ИЗДАВАЊЕ НА УВЕРЕНИЈА ( ЛИЧНИ КАРТИ, ВОЗАЧКИ ДОЗВОЛИ И СЛ. )

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Makedonka, znam deka site si kutat, i jas go imam istiot problem, samo se bunam a drugite kutat :)
Ama mora be nekoj da se buni :)

A predavnici ima eden kup, ne rekle dzabe: Eden komita, dvajca spioni :toe:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Здраво. Пријавена сум за пасош по редовна постапка, дали сега ќе можам да поднесам барање за добивање пасош по итна постапка и отприлика за колку време ќе ми биде издаден? Би требало за 48 часа, но во нашата држава тоа не ми се верува :(
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Здраво. Пријавена сум за пасош по редовна постапка, дали сега ќе можам да поднесам барање за добивање пасош по итна постапка и отприлика за колку време ќе ми биде издаден? Би требало за 48 часа, но во нашата држава тоа не ми се верува :(
можеш само пак се јавуваш го кажуваш името и презимето и ти го менуваат распоредот за сликање!
е сега за не знам колку се чека но знам дека тие што закажуваа во фебруари и март и закажуваа после еден месец за по ИТНА ПОСТАПКА:pos2: што значи самите вработени во сектор за издавање на лични карти и пасоши го ПРЕКРШУВААТ ЗАКОНОТ за издавање на во рок од 48 саати според итна постапка.....се прашувам каде се тука правниците да го толукуваат овој проблем сепак нели секоја година се котат по 400 души!!!!

а сега да се јавиш не ме чуди да ти закажат дури и за два месеца според итна постапка-сепак јави се НАЈУБАВО ќе дознаеш:)

ако не пробај на варијантата ИЗГУБЕН ПАСОШ(ама навистина да го "изгубиш" некаде)....ако0 неколку души успеаат со оваа варијанта голема е веројатноста и другите да го преземат овој модел:pos2:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
можеш само пак се јавуваш го кажуваш името и презимето и ти го менуваат распоредот за сликање!
е сега за не знам колку се чека но знам дека тие што закажуваа во фебруари и март и закажуваа после еден месец за по ИТНА ПОСТАПКА:pos2: што значи самите вработени во сектор за издавање на лични карти и пасоши го ПРЕКРШУВААТ ЗАКОНОТ за издавање на во рок од 48 саати според итна постапка.....се прашувам каде се тука правниците да го толукуваат овој проблем сепак нели секоја година се котат по 400 души!!!!

а сега да се јавиш не ме чуди да ти закажат дури и за два месеца според итна постапка-сепак јави се НАЈУБАВО ќе дознаеш:)

ако не пробај на варијантата ИЗГУБЕН ПАСОШ(ама навистина да го "изгубиш" некаде)....ако0 неколку души успеаат со оваа варијанта голема е веројатноста и другите да го преземат овој модел:pos2:
Не се зафркавај сега, да чекам еден месец за по итна постапка?:nesvest:
СЕ надевам дека има барем малку совест и мозок во МВР и дека не се дешава ова!. Утре ќе одам да видам што ќе направам.
А за ова со изгубен пасош не вервам да е постапката пократка. Прво треба да се одјавува во Службен весник, па потоа пак да се пријавувам. Не вервам дека ова пали за да добиеш пасош побрзо..НЕМА ШАНСА!
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Не се зафркавај сега, да чекам еден месец за по итна постапка?:nesvest:
СЕ надевам дека има барем малку совест и мозок во МВР и дека не се дешава ова!. Утре ќе одам да видам што ќе направам.
А за ова со изгубен пасош не вервам да е постапката пократка. Прво треба да се одјавува во Службен весник, па потоа пак да се пријавувам. Не вервам дека ова пали за да добиеш пасош побрзо..НЕМА ШАНСА!
па како што знам луѓе кои закажувале за итна постапка во фебруари им закажале за неполн месец(значи март),некои кои се јавиле во март им закажале за во април..................е сега не знам како оди најубаво е да се јавиш и да си прашаш:)
СОВЕСТ хахахаххаха..........во погрешна држава живееме со сосема неефикасен систем
за лична карта знам еден другар кој ја изгуби(навистина:) и објави во службен весник и зема лична карта според брза постапка(мислам дека беше декември тоа)..............ако не пробаш НЕМА ДА ЗНАЕШ:)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
па како што знам луѓе кои закажувале за итна постапка во фебруари им закажале за неполн месец(значи март),некои кои се јавиле во март им закажале за во април..................е сега не знам како оди најубаво е да се јавиш и да си прашаш:)
СОВЕСТ хахахаххаха..........во погрешна држава живееме со сосема неефикасен систем
за лична карта знам еден другар кој ја изгуби(навистина:) и објави во службен весник и зема лична карта според брза постапка(мислам дека беше декември тоа)..............ако не пробаш НЕМА ДА ЗНАЕШ:)
А дали било вистина дека ако немаш важечка лична карта немало шанса да добиеш ни пасош?
Јас кога се пријавував за пасош не ми правеа проблем, им кажав дека личната карта ми е истечена. Ова шо се случва во нашава земја е резил, катастрофа! Сигурна сум дека во Африка побрзо луѓето можат да си извадат пасоши :) А ние ќе сме оделе во Европа...
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
А дали било вистина дека ако немаш важечка лична карта немало шанса да добиеш ни пасош?
Јас кога се пријавував за пасош не ми правеа проблем, им кажав дека личната карта ми е истечена. Ова шо се случва во нашава земја е резил, катастрофа! Сигурна сум дека во Африка побрзо луѓето можат да си извадат пасоши :) А ние ќе сме оделе во Европа...
за ова првпат слушам:toe:.......но мислам дека не ти треба лична карта за нов пасош,(освен кога ќе го подигнуваш пасошот) ти треба само стариот пасош........како што знам
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
за ова првпат слушам:toe:.......но мислам дека не ти треба лична карта за нов пасош,(освен кога ќе го подигнуваш пасошот) ти треба само стариот пасош........како што знам
И јас така знам, фала ти на сите одговори :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Некој знае дали можам да извадам нова возачка (да ја заменам старата која ми важи уште 2-3 години) во Скопје, а сум жител на Битола? Или морам да губам 2 дена, еден за закажување, еден за сликање...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некој знае дали можам да извадам нова возачка (да ја заменам старата која ми важи уште 2-3 години) во Скопје, а сум жител на Битола? Или морам да губам 2 дена, еден за закажување, еден за сликање...
Мораш до Битола, 100% сум сигурна за ова :(
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Мораш до Битола, 100% сум сигурна за ова :(
Претпоставував со оглед дека живееме во Македонија, ама ај реков да си прашам за секој случај...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Malku ste zabegale so temava, ja otvoriv za da porazgovarame za zakonskiot aspekt na cekanjeto, dali e zakonski ili ne :)

Ali aj, ako nema slilcna tema, prasajte si tuka :)

P.S. za toa za vazecka licna karta i pasos, majka mi imase istecena licna karta i vozacka dozvola, arno ama za vozacka i bese porano zakazano, pa koga otide i rekoa deka mora da ima vazecka licna karta, pa i dadoa da vadi po brza postapka licna karta, toa oni ke vi objasnat, se odi kaj sefot da potpise deka mora po brza postapka da vadi, pa posle otkako podnese dokumenti i se slikase za licna karta ( a toa bese vo BEKO ne vo MTV ) se vrativme na salter za vozacki so listot deka ima podneseno za nova LK, i so toa ja primija da se slika i za vozacka dozvola. Znaci pretpostavuvam deka za Pasos ke bide isto, ke te pratat po brza najverojatno, ama ne plakas nisto :) Majka mi ete zavrsi za dvata dokumenta naednas a ne plati plus nisto, fala bogu :)
 
B

Blacks

Гостин
Изгубена ми е личната карта. Колку пари треба да дадам по документи, такси, даноци итн? И колку време трае. бај д веј од Струмица сум.
 
?

..........

Гостин
Колку ке ме кошта полагање за кола В..??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom