Зошто мислиме дека музиката од “наше време“ е подобра од таа сега?

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Кој пропаѓа бе? Дај не заебавај, песните и беа на сите можни чартови високо котирани, по весници ја има увек. Може приватниот живот и пропаѓа, не знам, ама кариерата не.
Точно, песните и беа на високите места во чартовите, сега веќе не се. Неможеш да кажеш дека кариерата не и оди по надолна линија зашто популарноста на песните што ги прави сега не е иста со таа од постарите ... Тоа што ја има по весници не дава никаков отчет за кариерата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Конкретно за електронската музика, со минималот уништи се, bass линии ги снема а со тоа и игривоста на музиката. Значи секоја музика си има своја публика и тие како ја доживуваат, доколку го смени тој курс т.е се прави за поширок аудиториум музиката станува срање. Пример за тоа е David Guetta, порано имаше добри house песни сега е живо срање да се слуша т.е откога почна да меша и поп.
Исто пробајте да слушнете микс CD-а од Paul Oakenfold од 90-тите и денес има и тоа каква разлика.
Поентата на електронската музика е да создаде еуфорија, отпуштање на луѓето и да ги зближи повеќе т.е да ти даде некое возвижено чуство и тоа се постигнува со длабока ритам bass линија во позадина, ја снема нејзе не е веќе таа музика го немаш тоа чуство од претходно. Да секој вика дека музиката треба да се менува ама основната поента треба да биде иста.
На пример последниот албум на Prodigy е направен по стар рецепт и кога го слушаш мислиш дека дечките допрва треба да освојуваат публика а тие се да не речам ама легендарен бенд на електронската сцена.
Проблемот денеска е што оние кои стекнуваат слава тоа го прават на многу млади години и не се сеуште созреани и не знаат како да се носат со тоа и за тоа после неколку години никој не се ни сеќава на нив, анти пример се The Rolling Stones, на почетокот биле тешки лузери немале ниедна добра песна на концерти едвај 5000 луѓе ама тоа било до нивна 25 годишна возраст, после само еден хит Satisfaction стануваат популарни. За разлика од денес, прва песна и одма се ѕвезди и кога ќе осетат пораз и одма нервен слом, како Бритни.
Затоа мислам дека музиката од нашето време е подобра од сега бидејќи тогашните музичари биле созреани, денешните не се
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
konkretno za makedonskata muzika...zashto porano site pesni se snimale vo studio so cel orkestar,na site festivali posebno na Skopje Fest se peese vo zivo so cel orkestar vo zhivo....sega pesni moze da pravi sekoj eden koj ke si ja simne potrebnata programa od internet....i pesni se praat za 3 chasa.....
 
Ч

Чај

Гостин
Секогаш за да се започне со нешто, треба да се има некаков почеток. Некои луѓе го прифаќаат тоа толку многу што не можат да се привикнат на промените. Исто како со колите порано имало фичо цело механика, денес имаме мерцедес М класа цел електроника како во авион да се возиш. Разликата е што секогаш ќе има носталгичари.
Фактички, денес музиката е бизнис, па се за пари се прави дури и толку глупави песни како македонскиве квази фолк пеачки и турбо фолкерките....
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
konkretno za makedonskata muzika...zashto porano site pesni se snimale vo studio so cel orkestar,na site festivali posebno na Skopje Fest se peese vo zivo so cel orkestar vo zhivo....sega pesni moze da pravi sekoj eden koj ke si ja simne potrebnata programa od internet....i pesni se praat za 3 chasa.....
Точно, Слаткар музиката ја прави преку FL Studio како VST и Cubase како главна програма.
David Guetta Ableton Live! 8
Armin Van Buuren користи понекад Drum Machine и Equalizer, а овие инструменти не работат ако не се сврзани преку компјутер...

Денес и некои рок групи користат компјутер за компресирање на звукот, гласот, а и понекогаш додавање на некој кул звук :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Леле коа ќе го слушнам муабетов :„Рапот го сметате за музика?“ А во исто време се палат на некои си квази рок бендови ДИВЉЕ ЈАГОДЕ, дај не ме е*и, за ПАРНИ ВАЉАК нејќам ни да почнам. Ги слушате и мислите дека слушате добар рок... И не, не сум напалено раперче па си ја бранам музиката, само ако више сакате рокот да го наметнете, каде со демотивацијана од пред неколку страни ?
--- надополнето: Aug 20, 2011 11:44 AM ---
Како тоа софтверски ? зар она што го рапуваат е софтверски ? дај не зафркавај секоја музика си има своја убавина и е за почит освен турбофолкот барем според мене ..

А инаку за таа музика порано и сега еве ти прост пример.. Слаткар порано ..


Пази го текстот колку реални да кажам текстови, од срце направени а сега ..


Фактички Слаткар се уништи барем според мене, текстовите веќе му се тапа и секоја песна е се поглупа и поглупа.. ништо не ме чуди и доколку сними некоја песна со Есма Реџепова и слични фаци ..

Или еве уште еден прост пример ..



1. Ете ти чист пример како рапер може да се уништи, од добар рапер стана ептен комерцијален.. песните започнаа да му бидат Слаткар стајл но ќе повторам има пари земал 2-3 ефтини пички во спотот ќе му дигаат посети.. има пари и спотот му се врти на повеќе познати музички програми и со тоа го уништува вистинскиот рап и другите рапери ..

2. Не толку познат, нема пари дечкото да сними некој екстра спорт.. но погледај го текстот од срце

Еве ти пример за квалитет во Македонија ..


И сега знам дека неможеш да очекуваш од некој кој рапува цело време ќе пее за без пари што се вика, но има многу што се прославија но барем го задржаа својот стил.. не направија нешто по секоја цена да се прослават (пр Frenkie, Marchelo итн). Затоа викам дека порано се правело подобар рап, зошто не се вртело толку пари .
Леле Стиховен Калибар го даде за пример за квалитет, не можеше Струја, Блаже, Тони, Пеше него баш Стиховен, кој рецитира школски и уопште не е уникатен или препознатлив по нешто, освен по вообразеноста што мисли дека е најмудар рапер на денешицава.
 
W

WildChild

Гостин
Абе ајде не замарајте со ова рапов!
Не велам дека софтверски пеат...туку ритамот е СОФТВЕРСКИ!
Да е како Linkin Park да ми речиш...
И сега пеат само за пари тие раперите и оние ку**и што се слекуваат голи и со тоа стекнуваат популарност.
Се гледа дека текстовите не се пишувани одсрце, туку се пишувани за пари. А тука улога нема жанрот.
Јас не го почитувам рапот затоа што е софтверска "музика", а и многу рапери се дрогираат или се дрогирале.
Да, има и некој рокерски/металски групи во кои што членовите на бендот се дрогирале, но нив не ги почитувам и не ни ги слушам!
ТОЧКА!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Абе ајде не замарајте со ова рапов!
Не велам дека софтверски пеат...туку ритамот е СОФТВЕРСКИ!
Да е како Linkin Park да ми речиш...
И сега пеат само за пари тие раперите и оние ку**и што се слекуваат голи и со тоа стекнуваат популарност.
Се гледа дека текстовите не се пишувани одсрце, туку се пишувани за пари. А тука улога нема жанрот.
Јас не го почитувам рапот затоа што е софтверска "музика", а и многу рапери се дрогираат или се дрогирале.
Да, има и некој рокерски/металски групи во кои што членовите на бендот се дрогирале, но нив не ги почитувам и не ни ги слушам!
ТОЧКА!
рок групите се ПОИМ за конзумирање дрога !!! И тоа баш дрога дрога од типот хероин кокаин и слично, во рап си имаш зелено, што многумина не го ни сметаат за наркотик :)
 
W

WildChild

Гостин
Еве што прават раперите.
ВЕ МОЛАМ СЛУШНЕТЕ ГИ!:
http://www.youtube.com/watch?v=3LwP6sLQKTA
СО ОВА
http://www.youtube.com/watch?v=g2-uc1vy4vg&NR=1
И СО КАКВО ЛИЦЕ УШТЕ ЈА ПЕЕ ПЕСНАНА, САКАМ ДА ГО ПРАШАМ!!!
--- надополнето: Aug 20, 2011 8:27 PM ---
рок групите се ПОИМ за конзумирање дрога !!! И тоа баш дрога дрога од типот хероин кокаин и слично, во рап си имаш зелено, што многумина не го ни сметаат за наркотик :)
Е ако беа рок групите поим за дрога, значи сите металци и рокери ќе се дрогираа!
Не велам дека рапот е поим за дрога, туку дека тука има најмногу дрогаши.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Еве што прават раперите.
ВЕ МОЛАМ СЛУШНЕТЕ ГИ!:
http://www.youtube.com/watch?v=3LwP6sLQKTA
СО ОВА
http://www.youtube.com/watch?v=g2-uc1vy4vg&NR=1
И СО КАКВО ЛИЦЕ УШТЕ ЈА ПЕЕ ПЕСНАНА, САКАМ ДА ГО ПРАШАМ!!!
--- надополнето: Aug 20, 2011 8:27 PM ---

Е ако беа рок групите поим за дрога, значи сите металци и рокери ќе се дрогираа!
Не велам дека рапот е поим за дрога, туку дека тука има најмногу дрогаши.
зошто г одаде баш тој пример за рап? Кој е типов што ти го претстави како пример за рап? Ќе ти пуштам ако сакаш ја добро рапче малце да послушаш. Второ каде со тој израз дрогаши ? :D Трето, ти ако ми кажеш еден рапер што умрел од дрога те частам ја ако почнам да набројувам рокери, каде ќе ми биде крајот ? И да се разберем и рок слушам, и воопшто не ми смета ако некој се дрогира :)
 
S

smexy

Гостин
Јас не го почитувам рапот затоа што е софтверска "музика", а и многу рапери се дрогираат или се дрогирале.
Да, има и некој рокерски/металски групи во кои што членовите на бендот се дрогирале, но нив не ги почитувам и не ни ги слушам!
ТОЧКА!
Ако имаш под 13 постов ти го простувам.

пс Сигурно во основно си имал кец музичко.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Па во наше време песните имаа квалитет ,имаше големина во стховите кои знааеа да допрат до нас и да те растреперат, се осека кога музиката е правена со љубов и со внимание. А денес се изнаслушав на кич музика која ја жалам колку е сиромашна и празна со такви стихови ко муабет,зборам за Македонскиве и песните од Ју просторите
Можеби проблемот лежи во тоа што се се искомерцијализира, колку саму наши пејачи преминаа од еден во друг стил на музика само заради парите, од рок во поп, од поп во турбо фолк, Мислам дека и самите се изгубија и ја заборавија убавината и далабочината на песната, затоа и се раѓат песни секој ден ама и толку траат.Затоа музиката од наше време ке остане во нас.Заборави ако можеш;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom