ИЗБОР НА ПОЛОВНИ ВОЗИЛА

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ти имаш помешано нешто, атмосферец при иста коњажа у никој случај нема поголема влечна сила од турбаш, па дури и со помала коњажа турбашот е побрз него атмосферецот, без разлика бензин или дизел.
Ja mnogu pati so alfata se imam probano so se sto e dizel 1.9 ili 2.0 i uste na start ostanuvale daleku pozadi mene posebno 110 i 130 dodeka 150 bile 15-20 metri pozadi mene.
Ista e prikaskata i na ugornica.
Benzin si e benzin i mnogu biten e menuvacot i prenosot
Edino do sega zalepen branik so branik sum bil so honda civic 2.0i R Type i toa pred da bide cipuvana alfata
 
Последно уредено:
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
130 ks vs 156 ks???? Se citas sto pisuvas.
Do sega site so 130-150 ks me gledale daleku pred niv,a otkoga e cipuvana ni na trgnuvanje ne mozat da me vidat i toa na plin.
A i isita kubukaza i konjaza dizelas turbas e pospor od bilo koj benzinec vo sekoj slucaj.
Pari za kola ne zalam i site koli mi vo top forma.[DOUBLEPOST=1483400415][/DOUBLEPOST]
A pa tek da go slusne zvukot na twinspark od 8te svekici,duri togas ke se uveri deka site goljfovi se kanti.
Strumica 15-02-2015 Drag Race
uzivaj vo glof i bmw
ako gi isfrli klipovite niz hauba bmw to mozebi ke ja stigne alfata
[DOUBLEPOST=1483407780][/DOUBLEPOST]Aj uste ova,kako prolupuva motor na passat 2.8 V6 pozadi alfa romeo 1.8 tbi
нз што драг ќе беше ова, на среде од клипов шета човек на сред пат, овој со 328 ва кочи... , иначе 2.0тс со БМВ ВАНОС шестак извини ваке ама мало сутра
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
нз што драг ќе беше ова, на среде од клипов шета човек на сред пат, овој со 328 ва кочи... , иначе 2.0тс со БМВ ВАНОС шестак извини ваке ама мало сутра
Eve mojata e 2.0 ts 16V fabricki dve bregasti od koi vtorata e varijabilna,a jas sum stavil abart menuvac i cipuval.
So neispraven varijabilen zapcanik na bregasta izvadi 175 ks a koga go smeniv izvadi 190 na ks na dinamometar
Isto i izduvnata ja imam modificirano
Standard koga bese bmw 320d 150ks i 320d 170ks m pack site pasatti golfovi i audinja 1.9 so 1,2 ili 3 crveni i 2.0 pa i 2.5 tdi tdi partal gi pravev a bese okolu 160 ks.
Italijancite se dogtori za sportski avtomobili(ferrari,lamborghini,pagani,.........)

A najveke kef mi se prafi so ja ebavam drzavata,plakam registracija za 2.0i 16v 114-117 kw a vozam 136-140 kw.(y)
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ја си купив друже голф 5 на бензин, 1.4, со 47 000 км. поминати 2008 година не увезуван за 5800 евра, и ставив плин, еве втора година ја возам освен лагер шо сменив на тркало ни еден дефект немало, до сега поминав соколу 60 000 км, значи тотал 100 000 има сега, пред месец дена и сменив тоа затегачи, ребрасти и сл. сето ме фати околу 300 евра сосе работна рака и тоа ја одбрав по скапата и по квалитетна варијанта и топ е. Не е може мокна и брза како дизелите и стварно кога претицувам и фали снага ама освен тоа не би ја сменил за ниту еден дизел кој што ке биде сигурно со x10 пати по голема километража поминато и уште шо се не. а за тоа колку е зачувана и дека се е ново се уште во неа да не правам муабет, така да ако не лечиш комплекси со дизел, и стартни, и "најпогодените" машини на WW барем според мене гледај да е шо можно по ново. заеби ти брзина и стартност ако се замараш секој викенд да ја носиш по мајстори, нервози, губење време и пари и сл. иначе секој шо слуша голф бензин по default вика, бензинците не чинат, голф само дизел... абе ај, тој шо тоа гоо вика кога ке извози 10 бензинци од кој што 9 ке му се расипат па после нека вика дека не чинат, колата е топ.
Na 100.000km motorot ke ti izdisi. Aj 1.6 da si zemal, kade be golf V ke go trkala 1.4 motor pa uste na plin. Prava zelka, ne da nema snaga nego kako mrtov konj e.[DOUBLEPOST=1483522241][/DOUBLEPOST]
Eve mojata e 2.0 ts 16V fabricki dve bregasti od koi vtorata e varijabilna,a jas sum stavil abart menuvac i cipuval.
So neispraven varijabilen zapcanik na bregasta izvadi 175 ks a koga go smeniv izvadi 190 na ks na dinamometar
Isto i izduvnata ja imam modificirano
Standard koga bese bmw 320d 150ks i 320d 170ks m pack site pasatti golfovi i audinja 1.9 so 1,2 ili 3 crveni i 2.0 pa i 2.5 tdi tdi partal gi pravev a bese okolu 160 ks.
Italijancite se dogtori za sportski avtomobili(ferrari,lamborghini,pagani,.........)

A najveke kef mi se prafi so ja ebavam drzavata,plakam registracija za 2.0i 16v 114-117 kw a vozam 136-140 kw.(y)
I prviot pat malce koga ke ja zakacis napred ke treba da ja frlis, pri najmal sudir i na parking napred od ovie ostanuvaat samo partali.
Covekot si bara narodna kola, a ne trkacki bolid.
Neka si zeme neso od naziwagen programata so 1.9tdi pd 105ks ili 1.6 benzin so 102ks, od psa so 2.0hdi so 90ks, nekoe opelce na lance benzin i po potreba na plin.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
може. ке видиме. а ти ова од искуство го кажуваш? мислам, имаш некогаш возено па ти издишал? па после си купил друг па и на тој ти идишал....?

мислам да се дополнам, не те тролам, прашам ако имаш искуство стварно да го мењам додека уште имам фора. пошто муабет ми е дека сите што го викаат ова што ти го кажа се муабети од рекла казала. никој ми нема речено ете ја го имав и ова и ова ми се случи.

иначе и тоа дека е спор, спор е, кажав тоа, али секако јас на 100-тка кола не возам така да мене ми е тамам.

Na 100.000km motorot ke ti izdisi. Aj 1.6 da si zemal, kade be golf V ke go trkala 1.4 motor pa uste na plin. Prava zelka, ne da nema snaga nego kako mrtov konj e.[DOUBLEPOST=1483522241][/DOUBLEPOST]
I prviot pat malce koga ke ja zakacis napred ke treba da ja frlis, pri najmal sudir i na parking napred od ovie ostanuvaat samo partali.
Covekot si bara narodna kola, a ne trkacki bolid.
Neka si zeme neso od naziwagen programata so 1.9tdi pd 105ks ili 1.6 benzin so 102ks, od psa so 2.0hdi so 90ks, nekoe opelce na lance benzin i po potreba na plin.
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Eve mojata e 2.0 ts 16V fabricki dve bregasti od koi vtorata e varijabilna,a jas sum stavil abart menuvac i cipuval.
So neispraven varijabilen zapcanik na bregasta izvadi 175 ks a koga go smeniv izvadi 190 na ks na dinamometar
Isto i izduvnata ja imam modificirano
Standard koga bese bmw 320d 150ks i 320d 170ks m pack site pasatti golfovi i audinja 1.9 so 1,2 ili 3 crveni i 2.0 pa i 2.5 tdi tdi partal gi pravev a bese okolu 160 ks.
Italijancite se dogtori za sportski avtomobili(ferrari,lamborghini,pagani,.........)

A najveke kef mi se prafi so ja ebavam drzavata,plakam registracija za 2.0i 16v 114-117 kw a vozam 136-140 kw.(y)
Kade go pravese toa so dinamometar so vikas,daj poveke informacii,kolku koshta.Moze i inbox.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Na 100.000km motorot ke ti izdisi. Aj 1.6 da si zemal, kade be golf V ke go trkala 1.4 motor pa uste na plin. Prava zelka, ne da nema snaga nego kako mrtov konj
Zasto da ne go trkala i od kade deka 100k ke izdisi.
Toj motor 1.4i 75ks inzineri go dizajnirale testirale i odlucile deka moze da go vgradat vo golf5.

So praime togas so grande punto koe e 100na kg polesno a inzineri odlucile deka 1.3 multi jet ili 1.4 multi point e dovolen za taa karoserija

Za sporedba Citroen zx,peugeot 306 tezinski se tuka nekade pa nosat motor 1.1i ili 1.4
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
пред тоа имав пунто 1.2 го возев 400 000 км. и му го продадов на мајсторот што ми го орджуваше. исто така на плин беше. човекот уште го вози секој ден. :)[DOUBLEPOST=1483540301][/DOUBLEPOST]пред тоа имав пунто 1.2 го возев 400 000 км. и му го продадов на мајсторот што ми го орджуваше. исто така на плин беше. човекот уште го вози секој ден. :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
A sto ke kazete za Meriva, benzin - plin i toa so fabricki vgraden plin, kade moze da ja odnesam za da proverat dali e dobra, malce mi e strav radi fabricki vgradeniot plin dali e podobar od ovie tuka sto gi stavaat ili naprotiv treba da e podobar.???
Секако дека е подобар отколку било кој плинар што би го наместил кај нас
дискутабилно е тоа дали од фабрика излегува со плин или од кога е нов во италија му наместиле
според мене е второто ...
за проверка сервис посебно за опел возила, носи ја во Авто куќа ГМЦ, позади олимписки базен ... 17 години кај него ги носиме опели и за мене е најдобар и го препорачувам на сите
ќе ти направи проверка, ќе ти каже во моментот што е за менување итн ...[DOUBLEPOST=1483549718][/DOUBLEPOST]
може. ке видиме. а ти ова од искуство го кажуваш? мислам, имаш некогаш возено па ти издишал? па после си купил друг па и на тој ти идишал....?

мислам да се дополнам, не те тролам, прашам ако имаш искуство стварно да го мењам додека уште имам фора. пошто муабет ми е дека сите што го викаат ова што ти го кажа се муабети од рекла казала. никој ми нема речено ете ја го имав и ова и ова ми се случи.

иначе и тоа дека е спор, спор е, кажав тоа, али секако јас на 100-тка кола не возам така да мене ми е тамам.
Вози си го слободно, нека не те трола валволине
ако го продаваш пиши на ПП ама јас не би се замарал да сум на твое место освен ако немаш 10.000 евра па да земеш нешто поново и полуксузно
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Kolku odat cenite za dobra Alfa 147 jtd? So moznost za pomalku KS a ne da ima poveće
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Kolku odat cenite za dobra Alfa 147 jtd? So moznost za pomalku KS a ne da ima poveće
Многу различни цени ... загледај ги на реклама5 или пазар3 ... сега последно гледав редизајн 2006-07 околу 3500 дизели од поновата генерација JTD-M
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Kolku odat cenite za dobra Alfa 147 jtd? So moznost za pomalku KS a ne da ima poveće
Od 2k evra nagore
Na 147 pretpostavuvam deka go resile problemot so gornite viljuski bidejki 156,166 i 159 imaat nezna prednica.
Dizel ne bi ti preporacal bidejki site dizeli po 2000 godina imaat dvomasni zamajci/lameli i se prilicno soleni od 400 evra nagore plus rabotna raka.
Osven nov dizel od salon,benzinec so plin duri i ti da montiras plin momentalno e najdobar izbor a i plakas poeftina registracija
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.335
Od 2k evra nagore
Na 147 pretpostavuvam deka go resile problemot so gornite viljuski bidejki 156,166 i 159 imaat nezna prednica.
Dizel ne bi ti preporacal bidejki site dizeli po 2000 godina imaat dvomasni zamajci/lameli i se prilicno soleni od 400 evra nagore plus rabotna raka.
Osven nov dizel od salon,benzinec so plin duri i ti da montiras plin momentalno e najdobar izbor a i plakas poeftina registracija
за 2к само ѓубре имаш, добра алфа 147 од 3к до 3500.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
за 2к само ѓубре имаш, добра алфа 147 од 3к до 3500.
Ako se razbiras ili so dobar majstor i dobro cenkanje se naoga solidna alfa 147 za malku poveke od 2k.

Moja praktika e kolku i da ja platam kolata sekogas planiram 20-30% od vrednosta za servisi i nikogas ne sum se potpiral na toa deka rebrast,klinast,maslo filtri se smeneti.
Duri i da bile smeneti sekogas sum proveruval i ako treba sum menuval.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom