Зошто поголемиот дел од оброците ги подготвува жена?

Член од
14 јули 2009
Мислења
24
Поени од реакции
22
--- надополнето: 5 декември 2013 во 16:07 ---


Прво прашуваш зошто само жената готви, но и самата велиш поголемиот дел што значи дека и мажот понекогаш готви.
Потоа велиш "Сега некои ке кажат па дечкоми готви, мажот ми готви, но не од таа перспектива".
Значи самата кажуваш дека и мажот и жената готват по дома и дека времињата се сменети кога по дифолт жената готвеше и сега што е проблемот. Не знам која е целта со тоа што велиш дека жените се самитте виновни со ова? Значи прво мажите не готвеа и тоа беше проблем, сега мажите готват и тоа е проблем, што треба да се постигне, мажот да готви секој ден, а жената да гледа телевизија?

Сметам дека во 21 век, кога секој еден од нас има интернет и најразлични начини за информираност ваквите муабети се излишни. Воопшто не ни треба да се дискутира повеќе за една ваква тема. Ако на толку многу информации кои ни се на дофат, двајца индивидуи кои се во брак сеуште не знаат да си ги поделат домашните обврски тоа е нивен проблем.
На крајот на краиштата ние сами си ги бираме партнерите, ако нешто не ни се допаѓа кај партнерот, во тој случај не ни треба да стапуваме во брак со истиот.
Koga veke sakash taka da ja vodish disksijata-ok nema problem.. Tesko ti e da svatsih tri recenici, da gi razberesh na nacinot kako shto se napishani ili.. koj ti e problemo? Gotvat ne rekov ne, napomenav deka gotvat, no ti gospogo gotvish sekoj den, a mazoti mozebi 3-4 pati ke zgotvi, ja kopcash razlikata, vo pogolemiot broj slucaevi. I ne e nikoakov probelm, odkade pa sega problem izbi, od kaj ti sogleda deka e nekoj problem?-Ovde se razgovara. Ni minato spomnav, ni idninata ja predviduvam, si go kazuvam toa so go gledam.. Relativno sum mlada za da znam kako i kolku gotvleme mazite, ja ja gledam segasnata sostojba. Btw Bash me interesira sho ke nadoplonish deka ne e razbrano ko sho treba i ke si go dodadesh... Pa ni jas neznam od kade gi dodavash nekoi raboti sho nemaat smisla..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Koga veke sakash taka da ja vodish disksijata-ok nema problem.. Tesko ti e da svatsih tri recenici, da gi razberesh na nacinot kako shto se napishani ili.. koj ti e problemo? Gotvat ne rekov ne, napomenav deka gotvat, no ti gospogo gotvish sekoj den, a mazoti mozebi 3-4 pati ke zgotvi, ja kopcash razlikata, vo pogolemiot broj slucaevi. I ne e nikoakov probelm, odkade pa sega problem izbi, od kaj ti sogleda deka e nekoj problem?-Ovde se razgovara. Ni minato spomnav, ni idninata ja predviduvam, si go kazuvam toa so go gledam.. Relativno sum mlada za da znam kako i kolku gotvleme mazite, ja ja gledam segasnata sostojba. Btw Bash me interesira sho ke nadoplonish deka ne e razbrano ko sho treba i ke si go dodadesh... Pa ni jas neznam od kade gi dodavash nekoi raboti sho nemaat smisla..
Мило ми е што се разбравме... :facepalm:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ова више не се издржува, најголем проблем на светот пружање веш и ручек :notworthy:
.. Relativno sum mlada za da znam kako i kolku gotvleme mazite, ja ja gledam segasnata sostojba...
тоа е причината зошто мислиш така и причината зошто мислиш дека во бракот само ручекот е најголем проблем, најтешка и најголема обврска. Млади девојки, гледајќи дома како некои агуваат, мислат сите така живеат.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ptpolono se soglasuvam, nema da robuvam ja vo kujna, opstoto mslenje me interesira..
И шо толку се секираш за тие глупачи што готваат? Абе уживај си, кога ќе ти дојде мажот од работа во 5 попладне покажи му правец кујна и нека готви! Он тебе...
 
Член од
14 јули 2009
Мислења
24
Поени од реакции
22
И шо толку се секираш за тие глупачи што готваат? Абе уживај си, кога ќе ти дојде мажот од работа во 5 попладне покажи му правец кујна и нека готви! Он тебе...
Леле шо кажааа.. Тој во 17h ке си дојде, можда и ја тоа време ке си појдам, можеби и покасно.. Еве тој во 17h ке си дојде дома, ја може ке работам да 20h па нека ме чека да зготвам за да јадеме.. можи така.. ај се уживкај си..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најчесто жената го подготвува јадењето затоа што многу мажи не знаат каде е зајтинот и кутијата со сол, а не пак да прават јадење или пак ги мрзи. Јадат се што ќе најдат или гладни дремат и чекаат жената да им направи. :D

Ние си имаме договор јас правам специјалитети риба, тавче грав, месо, пици, пастрамајлии сакам да се по мој вкус, а она манџи и други работи печени компири, пире, супа, јајца и салати. 50-50 :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Бидејќи природното место на жената е во кујната.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Дека мажите сакаат само на готово и само наредуваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom