Зошто сте сами?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Една иницијатива да се прошират постоиве ако не :)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Kapitalizam +hemija +goa trance = chaos theory ,Botko Sussaro luge namelete so to supstancite, tuturutka mozokot mu go naprajfte na lugeto :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Не идам контра, само јас во животов немам сретнато жена што не манипулира, вклучувајќи ме и себеси. Секако, зависи за што и во која мера, али реално, не верувам да постои некоја ептен наивна.
Имаш жени што не манипулираат, имаш и мажи што не манипулираат.
Тоа што не си сретнала жена што не манупулира кажува многу за тоа во каква средина се движиш и на човек му станува некако...........тужно.
А баш да те прашам што добиваш со манипулациите?
Интересно ми е како млади луѓе во нивни најактивни години си градат замок од говна и на 40,50,60+ им е чудно што се дават во говната пошто замокот се срушил пошто е граден на.......говна. А како што знаеме говната и не се некој јак градежен материјал.

Само продолжете да градите врски или бракови на база на мерење моќ, манипулации, интриги, лаги, изневерувања, ситничарења, криенки, подјебавања и после чудете се какви морони сте одгледале или во какви морони сте се претвориле , пошто мајмун ради што мајмун види.

Цитатов ми е многу неповрзан и раштаркан ќе одговорам на болдираново.
Ако машкото ги задоволува хипргамските потреби кај женско тогаш нема да се нервира за некоја што е садист итн. Има 5 женски на располагање кои со еден повик одма ќе ги ебе. Ако нема избор и толерира срање тоа го потврдува фактот дека не е најдобар избор за неа доколку е она во нејзините топ сексуални години од 18 до 27.

Тоа што жената не го бирала машкото во среден век не значи дека еволутивно не се програмирани да сакаат бебиња од најдобриот маж кој во тој момент можат да го имаат. Од зачетокот на човештвото иљадници години женските сакале бебиња од најдобрите Ловци кои ги имале најдобрите вештини зошто ги подобрува шансите за опстанок на сите нас.

Ти можеш да ја присилиш али тоа не е genuine desire. А кога некоја нема желба да биде со тебе знае садист да стане и животот пекол да ти го направи зошто немаш друг избор. Hypergamy креира вистинска желба кај неа да биде со тебе, тука магијата се дешава. Нема повеќе па ти секое сабајле секс сакаш, кога ќе станеш она е веќе полу гола.

Кога пишувам за Алфа, Бета итн не викам за некој лидер, храбар, богат, CEO итн зборам за Машко кое има изградено свој начин на живот и сопствен свет во кој женското сака да биде дел од, а не обратно.

Да нагласам hypergamy не е секогаш одговор за секоја цитуација. Али е потребно секогаш да се има во контектс и разбере концептот кога се евалуира женско машките сексуални динамики.
Ти како машко знаеш кои се genuine desires на сите жени на светот :)
Браaaос.
Сега читни нешто и врати по месец-два и ќе муабетиме, не можам да одвојам два саата сега само за основи, па и тоа дали ќе ги прочиташ воопшто.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Затоа Анон ќе мисли дека хомосексуалноста е заразна и кога ќе гледа гејови, ќе се плаши од нив. Ја нема. Можеби затоа што по пат на размишљање за моите лоџикал фаласис сум сфатил дека тоа верување не е базирано на добри аргументи. Но не мислам дека тоа ви значи на тебе или на некој друг на крајот од денот.
Интернетот и LGBT пропагандата кои се проширени во размери што не можеме да си ги замислиме, ќе влијаат на сексуалната ориентација на младите, особено на оние што сакаат да го променат својот пол, оние кои не се сигурни како се чувствуваат.
Ова мислење го имам одамна, а непосредно потоа имаше статија каде научници/лекари што-ти-ја-знам предупредуваат за (избрзано, непотребно, екстремно) зголемување на побарувачка за хормонални терапии кај премлади деца.
Не можам трет пат ова сфати ме, не можааааам.
Хахахахаха
Има и втор дел од постов ама некој мора да пише нешто оти не ми дава да постирам поради многу карактери.
„Знаци“ е тоа на македонски бе.
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2019
Мислења
91
Поени од реакции
110
Sussaro, moram da priznam mi gi otece jajcava drugarce. Ne znam sto toj Botko te isprovociral tolku ama mislam deka ovde treba da e malku porelaksirano na forumov. Vo kontekst na toa da ti kazam deka go "svativ" tvojot post i te molam nemoj i mene da mi objasnuvas ponovo.

„Знаци“ е тоа на македонски бе.
Ne diraj lava dok spava
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
16
Доста интересна тема, таман како за прв пост.
Добри и интересни мислења имаше на темава, јас првин би надополнил со моите искуства со луѓето околу мене. Имам широк круг на пријатели и познаници, така да мислам дека може да се генерализира.

Спомна Сусаро дека дел од луѓето што се сами всушност и сакаат да се сами. Важен момент по мене кој мора да се напомне е сепак дека огромен процент, можеби и до 90% од оние што се сами не се среќни со тоа, а по луѓето околу мене тоа се воглавном од машката популација. Секоја чест на оние кои што успеале да се навикнат и да уживаат во сопствената слобода, ама да не се лажеме тоа е малцинство. Не сум антифеминистички настроен воопшто, само реално - девојкиве пречесто се неотворени за муабет и нови познанства, дури и кога ќе успее некој да се запознае првин наоѓаат маани во машкото и знаат да се фатат и за најмала ситница која не им се допаѓа. Да не зборам дека добар дел од нив имаат пореметен систем на вредности. Машките пак, често немаат самодоверба поради претходни одбивања. Кога ќе се додаде фактот дека гледање сеир од соседните масички ти е загарантирано, често машките се откажуваат од планот да отидат до женското друштво. Затоа најголем дел од врските ко што кажа Сусаро се преку медијаторство.
Друго, премногу се форсира кариерата, како и материјалниот поглед на работите. Има доста квалитетни девојки кои се фино ситуирани и реално успешни во кариерите, но не се спремни да се посветат на машко трагајќи по уште поголем успех во кариерата стигајќи и до 35 години без маж покрај себе.

Кои се последиците од овој проблем по мене? Се повеќе исфрустрирани и несреќни мажи, што лошо се одразува и на целокупното друштво, а дел од нив стануваат и проблематични иако претходно не биле такви. Се повеќе депресивни и негативни луѓе има, така да се сузбиваат талентите и потенцијалите кои ги имаат и наместо да се општествено корисни, овие луѓе стануваат штетни и ризични. Иако јас немам определено мислење околу ова - треба да се каже и дека наталитетот ни е низок, а со годините се повеќе ќе се намалува. Па можеби за 50 години во државава, но и опкружувањето ќе бидеме малцинство, муслиманската вера ќе доминира над христијанската.

Јас лично сум сам не поради личен избор туку поради фактот што еве веќе 8-9 месеци не можам да си најдам пристојна девојка. Искрено. И оваа ситуација ми влијае негативно на расположението и на општата мотивација и животот ми го прави подосаден (па така дојде и до мојава регистрација на форумов :D). Сум имал долгогодишна врска, брзо после неа и една 5-месечна и еве оттогаш ништо иако се трудам и не сум пасивен како голем дел од луѓето кои чекаат да им заѕвонат на врата. Веројатно причината поради која ми влијае силно оваа ситуација е што сум успеал да се остварам и исполнам во сите други полиња (образование, кариера, финансии, исполнување на некои детски желби, шетање, остварување на добар круг на искрени пријатели) и сето тоа веќе не ме прави среќен како прегратка од девојка која сака да е со мене или гледање во очи после заедничко будење. Сексот ко секс може да се оствари на 101 начин, не ми е важен колку наоѓање на девојка со која би биле емоционално поврзани.
И не ми е јасно каде е проблемот - имам 32 години, по туѓи оценувања интелигентен сум, малку надпросечен изглед и тело, имам респектабилна работа, финансиски самостојно обезбеден (иако не го покажувам тоа како младинава со Moet-и и BMW-а, возам кола од 3500 евра), добар карактер, позитивен и со просечна способност за заведување (ајде во најлош случај нека е и малку исподпросечна). Иако не сум склон кон саморекламирање и не барам девојка која се пали на ова, свесен сум дека денеска и тоа е неопходно, па така на социјалните мрежи имам слики од патувања низ скоро секоја европска држава и една егзотична дестинација преку океанот. Не барам нешто посебно од девојката - да е нормална, позитивна, неконфликтна, додуша барам да е симпатична ама не дека претерувам. Дури не ми е важно ни дали работи, дали е образована и колку е “угледна“ во општеството, се додека таа си е задоволна со себе. Е сега треба да кажам и дека еве со годините кругот на женски познанства ни се намали и поради тоа нема многу прилики за медијаторство, па така да останува само директниот пристап. Ама сепак пречесто ме одбиваат - што веднаш, што после одредено време, а најчесто не ни сакаат да навлезат во конверзација како по default. Е сега реално гледано подобар “улов“ сум од најголемиот дел од слободните машки околу мене, што останува пак за нив? Имам другари, комшии, познаници кои се имаат веќе и откажано од идејата за наоѓање партнерка, кои немаат ни надеж дека нешто позитивно ќе им се деси во тој поглед. Жално.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Доста интересна тема, таман како за прв пост.
Добри и интересни мислења имаше на темава, јас првин би надополнил со моите искуства со луѓето околу мене. Имам широк круг на пријатели и познаници, така да мислам дека може да се генерализира.

Спомна Сусаро дека дел од луѓето што се сами всушност и сакаат да се сами. Важен момент по мене кој мора да се напомне е сепак дека огромен процент, можеби и до 90% од оние што се сами не се среќни со тоа, а по луѓето околу мене тоа се воглавном од машката популација. Секоја чест на оние кои што успеале да се навикнат и да уживаат во сопствената слобода, ама да не се лажеме тоа е малцинство. Не сум антифеминистички настроен воопшто, само реално - девојкиве пречесто се неотворени за муабет и нови познанства, дури и кога ќе успее некој да се запознае првин наоѓаат маани во машкото и знаат да се фатат и за најмала ситница која не им се допаѓа. Да не зборам дека добар дел од нив имаат пореметен систем на вредности. Машките пак, често немаат самодоверба поради претходни одбивања. Кога ќе се додаде фактот дека гледање сеир од соседните масички ти е загарантирано, често машките се откажуваат од планот да отидат до женското друштво. Затоа најголем дел од врските ко што кажа Сусаро се преку медијаторство.
Друго, премногу се форсира кариерата, како и материјалниот поглед на работите. Има доста квалитетни девојки кои се фино ситуирани и реално успешни во кариерите, но не се спремни да се посветат на машко трагајќи по уште поголем успех во кариерата стигајќи и до 35 години без маж покрај себе.

Кои се последиците од овој проблем по мене? Се повеќе исфрустрирани и несреќни мажи, што лошо се одразува и на целокупното друштво, а дел од нив стануваат и проблематични иако претходно не биле такви. Се повеќе депресивни и негативни луѓе има, така да се сузбиваат талентите и потенцијалите кои ги имаат и наместо да се општествено корисни, овие луѓе стануваат штетни и ризични. Иако јас немам определено мислење околу ова - треба да се каже и дека наталитетот ни е низок, а со годините се повеќе ќе се намалува. Па можеби за 50 години во државава, но и опкружувањето ќе бидеме малцинство, муслиманската вера ќе доминира над христијанската.

Јас лично сум сам не поради личен избор туку поради фактот што еве веќе 8-9 месеци не можам да си најдам пристојна девојка. Искрено. И оваа ситуација ми влијае негативно на расположението и на општата мотивација и животот ми го прави подосаден (па така дојде и до мојава регистрација на форумов :D). Сум имал долгогодишна врска, брзо после неа и една 5-месечна и еве оттогаш ништо иако се трудам и не сум пасивен како голем дел од луѓето кои чекаат да им заѕвонат на врата. Веројатно причината поради која ми влијае силно оваа ситуација е што сум успеал да се остварам и исполнам во сите други полиња (образование, кариера, финансии, исполнување на некои детски желби, шетање, остварување на добар круг на искрени пријатели) и сето тоа веќе не ме прави среќен како прегратка од девојка која сака да е со мене или гледање во очи после заедничко будење. Сексот ко секс може да се оствари на 101 начин, не ми е важен колку наоѓање на девојка со која би биле емоционално поврзани.
И не ми е јасно каде е проблемот - имам 32 години, по туѓи оценувања интелигентен сум, малку надпросечен изглед и тело, имам респектабилна работа, финансиски самостојно обезбеден (иако не го покажувам тоа како младинава со Moet-и и BMW-а, возам кола од 3500 евра), добар карактер, позитивен и со просечна способност за заведување (ајде во најлош случај нека е и малку исподпросечна). Иако не сум склон кон саморекламирање и не барам девојка која се пали на ова, свесен сум дека денеска и тоа е неопходно, па така на социјалните мрежи имам слики од патувања низ скоро секоја европска држава и една егзотична дестинација преку океанот. Не барам нешто посебно од девојката - да е нормална, позитивна, неконфликтна, додуша барам да е симпатична ама не дека претерувам. Дури не ми е важно ни дали работи, дали е образована и колку е “угледна“ во општеството, се додека таа си е задоволна со себе. Е сега треба да кажам и дека еве со годините кругот на женски познанства ни се намали и поради тоа нема многу прилики за медијаторство, па така да останува само директниот пристап. Ама сепак пречесто ме одбиваат - што веднаш, што после одредено време, а најчесто не ни сакаат да навлезат во конверзација како по default. Е сега реално гледано подобар “улов“ сум од најголемиот дел од слободните машки околу мене, што останува пак за нив? Имам другари, комшии, познаници кои се имаат веќе и откажано од идејата за наоѓање партнерка, кои немаат ни надеж дека нешто позитивно ќе им се деси во тој поглед. Жално.
Ќе ти пишат сеа пп ама немој нешо симпатични да очекуваш.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.518
Поени од реакции
9.412
Ќе ти пишат сеа пп ама немој нешо симпатични да очекуваш.
хахаххахахаа..ме изнасмеа,..а од кај знаеш ти кој се симпатични а кој не?
Инаку дечково побуди радозналост со изјавата дека има надпросечен изглед:rolleyes:

Обично луѓе кои не можат да си најдат капаче и се постојано сами или пак имаат кратки врски, се самобендисани или големи манџии....друго нема:)
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
112
Ќе ти пишат сеа пп ама немој нешо симпатични да очекуваш.
Анон, од вакви ко Васкез преку таквото веќе. Па уште и добар кеч бил бе, ко невеста за мажење да е. Не знам кај ги изгубил мадињата членов ама дефинитивно треба да си ги побара.

Не може бе така да чекаш некоја да ти се намести треба да учиш седукција а не овдека си признаваш потпросечен си бил ама другово океј ти било. Другар, Сусаро убаво долови, немој да бидеш уште еден во статистиката што токму тој ја наведе.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
16
Знаев дека ќе има вакви зајадливи коментари, баш затоа викам дека има многу сеирџии и луѓе што делат памет.

Комотно можев да опишам некој другар место себе, небитно е. Поентата беше да бидам реален, ова не се мои проценки на моите карактеристики туку на неколку личности околу себе што ги имам, воглавном од женски аспект. А и сам кога си правиш евалуација најдобро ќе поминеш ако си максимално објективен.

Тоа околу “кечот“ можеби делува препластично и глупо - ама секој втор во своите постови на оваа тема кажува дека жените баш така те проценуваат, колку си добра прилика.


И да, далеку сум и од надмен и самобендисан. Поентата на постот не ми беше саморекламирање (иако не сметам дека нешто се изрекламирав), повеќе акцентот ми беше на генералната ситуација во општеството на оваа тема.

ПМ Стоп :icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Доста интересна тема, таман како за прв пост.
Добри и интересни мислења имаше на темава, јас првин би надополнил со моите искуства со луѓето околу мене. Имам широк круг на пријатели и познаници, така да мислам дека може да се генерализира.

Спомна Сусаро дека дел од луѓето што се сами всушност и сакаат да се сами. Важен момент по мене кој мора да се напомне е сепак дека огромен процент, можеби и до 90% од оние што се сами не се среќни со тоа, а по луѓето околу мене тоа се воглавном од машката популација. Секоја чест на оние кои што успеале да се навикнат и да уживаат во сопствената слобода, ама да не се лажеме тоа е малцинство. Не сум антифеминистички настроен воопшто, само реално - девојкиве пречесто се неотворени за муабет и нови познанства, дури и кога ќе успее некој да се запознае првин наоѓаат маани во машкото и знаат да се фатат и за најмала ситница која не им се допаѓа. Да не зборам дека добар дел од нив имаат пореметен систем на вредности. Машките пак, често немаат самодоверба поради претходни одбивања. Кога ќе се додаде фактот дека гледање сеир од соседните масички ти е загарантирано, често машките се откажуваат од планот да отидат до женското друштво. Затоа најголем дел од врските ко што кажа Сусаро се преку медијаторство.
Друго, премногу се форсира кариерата, како и материјалниот поглед на работите. Има доста квалитетни девојки кои се фино ситуирани и реално успешни во кариерите, но не се спремни да се посветат на машко трагајќи по уште поголем успех во кариерата стигајќи и до 35 години без маж покрај себе.

Кои се последиците од овој проблем по мене? Се повеќе исфрустрирани и несреќни мажи, што лошо се одразува и на целокупното друштво, а дел од нив стануваат и проблематични иако претходно не биле такви. Се повеќе депресивни и негативни луѓе има, така да се сузбиваат талентите и потенцијалите кои ги имаат и наместо да се општествено корисни, овие луѓе стануваат штетни и ризични. Иако јас немам определено мислење околу ова - треба да се каже и дека наталитетот ни е низок, а со годините се повеќе ќе се намалува. Па можеби за 50 години во државава, но и опкружувањето ќе бидеме малцинство, муслиманската вера ќе доминира над христијанската.

Јас лично сум сам не поради личен избор туку поради фактот што еве веќе 8-9 месеци не можам да си најдам пристојна девојка. Искрено. И оваа ситуација ми влијае негативно на расположението и на општата мотивација и животот ми го прави подосаден (па така дојде и до мојава регистрација на форумов :D). Сум имал долгогодишна врска, брзо после неа и една 5-месечна и еве оттогаш ништо иако се трудам и не сум пасивен како голем дел од луѓето кои чекаат да им заѕвонат на врата. Веројатно причината поради која ми влијае силно оваа ситуација е што сум успеал да се остварам и исполнам во сите други полиња (образование, кариера, финансии, исполнување на некои детски желби, шетање, остварување на добар круг на искрени пријатели) и сето тоа веќе не ме прави среќен како прегратка од девојка која сака да е со мене или гледање во очи после заедничко будење. Сексот ко секс може да се оствари на 101 начин, не ми е важен колку наоѓање на девојка со која би биле емоционално поврзани.
И не ми е јасно каде е проблемот - имам 32 години, по туѓи оценувања интелигентен сум, малку надпросечен изглед и тело, имам респектабилна работа, финансиски самостојно обезбеден (иако не го покажувам тоа како младинава со Moet-и и BMW-а, возам кола од 3500 евра), добар карактер, позитивен и со просечна способност за заведување (ајде во најлош случај нека е и малку исподпросечна). Иако не сум склон кон саморекламирање и не барам девојка која се пали на ова, свесен сум дека денеска и тоа е неопходно, па така на социјалните мрежи имам слики од патувања низ скоро секоја европска држава и една егзотична дестинација преку океанот. Не барам нешто посебно од девојката - да е нормална, позитивна, неконфликтна, додуша барам да е симпатична ама не дека претерувам. Дури не ми е важно ни дали работи, дали е образована и колку е “угледна“ во општеството, се додека таа си е задоволна со себе. Е сега треба да кажам и дека еве со годините кругот на женски познанства ни се намали и поради тоа нема многу прилики за медијаторство, па така да останува само директниот пристап. Ама сепак пречесто ме одбиваат - што веднаш, што после одредено време, а најчесто не ни сакаат да навлезат во конверзација како по default. Е сега реално гледано подобар “улов“ сум од најголемиот дел од слободните машки околу мене, што останува пак за нив? Имам другари, комшии, познаници кои се имаат веќе и откажано од идејата за наоѓање партнерка, кои немаат ни надеж дека нешто позитивно ќе им се деси во тој поглед. Жално.
Во ред е што си искрен и си ги кажа позитивните страни/ предности, ама јас никаде не прочитав да потенцираше негативни страни/ недостатоци. Според напишаното ми делуваш како нарцисоидна личност, не ми се лути поради ова само сум искрен. И не се секирај поради тоа што си моментално сам. Има голем број личности кои се сами. На пример ти имаш голем број пријатели, јас воопшто немам пријатели и искрено не се грижам поради тоа. Тука мислам на вистински пријатели. Убаво е што си самоуверен, тоа е голема позитивна работа. Се надевам не се лутиш поради мојата кратка анализа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
хахаххахахаа..ме изнасмеа,..а од кај знаеш ти кој се симпатични а кој не?
Ме поминале сите.
а не овдека си признаваш потпросечен си бил ама другово океј ти било.
Погрешно си прочитал, натпросечен е. Ама не многу туку малку над просекот. И тело, и изглед. И интелигенција. И кола има.

И ај стварно остајте го дечкото на раат, он не пиша за да се изрекламира овде и да најде некоја, едноставно има вишок време чоекот.
Нема што он да лаже, сакате верувајте му, не сакате не му верувајте.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
16
Епа ете гледаш ano123 у око му упадна дека си признав оти сум потпросечен во способност за заведување, односно не оставам најдобар впечаток на првиот дејт. Не дека сум досаден или ќутам на дејтот, ама знам луѓе да кажеме кои знаат со 5 муабети да свртат девојка. Мее ми треба малку повеќе време.
Уште една мана е неспособноста да ја изигнорирам осаменоста, што не успевам да го победам тоа, иако ова директно нема врска со процесот на барање девојка. Можеби постот ми делува нарцисоидно, ама во односите со девојките посклон сум да се потценам отколку да се преценам. Можеби тука е дел од проблемот и затоа работам на тоа, односно во последно време се трудам кога пишувам со некоја да скријам дека ме фасцинирала и дека сум озбилно заинтересиран за неа.

Нема лутење, ова е форум па се подразбира дека кога сум напишал нешто јавно подложно е на реакции. Само што како и што очекував македончето порадо сеир ќе ти удри отколку пријателски како тебе да искоментира даде реакција. :)
Не дај Боже да мора да се регистрира некој на форум со цел и надеж дека така ќе фати девојка. :eek:

Во ред е што си искрен и си ги кажа позитивните страни/ предности, ама јас никаде не прочитав да потенцираше негативни страни/ недостатоци. Според напишаното ми делуваш како нарцисоидна личност, не ми се лути поради ова само сум искрен. И не се секирај поради тоа што си моментално сам. Има голем број личности кои се сами. На пример ти имаш голем број пријатели, јас воопшто немам пријатели и искрено не се грижам поради тоа. Тука мислам на вистински пријатели. Убаво е што си самоуверен, тоа е голема позитивна работа. Се надевам не се лутиш поради мојата кратка анализа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom