Зошто сум таков,зошто

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Натамошниот текст е за Верувале или не(бар за Македонија и Скопје).
Денес веднаш се фатив за работа од утро. И никој не ме приморал на тоа или наредил туку самоиницијативно,по кој знае кој пат ЈАС за мојот град.
А и не ми беше тешко и мачно дури и ми преставуваше задоволство.Направив ли добро дело.
А и не ме чинеше скапо: неколку електроди за заварување,камен за сечење,парче иверка,струја троа, челичен флах ширина 30 мм.малку фарба и товарна маст и неколку нови завртки и навртки.И 2-3 часа работа.
Кога ја монтирав новата лулашка-седиштето децата нестрпливо чекаа тука пред неа и се расправаа кое прво ќе се лулало на неа.
А и никој не ме попречи во таа работа нит пак ми рече ДОБАР ден мајстоте а ги имаше повеќе мајки и татковци што седеа на клупите додека децата играа.
А и не ми сефте ваква работа за МОЈОТ град,сум сработил за него и поголеми работи.
А и не сум пак ни барал до сега нешто,а и не сум пак добил нешто,односно ништо.
А и на една слика се гледа како е седиштето појачано од долна страна,колку ли ќе трае.
Picture 145.jpg Picture 159.jpg Picture 160.jpg Picture 163.jpg Picture 164.jpg Picture 158.jpg Picture 162.jpg Picture 161.jpg
последната слика:Гумените коцки може да се најдат под некоја друга лулашка во некој двор или викендица во Сушица или Варнава.
 
K

kicodarker

Гостин
Си направил добро,ама немора да “кукаш“ дека никој не ти фрлил пиво, никој не ти рекол добар ден, што правиш што ти текна, дали ќе те пофали.Задоволството имај си го за себе.
А зошто никој не ти пристапил, стварно нашиов менталитет кај народот е чуден,стуткан здрвен уплашен,секој има помислено од општина те имаат пратено да ја санираш лулашката,затоа што сеуште живеат според југо-сфаќањата дека државата за се се грижи.
Поради истото то сфаќање, ретко некој зема нешто да поправи како ти или среди, оти мислат дека има кој да се грижи за тие ствари. А колку само нема...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.585
Поени од реакции
34.769
....добро што не си ги слушнал, оти сигурна сум дека некој од тие таму присутни додека те гледале во меѓусебниот разговор те оговарале од тип на ,, овој нема друга работа,, или ,, овој шљакнат е,, или ,,малку будали има,, ... на жалост,
затоа никој не ти пријде и не те пофали, оти устата ќе им падне, ако го сторат тоа, оти тие млади родители на децата не го направиле тоа ШТО ТИ ГО НАПРАВИ ! тоа се млада генерација на еурокрем родители кои ете, претежно не ги бива, исклучоци минимални !
...затоа секоја чест за тебе и мој поздрав за твоето добро дело! (y)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
тоа се млада генерација на еурокрем родители кои ете, претежно не ги бива, исклучоци минимални!
се пронајдов

ете го изворот на мојата неспособност, проклетиот еурокрем, со него растев
а за други работи го кривев... тој да ти имал уште една вина
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.812
се пронајдов

ете го изворот на мојата неспособност, проклетиот еурокрем, со него растев
а за други работи го кривев... тој да ти имал уште една вина
И ја мислам дека еурокремот не заеба нас младите, некои па со нутела само растени замисли какви се уфилмани.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.585
Поени од реакции
34.769
Сами си се местите, наместо да коментирате и да ја осудите ова појава на инертност на младите родители за поправка на детските реквизити кои истите нивните деца ги користат, вие само го потврдувате тоа дека сте исто такви? не ми се верува, а мислев дека и двајцата сте во исклучоците! :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сами си се местите, наместо да коментирате и да ја осудите ова појава на инертност на младите
Како да ја критикувам кога целосно ги разбирам?
Нешто што се акумулирало со години, како сакаш да се искорени? Сега да фатат да научат? „Никогаш не е доцна“?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.675
Секоја чест и браво за трудот, сите треба така да се грижиме за заедничките работи. Само незнам колку ти е добра идејава да се чепкаш по лулашки и други реквизити на кои играат деца..... од аспект на тоа дека на нив играат деца и често се случува некое дете да расцепи глава, скрши рака или нога... или недај боже..... па во некој таков случај (обично ако родителите се некои моќници или парничари) да ти бапнат една кривична пријава со вештачење дека неовластено, нестручно, од лош материјал, со лоши рабови.... си ја извел поправката и со тоа си ја загрозил сигурноста или си предизвикал опасност од незнам кој член и став од Кривичниот закон па да речеш што ми требаше оваа беља..... подалеку од такви играчки....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.868
Браво за трудот Анчо, али едно не ми е јасно и сакам да сум на чисто.

Елем, ја порано у СФРЈ јадев Еурокрем, али сеа одкоа го купија Свис Лајон ич не го јадам. Нутела не јадам од оваа полскава, бидејќи има голема разлика во вкус од полска до грчка или италијанска. Понекад коа ќе начекам италијанска купувам.
ОК е така?
Дали сум добар родител или Ну Крема треба да јадам?
Не ми кажувајте само дека Финети треба да се јаде за да бидеш добар родител, зашто Финети им е ептен срање.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ванчо, ти ќе беше перфектениот урбан суперхерој (кој и е очајно потребен) на мајка Македонија ако не ти беше епизодата со дињата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.868
Ванчо, ти ќе беше перфектениот урбан суперхерој (кој и е очајно потребен) на мајка Македонија ако не ти беше епизодата со дињата.
Модерните суперхерои се реалистични ликови со една нога нога во рајот на алтруизмот и давањето, а со другата во морално сивата зона на човечките несовршености. (види: Гејм оф Троунс, Дедпул и др.)
Такви ти се модерните суперхерои.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Модерните суперхерои се реалистични ликови со една нога нога во рајот на алтруизмот и давањето, а со другата во морално сивата зона на човечките несовршености. (види: Гејм оф Троунс, Дедпул и др.)
Такви ти се модерните суперхерои.
Се тоа супер само требаше да го дознаеме тоа во некој сиквл миквл дарк најт шит...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Поради една случка денес со инспекцијата од општина Аеродром,ова го пишувам (дури) сега.
Точно пред една година поминувам на тротоарот прд Капитол МОЛ, поточно пред зградата на слика1,и гледам искршени мермерни плочи и празни нерамни места на тротоарот баш пред влезот на зградата каде има најповеќе врекфенција на лица-пешаци.Тука мора да поминеш и за дуќаните карши и за оние доле има скали баш после овие оштетувања.
После некој ден откако припремив се материјал што ми требаше отидов самоиницијативно да го ова поправам.(тука некаде била и општината) Времето беше многу ладно. На сл.2 може да се види како тоа го изведов и накнадно мермерните плочи ги осигурав од оздола со бекатон коцки за да биде појако и посигурно.
Еве една година таа работа си ја врши успешно функцијата и се разбира безбедно минување на пешаците а тука лесно можеше некој да се лизне и ОТЕПА:
Кога работев еден човек ме викна и ми покажа дека и на другата страна има вакви искршени плочи.
Друг ден отидов и тие ги залепив.Сл 3 баш до Капитол мол.може и да се видат на лице место.
А она на слика 4 сам го видов,тоа е на тој пролаз под зградата фалеше пола плоча и беше ОПАСНА дупка.Најдов некој парчиња сличен мермер и ги запепив како мозајк.
-------------------------
Случката со општинарите од Аеродром дуг пат ќе ја објаснам.
-----------
Дали може да се најде во Ѕид на саобраќајниот срам еден мој пост од пред над 1-2 год.каде опишав заварување и местење-цементирање на искршени заштитни тротоарски стубчиња пред новиот Рамстор во Ново Лисиче.Јас не можам да барам таму ме исклучија од таа група.Ако најде некој нека го постира тука да видат оние од општина Аеродром.дека јас и без нивен налог вршам општо корисна работа.
сл1. Picture 049.jpg ----------------------сл. Picture 050.jpg
-
сл3. Picture 051.jpg ---------------------сл4 Picture 052.jpg
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Зошто сум таков,зошто

За тоа, зошто си "Македонче" Чичо Анчо.
Кај нас, во Софија, знаеш ли зошто се вели "Македончето,така, Македончето онака"?
За тоа, зошто, Македончето, ако нешто работи, го работи отлично, со усердие, со трудольубие, со мерак да биде убаво.
Македончето залудо работи, залудо празно(без работа) не стои.
Во реонот во кој живеех, беше реон на бежанци от Беломорска и од Вардарска МКД - нивните деца веке не се живи, но сите беа возпитани, културни, фини лугье, образовани и..... много тормозени от властта за тоа зошто беа ВМРОвци, т.е. беа фашисти тодоалексендровисти и ванчомихајловисти.
Во мојата кооперација живееха Герджикови, Саарафови, некои от Миладинови, Константинови, братовчед на Ванчо Михајлов.
Тие живееа заедно - ако некој се разболее, другиве му носеа храна, нафта за топлене, чистеа му станот и т.н. и т.н.

Жив и здрав да си - залудо работи, залудо празен не стој!!


 

Kajgana Shop

На врв Bottom