ИСИС се заканува со акции и на Балканот

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
590
Поени од реакции
389
Море 1 да се нај ќе почни зулуми да прај , па после по него други мусилмани ќе му се надоврзат и то така ќе си тера !
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Па ако овие од ИСИС само ѝ наштетуваат на Исламот, зошто досега не излезе ниту еден муфтија јавно да им изрече фатва?

Или не излегуваат зошто потајно се согласуваат со нив, а пред светот прават лице и глумат миротворци - однесување познато како такија?

Во Босна има еден кој отворено им се противеше и уште им се противи, досега мислам дека трипати е нападнат, постојано добива закани од нив.

Во Македонија голем број муслимани, јавно не им се спротивставуваат бидејќи се многу јаки и финансиски и влијателни, но тајно посакуваат да ги снема, бидејќи неколку пати ми имаат кажувано дека тие што продаваат алкохол и производи што содржат свинско месо им доаѓаат им им се закануваат да престанат со продажба на такви производи.

EKSKLUZIV Efendija Beganović za "Avaz": Pokušavaju me ubiti!
Objavljeno: 04. 01. 2015 - 16:07 Novosti » IntervjuAAATimesArial
3 Googl

Foto: Ef. Beganović: Ožiljak od noža na obrazu


Selvedin ef. Beganović, imam u velikokladuškom džematu Trnovi, za „Dnevni avaz“ u ekskluzivnom intervjuu, prvom nakon trećeg napada, govori o tome ko i zašto ga napada.

Efendija Beganović danima nije istupao u javnosti, a za razgovor je dobio saglasnost i Rijaseta Islamske zajednice u BiH. Ni jučer niko od zvaničnih organa nije saopćio da ima pomaka u istrazi.

Tri puta ste napadnuti, a napadači još nisu otkriveni. Znate li ko i zašto Vas napada?

- Ne, ali postoje osnovane sumnje ili pretpostavke na osnovu ranijih slučajeva koji su i sudski dokazani. Razlog tih napada može biti moje javno podržavanje stava Islamske zajednice i reisu-l-uleme, a to je da ratovi u Siriji, a sada i u Iraku, nisu naši ratovi i da se naša omladina ne šalje na ta područja. Jedini sam upozorio na otvaranje mesdžida ili centra u mjestu Bosanska Bojna od najekstremnije grupe tzv. vehabija, što je uzburkalo javnost, čak dovelo i do opširnije policijske istrage, pa i samog hapšenja Bilala Bosnića.

Lažni tragovi
Čudno je da policija do sada nije pronašla napadača ili napadače. Kako to komentirate?

- Mnogo je faktora. Lično poznajem inspektore koji vode ovaj slučaj, to su, u neku ruku, moji prijatelji, ljudi s kojima sarađujem, ali opstrukcije i lažni tragovi pojavljuju se iz dana u dan. Ti lažni tragovi i priče rekla-kazala dovode do toga da sam u jednom momentu i ja bio osumnjičen da sam sebi nanosim povrede. Međutim, nakon drugog slučaja, koji je bio čisto premlaćivanje letvom po leđima, svakome normalnom bilo je jasno da to nikako nisam mogao sam izvesti. Policija ulaže napore i trud, ali meni nije jasno zbog čega nema rezultata.

Ranije ste iznijeli svoj stav prema kojem pravite jasnu razliku između selefija i vehabija. Koliko su radikalizirane grupe u BiH opasne po sigurnost u našoj zemlji?

- Selefija i vehabija nisu isto. Selefije su oni koji ne slijede hanefijski mezheb, ali nisu nasilni, mirni su i komunikativni. Kada kažem vehabija, mislim na one što su se jučer primili islama, a danas utjeruju u vjeru sve i svakoga, iako je Allah, dž. š., rekao: "Da Allah hoće, svi ljudi bi vjernici bili." Ta grupa ljudi je opasna! Jer, umjesto da popravljaju sebe i mijenjaju sebe, oni bi mijenjali druge. Nažalost, idu do te mjere da i samu instituciju Islamske zajednice nazivaju nevjerničkom, kao i njene uposlenike, pa i samog reisu-l-ulemu kao našeg poglavara.

Jesu li napadi bili zastrašivanje ili pokušaji ubistva?

- Moj otac bio je imam, moj daidža bio je imam, moj amidžić je hafiz Kur'ana i imam, moj rahmetli dedo bio je učenik muftije Korkuta i ja sam bio i ostao imam i ako Bog da bit ću sve dok budem imao odobrenje IZ. Ubodi u predjelu srca koje sam dobio pri posljednjem napadu dubine oko dva centimetra jesu pokušaj ubistva. Jer, ako hirurg prstom uđe dva centimetra u ranu, onda možete misliti o kakvim se povredama radi.

Organizirana grupa
Jesu li s hapšenjem Bilala Bosnića prestali odlasci iz BiH u Siriju i Irak?

- Ne, nikako. Bilal ima svoje zamjenike, jer mi moramo imati na umu da to nije neka seljačka udruga, to je organizovana grupa ljudi koja naše mladiće, a sada i djevojke, šalje do Austrije, preko Turske, do Sirije.

Kako se boriti protiv radikalizma u islamu?

- Isključivo učenjem, podučavanjem, i to od ljudi koji su školovani za to. Mi imamo, hvala Allahu, instituciju koja gotovo savršeno funkcionira, reisu-l -ulemu i učene ljude. Nažalost, postoje te neke grupe i grupice koje prvo napadnu na autoritet. Jedan naš učenjak kaže: „U Bosni ne mogu uspijevati datule, nego šljive." Ja se nadam da ćemo, obraćajući se javno narodu, pridobiti i tu skupinu ljudi koji trenutno islam interpretiraju na jedan pogrešan, nasilan način.

Zahvalnost na podršci
Kako su Vaše džematlije reagirale na napade na Vas?

- Svi su bili uz mene. Zahvalio bih i njima i mnogima drugim iz svih krajeva koji su me obilazili ovih dana. Posebno zahvaljujem uvaženom reisu-l-ulemi, koji je otvoreno stao uz mene i iza stavova koji su bili i njegovi, jer ja sam samo malo glasnije govorio ono što je on već rekao. Zahvalnost dugujem i Nusretu ef. Avdibegoviću, koji me u ovim iskušenjima savjetovao kao rođeno dijete, te Ekremu Tucakoviću i muftiji bihaćkom.

http://www.avaz.ba/clanak/156222/ekskluziv-efendija-beganovic-za-avaz-pokusavaju-me-ubiti
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Ги чекам одамна.Ајде копилиња покажете си го вашето вистинско лице.Да се исчисти теренот од муслимани еднаш засекогаш, тоа што Османлиите го посрале тука мора да се исправи.:pistoldz:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Оваа мапа ви открива: Од каде ИСИС регрутира најмногу борци и колку доаѓаат од Македонија?

11.06.2015 | 11:59



Изминатата година, повеќе од 500 доброволци од просторите на поранешна СФРЈ се приклучиле во редовите на Исламската држава во Сирија и Ирак.


Според најновото истражување кое го спровел Меѓународниот центар за студии на радикализам при Кралскиот колеџ во Лондон, од Македонија во редовите на Исламската држава заминале најмалку, односно 12 луѓе.

Кога станува збор за земјите од регионот, Босна е убедливо најголем "извозник" на терористи, со оглед на тоа дека 330 луѓе станале дел од Исламската држава. Од Албанија се приклучиле 90 луѓе, од Србија околу 70, додека од Косово за Сирија и Ирак заминале околу 150 лица.

На светско ниво, најголем број доброволци доаѓаат од Тунис, дури 3.000. Втора држава на листата, со 2.500 луѓе кои се приклучиле кон ИСИС, е Саудиска Арабија.

Податокот кој најмногу ја загрижува ЕУ, е дека петина од вкупниот број на доброволци доаѓаат од земјите на Западна Европа.

Во тоа подрачје води Франција, од каде 1.200 државјани се приклучиле во редовите на Исламската држава во текот на минатата година.

Западна Европа стравува од повратна реакција, односно потенцијални терористички напади кои би ги организирале нивни државјани по враќањето од бојното поле.



http://tocka.com.mk/1/162069/ovaa-mapa-vi-otkriva-od-kade-isis-regrutira-najmnogu-borci-i-kolku-doagjaat-od-makedonija

Нереална е бројкава од кај нас, јас мислам дека се многу повеќе отидени од Македонија,
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Абе ајде Исис.Нова американска измислица.Како овде што е Дуи и Ахмети.Божем терорист а он амерички шпиун.Ми се гади веќе од американциве.За пари какви глупости се не прават.Јас да сум на власт прво што ќе дојдам е овие измислени цркви како јеховини сведоци,протестанти итн се ќе бутнам.Тито арно си правеше на времето.
Црква и џамија има една и ништо повеќе.А ова сега мајтап си играат.Кој ќе ги контролира црквите и џамиите што ги прават.Или битно е само да се исперат пари па во иднида што ќе биде не е битно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom