Зaштитени брендoви вo мaкедoнијa

Член од
9 декември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
1
Јa oтвoрив темaвa зoштo ме интересирa дaли знaете кaј мoжaм дa видaм кoј брендoви зa текстил се жaштитени зa прoдaжбa вo мaкедoнијa
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Зарем очекуваш на форум да го дознаеш тоа?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Јa oтвoрив темaвa зoштo ме интересирa дaли знaете кaј мoжaм дa видaм кoј брендoви зa текстил се жaштитени зa прoдaжбa вo мaкедoнијa
Само царинската управа може да ти го даде овој податок или државниот завод за индустриска сопственост. Каде и да се обратиш ке ти дадат податокот без проблем. Информација од јавен карактер е. Тука тешко дека некој ќе ти ги бара.
 
Член од
9 декември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
1
Само царинската управа може да ти го даде овој податок или државниот завод за индустриска сопственост. Каде и да се обратиш ке ти дадат податокот без проблем. Информација од јавен карактер е. Тука тешко дека некој ќе ти ги бара.
Фaлa мнoгу зa пoмoштa
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пред 2-3 години кога сакав да бидам генерален увизник и дистрибутер на некои производи имав отворено слична тема се распрашував и ги симнав листите на заштитени и лиценцирани бредндови во ПДФ форемат некаде по компјутеривте.

Можеш ама само доколку си производител да си го заштитиш производот и името а се друго важи одреден период.
Пример ако ти си увозник,дистрибутер и и си се саштитил себе и некој бренд на виски немора да значи дека ти ќе бидеш доживотен увозник,дистрибутер.

Не знаам колку е вистина ама ме предомислија кога ми рекоа дека истите производи, легално ако плати акциза,царина,данок,...може да ги увезе и друг ко демек сме биле пазарна економија па требало да има конкуренција

Во царинска управа можат а и неможат да ти кажат точно кои се заштитени брендови во Македонија.
Тоа можеш да го дознаеш ама не ми текнува како се викаше а агенцијата сум сигурен дека е на кале помеѓу управната зграда на рубин кармин и црквата свети спас
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
мислам дека оваа ангеција ти треба http://www.ippo.gov.mk/MK/Index_mk.aspx
може да побараш да ти ги достават информациите кои ги бараш (има формулар на сајтот за барање)
имаат и база за пребарување на брендови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom