Зошто мислиме дека музиката од “наше време“ е подобра од таа сега?

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Вака сеа, пошо еве веќе повеќе време слушам малце постари хитови (од Black Eyed Peas - како што се Pump It, Shut Up, Lets Get It Started; Nickleback - Photograph, Savin' me...) и некако читајќи ги коментарите провоцира низа прашања кај мене (btw, прашања се од неутрално гледиште, не сум ни на страната од новиве ни од стариве)
  • Дали луѓево што викаат “ех овој бенд бил подобар порано, сега не е добар“, или пак “порано оваа музика била подобра (нели, не таа електронската што е денес)“ навистина ЗНААТ дека била подобра, или бидејќи со таа музика “подраснале“ МИСЛАТ дека е подобра? Што е тоа што мислат дека била подобра?
  • Дали мислите дека тогашната музика бидејќи ја имало во помал број (т.е. помала конкуренција на сценски изведувачи), била побарана кај народот а со тоа и поомилена?
  • Како денешните деца (родени од 2010 па наваму) ќе размислуваат на овие песни? Дали всушност кај нив ќе постојат овие постариве песни, или па на НИВНИТЕ 18,20,25 години ќе ги фаќа носталгија за овие ЕЛЕКТРОНСКИВЕ (шо се цело време за клубови, журки и куп петоци подржани од еден) песни?
  • Зошто повеќето од денешниве песни се се во врска со журки, дрога, секс, алкохол (champaigne showers LMFAO, last friday night katty perry, party o' clock Kat DeLuna, I Gotta Feeling, whos that chick (аутотјун) итн итн...)? Еволуција? Револуција? Тогаш шо е следно? Drug Music (iDosing)?
  • Нема више добри текстописци, или сите отишле куде Justin the Bieber и Lady GG?

Цитирам коментар од јутуб на песната од Black Eyed Peas - Let's Get It Started:
lol music before 2006 was so much better. music before 2000 was the best.
Роден сум 94', па ја прилично израснав со песните од 2001 па наваму...Али добро и лесно ја примив новава музика (хаус, техно, хардкор, хардстајл, транс, па и Поп/RnB со многу Autotune), без едно чувство дека поранешните песни биле подобри...Али случајно наидов на една постара песна и одеднаш цело време почнав овие да ги слушам :D
 
W

WildChild

Гостин
Рапот го нарекувате МУЗИКА??!?!?!
--- надополнето: Aug 19, 2011 10:54 PM ---
А и глупоста на Justin Bieber, Rihanna, Lady Gaga го нарекувате музика?!?!?!
Запрашејте се:
- ДАЛИ ТОШЕ ПРАВЕШЕ КОМПЈУТЕРСКИ ЗВУЦИ И ТОА ГО НАРЕКУВАШЕ МУЗИКА ИЛИ БЕШЕ ВИСТИНСКА БАЛКАНСКА ЅВЕЗДА?
- ДАЛИ ТАА "МУЗИКА" ИМА НЕШТО ОДЛИЧНО? СИТЕ СЕ РАЗГОЛЕА СЕГА (ЕЛЕНА РИСТЕСКА, НЕ ЗНАМ КОЈА), ГИ ИЗВАДОА ЗАДНИЦИТЕ, ГРАДИТЕ И СТАНАА "ЅВЕЗДИ" ПРЕКУ НОЌ ОДКОГА "ЗАМИНА" НАШИОТ ТОШЕ!!!
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
1. Па ако пораснале со таа музика логично е да е за нив подобра, на тоа се навикнати! :P Југословенските балади што ги слушала баба ми порано се можеби причината што си има поставено некаков умствен стандард дека Студени нозе (време кога татко ми бил млад!) не се добра музика, едноставно тоа имало на тацна во тоа време, тоа слушале сите и тоа и прираснало за срце!
2. Барем во наше (мое и твое) време, музиката беше прилично насочена, се беше во знакот на бој бендови и женски бендови, барем од тоа јас што слушав, соло се среќаваше поретко од бенд, така да мислам дека баш заради тоа имаше единство и сите мислеа кореографии на такви песни, тоа беше најшироко понудено :) Исто така, да се земе во предвид дека кога беа Спајс Грлс популарни јас дали 10 годинки имав, така да баш и немав некој изострен вкус за музика, да сум била постара можда ќе сум барала друго ама... Ете, од 90'та до 2000та мене поим за музика ми се такви бендови.. Со такви пораснав :)
3. Секоја генерација ако сака може различен стил да слуша, ама класики како, незнам, песните од Брилијантин или Deep Purple, или Боб Марли се безвременски! Сестра ми со нејзините 12 години се задоволува со поп, ама кога ќе потпорасне сигурна сум дека ќе почне да се насочува кон нешто поквалитетно, и баш од таквите деца што по некое време го одбиваат модерното и сервираното зависи векот на изведувачите и песните што стварно имаат тежина (y)
4. Еволуција во НИКОЈ случај, едноставно плод на изгубени вредности.. Хипиците пееле за љубов и мир, овие пеат за долари, коли и кучки :unsure:
5. И да има добри текстописци братко, неможат да се пробијат покрај 600 милијардите views на Justin Bieber :tapp:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Ај доста го мешаш Тоше Проески кај што не му е место!
Точно е дека беше популарен и сите го сакаа ама човекот почина и што треба сега? Музиката да замре?

On topic: често знам и јас да си кажам “ех што убави песни имаше порано“ - тоа е едноставно затоа што ти навраќаат убави спомени од минатото, па макар и да биле од пред неколку месеци.
Јас си ги сакам многу песните од крајот на `90-те, кога бев 7/8-мо одд, тој период ми беше многу убав и затоа и песните ми се.
А за денешната музика, и таа е во ред. За 5 години ќе си речеме “Е што убави песни имаше во пред 5 години“, прашање на вкус е, може некому му се лоши на компјутерски генерирани песни но некои и многу ги сакаат.
 
W

WildChild

Гостин
1. Па ако пораснале со таа музика логично е да е за нив подобра, на тоа се навикнати! :P Југословенските балади што ги слушала баба ми порано се можеби причината што си има поставено некаков умствен стандард дека Студени нозе (време кога татко ми бил млад!) не се добра музика, едноставно тоа имало на тацна во тоа време, тоа слушале сите и тоа и прираснало за срце!
2. Барем во наше (мое и твое) време, музиката беше прилично насочена, се беше во знакот на бој бендови и женски бендови, барем од тоа јас што слушав, соло се среќаваше поретко од бенд, така да мислам дека баш заради тоа имаше единство и сите мислеа кореографии на такви песни, тоа беше најшироко понудено :) Исто така, да се земе во предвид дека кога беа Спајс Грлс популарни јас дали 10 годинки имав, така да баш и немав некој изострен вкус за музика, да сум била постара можда ќе сум барала друго ама... Ете, од 90'та до 2000та мене поим за музика ми се такви бендови.. Со такви пораснав :)
3. Секоја генерација ако сака може различен стил да слуша, ама класики како, незнам, песните од Брилијантин или Deep Purple, или Боб Марли се безвременски! Сестра ми со нејзините 12 години се задоволува со поп, ама кога ќе потпорасне сигурна сум дека ќе почне да се насочува кон нешто поквалитетно, и баш од таквите деца што по некое време го одбиваат модерното и сервираното зависи векот на изведувачите и песните што стварно имаат тежина (y)
4. Еволуција во НИКОЈ случај, едноставно плод на изгубени вредности.. Хипиците пееле за љубов и мир, овие пеат за долари, коли и кучки :unsure:
5. И да има добри текстописци братко, неможат да се пробијат покрај 600 милијардите views на Justin Bieber :tapp:
Justin Bieber може да има и 600 билијарди views, но тој нема никогаш да биде МУЗИЧАР и нема никогаш да прави вистинска музика!!!
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Justin Bieber може да има и 600 билијарди views, но тој нема никогаш да биде МУЗИЧАР и нема никогаш да прави вистинска музика!!!
It's a matter of taste, а за истото не се дискутира. Мене лично не ми се допаѓа пошо нема тежина, не ни вреди да се спомнува ама најадекватен пример ми беше за тоа кога од премногу чад не го гледаш оганот.
 
W

WildChild

Гостин
Ај доста го мешаш Тоше Проески кај што не му е место!
Точно е дека беше популарен и сите го сакаа ама човекот почина и што треба сега? Музиката да замре?

On topic: често знам и јас да си кажам “ех што убави песни имаше порано“ - тоа е едноставно затоа што ти навраќаат убави спомени од минатото, па макар и да биле од пред неколку месеци.
Јас си ги сакам многу песните од крајот на `90-те, кога бев 7/8-мо одд, тој период ми беше многу убав и затоа и песните ми се.
А за денешната музика, и таа е во ред. За 5 години ќе си речеме “Е што убави песни имаше во пред 5 години“, прашање на вкус е, може некому му се лоши на компјутерски генерирани песни но некои и многу ги сакаат.
Не го мешам Тоше, туку го земам како еден ГОЛЕМ пример за сите млади што сакаат да пеат и гордост на Македонија!
А музиката нема никогаш да замре!
Само се повеќе и повеќе ќе ја пригушуваат вакви како Justin, Rihanna 50cent, не знам кој и ќе прават глупости за пари!
 
W

WildChild

Гостин
It's a matter of taste, а за истото не се дискутира. Мене лично не ми се допаѓа пошо нема тежина, не ни вреди да се спомнува ама најадекватен пример ми беше за тоа кога од премногу чад не го гледаш оганот.
Да, и вкусот е во прашање.
Но, сакам да кажам дека сега не прават музика. Тоа ми е поентата. Сега прават некој звуци кои ги нарекуваат "музика". Ме сваќаш?
--- надополнето: Aug 19, 2011 11:08 PM ---


Ова е права музика а не на денешницава ја расипаа слаткар биберот ! вој ној !!
ТАКА Е БРАТ!
АЛАЛ ДА ТИ Е!
И БРАВО ШТО ГО ШЕРНА ОВА.
НАВИСТИНА МИ СЕ ДОПАДНА!
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
За кого како братко :) Ама на таквите не им е долг векот, и Бритни беше сензација сеа пропаѓа, you dig? Патем, Гага не ја 'рчкај кога зборуваш за неталентирани зашто типката ИМА талент, аа дали ти е по вкус тоа е друго :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
од вакви не слушам мк музика

и ова е музика за некои...
како што напиша некој погоре..се е до вкусот.....
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
1. Па ако пораснале со таа музика логично е да е за нив подобра, на тоа се навикнати! :P Југословенските балади што ги слушала баба ми порано се можеби причината што си има поставено некаков умствен стандард дека Студени нозе (време кога татко ми бил млад!) не се добра музика, едноставно тоа имало на тацна во тоа време, тоа слушале сите и тоа и прираснало за срце!
2. Барем во наше (мое и твое) време, музиката беше прилично насочена, се беше во знакот на бој бендови и женски бендови, барем од тоа јас што слушав, соло се среќаваше поретко од бенд, така да мислам дека баш заради тоа имаше единство и сите мислеа кореографии на такви песни, тоа беше најшироко понудено :) Исто така, да се земе во предвид дека кога беа Спајс Грлс популарни јас дали 10 годинки имав, така да баш и немав некој изострен вкус за музика, да сум била постара можда ќе сум барала друго ама... Ете, од 90'та до 2000та мене поим за музика ми се такви бендови.. Со такви пораснав :)
3. Секоја генерација ако сака може различен стил да слуша, ама класики како, незнам, песните од Брилијантин или Deep Purple, или Боб Марли се безвременски! Сестра ми со нејзините 12 години се задоволува со поп, ама кога ќе потпорасне сигурна сум дека ќе почне да се насочува кон нешто поквалитетно, и баш од таквите деца што по некое време го одбиваат модерното и сервираното зависи векот на изведувачите и песните што стварно имаат тежина (y)
4. Еволуција во НИКОЈ случај, едноставно плод на изгубени вредности.. Хипиците пееле за љубов и мир, овие пеат за долари, коли и кучки :unsure:
5. И да има добри текстописци братко, неможат да се пробијат покрај 600 милијардите views на Justin Bieber :tapp:
4. Натаму за шо ќе пеат баш ме интересира..За времето (Дееенееес е сончевоо, утре ќе врнеее биччч :D)... :)OK maybe not..

5. Нема ни да почнам за него, тоа во друга постоечка/будуча тема... :)

2. Еве да го земеме Енрике. Мислам дека Bailamos му е така малце постара...Продуцентот е Fernando Garibay, а тој е истиот што му ги праи и денешниве, меѓу кои Tonight i'm loving you, Dirty Dancer и ако вииш тие песни се доста електронски и се токму такви какви што нели, треба да бидат денес (треба под хипотетички наводници). Сакам да само да ти ја потврдам тезата тука...

3. Искрено, Брилијантин ги немам никогаш слушано..Али другиве две да, и за тоа имаш потполно право.

4. Како мислиш плод на изгубени вредности? Зошто всушност и се појави тој плод?

1. Ехеее Македонските бендови од тоа време колку плагијати само праеле :)
 
W

WildChild

Гостин
За кого како братко :) Ама на таквите не им е долг векот, и Бритни беше сензација сеа пропаѓа, you dig? Патем, Гага не ја 'рчкај кога зборуваш за неталентирани зашто типката ИМА талент, аа дали ти е по вкус тоа е друго :)
Ова ти е на место :)
 
С

сашенко

Гостин
Прашање на вкус е нема врска со времето.И денес има добра музика:) и тогаш имало.И денес има ѓубре музика и во минатото имало.Секој си слуша различна музика и нормално е да се има разлилчни мислења.Често слушаме дека музиката денес е далеку од таа порано ама тоа е поради лажниов впечаток што го ствараат медиумите за некои "звезди".Тоа не дава остава добар впечаток за музиката денес.Ама ако ги оставите медиумите што зборат и популарноста на фејсбук која деца им ја прават со стискање лајкови настрана од тоа ке видите многу позитивни работи во музката денес.Сеуште има луѓе кои знаат да прават добра музика само што медиумски се засенети со лажната популарност на некои свои колеги.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Ова ти е на место :)
Колку да се доискажам, на ова мислев:
неможеш да кажеш дека не ја бива.. :) Ама ако си ти РибљаЧорба тип, ова ти е квантна физика, исто како што и се Студени Нозе на баба ми (читај шо пишав погоре, првата точка :P )
 
М

Мартин`

Гостин
Рапот го нарекувате МУЗИКА??!?!?!
А зошто да не би го нарекувале ? за вкусови не се расправа ..



Ова е права музика а не на денешницава ја расипаа слаткар биберот ! вој ној !!
А освен Бибер, Слаткар нема други ? :)
Ете јас не ги слушам овие погоре па сметам дека слушам добра 'права' ?? музика ..

Инаку сметаме зошто порано музиката повеќе се правела од љубов, големи пари не се вртеле (до толку како сега) во музичката индустрија. За разлика од денеска кога скоро се е искомерцијализирано и се се сведува на маркетинг и пари... а талентот е во втор план.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom