Зошто македонските момци не фаќаат албанки за девојки?

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Единствена освен Романија и Молдавија :D
Не знам што возраст си, јас основно учев во екс-Југа и имав само негативни искуства, не беше професор него наставници, во средно тоа беше многу помалку изразено, знам како си поминував и вреѓања и потценувања па досетки па стереотипи, not much love lost here, ако денес е поразлично тоа е добар знак дека некои работи се промениле на подобро и добро е да се прочита ако е тоа така :)



Не се еден народ, не биле и нема да бидат, постои асимилација на власи во македонци, интересно како македонци се жалат на асимилација во други земји, кај бугари или грци, но кога тие асимилираат власи тогаш тоа е ок, еден народ сме, нема проблем :D

Знаеш колку е различен романешти од македонски јазик? Немаат никаква допирна точка, баби и дедовци од двете страни си зборуваа по дома, јас не го научив пошто ми беше срам како мал, подоцна изгубив интерес и сега ако знам две реченици да составам, нешто како Ирец во Англија :) Имено, ирците имаат свој келтски јазик но го знаат само 2% ирци, остало говори англиски само.
Автоматски споено мислење:



Има секакви искуства, помлади генерации околу 20-25 па и 30 како што читам имаат поинакви искуства, јас и брат ми имавме многу полоши, не дискриминација него цело време несвесно те тераат да се осеќаш различен, немаше да помине барем недела дена а да не се спомене некоја глупост или навреда. Ама ти немаш живеано во екс-југа...
Па сега има македонци муслимани кои учат албански, менуваат презиме и стануваат албанци или станале турци порано. Тоа што некој презел и зборувал нечив јазик нема врска со тоа дали во минатото биле или не ист народ. Или па мислиш дека власите се римјани?
И има разлика од асимилиација до асимилација. Ако е насилна или за бенефити, како таа на србите, бугарите и грците над нас, тоа не може да се спореди со тоа што некој се асимилирал доброволно.
Ај небитно, не би да разглабам тука со овие муабети, ќе требаат километарски постови, а и офтопик е.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Членот ако му прочиташ и други постови по различни теми, не е со сите баш ;)
Така да нека не ти биде репер за градење мислење.
П.С. Муерте на игнор си ми, не те оговарам , на детево му отварам очи да не зема лоши примери:toe:
Сеа ако има различни мислења не значи дека не е со сите.Ако не виде во првата реплика јас му замерив за една работа, така да нема што да земам пример, кажа многу точни работи на оваа тема.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Спомав погоре далеку дека има дискриминација, но факт е дека има поделеност кај народот, на тоа укажува и односот на членот кон Македонците а и на други членови од форумот.А и многу од примерите се за минатото.
ти велам јас не сум приметил, дури детето дека го чува бабаму меша зборови кумановски и влашки и ни е дури и симпатично... кога боље размислам другарот јаде ремет кога седнеме демек му влегла влашка чивија за скржавост, али се тоа е на ниво на заебанција.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сеа ако има различни мислења не значи дека не е со сите.Ако не виде во првата реплика јас му замерив за една работа, така да нема што да земам пример, кажа многу точни работи на оваа тема.
Не ви ја гледам преписката, на игнор ми е! Од други теми ми има скиснато, не оти е влав! Нејсе гради си мислење ти за него какво сакаш, мое беше да спомнам со кого имаш работа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Има секакви искуства, помлади генерации околу 20-25 па и 30 како што читам имаат поинакви искуства, јас и брат ми имавме многу полоши, не дискриминација него цело време несвесно те тераат да се осеќаш различен, немаше да помине барем недела дена а да не се спомене некоја глупост или навреда. Ама ти немаш живеано во екс-југа...
Ова денес, везе нема. за у СФРЈ не знам како стоеле работите на таа тема, но мислам дека имаше некои такви работи зборење (нешто Цинцари ова она...). Дали било толку флагрантно, како што го опишуваш? Веројатно било, ама и тоа зависи од круговите во кои си се движел.

Денес младиве генерации поима немаат што значи Цинцар.
Ја имам неколку познаници Власи, од различни друштва.
Понекад се кажувало у друштво некоја шега на таа тема, али не можам никако да се сетам за случај каде Влавот не бил иницијатор на таква шега, на своја сметка.
Нула антагонизам има.
Еве сам сети се, со кој народ тука, Македонците имаат помал антагонизам.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Власите во овој дел од Македонија не биле некој фактор и нема некој анимозитет кој на нас Македонците ни е познат, меѓутоа интересно е што на пример баба ми која е по потекло од Егејска Македонија и воопшто речиси сите луѓе од Егејска Македонија со кои сум правел муабет за нивниот живот таму се полни со приказни за соработката на Власите со Грците, грчки андартски чети кои биле од чисти влашки села, судири со нив, запалени наши цркви и слично, не знам дали познавам Македонец од Егејот кој нема некоја ваква приказна за Власите. Вакви муабети сум слушал и од Македонци од Струга или други појужни градови од денешнава Македонија, односно таму каде што Власите веќе и сочинувале значаен дел од населението и каде што грчката пропаганда имала интерес за ширење, таму кај што немала претпоставувам се поретки и тие муабети. Денес, се сложувам дека помеѓу нас нема некои разлики во секојдневниот живот и навики (ма да не се сложувам дека нема физички разлики), меѓутоа од друга страна стои и дека сите главни грчки играчи во државава беа (или уште се) Власи. :)
На темава, брат на дедо ми беше оженет за Албанка католик од старо угледно скопско семејство. Прекрасна личност и воопшто фамилија, дури можам да кажам дека поголем анимозитет имало од моја фамилија према нив ради националноста него обратно. Воопшто, Албанците христијани кај нас се сосема спротивни од нивните муслимански сонародници, штета е што многу малку се знае за нив.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Власите во овој дел од Македонија не биле некој фактор и нема некој анимозитет кој на нас Македонците ни е познат, меѓутоа интересно е што на пример баба ми која е по потекло од Егејска Македонија и воопшто речиси сите луѓе од Егејска Македонија со кои сум правел муабет за нивниот живот таму се полни со приказни за соработката на Власите со Грците, грчки андартски чети кои биле од чисти влашки села, судири со нив, запалени наши цркви и слично, не знам дали познавам Македонец од Егејот кој нема некоја ваква приказна за Власите. Вакви муабети сум слушал и од Македонци од Струга или други појужни градови од денешнава Македонија, односно таму каде што Власите веќе и сочинувале значаен дел од населението и каде што грчката пропаганда имала интерес за ширење, таму кај што немала претпоставувам се поретки и тие муабети. Денес, се сложувам дека помеѓу нас нема некои разлики во секојдневниот живот и навики (ма да не се сложувам дека нема физички разлики), меѓутоа од друга страна стои и дека сите главни грчки играчи во државава беа (или уште се) Власи. :)
На темава, брат на дедо ми беше оженет за Албанка католик од старо угледно скопско семејство. Прекрасна личност и воопшто фамилија, дури можам да кажам дека поголем анимозитет имало од моја фамилија према нив ради националноста него обратно. Воопшто, Албанците христијани кај нас се сосема спротивни од нивните муслимански сонародници, штета е што многу малку се знае за нив.
Не баш сите Власи од Егејска Македонија биле со Грците, имало неколку влашки чети, најчесто составени од сиромашните селани и луѓе кои пред да станат комити биле овчари.За другото си во право, најмногу терористички атентати во тој дел од страна на тогашното ВМРО биле извршени баш на Власите, кои биле гркомани.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
јас основно учев во екс-Југа и имав само негативни искуства, не беше професор него наставници, во средно тоа беше многу помалку изразено, знам како си поминував и вреѓања и потценувања па досетки па стереотипи,
Искрено многу ми е жал,за тоа што си бил дискриминиран ради тоа што си влав.Жал ми е за секој дискриминиран,албанец,циган,бошњак,итн.Не го пишувам ова ради помодартво или куртоазија,туку ради тоа што скоро половина живот го поминав у туѓина и знам како е да си малцинство,и на своја кожа имам осетено многу жестока, расна дискриминација.
Ја тоа се сум го издржал.Ама,се свртеле работите и на моја врата тропнале многу од соседиве...никогаш не сум им го пружал истиот третман,ко нивните сонародници на мене,некогаш.А сум можел,да им ги уништам кариерите!Зошто?
Затоа што сум подобар човек од нив,и затоа што мојата култура и нација е поголема од нивната.Секогаш имале достинствен третман,без разлика што сум чуствувал за нив.
Сеа за пример ја зимаш вештачката творба.
Па "Југословените" ги имаат угнетувано и асимилирано скоро сите помали "нации".Татко ми 82 е суден од воен суд затоа што изразил протест,дека е Македонец,а не Македонче!
Се имаме закачено неколку пати по темиве,и во основно мислам дека си многу гневен на Македонците.
Неможеш да збориш за некој нефер третман кон власите,кога Питу Гули е опеан во македонската химна.А додека во Бугарија,неможе да се зуцне за правата на власите,или пак шопите! Во Украина исто така.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.680
На Власите се гледа како на наш народ, говната што се јадат се на ниво на досетките за Егејците или Галичаните и не се злонамерни. Јас имам другари власи и ги викаме тајкуни или феудалци и они не се љутат.... пошто се тајкуни и феудалци мамица им ебам нивна :icon_lol: ама тоа е другарски.

Ако треба репарации некои, еве нека земат уште некоја фирма нека доприватизираат , нека и се доебат на државава па да се пребиеме за навредиме :icon_lol:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Спомав погоре далеку дека има дискриминација, но факт е дека има поделеност кај народот, на тоа укажува и односот на членот кон Македонците а и на други членови од форумот.А и многу од примерите се за минатото.
Гледаш за кратко време на една едина тема на форумов се нафрлија неколку да вреѓаат, се појави и тој ликот што ме прати на секоја тема и вреѓа, значи ова е виртуелно и 2020-та.

Ова денес, везе нема. за у СФРЈ не знам како стоеле работите на таа тема, но мислам дека имаше некои такви работи зборење (нешто Цинцари ова она...). Дали било толку флагрантно, како што го опишуваш? Веројатно било, ама и тоа зависи од круговите во кои си се движел.

Денес младиве генерации поима немаат што значи Цинцар.
Ја имам неколку познаници Власи, од различни друштва.
Понекад се кажувало у друштво некоја шега на таа тема, али не можам никако да се сетам за случај каде Влавот не бил иницијатор на таква шега, на своја сметка.
Нула антагонизам има.
Еве сам сети се, со кој народ тука, Македонците имаат помал антагонизам.
Можно е. Ете на една посрана тема за неколку часа се појавија неколку души кои вреѓаат и провоцираат, ако денес е подобро од некогаш тоа е супер, но моите искуства од минатото се такви какви што се, простено ама не и заборавено. Кога ќе доживееш на своја кожа е поинаку. Сосема флагрантно беше, денес ќе испитуваме власи, ајде пред табла и слични муабети и деца кои се церекаат на тоа, што сакаш да кажеш дека имам лажни сеќавања?
Не сум размислувал со кој народ Македонците имаат мал антагонизам, не знам што да одговорам, веројатно србите во РСМ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Гледаш за кратко време на една едина тема на форумов се нафрлија неколку да вреѓаат, се појави и тој ликот што ме прати на секоја тема и вреѓа, значи ова е виртуелно и 2020-та.



Можно е. Ете на една посрана тема за неколку часа се појавија неколку души кои вреѓаат и провоцираат, ако денес е подобро од некогаш тоа е супер, но моите искуства од минатото се такви какви што се, простено ама не и заборавено. Кога ќе доживееш на своја кожа е поинаку. Сосема флагрантно беше, денес ќе испитуваме власи, ајде пред табла и слични муабети и деца кои се церекаат на тоа, што сакаш да кажеш дека имам лажни сеќавања?
Не сум размислувал со кој народ Македонците имаат мал антагонизам, не знам што да одговорам, веројатно србите во РСМ?
Најбитно од се е да ни се ствараш комплекси, секој што прави нешто има имe и презиме или пак е дел од некоја група, и не се поистоветува со целиот народ.Да не одиме веќе оф топик, мојот заклучок е дека тоа е во човековата природа, од мали нозе се прават поделби дури и кога станува збор за идентични страни, така да тоа е.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Најбитно од се е да ни се ствараш комплекси, секој што прави нешто има ими и презиме или пак е дел од некоја група, и не се поистоветува со целиот народ.Да не одиме веќе оф топик, мојот заклучок е дека тоа е во човековата природа, од мали нозе се прават поделби дури и кога станува збор за идентични страни, така да тоа е.
Добро, технички е оф-топик, би требало "зошто маедонците или македонките не фаќаат малцинства за врска", ама тука е ограничено само на албанки и не е баш точно, колку што знам сеуште се склопуваат многу бракови меѓу македонци и албанки, но албанки од Албанија што е релативно нов феномен, може последни 15 години или така нешто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Добро, технички е оф-топик, би требало "зошто маедонците или македонките не фаќаат малцинства за врска", ама тука е ограничено само на албанки и не е баш точно, колку што знам сеуште се склопуваат многу бракови меѓу македонци и албанки, но албанки од Албанија што е релативно нов феномен, може последни 15 години или така нешто.
Многу комплекси ти имаат набиено влашките вицеви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom