Зошто сте сами?

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Нема „агри ту тисагри" у муабетов, ти можеш као романтик да веруеш и дека кравите летаат, ама не очекувај твоите позиции да бидат сериозно сфатени ако не дадеш добри причини за твоите заклучоци. Ако кажуваш дека само десет отсто од сите девојки во Македонија гледаат статусни симболи како кола, работа и стан кога одбираат со кого ќе се мажат, треба да понудиш некаква статистика што го поддржува твојот исказ, а не да го вадиш од ракав, а премисите да ти бидат дека веруеш така пошто си романтичен. Тоа што си романтичен, не е релевантно на тоа дали само десет отсто од типките гледаат такви и такви статусни симболи кога одлучуваат со кого ќе се мажат.

Ако кажеш дека девојките над 25 год. се совршени битија за дејтање, треба да дадеш причини зошто мислиш така, вака као гол исказ, нема никаква тежина што е поголема од исказот „Девојките над 25 год. не се совршени битија за дејтање."

Повеќето луѓе никогаш не научуваат како да дискутираат прописно и многу расправии се резултат на лаичка дискусија.

P 1. Мојата теза дека луѓето бараат статусни симболи е поддржана од моето искуство, но поважно, од многу истражувања што може да ти ги приложам. Во просек, членови на бенд ебат поише у рок културата, диџеи у техно/транс културата, мафијаши у шабанската култура и директори во корпоративната култура, земени другите фактори изедначени (изглед, самодоверба, емпатија итн.).

P 2. Други фактори се релевантни за тоа дали некоја ќе те свиѓа како: лепота, емпатија, самодоверба, емоционална интелигенција итн.

P 3. Ако некоја цура не те свиѓала, а те свиѓа откако ти си напунил 30 год., тоа е така пошто нешто у тебе, нејзе или и у двајцата се сменило. Што, не знаеме.

Заклучок:
Ако статусниот симбол (види p.1) е релевантен и ти после 30 имаш статус за работи кои и' се приоритетни, може да заклучиш дека таа промена на твојот статус е релевантен фактор иако не знаеме колку е значаен што зависи од нејзиниот светоглед. Може да влијае со удел од 5 отсто во нејзината одлука, може со 90 отсто, а тоа зависи и од другите работи кои се смениле кај нејзе и тебе (p 3), односно дали она вреднува повеќе некои карактеристики кои ти сеа ги поседуваш (p 2). Некои типки дејтаат некои типци коишто порано не ги свиѓале поради нивниот социјален статус. Од тоа множество типки, на многу им е релевантен социјалниот статус (p 1), но не знам колку е значаен во споредба со другите релевантни фактори (p 2) бидејќи немам доволно информации.

Вака изгледаат сериозни дискусии. Другото најверојатно е ветар у магла ако целта на дискусијата е сериозна дебата. Ако сакаш да дискутираме сериозно, со надеж дека и двајцата ќе добиеме нешто од муабетов, треба да користиме критичко размислување.
Не бе ботче, не ми ги зимај здраво за готово тие реченици и гради контраргумент околу нив, пишав можеби јас сум наивен романтик за да се акцентира колку вие сте woke и пробиле жениве, исто и тоа со 10 посто дека гледаат стан и кола у земјава, тие тези се да воспостават баланс бидејќи вие тврдите 90 посто тоа го прават. Таквите мои екстреми се само за исмејување на нечии цитирани екстреми, и преголем дел си одвоил на истите за жал, а останува премалку суштинско за дискутирање. Друго, не можеш да бараш причини и статистика а притоа несмасно да вметнеш дека твоите тези се од твое искуство. Ако ми дематираш став и имаш статистика - пастирај, you dont say stage freeze - you just do it, па ќе ја дискутираме нејзината точност и релевантност. Немој само да биде релевантен еквивалент на јутуб видео - за кој се мажиш? За Белгија. И немој да биде релативизирање за статусни симболи и надвор од земјава, те молам. Некои си гугл муабети дали радо би дејтале адвокат или питач. Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш? Астронаут, бидејќи никој не сака да биде бездомник. Не збориме за што би преферирале, и ја би преферирал да се земам со некоја докажана инжињерка у Гугл, ама дејтањето не ми е сведено на барање таква. Тоа е секогаш секундарно, кај сите, освен кај ефтини спонзоруши. А не можат сите да бидат ефтини спонзоруши оти ratio-то не пасува. Се разбираме нели? Сусаро вика сите бараат кеш после 30, ти викаш повеќето, што е 51 посто. Ајде пастирај.

Моите ставови не се голи искази, сите ги образложив зошто тоа го мислам, пример за дејтањето девојки од 25+ дека е идеално што ме прашуваш, убаво објаснив зошто тоа го мислам, не можам секој став да си го линкам у фуснота, слободно пишај и ти зашо е обратно според тебе и ќе си ги решаваме проблемите, оригиналниот конфликт е дека 25+ сите се сајкоу вс мојот став овде, последен пасус. Инаку може да имаме сериозна дискусија без притоа да мора да научиме нешто. Мене ми е победа што воопшто се збори за тоа. Ја коа имам заќоравени сфаќања за нешто - се кријам и ќутам. :D
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.120
Еве зошто сме сами ! Без превари и лажи...( а и километарски постови....)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Не бе ботче, не ми ги зимај здраво за готово тие реченици и гради контраргумент околу нив, пишав можеби јас сум наивен романтик за да се акцентира колку вие сте woke и пробиле жениве, исто и тоа со 10 посто дека гледаат стан и кола у земјава, тие тези се да воспостават баланс бидејќи вие тврдите 90 посто тоа го прават.
Кои се тоа „ние", бе Вот? Мамата му ја еба на Викер Мен. Ја ниту реков дека сум „воук ап", ниту пак пишувам некакви проценти. Ја го препрочитуем Сусаро и не можам да препознаам ниту една од работите што ги гледаш, ко да читаме сосема различен пост. Све што ја глеам у постот е препорака кон луѓе да не праат глупи одлуки поради осаменост и тоа дека жени се помалку селективни кога ќе почне да им поминуе времето и некои од нив прават очајни одлуки што според мене се лоши како за типот, така и за нив. Така и е. Јбг, можда еволуцијата ги потковала луѓето да прават мајмунски работи, не е убаво, но така е. Ја на пример сметам дека вакви глупи пориви само у друга форма се јавуваат и кај машките, не се жени антагонистите у причата. Само сме мајмуни за различни работи. Светот ќе си остане сив, носел ти розеви очила или не.
Таквите мои екстреми се само за исмејување на нечии цитирани екстреми, и преголем дел си одвоил на истите за жал, а останува премалку суштинско за дискутирање. Друго, не можеш да бараш причини и статистика а притоа несмасно да вметнеш дека твоите тези се од твое искуство..
Знаеш ли што мрзам највише? Кога внимателно ќе скројам пост, збор по збор, и некој ќе ми го помине онака, нема да разбере и треба по сто пути да му објаснуем. Ако прочиташ, ќе видиш „мое искуство, и факинг поважно, научни студии." Тоа значи дека тие истражувања ги ставам по ниво на приоритет над моите анегдотални докази. Толку читаш. Не разбираш разлика меѓу релевантен и сигнификантен фактор, не разбра скоро ништо од тоа што го пишав зашто го читаш површно.
Ако ми дематираш став и имаш статистика - пастирај, you dont say stage freeze - you just do it, па ќе ја дискутираме нејзината точност и релевантност. Немој само да биде релевантен еквивалент на јутуб видео - за кој се мажиш? За Белгија. И немој да биде релативизирање за статусни симболи и надвор од земјава, те молам.
Вот, не се курчи. Посебно не ако тресеш глупости. Дискутирај поскромно. Ако приложуеш став, товарот на доказот ти лежи на тебе. Не треба ја никакви контрастатистики да ти приложувам. Ти даваш исказ, ти треба да го оправдаш. Така функционира.
Некои си гугл муабети дали радо би дејтале адвокат или питач. Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш? Астронаут, бидејќи никој не сака да биде бездомник. Не збориме за што би преферирале, и ја би преферирал да се земам со некоја докажана инжињерка у Гугл, ама дејтањето не ми е сведено на барање таква. Тоа е секогаш секундарно, кај сите, освен кај ефтини спонзоруши.
Не ми е гајле ти што би преферирал, не е ни релевантно на тоа што преферираат другите. Од кај кур знаеш што е примарно, а што секундарно кај сите, бе бот? Омнискиентен си? Пак даваш тврдење, пак товарот на доказот лежи кај тебе.
А не можат сите да бидат ефтини спонзоруши оти ratio-то не пасува. Се разбираме нели? Сусаро вика сите бараат кеш после 30, ти викаш повеќето, што е 51 посто. Ајде пастирај.
Тебе место розеви, ти требаат очила со диоптер. Сусаро не вика дека сите бараат кеш после триесет и јас не велам дека повеќето бараат кеш. Знаеш што е тужно? Не тоа шо не се слагаш со мене, туку тоа што едноставно не разбираш што ти пишуем.
Моите ставови не се голи искази, сите ги образложив зошто тоа го мислам, пример за дејтањето девојки од 25+ дека е идеално што ме прашуваш, убаво објаснив зошто тоа го мислам, не можам секој став да си го линкам у фуснота, слободно пишај и ти зашо е обратно според тебе и ќе си ги решаваме проблемите, оригиналниот конфликт е дека 25+ сите се сајкоу вс мојот став овде, последен пасус. Инаку може да имаме сериозна дискусија без притоа да мора да научиме нешто. Мене ми е победа што воопшто се збори за тоа. Ја коа имам заќоравени сфаќања за нешто - се кријам и ќутам. :D
Воопшто не е битно кога која жена е најбоље за дејтање. Ја не мислам дека постојат такви правила со точни цифри.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Јас мислам дека њот е најголем ебач од учеснициве во дискусијата и неговото треба да се земе како релевантно. Сериозен сум њот, се гледа у пишувањето дека имаш нешто у тебе а и убаво дете си, за овие другиве не би го кажал тоа све ми личат тоа на гикови кои сеа наполниле 30ка и мислат дека им дошло времето.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Кои се тоа „ние", бе Вот? Мамата му ја еба на Викер Мен. Ја ниту реков дека сум „воук ап", ниту пак пишувам некакви проценти. Ја го препрочитуем Сусаро и не можам да препознаам ниту една од работите што ги гледаш, ко да читаме сосема различен пост. Све што ја глеам у постот е препорака кон луѓе да не праат глупи одлуки поради осаменост и тоа дека жени се помалку селективни кога ќе почне да им поминуе времето и некои од нив прават очајни одлуки што според мене се лоши како за типот, така и за нив. Така и е. Јбг, можда еволуцијата ги потковала луѓето да прават мајмунски работи, не е убаво, но така е. Ја на пример сметам дека вакви глупи пориви само у друга форма се јавуваат и кај машките, не се жени антагонистите у причата. Само сме мајмуни за различни работи. Светот ќе си остане сив, носел ти розеви очила или не.

Знаеш ли што мрзам највише? Кога внимателно ќе скројам пост, збор по збор, и некој ќе ми го помине онака, нема да разбере и треба по сто пути да му објаснуем. Ако прочиташ, ќе видиш „мое искуство, и факинг поважно, научни студии." Тоа значи дека тие истражувања ги ставам по ниво на приоритет над моите анегдотални докази. Толку читаш. Не разбираш разлика меѓу релевантен и сигнификантен фактор, не разбра скоро ништо од тоа што го пишав зашто го читаш површно.

Вот, не се курчи. Посебно не ако тресеш глупости. Дискутирај поскромно. Ако приложуеш став, товарот на доказот ти лежи на тебе. Не треба ја никакви контрастатистики да ти приложувам. Ти даваш исказ, ти треба да го оправдаш. Така функционира.

Не ми е гајле ти што би преферирал, не е ни релевантно на тоа што преферираат другите. Од кај кур знаеш што е примарно, а што секундарно кај сите, бе бот? Омнискиентен си? Пак даваш тврдење, пак товарот на доказот лежи кај тебе.

Тебе место розеви, ти требаат очила со диоптер. Сусаро не вика дека сите бараат кеш после триесет и јас не велам дека повеќето бараат кеш. Знаеш што е тужно? Не тоа шо не се слагаш со мене, туку тоа што едноставно не разбираш што ти пишуем.

Воопшто не е битно кога која жена е најбоље за дејтање. Ја не мислам дека постојат такви правила со точни цифри.
Или ме натегаш за семантика, или за товар на докажување или... премногу си формален, јас викам едно, Сусаро си вика друго и не му е срам од ставот а ти се избацуваш со... не мислам дека постојат цифри да го поддржат тој аргумент.

Очигледно, ако имааш очи, знаеш дека многу луѓе кога се женат и мажат бараат натпросечна плата и кола, освен ако не живееш у некој паралелен универзум.
Како го тврдиш ова? Дај ми поткрепа, научни трудови, од кај вакви голи тези?

Вака звучиш и изгледаш.

А така никаде нема да стигнеме. Очигледно не можеме да најдеме заеднички јазик на темава. Јас сфаќам дека опортунистички се настроени младиве кога треба да чукнат камбаните, знам исто дека овие ствари се премногу индивидуални и ништо од ова што го дискутираме не може да се потврди како едно или како друго. Но со завземање страна доаѓа до дискусија, и разглабање на проблемите. Не можам да дискутирам со тебе бидејќи цело време тврдиш дека све е сиво. И тоа е во ред. Можеби ќе продолжеме кога ќе се јави Сусаро и ќе ти каже дека постот не му беше за луѓето да се пазат да не прават глупави работи. :)

Јас мислам дека њот е најголем ебач од учеснициве во дискусијата и неговото треба да се земе како релевантно. Сериозен сум њот, се гледа у пишувањето дека имаш нешто у тебе а и убаво дете си, за овие другиве не би го кажал тоа све ми личат тоа на гикови кои сеа наполниле 30ка и мислат дека им дошло времето.
Не бивало ебач ако акаш цел живот пеш. А мене кешот едвај за патики...
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Убаво што разглабате овде и толкави реферати што се пишуваат.
Едно нешто пропуштате у целиов муабет, хипергамијата кај женските створови и ѕидот во кој што удираат.
Се друго е ветер и магла, приказни за мали деца.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Убаво што разглабате овде и толкави реферати што се пишуваат.
Едно нешто пропуштате у целиов муабет, хипергамијата кај женските створови и ѕидот во кој што удираат.
Се друго е ветер и магла, приказни за мали деца.
Па имало и ќе има такви женски створови... Знам и многу девојчиња кои имале ваква визија, одлепиле по рандом дечко од маало и живеат скромен живот :) Можеш да бараш и очекуваш многу...сликата за тоа како сакаш да живееш не секогаш се поклопува со коцкичките во животот. Во љубовта нема правило...те шиба и те носи..се друго е квазиваријанта. Бивши, пријател, богат, грд, низок.... се е гола вода кога невроните ќе заиграат. Некој е сам единствено затоа што не се појавила половинката зад некое ќоше. Никому не му бега...е, после..како викаат заљубеност и кашлање не можеш да сокриеш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Не бивало ебач ако акаш цел живот пеш. А мене кешот едвај за патики...
Тоа е едно и нема врска со другото, а тоа е дека жените во избор на животен партнер се многу перфидни и прорачунливи, што нема многу врска со тоа на кого се влажнат и со кого би се ебеле. Може да те сакаат и обожаваат, најубаво ебење и оргазми со тебе да имаат, најдобро со тебе да си поминуваат, ама ако не си кандидат за исполнување на нејзините услови за продолжување на потомството има до Марс да те ногираат и со првиот за кој ќе проценат дека може тоа да им го пружи ќе си отидат. Проверено, видено, слушнато, стотици пати.
Уствари, не знам што толкава филозофија се напраи за жените, просто ко грав.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Не бивало ебач ако акаш цел живот пеш. А мене кешот едвај за патики...
Татко шофер што носи германска плата дома, куќа во градска средина, правен факултет и ред други работи. Не ќе да е баш така, пошто под хипергамија се подразбира и потенцијалот.
Остани клошар уште малку, сексуалниот живот ќе ти се сведе на порничи.
Автоматски споено мислење:

Па имало и ќе има такви женски створови... Знам и многу девојчиња кои имале ваква визија, одлепиле по рандом дечко од маало и живеат скромен живот :) Можеш да бараш и очекуваш многу...сликата за тоа како сакаш да живееш не секогаш се поклопува со коцкичките во животот. Во љубовта нема правило...те шиба и те носи..се друго е квазиваријанта. Бивши, пријател, богат, грд, низок.... се е гола вода кога невроните ќе заиграат. Некој е сам единствено затоа што не се појавила половинката зад некое ќоше. Никому не му бега...е, после..како викаат заљубеност и кашлање не можеш да сокриеш.
Хипергамија не подразбира само пари, многу работи се во игра. Али биди сигурен дека ако таа најде нешто подобро и е сигурна дека ќе се извлече без никакви последици, тоа ќе го направи без око да и трепне.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Или ме натегаш за семантика, или за товар на докажување или... премногу си формален, јас викам едно, Сусаро си вика друго и не му е срам од ставот а ти се избацуваш со... не мислам дека постојат цифри да го поддржат тој аргумент.



Како го тврдиш ова? Дај ми поткрепа, научни трудови, од кај вакви голи тези?

Вака звучиш и изгледаш.
Еве, ќе ти дадам поткрепа.






Земено све исто, овие ствари ја зголемуваат шансата да изгледаш поатрактивен, толку е просто. ЗЕМЕНО СВЕ ИСТО. Има и други фактори.

Ќе приложиш сеа ти студии? Сакаш да се кладиме дека нема и ќе ретерираш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Ако кажеш дека девојките над 25 год. се совршени битија за дејтање, треба да дадеш причини зошто мислиш така,
Не мора.
Ја често давам такви изјави. Ако некој има проблем, ќе му објаснам зошто е така. Некогаш технички е невозможно во пост, секоја ваква изјава да ја објаснувам, зошто така сум мислел или немислел. Но, повторувам - ако некој ме праша, ќе му објаснам.

Инаку, се дејтаат постари од 25, затоа што има поголеми шанси да се поискусни во секс. Кога се поискусни во секс, знаат што сакаат од сексот, знаат да уживаат во него и можеби најбитно, со нив се губат еден тон (за мене) беспотребни фази од процесот.
Мора ли да објаснувам дека ова не мора да е случај со сите, само статистичка прогноза изведена врз искуство и опсервации.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Не мора.
Ја често давам такви изјави. Ако некој има проблем, ќе му објаснам зошто е така. Некогаш технички е невозможно во пост, секоја ваква изјава да ја објаснувам, зошто така сум мислел или немислел. Но, повторувам - ако некој ме праша, ќе му објаснам.

Инаку, се дејтаат постари од 25, затоа што има поголеми шанси да се поискусни во секс. Кога се поискусни во секс, знаат што сакаат од сексот, знаат да уживаат во него и можеби најбитно, со нив се губат еден тон (за мене) беспотребни фази од процесот.
Мора ли да објаснувам дека ова не мора да е случај со сите, само статистичка прогноза изведена врз искуство и опсервации.
Сосема коректно и се слагам. Тоа дека некогаш е технички невозможно да дадеш поткрепа за секој исказ е точно. Но ако ти побара некој да елаборираш, треба да дадеш добри причини.
Во неформален муабет тоа не се прави, но во дискусија, колку повеќе се поткрепени исказите, толку подобро, посебно кога самите искази се тема на дискусија.

Вот не дава добра поткрепа за повеќето од неговите искази, дури и кога тоа се бара од него. Ја на пример не дадов поткрепа за тоа што он ми го цитираше, но кога он побара, немав проблем да му пружам емпириски докази.

Важно е кога постои несогласување за некоја тема, да не се сведе муабетот на празно млатење слама, туку секој да даде добри причини зошто ја држи својата позиција и да се извлече најдобар заклучок од двете страни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
P 1. Мојата теза дека на повеќето им се важни статусните симболи кога евалуираат други луѓе е поддржана од моето искуство, но поважно, од многу истражувања што може да ти ги приложам. Во просек, членови на бенд ебат поише у рок културата, диџеи у техно/транс културата, мафијаши у шабанската култура, лекари у здравствената индустрија, професори у академските кругови и директори во корпоративната култура, земени другите фактори изедначени (изглед, самодоверба, емпатија итн.).



А рапери бе пиздо, не ебат?

Диџеи-шмиџеи...

Не можам да кажам дека не си објективен у поголем број од случаите, така да ова игнорирање на рапери ми личи намерно.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
А рапери бе пиздо, не ебат?

Диџеи-шмиџеи...

Не можам да кажам дека не си објективен у поголем број од случаите, така да ова игнорирање на рапери ми личи намерно.
Рапери не ебат одамна. Трапери ебат сеа. Докази за мојот исказ се многу афтери на кои сум заглавил периодов!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom