Зошто нема powerlifting натпревари во МК?

D

DAoliHVAR

Гостин
Одењето во теретана стана толку познато што 90% од луѓето што ги знам идат,се разбира не сите сериозно,и не сите дигаат по многу килажа(за нив т.е),ама сепак идат.
Да се одржи некој ваков натпревар(бенч,скуат,дедлифт) во некоја од теретаниве ја мислам дека не само што ке има многу заинтересирани,ама тоа ке и донесе доста профит на теретаната.јас имам слаби дигања,нема ни да ги спомнувам,ама многу би сакал во живо да видам вакво нешто.
побарав по форумов и најдов само некаков бенч натпревар од 2011 ако не се лажам.
што мислите?ако некој од вас има своја теретана,или го знае тој што ја држи,кои се причините што не се организирало до сеа?
позз.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Одењето во теретана стана толку познато што 90% од луѓето што ги знам идат,се разбира не сите сериозно,и не сите дигаат по многу килажа(за нив т.е),ама сепак идат.
Да се одржи некој ваков натпревар(бенч,скуат,дедлифт) во некоја од теретаниве ја мислам дека не само што ке има многу заинтересирани,ама тоа ке и донесе доста профит на теретаната.јас имам слаби дигања,нема ни да ги спомнувам,ама многу би сакал во живо да видам вакво нешто.
побарав по форумов и најдов само некаков бенч натпревар од 2011 ако не се лажам.
што мислите?ако некој од вас има своја теретана,или го знае тој што ја држи,кои се причините што не се организирало до сеа?
позз.
Обично во Македонија се организираат заедно со бодибилдинг и фитнес натпреварите, вчера имаше бенч натпреварување во Охрид.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Обично во Македонија се организираат заедно со бодибилдинг и фитнес натпреварите, вчера имаше бенч натпреварување во Охрид.
хммм фала фала.
а кај има информации за ова да знам за следен пат?
некоја страна?
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
далеко сме момак од таа култура бодибилдинг натпревари и натпревари во дигање на тежина.Едни сакаат по друго има да се натпреваруваат други забрани ставаат далеко сме и некако резултат некој да постигне секоја чест на исклучоци истотака све ти е хемија надувани нема сила да прдне што се вика а камо некој да диза тежини ја немаме таа култура што се вика
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
далеко сме момак од таа култура бодибилдинг натпревари и натпревари во дигање на тежина.Едни сакаат по друго има да се натпреваруваат други забрани ставаат далеко сме и некако резултат некој да постигне секоја чест на исклучоци истотака све ти е хемија надувани нема сила да прдне што се вика а камо некој да диза тежини ја немаме таа култура што се вика
Еве ти го одговорот зошто нема култура
 
D

DAoliHVAR

Гостин
далеко сме момак од таа култура бодибилдинг натпревари и натпревари во дигање на тежина.Едни сакаат по друго има да се натпреваруваат други забрани ставаат далеко сме и некако резултат некој да постигне секоја чест на исклучоци истотака све ти е хемија надувани нема сила да прдне што се вика а камо некој да диза тежини ја немаме таа култура што се вика
брат,кој било човек колку сака хемија нека зима ништо не прај многу освен што ти дава минимална помош.Затоа јас мислам дека тој збор хемија е многу глуп.Да тие се прават во лабораторија,ама нивното по правилно име е суплементи.един суплемент што е докажано од многу истражувања дека има вистиснки ефект е креатинот,и тоа е многу мал ефект,да речеме ако можеш да направиш 5 повторувања,ќе можеш со суплементација на креатин да напраиш 6-7.Се разбира протеинот работи,ама не те дува,не ти помага во recovery туку едноставно ти додава на бројот на внесени протеини во денот..
preworkout немам земено,ама ти дава енергија ко кафе шо дава..
има многу мисконцепции за суплементите во македонија.
ти најверојатно мислиш стероиди и сите тие други работи.
Аква,ако знаеш кажи за ова(кога се одржуваат,кај да се најдат информации)
фала :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Треба култура која македонците ја немаат,мислат дека со кревањето тежини сакаш да се покаќеш пред сите колку си силен,а баш спротивно тоа го правиш за своето тело.
Единствен од форумот што вежба така е @MJ и крева до 270 кг на мртво.
Има добра основа и силен е.
А дека луѓето што се натпреваруваат без одреден вид на стимуланси или лекови тоа тешко дека ќе видиш.
Како што рече Зафиров,формула 1 не работи само на бензин,има одредени адитиви што ја прават побрза.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Треба култура која македонците ја немаат,мислат дека со кревањето тежини сакаш да се покаќеш пред сите колку си силен,а баш спротивно тоа го правиш за своето тело.
Единствен од форумот што вежба така е @MJ и крева до 270 кг на мртво.
Има добра основа и силен е.
А дека луѓето што се натпреваруваат без одреден вид на стимуланси или лекови тоа тешко дека ќе видиш.
Како што рече Зафиров,формула 1 не работи само на бензин,има одредени адитиви што ја прават побрза.
ne demantiram deka ima stimulansi i takvi raboti.
samo malce se nerviram koa mesaat suplementi so toa
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Еве ти го одговорот зошто нема култура
БУКВАЛИСТ жално
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 22:02 ---
брат,кој било човек колку сака хемија нека зима ништо не прај многу освен што ти дава минимална помош.Затоа јас мислам дека тој збор хемија е многу глуп.Да тие се прават во лабораторија,ама нивното по правилно име е суплементи.един суплемент што е докажано од многу истражувања дека има вистиснки ефект е креатинот,и тоа е многу мал ефект,да речеме ако можеш да направиш 5 повторувања,ќе можеш со суплементација на креатин да напраиш 6-7.Се разбира протеинот работи,ама не те дува,не ти помага во recovery туку едноставно ти додава на бројот на внесени протеини во денот..
preworkout немам земено,ама ти дава енергија ко кафе шо дава..
има многу мисконцепции за суплементите во македонија.
ти најверојатно мислиш стероиди и сите тие други работи.
Аква,ако знаеш кажи за ова(кога се одржуваат,кај да се најдат информации)
фала :)
момак не ме учи што се суплементи има се пробано ама изгледа не ме разбираш што сакам да пишам ама нема везе све е уреду (y)
dopuna
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
далеко сме момак од таа култура бодибилдинг натпревари и натпревари во дигање на тежина.Едни сакаат по друго има да се натпреваруваат други забрани ставаат далеко сме и некако резултат некој да постигне секоја чест на исклучоци истотака све ти е хемија надувани нема сила да прдне што се вика а камо некој да диза тежини ја немаме таа култура што се вика
БУКВАЛИСТ жално
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 22:02 ---


момак не ме учи што се суплементи има се пробано ама изгледа не ме разбираш што сакам да пишам ама нема везе све е уреду (y)
dopuna
со оваа реченица и видеово сега попаметен си?
мене повеќе ми личи како да си слушнал откако да си пробал и го тераш онај стандарден муабет шо би ти го зборнал и некој обичен човек (на пример некој селанец) „јас да дојдам повеќе од тебе ќе дигнам“ често ми го рекле истиов муабет и тоа некои „тушници“ кои дали можат 10кг да ги дигнат, али да му сменам мислење ниту се замарам ниту сакам. Тој што пробал ХЕМИЈА знае дали се дига или не со неа ;) а некој што слушнал само може да тера филозофии до сабајле.
Плус бодибилдинг и powerlifting ти се сосема два различни спортови, различен приод, различна исхрана, различни вежби, различни програми и тн.
според тебе каков тренинг треба? ако сакаме тренинзи за издржливост и сила и ако ни требаат тогаш би вежбале така (ако планирам да бидам војник ќе вежбам како војник), а за добро градено тело не треба ниту да се килави ниту да се замара било кој со такви тежини и да оштетува зглобови. Ако не си слушнал оди прашај од големите батки за проблемите со зглобовите после подолг период вежбање и големи тежини.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Izvini ako te navrediv chip,ama ne e do probuvanje,kao so pisav ima praveno naucni istrazuvanja.i da ako sakas da si uspesen powerlifter so sakas zimaj pak mora da se utepas od vezbanje.zatoa celosna pocit do niv.ama von tema,ja pak neznam koga/kade se odrzuvaat vakvi natprevari
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Нема powerlifting федерација во Македонија. Јас сум благодарен што Ѓороски барем организира натпревари во bench press, но тоа е само едно од powerlifting кревањата. Powerlifting е доста underground спорт што стана колку толку попрочуен во последниве години. Србија имаат powerlifting федерација(сум присуствувал на натпреварување) уште многу одамна, а кај нас имало обиди во минатото и за тоа и за олимписко кревање на тежини, но безуспешно. Наградите во Србија се диплома и медаља, така да не очекувајте многу од спортот. Освен лична сатисфакција нема многу да добиете. Дури и најдобрите во светот добиваат смешни награди како 1-10,000$. Ако има заинтересирани би можеле некои аматерски натпревари да се одржат чисто за колку да се види и почувствува како идат тие работи. Сум зборел со одредени луѓе за тоа и јас би се пријавил како судија бидејќи го имам проучувано спортот на powerlifting со години.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Нема powerlifting федерација во Македонија. Јас сум благодарен што Ѓороски барем организира натпревари во bench press, но тоа е само едно од powerlifting кревањата. Powerlifting е доста underground спорт што стана колку толку попрочуен во последниве години. Србија имаат powerlifting федерација(сум присуствувал на натпреварување) уште многу одамна, а кај нас имало обиди во минатото и за тоа и за олимписко кревање на тежини, но безуспешно. Наградите во Србија се диплома и медаља, така да не очекувајте многу од спортот. Освен лична сатисфакција нема многу да добиете. Дури и најдобрите во светот добиваат смешни награди како 1-10,000$. Ако има заинтересирани би можеле некои аматерски натпревари да се одржат чисто за колку да се види и почувствува како идат тие работи. Сум зборел со одредени луѓе за тоа и јас би се пријавил како судија бидејќи го имам проучувано спортот на powerlifting со години.

pa dobro ti sudija stef trener taman....i dvajcata so godini ste proucuvale...naucnici ste stanale...
 
D

DAoliHVAR

Гостин
pa dobro ti sudija stef trener taman....i dvajcata so godini ste proucuvale...naucnici ste stanale...
E so vakva negativnost nigde ne ideme...
Dokolku ima 270 kg deadlift i e powerlifter togas MORA da ima poveke godini iskustvo.
Ne se prai toa za eden den.
A stef so e trner so ima vrska.na meet ides istreniran ne ides tamu da te treniraat....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom