евра поединечна пратка.
Нема никакви давачки и лимитиран износ ако пратката е од физичко на физичко лице.

Ако порачката е на правно лице до 800Е не се плаќа ни ддв ни царина??
--- надополнето: 31 јули 2013 во 15:52 ---
Со план сум да земам некоја роба од алибаба, до пристаниште до грција 700$, инаку не е електроника
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако порачката е на правно лице до 800Е не се плаќа ни ддв ни царина??
--- надополнето: 31 јули 2013 во 15:52 ---
Со план сум да земам некоја роба од алибаба, до пристаниште до грција 700$, инаку не е електроника
Нај убаво провери си http://www.customs.gov.mk/
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Царината е 15%
Секоја поштенска пратка што ја надминува вредноста од 45 евра,подлежи на горе споменатите давачки.
Тоа се удврдува со трансакциска вредност односно извод од банка.
Ова се однесува за физички лица.За правни лица е до 800 евра поединечна пратка.
Нема никакви давачки и лимитиран износ ако пратката е од физичко на физичко лице.

Корекција, сумата ја намалија на (мислам) 22 евра...и да, 15% царина + 18% ддв на целокупната сума(производ+поштарина) е цената што треба да се плати.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Корекција, сумата ја намалија на (мислам) 22 евра...и да, 15% царина + 18% ддв на целокупната сума(производ+поштарина) е цената што треба да се плати.
Од кога е тоа?Повеќето производи ми се до 45 евра и не сум платил ништо,освен во пошта 250-300 денари при преземање на пратката.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Од плаќање на царински давачки се ослободени пратки со вредност до 45 ЕУР, додека од ДДВ до 22 ЕУР, што значи дека доколку пратката е со вредност до 22 ЕУР, ќа биде ослободена од плаќање царина и ДДВ, а ако е со вредност од 22 до 45 ЕУР, ќе платите само ДДВ
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Од плаќање на царински давачки се ослободени пратки со вредност до 45 ЕУР, додека од ДДВ до 22 ЕУР, што значи дека доколку пратката е со вредност до 22 ЕУР, ќа биде ослободена од плаќање царина и ДДВ, а ако е со вредност од 22 до 45 ЕУР, ќе платите само ДДВ
А ако ддв то е платено во странство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom