Зошто сте сами?

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Имам 21 година и не ми иде со девојчиња, висок сум 188 цм, но имам 105 кг и не тренирам ништо. Не изгледам добро, имам работа што е 2 смена обично канцелариска и немам многу време за искачање, на инстаграм и на фб немам шанса да искочам со некоја, имам еден другар кој наоѓа на инстаграм девојчиња само дека изгледа добро. Секогаш касни и прави глупости, но на него му местат девојчиња а мене не. Пред 2 години имав околу 85 кг и полесно ми беше, се случуваше да се шетаме со другар и да се запознаеме и истата вечер да ги лапаме само дека изгледаме добро, они на страна идеа за да зборат за нас. Нејќам да приоѓам во кафичи или преку ден дека проблем ми е изгледот.
Реално мислам дека повеќе шанси ќе имам ако изгледам физички попривлечно, имам некои пари, купам, кола, се преселам во центар.
Кое е вашето искуство и како од срамежлив станавте посамоуверен
Па ете, ги имаш сите информации.
Слабеј, вежбај, касни и прави глупости, и ќе бидат твои, ќе ги лапаш пак.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Имам 21 година и не ми иде со девојчиња, висок сум 188 цм, но имам 105 кг и не тренирам ништо. Не изгледам добро, имам работа што е 2 смена обично канцелариска и немам многу време за искачање, на инстаграм и на фб немам шанса да искочам со некоја, имам еден другар кој наоѓа на инстаграм девојчиња само дека изгледа добро. Секогаш касни и прави глупости, но на него му местат девојчиња а мене не. Пред 2 години имав околу 85 кг и полесно ми беше, се случуваше да се шетаме со другар и да се запознаеме и истата вечер да ги лапаме само дека изгледаме добро, они на страна идеа за да зборат за нас. Нејќам да приоѓам во кафичи или преку ден дека проблем ми е изгледот.
Реално мислам дека повеќе шанси ќе имам ако изгледам физички попривлечно, имам некои пари, купам, кола, се преселам во центар.
Кое е вашето искуство и како од срамежлив станавте посамоуверен
Грижи се за сопствениот изглед најдобро што можеш. Како и да изгледаш, ако не си задоволен, никако не се плаши да промениш нешто. Да експериментираш. На пример, направи повеќе комбинации од разни фризури, облека, брада/мустаќи. Ќе видиш дека некои се многу бољи од други. Не стагнирај со изгледот, ако веќе не ти се допаѓа.

Вежбање и/или трчање, многу ќе ти направи ќар. Не само за физичкиот изглед, него и за здравје и самоувереност. Ова последново зборче го поттцртувам, затоа што претпоставувам дека ти е разнишана малку самоувереноста од долго стаус-кво, на незадоволство од изглед и други (љубовни) сегменти од животот.

Ова напраи го прво, па постепено почни да се дружиш повеќе, со разни друштва. На почеток, не ни мора толку да ти се компатибилни тие кругови/друштва. Тебе на почеток ти треба квантитет на социјализација, во која ќе влезеш визуелно подготвен, поминувајќи низ она што ти го предложив на почеток.

Да, те сфаќам. Битно е да бидеш визуелно допадлив. Цел живот гледам примери за овој хендикеп на луѓето, кои визуелната надразба ја ставаат во фокус на стремежите да се дојде до вистина, што е смешно, бидејќи има тука многу други пресудни параметри. Но, тоа е - што е. Луѓето се визуелни битија.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
Имам 21 година и не ми иде со девојчиња, висок сум 188 цм, но имам 105 кг и не тренирам ништо. Не изгледам добро, имам работа што е 2 смена обично канцелариска и немам многу време за искачање, на инстаграм и на фб немам шанса да искочам со некоја, имам еден другар кој наоѓа на инстаграм девојчиња само дека изгледа добро. Секогаш касни и прави глупости, но на него му местат девојчиња а мене не. Пред 2 години имав околу 85 кг и полесно ми беше, се случуваше да се шетаме со другар и да се запознаеме и истата вечер да ги лапаме само дека изгледаме добро, они на страна идеа за да зборат за нас. Нејќам да приоѓам во кафичи или преку ден дека проблем ми е изгледот.
Реално мислам дека повеќе шанси ќе имам ако изгледам физички попривлечно, имам некои пари, купам, кола, се преселам во центар.
Кое е вашето искуство и како од срамежлив станавте посамоуверен
Можеби не изгледаш добро, ама затоа финансиите ти се слаби.

1627056352413.png
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Да, те сфаќам. Битно е да бидеш визуелно допадлив. Цел живот гледам примери за овој хендикеп на луѓето, кои визуелната надразба ја ставаат во фокус на стремежите да се дојде до вистина, што е смешно, бидејќи има тука многу други пресудни параметри. Но, тоа е - што е. Луѓето се визуелни битија.
Има еден тон примери каде што физички катастрофални особи (зборуваме за мажи) растураат во социјалниот живот. За разлика од „визуелно супериорните„ кои не знаат 2 реченици да поврзат.

Буквално растураат во секој период од животот.
Растураат кај женската популација, подоцна растураат и во деловниот живот... секаде.

Не треба да се става таква ригорозна нота само на физичкиот изглед, способноста и вештините во комуникацијата се дааааааалеку порелевантен фактор.

Иц ол абаут харизма дечки.
Али јбг, не сите ја имаме :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Има еден тон примери каде што физички катастрофални особи (зборуваме за мажи) растураат во социјалниот живот. За разлика од „визуелно супериорните„ кои не знаат 2 реченици да поврзат.

Буквално растураат во секој период од животот.
Растураат кај женската популација, подоцна растураат и во деловниот живот... секаде.

Не треба да се става таква ригорозна нота само на физичкиот изглед, способноста и вештините во комуникацијата се дааааааалеку порелевантен фактор.

Иц ол абаут харизма дечки.
Али јбг, не сите ја имаме :icon_lol:
Јас зборам за повеќето случаи во секојдневниот живот.
Едно француско истражување вели дека 80% од тие што купуваат кола пресуден им е надворешниот изглед, а не тоа што има под хауба. Друго истражувње вели дека убавите луѓе полесно напредуваат на работа и полесно добиваат повисоки плати.
Ние самите секојдневно носиме необјективни судови за луѓе (кои не ги познаваме), само според надврешниот изглед. Жените подсвесно бираат партнери со пошироки рамења и така натаму.

Тоа е премисата, а сега, секако дека има секакви случаеви и ова не е правило.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Потпис. Незнам дали е до менталитетот, ама девојките во странство се похрабри да му покажат на маж дека им се допаѓа. Некогаш таа самодоверба ми е крајно привлечна, кај нас скоро и да ја нема.
тоа е тоа...и уште полошо е од мое време, тогаш барем на 32-33 години ке им текне дека времето за мажење одминува...сега абер немаат ни за мажење, а и си имаат коли па и станови...знам прави здрави дечки и со стан што се сами, кој по обложувалници ака, кој по риба а некој, особено по селата мораат од Албанија да бараат невести...
Имаше не интернет случка вистинска, на ерген , шофер на меѓуградски му се допаднала девојка која седела напред и разговарале...ама не сакаала да му даде бр. на мобилниот... со месеци ја барал по автобуси, конечноја нашол, си размениле телефони, се слушале и набргу стапиле во врска у брак...ја прашале девојката зошто веднаш не му дала телефон, призна и се допаднал АМА СРАМ и било !! ... пусти срам, па по телефон се контактира и со непознати, било службено, па разни огласи за продавање или купување... впрочем има обција за БЛОКИРАЊЕ на број ако не сакаш да ти се јавува...
Тоа е, македонско девојче, затоа уште пред 50 години, кога студирав, на машински се запишаа од Врање едни никакви ама пратени тука да се МАЖАТ... и мислам дека иако никакви си фатија дечковци и се омажија, а многу наши девојки си останаа немажени... што вика поговорката најубавото јаболко црви ке го јадат
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
За тоа дека девојките од МКД се најубави се согласувам (посебно во споредба со тоа што сме опкружени од југ и север, sorry not sorry ама грубјани). А инаку да не претеруваме, задача на мажот е да ја освои девојката без разлика колку звучи патријархално. Мојот иницијален пост имаше за цел само да укажи на тоа дека понекогаш е добро и кога девојка пристапува, ако знае дека некој и се допаѓа вистински.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.484
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Супер е да е човек сам, а супер и е да е и со некој, што знам, сигурно е до која фаза си во животот, the grass is always greener, ко што би рекле Америте, но плусови и минуси насекаде, ако се водиме во однос на секс, знаете како викаат: сексот е ко воздух, го има многу се додека го снема, после беља :D
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Зашо пушам многу хашиш. Затоа сум сам. Никоја не сака ваков човек ко мене, криминалец. Мислам никоја нормална. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
... Мојот иницијален пост имаше за цел само да укажи на тоа дека понекогаш е добро и кога девојка пристапува, ако знае дека некој и се допаѓа вистински.
многу порано, во ехЈу имаше, мислам и сега има во светот, Игранки - Даме Бирају... мислам дека на овие простори немало такваа работа,,, не зборувам за заебанции на свадби и приватни веселби, туку игранки на кој одат сингл жени и мажи и се случуваат запознавања... А иницијатива од женска страна е сосем природна работа, ама не кај нас,,, еве, на времето, ми кажуваше еден уште 70=тите, од војниот камп на море ( ние имавме викендица блиску па често одев таму на плажа)...дошол на одмор со родителитем , прв ден идење на плажа, и легнување на едно место за сунчање,,,не помина ни 20 минути му доваѓа една девојка која исто дошла таа смена со родителите, легнува до него и му кажува - ти ќе ми бидеш дечко...после ден два се како вистински дечко и девојка, па и секс паднал, завршува смената, секој со родителите дома, веројатно и се допишувале по тоа некое време но не се вржале во некоја трајна врска,,, а има и друго, се случуваше летно време, кога имаш наплив на странинји, словенки, чехињи, германки, мештанките да се почуствуваат како риба оставена во замрзнувач, па дури и од малите места, селата, девојките да покажат агресивност... се сеќавам, имав тогаш околу 23 години, студирав, па по 2 месеци на одмор...еднаш ме мрзеше да одам подалеку кај што обично ловев риба а и доваѓаа словенките голи да пливаат, ај викам тука блиску; имаше едно малку затскриено место( инаку беше забранет подводниот риболов) а и немаше многу капачи како обично...влегов јас со пушката во море, кога по некое време слушам брчење на пента и рибарско кајче со 2 девојки...едната се соблече тасма гола и се фрли од кајчето, блиску до мене... ја познав, керката на рибарот, а го знаев и брат и,,, нормално, киднав, немав намера се уште да се врзувам за озбилно... а друго беше во Пула, голем град, гледав на железничката станица како девојки од Пула си ги испраќаат на воз дечковците од Белград, Загреб, а со кој имале кратка летна врска....патем, мајка ми еднаш донесе кај нас во викендицата на гости една девојка од Пула, на автобуска што ја запознала, испадна мис на Југославија да била, ама јас бев веќе отиден по риба а немаше тогаш мобилни... сега не мисица, туку најобична дроља спонзорска бара скапи коли и глисери, а пак кај нас сега, во 21 век, некој дечко од Скопје да се додворува на охриѓанка има да биде натепан од толпа мангупарија...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
многу порано, во ехЈу имаше, мислам и сега има во светот, Игранки - Даме Бирају... мислам дека на овие простори немало такваа работа,,, не зборувам за заебанции на свадби и приватни веселби, туку игранки на кој одат сингл жени и мажи и се случуваат запознавања... А иницијатива од женска страна е сосем природна работа, ама не кај нас,,, еве, на времето, ми кажуваше еден уште 70=тите, од војниот камп на море ( ние имавме викендица блиску па често одев таму на плажа)...дошол на одмор со родителитем , прв ден идење на плажа, и легнување на едно место за сунчање,,,не помина ни 20 минути му доваѓа една девојка која исто дошла таа смена со родителите, легнува до него и му кажува - ти ќе ми бидеш дечко...после ден два се како вистински дечко и девојка, па и секс паднал, завршува смената, секој со родителите дома, веројатно и се допишувале по тоа некое време но не се вржале во некоја трајна врска,,, а има и друго, се случуваше летно време, кога имаш наплив на странинји, словенки, чехињи, германки, мештанките да се почуствуваат како риба оставена во замрзнувач, па дури и од малите места, селата, девојките да покажат агресивност... се сеќавам, имав тогаш околу 23 години, студирав, па по 2 месеци на одмор...еднаш ме мрзеше да одам подалеку кај што обично ловев риба а и доваѓаа словенките голи да пливаат, ај викам тука блиску; имаше едно малку затскриено место( инаку беше забранет подводниот риболов) а и немаше многу капачи како обично...влегов јас со пушката во море, кога по некое време слушам брчење на пента и рибарско кајче со 2 девојки...едната се соблече тасма гола и се фрли од кајчето, блиску до мене... ја познав, керката на рибарот, а го знаев и брат и,,, нормално, киднав, немав намера се уште да се врзувам за озбилно... а друго беше во Пула, голем град, гледав на железничката станица како девојки од Пула си ги испраќаат на воз дечковците од Белград, Загреб, а со кој имале кратка летна врска....патем, мајка ми еднаш донесе кај нас во викендицата на гости една девојка од Пула, на автобуска што ја запознала, испадна мис на Југославија да била, ама јас бев веќе отиден по риба а немаше тогаш мобилни... сега не мисица, туку најобична дроља спонзорска бара скапи коли и глисери, а пак кај нас сега, во 21 век, некој дечко од Скопје да се додворува на охриѓанка има да биде натепан од толпа мангупарија...
Аман бе кој истепал во Охрид некој заради шо се пуштал на охриганка?Е сеа аку е зафатена можит и ќе си го добијаш.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom