ИЗДАВАЊЕ НА УВЕРЕНИЈА ( ЛИЧНИ КАРТИ, ВОЗАЧКИ ДОЗВОЛИ И СЛ. )

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ајде колеги правници, да ја разработиме оваа тема малку, зошто гледам многу малку се збори за ова а секој си го има овој проблем.

Значи темава што ја започнав е во врска со Законот за Општа Управна Постапка, конкретно чл. 174 од истиот закон каде што став 1 вели : ,,Органите на државната управа и државните органи издаваат уверенија
и други исправи (сертификати, потврди и друго) за фактите за кои водат
службена евиденција.
Понатаму, став 5 вели : ,,Уверенија и други исправи за фактите за кои се води службена
евиденција и се издаваат на странката на усно барање, по правило, истиот
ден кога странката побарала издавање на уверение, односно друга
исправа, а најдоцна во рок од 15 дена од денот на поднесувањето на
барањето, ако со прописот со кој е установена службената евиденција

поинаку не е определено.
И на крај барем според мене, значаен е делот од став 6 кој вели: Ако во рок од 15 дена од денот на
поднесувањето на барањето не издадат уверение, односно друга исправа,
ниту донесат и достават до странката решение за одбивање на барањето,
се смета дека барањето е одбиено.

Значи, МВР секојдневко го крши, барем според мене законот, со издавањево на документите. За една Лична Карта се чека по една година, или за Пасош, Возачка Дозвола итн, арно ама сите си ќутат :tapp:

Плус, не ми е јасно по кој Член од ЗОУП е уредено дека може поднесокот за барање за издавање да ЛК, ВД, Пасош итн, да се поднесува по телефон. Јас такво нешто не сретнав никаде, ако сум грешка еве исправете ме.

Според мене тука се крши ЗОУП на велико ама никој не реагира за ништо. Ни во весници се збори нешто, ни на вести, абе сите глумат лудило :tapp:
Ме интересира мислењето на колегите правници за темава, и што треба да се направи, кој да се извести ( као демек не приметиле они :jaj: за состојбава).
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Најверојатно е уредено со Правилници од МВР, а тоа дека се кршат овие одредби од ЗОП, си многу во право. :)
Велиш на кого да се пријави сево ова...можеби на Народниот правобранител, но сепак тој има само улога на статист овде, бидејќи неговите одлуки можат да имаат само советодавна улога, а не и обврзна.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Лична карта, пасош, возачка и сл. не би требало да ги сметаме за уверенија, за кои би важел ЗОУП, туку исправи кои се под посебен правен режим, т.е. регулирани со друг закон, а не по ЗОУП.
ЗОУП може да важи единствено за работи кои не се регулирани со посебниот закон.
Самото закажување не е поднесување на барање, туку само е дефинирање на време кога ќе биде поднесено барањето, бидејќи органот така одлучил поради зголемен обем на работа, технички услови и сл.
Колку што знам, закажаниот термин е термин за фотографирање, т.е. поднесување на барањето, и, во рок од 2 седмици одиш и си земаш документот...
Мразам да го кажам ова, ама МВР-то во овој случај не го крши законот...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Лична карта, пасош, возачка и сл. не би требало да ги сметаме за уверенија, за кои би важел ЗОУП, туку исправи кои се под посебен правен режим, т.е. регулирани со друг закон, а не по ЗОУП.
ЗОУП може да важи единствено за работи кои не се регулирани со посебниот закон.
Самото закажување не е поднесување на барање, туку само е дефинирање на време кога ќе биде поднесено барањето, бидејќи органот така одлучил поради зголемен обем на работа, технички услови и сл.
Колку што знам, закажаниот термин е термин за фотографирање, т.е. поднесување на барањето, и, во рок од 2 седмици одиш и си земаш документот...
Мразам да го кажам ова, ама МВР-то во овој случај не го крши законот...
Epa drugar, otvori ucebnik po UPP i ke vidis sto se podrazbira pod uverenija :)
Izvini vaka sto ke ti kazam, ama naukata na UPP vika deka toa se uverenija :wink: ( baska sto si pisuva i vo zakonot deka se onie za koi drzavata vodi evidencija )
A toa koga e zakazuvanjeto i koga imalo guzva, pa drzavata sama si go zgotvila zakonot i sama treba da si gi trpi posledicite. I jas rabotam vo MVR i bi trebalo da gi branam, ama eve jas ukazuvam deka toa ne e zakonski, i na site do sega sum im rekol da si se bunat, tuzat itn. Pa kako ne im e sram be da ti zakazat za pasos posle edna godina. Jas imam pasos, i site drugi dokumenti, ama MVR sami si se namestija so nenavremena kampanja i izbrzan zakon. Znaci ti prvo ne mozes da zakazes po telefon, taa procedura ne e pisana nikade, barem jas ne ja procitav, a i si pisuva ubavo, deka treba odma da se izdade ili vo rok od 15 dena, osven demek ako drugse ne e regulirano, ama i propisano si e deka Upravna postapka ne moze da trae povise od 30 dena, taka da, se prasuvam dali nekoj ke reagira za ova ? :kesa:
Mene ova me nervira deka MVR treba da bide primer za pocituvanje na zakonite a ne primer za krsenje na zakonite.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Цајкан, учебници ти да си читаш, јас со моите завршив...
Закажувањето не е поднесување барање, сфати го тоа!
Ај да се кладиме дека управна постапка може да трае многу повеќе од 30 дена, а?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Цајкан, учебници ти да си читаш, јас со моите завршив...
Закажувањето не е поднесување барање, сфати го тоа!
Ај да се кладиме дека управна постапка може да трае многу повеќе од 30 дена, а?
Epa koga ne gi pamtis toa ti e :)
A inaku jas pisav deka cekam drugi mislenja, ama so argumenti, daj nekoj link so pravilnik, zakon, i sl. Ne se luti ti odma :)
Ne vikam deka ne si vo pravo, moze si vo pravo, samo daj so argumenti

A inaku, znaci po tebe ova so zakazuvanje e pravilno. E od kade go procita be toa zakazuvanje vo postapkive ? Znaci oni mene treba da mi zakazat, ja vo zakonot ne go citam taka, si pisuva brat na moe baranje treba da mi izdadat, ne pisuva tamu prvo decko javi se natel, pa ako dobies na tel, ke ti zakazat po edna godina da si pobaras !!! Od tebe Strumiks ocekuvav povise zimi sve, izvini vaka, ama stvarno si me razocaral so ova. Eve aj ne sum vo pravo mozda, ama ete pisi nekoj argument od kade taa procedura. Vaka mi licis kako ti da pocna da gi branis ovie moive od MVR :pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Г-не орган...
Да прифатам дека и пасошот и лична карта, возачка дозвола и сл. се исправи по ЗОУП, пак виси она поднесувањето...т.е. дали е поднесено со јавувањето во кол центарот или со поднесувањето на барањето...
Јас сеуште тврдам дека со поднесувањето на барањето (сликањето де, народски) почнуваат да течат 15 дена.
Другото е само начин на работа на МВР-то, заради огромната навалица на народ.
Од искуство велам дека за такви работи јавната управа не гази на неиспитан терен...Навистина, грешат и им паѓаат поединечни акти, но во самата процедура, зборуваме за општи работи, никогаш!
Реков...мразам што ќе го кажам тоа, ама МВР не се во спротивност со законот во овој случај.
Еве, пробај тужи го МВР, па да видиме...јас тврдам дека паѓаш :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Г-не орган...
Да прифатам дека и пасошот и лична карта, возачка дозвола и сл. се исправи по ЗОУП, пак виси она поднесувањето...т.е. дали е поднесено со јавувањето во кол центарот или со поднесувањето на барањето...
Јас сеуште тврдам дека со поднесувањето на барањето (сликањето де, народски) почнуваат да течат 15 дена.
Другото е само начин на работа на МВР-то, заради огромната навалица на народ.
Од искуство велам дека за такви работи јавната управа не гази на неиспитан терен...Навистина, грешат и им паѓаат поединечни акти, но во самата процедура, зборуваме за општи работи, никогаш!
Реков...мразам што ќе го кажам тоа, ама МВР не се во спротивност со законот во овој случај.
Еве, пробај тужи го МВР, па да видиме...јас тврдам дека паѓаш :)
Ete ti, pak ne davas fakti, zakon, clen, ja gledas kako ubavo staviv :)
A toa deka ke padnam ne znam, oni ke go odolgovlekuvaat slucajot znam

A i toj kol centar be, toa znaes kako ti doaga, aj da sakas da podneses zalba, i tuka da ti vovedat kol centar da treba da zakazes da otides da podneses zalba, i ti zakazuva za pola godina :) a rokot za odgovor tece od denot na PODNESUVANJETO. Ti dodeka podneses zalba nema da ti treba vise, isto i so dokumentive. Tatko mi bara Pasos da izvadi, i mu vikaat vo Juni 2011 be :kesa:, i im rece ne treba do togas ke se odi so Licni Karti :pos2:
Sto ne ide ne ide, aj da prekoracat malku ama ova e sramota. Ja eve ti vikam, nekoj neka najde i neka mi pise tuka, vo koj zakon, pravilnik, ili sto i da e e propisano vakvoto izdavanje na dokumenti. A site znaeme deka ako se tuzis so drzavata tesko deka ke dobies, rabotata e sto ke pocne da se izgubuva predmetot i sl, ama ako se reagira na povisoko nivo, od povise narod ne znam dali ke ostanat bas ramnodusni.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Не така...
Правило на управната постапка е дека жалбата не го одлага извршувањето освен ако не се трпи непроценлива штета и бла, бла, бла...знаеш веќе...а тоа со кол центар и жалба ти е небулоза, бидејќи веќе тече постапката :)
Роковите течат од денот на поднесувањето, точно, ама станува збор кога е денот на поднесувањето?
За евентуална тужба, самиот си го кажа членот, во првиот пост.
И, таа тужба ќе ти падне, не по друг, туку по истиот тој член. Заради она што јас го тврдам.
Ете, толку е просто и едноставно.

П.С. Немој да ми кажеш дека на татко ти не си му завршил работа хехе.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ова нема смисла што го прават зашто доколку не се преземе нешто оваа гужва ке остане ЗАСЕКОГАШ.
Секојдневно некој има потреба од вадење , лична карта , пасош , возачка и тн... и така да хаосот нема никад да се среди ако остане вака...


и коа глеам расправате за уверенија и слично,
денес положив за кола , па дури ја чекам возачката смеам ли да возам со уверението дека сум положил , што го издаваат од АМСМ ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
ова нема смисла што го прават зашто доколку не се преземе нешто оваа гужва ке остане ЗАСЕКОГАШ.
Секојдневно некој има потреба од вадење , лична карта , пасош , возачка и тн... и така да хаосот нема никад да се среди ако остане вака...


и коа глеам расправате за уверенија и слично,
денес положив за кола , па дури ја чекам возачката смеам ли да возам со уверението дека сум положил , што го издаваат од АМСМ ?
Едно време смееше, сега незнам...ама мислам дека по аналогија би можело.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
и коа глеам расправате за уверенија и слично,
денес положив за кола , па дури ја чекам возачката смеам ли да возам со уверението дека сум положил , што го издаваат од АМСМ ?
Ne smees, ni porano ne smeelo, ne znam Strumiks od kade go izvadi ova :)
Smeese ama ako vozis traktor :D hahaha
Izvadi si dozvola pa posle, oti po pravilo policija ne priznava toa, validna e samo Vozackata Dozvola. I pazi na ona so pripravnicki staz :)
Ne e ovde za toa, ame eve da te usluzime, nas covek si ti ;) KAJGANDZIJA hehehe
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Ne smees, ni porano ne smeelo, ne znam Strumiks od kade go izvadi ova :)
Smeese ama ako vozis traktor :D hahaha
Izvadi si dozvola pa posle, oti po pravilo policija ne priznava toa, validna e samo Vozackata Dozvola. I pazi na ona so pripravnicki staz :)
Ne e ovde za toa, ame eve da te usluzime, nas covek si ti ;) KAJGANDZIJA hehehe
Јас бе далечната 1995 возев 10 дена со уверението за положен возачки испит!
И, не ме запреа твои колеги :) А тогаш оние од комисијата ми рекоа дека може...и јас си повозев малце.
Додуша, и без положен возачки испит порано си имав излети качен на 4 тркала :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ne smees, ni porano ne smeelo, ne znam Strumiks od kade go izvadi ova :)
Smeese ama ako vozis traktor :D hahaha
Izvadi si dozvola pa posle, oti po pravilo policija ne priznava toa, validna e samo Vozackata Dozvola. I pazi na ona so pripravnicki staz :)
Ne e ovde za toa, ame eve da te usluzime, nas covek si ti ;) KAJGANDZIJA hehehe
Смее да се вози со уверение, затоа што има застој со документите во МВР. Мене ме застана полиција за проверка на документи и им дадов уверение со лична карта, не ми направија проблем. И од АМСМ ги прашав кога положив, ми рекоа смее. 4 месеца веќе возам со уверение, утре дури се сликам за возачка.

ова нема смисла што го прават зашто доколку не се преземе нешто оваа гужва ке остане ЗАСЕКОГАШ.
Секојдневно некој има потреба од вадење , лична карта , пасош , возачка и тн... и така да хаосот нема никад да се среди ако остане вака...


и коа глеам расправате за уверенија и слично,
денес положив за кола , па дури ја чекам возачката смеам ли да возам со уверението дека сум положил , што го издаваат од АМСМ ?
Смееш, само носи и лична карта :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Се повозев пред малце со уверение, по правило не смее да се вози со тоа али ваљда ке има толеранција ради застојот со вадење докоменти.

али си закажав по брза постапка ми закажаа од вчера за во понеделник така да у среда ке си ја зеам.. 800 денари по брза 200 е нормално, не е некоја разлика.

и фала што пишавте :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom