ИВЗ бара вработување на џихадистите повратници од Исламската Држава

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.440
ИВЗ бара вработување на џихадистите повратници од Исламската Држава
Проектот на Исламската верска заедница за спречување на радикализација и вклучување во тероризам на нејзините припадници, главно на страната на Исламската држава, а подготвен од хуманитарната организација ,,Хилал‘‘, не содржи само мерки за правилно разбирање на испамот, одвраќање на младите од радикалниот ислам, социо-психолошка и финансиска помош за семејствата на тие што заминале во Џихад, туку и ресоцијализација и вработување на повратниците од боиштата.

Токму делот на вработување, односно социјална и економска рехабилитација, предизвикува дилема, како потенцијални сурови убијци можат да бидат интегрирани во јавните установи или македонското стопанството.

Оттаму проектот предвидува, прво преквалификација или доквалификација на поранешните џихадисти во готвачи, столари, бербери и други слични занаети, пред се поради, во најголем дел нискиот степен на образование на овие лица.

Второто барање е всушност и најшокантно. Во проектот се предвидува вработување во јавниот сектор и преговори со приватниот сектор од страна на Министерствата за внатрешни работи или за труд и социјала, со кои би ги стимулирале бизнисите во земјава да вработуваат поранешни учесници во конфликтите, со целосно или делумно покривање на нивните платите.

Втората опција која ја предлага ИВЗ е микро-кредитни шеми како финансиска помош за поранешните учесници во војни со кои би влегле во одржливи мали бизниси.

Идеата на проектот, според поглаварот на ИВЗ, е благородна.

Сепак во самиот документ стои фактот дека се работи за комплексни прашања, како што се: периодот на враќање на учесниците кој е непредвидлив, како и соочување со законот на поранешните учесници во војни, кој предвидува затворска казна од 4 години.

Валентин Николоски
http://sitel.com.mk/ivz-bara-vrabotuvanje-na-dzhihadistite-povratnici-od-islamskata-drzhava-0

Не да ги казнуват ама да ги наградуват. Со други зборови одењето во Џихад би било како апликација за работно место.

Според мене за нив постои едно и единствено решение, веднаш и по кратка постапка одзимање на државјанството.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.616
Поени од реакции
5.643
Па ние вакви веќе имаме, ништо ново ние иамме и полоши т.е од овие. Ги аменстираа и ги ставија минситри и командири, диркетори тие што убиваа макеоднци и ги масакрираа, не па овие што биле 2000км даелку од МКД да војвуаат.
Само на таа фрназуцинката и посакувам такви чарлевци да и се десат уште милион ати во таа шугава нивна галска држава, племе им ебам ја нивно.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.490
Поени од реакции
63.041
Швеѓаниве пред некоја ден дадоа ваков предлог, и еве го овој од ИВЗ одма да не остане покусо, ама добро толку му чука... Што е најжално двете најголеми албански партии во државава одма ќе застанат позади изјавава, и овие идоливе на Брутус ќе ги слечат пантолоните...

Уф, уште сега замислувам да одиш кај некој што сечел глави да го молиш да ти заврши некоја работа.... или пак недајбоже да ти биде колега на работното место.... језиво нели?
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Прво треба да им ги отперат исперените мозоци, да им ги исперат повторно и да ги пуштат да бидат верни потрчковци на владата.... чек нели се случи истото и со Сител?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.866
Поени од реакции
31.951
Како шо кажа Мр.Х ние оние кои пукаа по нас ги сместивме најудобно и дебело платени не па за некој шо се тепал у туѓина, одма ќе се усвои.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Швеѓаниве пред некоја ден дадоа ваков предлог, и еве го овој од ИВЗ одма да не остане покусо, ама добро толку му чука...
Шведска стана превише либерална земја, али превише, гледа на сите да угоде.
Машките почнуват да ги учат како да мочаат ко девојчиња за да не се чуствувале супериорни.
За некоја година Шведска ќе стане ISIS 2

 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.636
Поени од реакции
8.137
Зашто вработување?Боречка пензија подобро.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Според мене за нив постои едно и единствено решение, веднаш и по кратка постапка одзимање на државјанството.
дури се на џихад треба да му се одземи државјанството за да неможи да се вратат или во случај да се вратат треба итна постапка за топење во печка.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.006
Класика.Ај сеа барем иаме едно нешто заедничко со напредните земји како Шведска и Данска,обештетуваме фаци кои не постигнале титула Шехид.Права Скандинавија на Балканот сме...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.262
Поени од реакции
7.467
Вчера бомбардирај, денес сечи глави, утре вработен во Македонска администрација. Интересен предлог, да вработуваме терористи, во име на интеграција. Веќе го пробавме тоа и не излезе најубаво, ИВЗ сере на овој начин зошто ние одма им ги јадеме гомната, кога и да се спомне нешто од етничка природа. Немој мајка Европа случајно да те види дека мрчиш ... тешко тебе.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.189
Никогаш да не се вратат од Сирија,коските нека им се растурат на сите четири страни,болест нека ги јаде,живи рани нека им се створат.Сите проклетства од Тората нека им се случат,сето потомство нека им се затре.За секој човек што го убиле,десетоструко нека им се врати.Уништија цели племиња кои постоеле со векови,кај и да се свртат,како луди да бегаат,од својата сенка да се плашат.Амин.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.459
Поени од реакции
1.251
Ќе добијат негледам зш да не добијат ко се сложни се ќе си добијат сеа има едни исти такви не идат на работа со месеци а лапат по 1000 евра плата и никој ништо не им може! Ај пробај ти не оди 4 дена на работа оп одма ќе ти дадат отказ! Така што пари за овие мора да има и работа зш они затоа одат у Сирија бе батка зш тука нема работа и пари!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom