Зошто сте сами?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.385
хахаххахахаа..ме изнасмеа,..а од кај знаеш ти кој се симпатични а кој не?
Инаку дечково побуди радозналост со изјавата дека има надпросечен изглед:rolleyes:

Обично луѓе кои не можат да си најдат капаче и се постојано сами или пак имаат кратки врски, се самобендисани или големи манџии....друго нема:)
Едно време се жалеше од твојот избор....сега си дојдоа работите на свое место?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.493
Поени од реакции
9.489
Доста интересна тема, таман како за прв пост.
Добри и интересни мислења имаше на темава, јас првин би надополнил со моите искуства со луѓето околу мене. Имам широк круг на пријатели и познаници, така да мислам дека може да се генерализира.

Спомна Сусаро дека дел од луѓето што се сами всушност и сакаат да се сами. Важен момент по мене кој мора да се напомне е сепак дека огромен процент, можеби и до 90% од оние што се сами не се среќни со тоа, а по луѓето околу мене тоа се воглавном од машката популација. Секоја чест на оние кои што успеале да се навикнат и да уживаат во сопствената слобода, ама да не се лажеме тоа е малцинство. Не сум антифеминистички настроен воопшто, само реално - девојкиве пречесто се неотворени за муабет и нови познанства, дури и кога ќе успее некој да се запознае првин наоѓаат маани во машкото и знаат да се фатат и за најмала ситница која не им се допаѓа. Да не зборам дека добар дел од нив имаат пореметен систем на вредности. Машките пак, често немаат самодоверба поради претходни одбивања. Кога ќе се додаде фактот дека гледање сеир од соседните масички ти е загарантирано, често машките се откажуваат од планот да отидат до женското друштво. Затоа најголем дел од врските ко што кажа Сусаро се преку медијаторство.
Друго, премногу се форсира кариерата, како и материјалниот поглед на работите. Има доста квалитетни девојки кои се фино ситуирани и реално успешни во кариерите, но не се спремни да се посветат на машко трагајќи по уште поголем успех во кариерата стигајќи и до 35 години без маж покрај себе.

Кои се последиците од овој проблем по мене? Се повеќе исфрустрирани и несреќни мажи, што лошо се одразува и на целокупното друштво, а дел од нив стануваат и проблематични иако претходно не биле такви. Се повеќе депресивни и негативни луѓе има, така да се сузбиваат талентите и потенцијалите кои ги имаат и наместо да се општествено корисни, овие луѓе стануваат штетни и ризични. Иако јас немам определено мислење околу ова - треба да се каже и дека наталитетот ни е низок, а со годините се повеќе ќе се намалува. Па можеби за 50 години во државава, но и опкружувањето ќе бидеме малцинство, муслиманската вера ќе доминира над христијанската.

Јас лично сум сам не поради личен избор туку поради фактот што еве веќе 8-9 месеци не можам да си најдам пристојна девојка. Искрено. И оваа ситуација ми влијае негативно на расположението и на општата мотивација и животот ми го прави подосаден (па така дојде и до мојава регистрација на форумов :D). Сум имал долгогодишна врска, брзо после неа и една 5-месечна и еве оттогаш ништо иако се трудам и не сум пасивен како голем дел од луѓето кои чекаат да им заѕвонат на врата. Веројатно причината поради која ми влијае силно оваа ситуација е што сум успеал да се остварам и исполнам во сите други полиња (образование, кариера, финансии, исполнување на некои детски желби, шетање, остварување на добар круг на искрени пријатели) и сето тоа веќе не ме прави среќен како прегратка од девојка која сака да е со мене или гледање во очи после заедничко будење. Сексот ко секс може да се оствари на 101 начин, не ми е важен колку наоѓање на девојка со која би биле емоционално поврзани.
И не ми е јасно каде е проблемот - имам 32 години, по туѓи оценувања интелигентен сум, малку надпросечен изглед и тело, имам респектабилна работа, финансиски самостојно обезбеден (иако не го покажувам тоа како младинава со Moet-и и BMW-а, возам кола од 3500 евра), добар карактер, позитивен и со просечна способност за заведување (ајде во најлош случај нека е и малку исподпросечна). Иако не сум склон кон саморекламирање и не барам девојка која се пали на ова, свесен сум дека денеска и тоа е неопходно, па така на социјалните мрежи имам слики од патувања низ скоро секоја европска држава и една егзотична дестинација преку океанот. Не барам нешто посебно од девојката - да е нормална, позитивна, неконфликтна, додуша барам да е симпатична ама не дека претерувам. Дури не ми е важно ни дали работи, дали е образована и колку е “угледна“ во општеството, се додека таа си е задоволна со себе. Е сега треба да кажам и дека еве со годините кругот на женски познанства ни се намали и поради тоа нема многу прилики за медијаторство, па така да останува само директниот пристап. Ама сепак пречесто ме одбиваат - што веднаш, што после одредено време, а најчесто не ни сакаат да навлезат во конверзација како по default. Е сега реално гледано подобар “улов“ сум од најголемиот дел од слободните машки околу мене, што останува пак за нив? Имам другари, комшии, познаници кои се имаат веќе и откажано од идејата за наоѓање партнерка, кои немаат ни надеж дека нешто позитивно ќе им се деси во тој поглед. Жално.

Не барај разумни одговори за корпите, тоа е женска глава, не размислуваат тие ко нас. Ако се замараш со тоа, ситуиран сум имам све никоја не ме сака само депресија ќе те удри. Тури пепел само и настави даље.
Тоа медијаторство што го спомна ти е клучот на проблемот, може сто корпи да добиеш вака ако се упуцаваш секаде, но ако те викне Трајче на неговата забава и упознаеш неколку женски 2 ќе ти фрлат око, пошо Трајче ве поврзува, значи он е клучот у прикаскава.
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
136
Поени од реакции
92
Ова прашање го среќаваме во секојдневието и често ни е поставено од некои личности кои најмалку треба да се грижат за тоа. Сите ние како и секоја личност имаме предности и недостатоци кога е во прашање нашиот карактер и тоа во какви личности сме се изградиле со текот на времето. Си ги знам сопствените недостатоци и не се срамам од нив. Сам сум бидејќи сум уморен од се едноставно. Долго време се борев, ама кога не оди не оди едноставно. Друга причина е тоа што не им верувам повеќе на луѓето. Претходно имав целосна доверба и верував дека некои личности нема никогаш да ја изневерат мојата доверба и ќе ја ценат мојата искреност. Трета причина е едноставно преголемата искреност од моја страна. Не знам да калкулирам и да си играм со некого топло-ладно. Јас се што чувствувам си кажувам, бидејќи не сум лицемерна личност на која ништо не и пречи и не ја повредува. Мојата импулсивност може исто така да се наведе како недостаток, поради тоа трпението и самоконтролата ми се слаба страна. Можеби тоа има големо влијание на целокупната слика за мене.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.385
Ова прашање го среќаваме во секојдневието и често ни е поставено од некои личности кои најмалку треба да се грижат за тоа. Сите ние како и секоја личност имаме предности и недостатоци кога е во прашање нашиот карактер и тоа во какви личности сме се изградиле со текот на времето. Си ги знам сопствените недостатоци и не се срамам од нив. Сам сум бидејќи сум уморен од се едноставно. Долго време се борев, ама кога не оди не оди едноставно. Друга причина е тоа што не им верувам повеќе на луѓето. Претходно имав целосна доверба и верував дека некои личности нема никогаш да ја изневерат мојата доверба и ќе ја ценат мојата искреност. Трета причина е едноставно преголемата искреност од моја страна. Не знам да калкулирам и да си играм со некого топло-ладно. Јас се што чувствувам си кажувам, бидејќи не сум лицемерна личност на која ништо не и пречи и не ја повредува. Мојата импулсивност може исто така да се наведе како недостаток, поради тоа трпението и самоконтролата ми се слаба страна. Можеби тоа има големо влијание на целокупната слика за мене.
А што не најдеш некоја женска само за секс.....за кур ти се сите пропратни работи, за тоа постои друштво, спорт и т.н.
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
136
Поени од реакции
92
А што не најдеш некоја женска само за секс.....за кур ти се сите пропратни работи, за тоа постои друштво, спорт и т.н.

Мене искрено не ми е поради интимните односи. Јас се чувствувам понижено после се што ми се случуваше. Не знам дали можеш да ме разбереш, бидејќи само тој што почувствувал како е тоа знае за што зборувам. Инаку искрено се оддалечив и од луѓето со кои се дружев порано, оти паднав во депресија и плус имам и дополнителни лични проблеми. Немам едноставно волја и желба за ништо. Инаку баш спротивното од тоа горе што го напиша ми треба мене. Ми треба личност која ќе ме разбере и нема да ме понижи како што тоа ми се случи претходно. Секој си има различни приоритети, затоа и се разликуваме ние луѓето.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.385
Скапа варијанта му даваш;)
Сакаш да кажеш дека тешко ќе најде такви женски? :)
Децава се сега разебани како никад, малку стратегија и има да се убие од е*ење. За к*р ти е тоа држење за рачиња....
Автоматски споено мислење:

Мене искрено не ми е поради интимните односи. Јас се чувствувам понижено после се што ми се случуваше. Не знам дали можеш да ме разбереш, бидејќи само тој што почувствувал како е тоа знае за што зборувам. Инаку искрено се оддалечив и од луѓето со кои се дружев порано, оти паднав во депресија и плус имам и дополнителни лични проблеми. Немам едноставно волја и желба за ништо. Инаку баш спротивното од тоа горе што го напиша ми треба мене. Ми треба личност која ќе ме разбере и нема да ме понижи како што тоа ми се случи претходно. Секој си има различни приоритети, затоа и се разликуваме ние луѓето.
За што ти е женска ај кажи?
Да се шеташ за раче држејки ја? :)
Се е у интимните односи...
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
136
Поени од реакции
92
@Bodhidharma знам јас што сакаше да каже @pozdrav eden topol . Дека не сум способен да најдам девојка со која ќе имам интимни односи, па затоа ќе морам да си платам некоја. Ама нема врска не ме навредува контекстот на нејзиниот коментар. Јас си напишав дека не ми е поради таа причина оваа разочараност и апатичност. Кога не ја знаете приказната и тоа низ што поминала личноста не е убаво да донесувате заклучоци. Инаку не се лутам, сеедно ми е навикнат сум на вакви коментари.
Автоматски споено мислење:

За што ти е женска ај кажи?
Да се шеташ за раче држејки ја? :)
Се е у интимните односи...

Напишав погоре: Ми треба личност која ќе ме разбере и нема да ме понижи како што тоа ми се случи претходно. Ми треба девојка која ќе ме почитува и сака, да се почувствувам дека на некого му значам. Не сакам како претходно да бидам понижуван и навредуван , оти имав веќе такво искуство претходно. Сега мислам дека ти одговорив на прашањето. И напротив не ми е потребна да ја шетам за рака, одговорив погоре која е причината. Зошто мислиш дека е се во интимните односи?
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.385
@Bodhidharma знам јас што сакаше да каже @pozdrav eden topol . Дека не сум способен да најдам девојка со која ќе имам интимни односи, па затоа ќе морам да си платам некоја. Ама нема врска не ме навредува контекстот на нејзиниот коментар. Јас си напишав дека не ми е поради таа причина оваа разочараност и апатичност. Кога не ја знаете приказната и тоа низ што поминала личноста не е убаво да донесувате заклучоци. Инаку не се лутам, сеедно ми е навикнат сум на вакви коментари.
Да не ме разбереш погрешно.....не ми е до заебанција со тебе.
Многу у самосожалувачки мод си се турил, земи смени ја перцепцијата. Јас ти тврдам дека тоа што го бараш нема да го најдеш, а реално не ти ни треба.
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
136
Поени од реакции
92
Да не ме разбереш погрешно.....не ми е до заебанција со тебе.
Многу у самосожалувачки мод си се турил, земи смени ја перцепцијата. Јас ти тврдам дека тоа што го бараш нема да го најдеш, а реално не ти ни треба.
Знам дека не ти е целта да се шегуваш со мене. Инаку не се самосожалувам, реално си кажувам како стојат работите. Знам дека нема да го најдам тоа што го барам, бидејќи веќе еднаш го најдов ама бидна тоа што бидна.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.082
Сакаш да кажеш дека тешко ќе најде такви женски? :)
Децава се сега разебани како никад, малку стратегија и има да се убие од е*ење. За к*р ти е тоа држење за рачиња....
Автоматски споено мислење:


За што ти е женска ај кажи?
Да се шеташ за раче држејки ја? :)
Се е у интимните односи...
Не не, душо...сакам да кажам дека тешко ќе најде пари, а и зошто да плаќа за секс!?
Младо дете е, мора да се заљуби прво до уши во некоја цуца, па да се држи за раче(најубавото чувство),да лета во облаци и тако даље....значи треба да си најде сродна душа а не роспичиња:)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.534
Поени од реакции
3.385
Не не, душо...сакам да кажам дека тешко ќе најде пари, а и зошто да плаќа за секс!?
Младо дете е, мора да се заљуби прво до уши во некоја цуца, па да се држи за раче(најубавото чувство),да лета во облаци и тако даље....значи треба да си најде сродна душа а не роспичиња:)
Проблемот е што веќе никој не лета во облаци.....ќерките ви се е*** со кого стигнат а вие мислите некој треба да бара сродни души. :) Ај врати се и ти наназад во тинејџерски год...сродни души бараше? Светот не бил бајка, нема ни да биде....остануваат само нагони, а сродна душа сама си доаѓа ако има среќа....никогаш со барање, тоа е најголема вистина на оваа тема.
 
Член од
4 септември 2017
Мислења
136
Поени од реакции
92
Не не, душо...сакам да кажам дека тешко ќе најде пари, а и зошто да плаќа за секс!?
Младо дете е, мора да се заљуби прво до уши во некоја цуца, па да се држи за раче(најубавото чувство),да лета во облаци и тако даље....значи треба да си најде сродна душа а не роспичиња:)
Инаку зошто мислиш дека сум шворц односно дека нема да најдам пари. Плус напоменав погоре дека не е тоа причината. Зошто мислиш дека сум млад може сум некоја постара личност? И зошто мислите дека сите момци од девојките ги интересира само тоа да имаат односи со нив?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.082
Инаку зошто мислиш дека сум шворц односно дека нема да најдам пари. Плус напоменав погоре дека не е тоа причината. Зошто мислиш дека сум млад може сум некоја постара личност? И зошто мислите дека сите момци од девојките ги интересира само тоа да имаат односи со нив?
Зошто не читаш убаво...јас не мислам ништо, едноставно велам дека си млад да фрлаш пари а не дека си шворц, не сум видовита Ванѓа...
Твоите прашања и одговори ми се доказ дека не се работи за постара зрела особа(јас сум во оваа категорија)...
И зошто мислиш дека ние само нешто мислиме, ете смисли си сам што ти е ќеиф .
 
На врв Bottom