Зошто македонските момци не фаќаат албанки за девојки?

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
.Пак ќе кажам на подолги стази, повеќе се исплаќаат моралот и умереноста, кај 90% Албанци што сум ги запознал од погоре, нема ништо ни човечно и можеш да очекуваш само измами и лаги, за разлика од религиозните Албанци, кои клањаат 5 пати во ден, одат во џамија и живеат според муслиманските норми.
Уствари Албанците не се од памтивек муслимани, па ете тоа им влијае на кодексот на однесување. Нивното муслиманство е само опортунизам, ама не е тоа тема на муабетот.
На темата, не дека македонците немаат албанки девојки, ама ако една врска е речиси без природна перспектива, нема зошто да трае долго, затоа и се чини дека бројот на заинтересирани и оние што се во врска е мал. А бариерите идат од тоа дека во 99% мешан брак, од различни религии, е тешко да се одржи, покрај сите желби на парот.
Сам гледаш какви се пречките во односите на истоконфесионални народи, кои во основа и немале историска пизма. Е сега проектирај ја таа слика на различноконфесионален однос, со преставник на народ кој скоро секогаш бил од другата страна на нишанот :toe: Додај на тоа третманот на женското чедо кај нив и можноста таа да одлучи за кого ќе се мажи, тука завршува секоја приказна.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.944
Поени од реакции
17.691
Власите и македонците се според мене еден народ. После римските освојувања дел од домородците останале во градовите и се романизирале, дел пошле по селата, дел се иселиле на север, па после се враќаат на југ. Можда затоа и нема никаква разлика по физиономијата меѓу двата народа. Од друга страна албанците/турците можат и пред да проговорат да се познааат дека не се ,,наши"(иако не сите).

Па не би рекол баш дека нема разлика, сега можеби да, но до пред некој 30 години имало.Исто и по физиономија се препознаваат, не сега како на пример Албанците, но се препознаваат.
Автоматски споено мислење:

Уствари Албанците не се од памтивек муслимани, па ете тоа им влијае на кодексот на однесување. Нивното муслиманство е само опортунизам, ама не е тоа тема на муабетот.
На темата, не дека македонците немаат албанки девојки, ама ако една врска е речиси без природна перспектива, нема зошто да трае долго, затоа и се чини дека бројот на заинтересирани и оние што се во врска е мал. А бариерите идат од тоа дека во 99% мешан брак, од различни религии, е тешко да се одржи, покрај сите желби на парот.
Сам гледаш какви се пречките во односите на истоконфесионални народи, кои во основа и немале историска пизма. Е сега проектирај ја таа слика на различноконфесионален однос, со преставник на народ кој скоро секогаш бил од другата страна на нишанот :toe: Додај на тоа третманот на женското чедо кај нив и можноста таа да одлучи за кого ќе се мажи, тука завршува секоја приказна.
Мислењето ми отиде оф топик, инаку да за ова си до некаде во право, мене поентата ми беше дека нема потреба од осудување, секој има право да живее како сака ако не загрозува некого, без разлика дали шмрка или пак оди во религиозен храм.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Па не би рекол баш дека нема разлика, сега можеби да, но до пред некој 30 години имало.Исто и по физиономија се препознаваат, не сега како на пример Албанците, но се препознаваат.
Како мислиш пред 30 години? За 30 години станаа непрепознатливи? :D
Нема врска, знам минимум 100 души и нема шанси да погодиш дали се власи или македонци по физиономија. Од друга страна албанец/турчин се приметуваат, иако пак да напоменам не секој, но повеќето.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Па не би рекол баш дека нема разлика, сега можеби да, но до пред некој 30 години имало.Исто и по физиономија се препознаваат, не сега како на пример Албанците, но се препознаваат.
Јок море земјак, ете ние од Источна Македонија повеќе се разликуваме од Мијаците и другите од Западна Македонија, отколку со Власите од нашиот крај!
Сега има некој кој отскокнува, ама поголемиот дел да ги смешаш нема шанса да погодиш кој е што по националност!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.944
Поени од реакции
17.691
Како мислиш пред 30 години? За 30 години станаа непрепознатливи? :D
Нема врска, знам минимум 100 души и нема шанси да погодиш дали се власи или македонци по физиономија. Од друга страна албанец/турчин се приметуваат, иако пак да напоменам не секој, но повеќето.
На 30 години мислев во начинот на живот и нормите, не за физички изглед :icon_mrgr:

Можеби оти сум и јас самиот Влав па има моменти кога ете ги препознавам.Еднаш така на вработена на автобуска во Скопје, жената на некој 35 до 40 години, само што ја видов жената ми стана јасно дека е Влаинка, и навистина кога ја прашав, испадна дека е Влаинка.

За постарите пак, од авион се познаваат.
Автоматски споено мислење:

Јок море земјак, ете ние од Источна Македонија повеќе се разликуваме од Мијаците и другите од Западна Македонија, отколку со Власите од нашиот крај!
Сега има некој кој отскокнува, ама поголемиот дел да ги смешаш нема шанса да погодиш кој е што по националност!
Пак ќе кажам можеби во однесување, начин на комуникација, тоа да, но во физичкиот изглед не баш.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
најдобро месо од свиња се ребарца
Паа,уште се немам одлучено меѓу ребра и врат,во тесна трка се ))))))))

Ја незнам многу за власите,ко народ.Само знам дека се остатоци, од римската империја на овие простори.И прв пат сеа тука читам за мржња меѓу македонци и власи.
Јас знам едно семејство,што се декларираат како власи,од мое мало.Еснафи,со синовите сме добри пријатели и никад не сум ги гледал,како поразлични од мене!
@callejón de la muerte
незнам како е кај власите, али знам за абхазите,исто така мала нација,кој претпочитаат да не се мешаат со други,почна да им дегенерира нацијата,по што веќе скоро сите се блиски или далечни роднини. И сега помладите генерации се повеќе се земаат со други,абазини,адегејци,руси итн..за да ја спасат нацијата..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.921
Уствари Албанците не се од памтивек муслимани, па ете тоа им влијае на кодексот на однесување. Нивното муслиманство е само опортунизам, ама не е тоа тема на муабетот.
На темата, не дека македонците немаат албанки девојки, ама ако една врска е речиси без природна перспектива, нема зошто да трае долго, затоа и се чини дека бројот на заинтересирани и оние што се во врска е мал. А бариерите идат од тоа дека во 99% мешан брак, од различни религии, е тешко да се одржи, покрај сите желби на парот.
Сам гледаш какви се пречките во односите на истоконфесионални народи, кои во основа и немале историска пизма. Е сега проектирај ја таа слика на различноконфесионален однос, со преставник на народ кој скоро секогаш бил од другата страна на нишанот :toe: Додај на тоа третманот на женското чедо кај нив и можноста таа да одлучи за кого ќе се мажи, тука завршува секоја приказна.
Мислам дека кај исто конфексионални народи кои биле на другата страна на нишанот и не е толку изразен проблемот кај браковите, се сеќавам кога бев дете во населбата кај мене се оженија неколку ергени од Бугарија. Ете и тие ни биле и окупатори и се, ама не памтам дека некој имал проблем со тоа што се оженија момците за Бугарки.
Од Албанија тие невестите што ги носеа демек биле католици или православни и од „наш крај“ (иако се сомневам за некои по имињата) и колку толку се прифатени (иако во споредба со Бугарките, кон овие чувствувам дека народот има поголема одбивност).
Е сега од тие неколку примери што ги познавам што имале: македонка врска со албанец или албанец врска со македонка работите не се одвивале баш најдобро и прекинале доста брзо, додуша тогаш бев помлад и реално на тие години дури и македонец со македонка ретко кој остана во врска до сега.
Сега имам шанса да познавам македонка што е во долга врска со турчин (така се кажува батката иако сум прилично сигурен дека е торбеш), па да видиме што ќе биде, веќе се во фаза каде што женското ќе мора да го напни или да ја зема или да си бара чаре на друга врата, оти за 1-2 години биолошкиот часовник ќе почне да и куцка троа побрзо. Инаку кај турчинов интересен момент ми е што и тој и негов другар на фејсбук се имаат пишано нагалено и така гледани имињата им личат како да се Македонци, а гледам и двајцата имаат девојки македонки, па баш ме интересира како ќе излезат овие експерименти.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Еден е моментот кога девојче ќе отиде невеста за друга вера маж, сосема подруго е прифатен зетот! Уште од почетоците на човештвото, крадењето жени од друго племе или народ од друга вера се прифаќало како нормално. Се разбира ако невестата се потчини на редот во новата средина или смени вера( во поблиско историско минато).
@Lester Freamon односот на Македонците кон Бугарија не можеш да го опишеш еднозначно, еден период тоа било братство, па непријателство и поради етничкото мешање и јазичката блискост, тешко е да се гледа во секој бугарин душман! Макар што национална одбивност си постои, главно од почетокот на 20 век.
А тоа со турците(торбеши) е смејурија :D , живеам во таков крај, они ни ден денес не се одлучни кој се и што се!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.921
Еден е моментот кога девојче ќе отиде невеста за друга вера маж, сосема подруго е прифатен зетот! Уште од почетоците на човештвото, крадењето жени од друго племе или народ од друга вера се прифаќало како нормално. Се разбира ако невестата се потчини на редот во новата средина или смени вера( во поблиско историско минато).
@Lester Freamon односот на Македонците кон Бугарија не можеш да го опишеш еднозначно, еден период тоа било братство, па непријателство и поради етничкото мешање и јазичката блискост, тешко е да се гледа во секој бугарин душман! Макар што национална одбивност си постои, главно од почетокот на 20 век.
А тоа со турците(торбеши) е смејурија :D , живеам во таков крај, они ни ден денес не се одлучни кој се и што се!
Оваа тврди дека нема да смени, иако чисто се сомневам, па да видиме.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Оваа тврди дека нема да смени, иако чисто се сомневам, па да видиме.
Тешко, дури и ако живеат одвоено. Не дека торбешите се силни верници, ама него ќе го уништат роднините! Имам познат торбеш, мајка му е албанка, сосема нормално ја прифаќаат торбешите таа комбинација! Исто едно време бев во Ростуше и таму имаше 5-6 невести албанки. Е сега како се поднесуваат цицачите на пиво од Ростуше со пијачите на чај од другата страна не знам ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.921
Тешко, дури и ако живеат одвоено. Не дека торбешите се силни верници, ама него ќе го уништат роднините! Имам познат торбеш, мајка му е албанка, сосема нормално ја прифаќаат торбешите таа комбинација! Исто едно време бев во Ростуше и таму имаше 5-6 невести албанки. Е сега како се поднесуваат цицачите на пиво од Ростуше со пијачите на чај од другата страна не знам ;)
Со Албанци се вкрстуваат немааат проблем, да видиме со нашите каква ќе биде ситуацијата.
Иако јас имам една друга филозофија за нашиот затуцан народ, а тоа е дека да зема тој торбешот или албанецот некоја од запад (американка, германка, холанѓанка) која е полна кеш и е католик/христијанин нема никој ни да писне оти чунки парите се слатки. Ама чим треба да се земе каурка која е од тука и со сличен економски статус, одма има проблем и никој не прифаќа :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Омразата помеѓу Македонците и Власите, ако ја тргнеме историјата и тогашните страни, пред се настанува поради различниот начин на живот, затоа едни со други се гледале со презир.Власите од една страна биле луѓе кои имале повеќе финансии, биле попаметни за бизнис и повеќе еконмични, во принцип не пиеле толку многу, барем не колку Македонците и биле поупешни со тоа што се држеле еден со друг и фамилијарно и меѓусебе.
Ова зборувам за пред некој сто, двеста години, па се до после ВСВ(некој 60, 70) од тоа што ми кажувале и од тоа што сум читал.Таква подценување од страна на Власите кон Македонците и обратно, таква омраза кон Власите од страна на Македонците за жал ја има и денес, и гарант си ја осетил, ако не сега барем како помлад.Прво во основно, ако живееш во средина каде што и нема баш Власи, а и кажуваш јавно дека си Влав, односно се заведуваш како таков, кај децата доаѓа до момент на чудење, зошто прв пат слушнале за поимот Влав.Тука при секоја расправија како дете, до некаде 10, 11 години, се користи националната припадност за да те навреди, памтам еден другар, со кој како деца не се сакавме ич, а имавме фамилијарно потекло од исто село, кога и да се степавме викаше ти си шиптaр(Албанец).
Потоа во средно или факс, ги имаш они глупи вицови и досетки, но тогаш е ок зошто сепак сите се постари.Јас никогаш не сум навредувал Македонци зошто мајка ми е Македонка, иако и она сега повеќе се чуствува како Влаинка, но и затоа што самиот сум и Влав и Македонец затоа што јас немам друга држава, а фамилијарно така сум растен и живееме со таков став, за разлика од други Власи.Е од друга страна како што кажав имаш и Власи кои гледаат од високо на Македонците и со подценување, луѓе кои негираат постоење на Македонија, итн.

Ама ваљда и тоа е во човековата природа, ете случајот е таков и со Македонците од Егејска и од Вардарска Македонија, од тоа што сум слушал истото е и по соседни држави од типот не знам, Хрвати од Хрватска и од Херцег-Босна, Срби од Србија и Косово, а се еден ист народ а во нашиот случај станува збор за различни народи по потекло.
Автоматски споено мислење:



Прво верувај дека првиот начин на живот во долги стази е многу подобар од вториот.
А второ, не знам како ги замислуваш Албанците, освен што се тешки за стапување во мешан брак, верувај дека од 10 дали 2 живеат морално, барем од тоа што сум видел јас, поготово од кога почнав да работам по други ресторани и градови, но пред се и од локалните во градот тука, каде што ги има во огромен број како доселеници од Косово.Пушат хашиш, пијат пива, по цел ден се во кладилниците тука.За жените не можам да зборувам какви се, овие што се тукашни се под контрола, за што јас до некаде го сметам за нормално, оние што доаѓаат да работат овде од Косово и Прешевска долина се ослободуваат овде и немаат контрола па прават што сакаат, така да не ти држи вода муабетот.Пак ќе кажам на подолги стази, повеќе се исплаќаат моралот и умереноста, кај 90% Албанци што сум ги запознал од погоре, нема ништо ни човечно и можеш да очекуваш само измами и лаги, за разлика од религиозните Албанци, кои клањаат 5 пати во ден, одат во џамија и живеат според муслиманските норми.
После твојот пост помислив дека не живееме во иста држава, имено за мои 30 години никад не сум приметил власите да се дискриминирани, имено во мое друштво однодно еден од најбољите другари се ожени со влаинка и сега имаат едно прекрасно детенце, но од кога се фати со неа до ден денеска на никој од друштво или од негова фамилија или па од нејзина не и текна да приговара за тоа дека била влаинка или обратно овој што е србин... цимер ми живеевме 5 години заедно нераздвојни, уште на факултет фати влаинка ја ожени требаше кум да сум, но никогаш во ниту еден момент не приметив јас иили било кој да има промил дискриминација без разлика тоа дека е влаинка или тој дека е македонец, само еднаш ми имаше кажувано дека дошле некои од Скопје на невидено да ги бараат за жена неа и сестраи бидејќи биле власи и несакале да се мешат.
Така да според ова ти што го напиша за момент помислив дека не живееме во иста држава.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.858
Македонија е единствена држава каде што влашкиот е официјален јазик на општина(Крушево), а и општо многу власи има во мојата околија и школски сум имал и се живеело потполно нормално и другарски, а некои од школските и после 2-3 години научив дека биле власи. Што значи потполно небитно било тоа.
Инаку тоа од професорот е крајно сељачки и глупо. Едно е деца да си дофрлуваат, а друго е професор така да се излета, па дури и да не мислел ништо лошо и да се зезал.
Инаку бракови меѓу власи и македонци знам еден куп. Можеби порано помеѓу селаните ги немало, но сега речиси и да не влијае при изборот на партнерот дали е влав/македонец.
Единствена освен Романија и Молдавија :D
Не знам што возраст си, јас основно учев во екс-Југа и имав само негативни искуства, не беше професор него наставници, во средно тоа беше многу помалку изразено, знам како си поминував и вреѓања и потценувања па досетки па стереотипи, not much love lost here, ако денес е поразлично тоа е добар знак дека некои работи се промениле на подобро и добро е да се прочита ако е тоа така :)

Власите и македонците се според мене еден народ. После римските освојувања дел од домородците останале во градовите и се романизирале, дел пошле по селата, дел се иселиле на север, па после се враќаат на југ. Можда затоа и нема никаква разлика по физиономијата меѓу двата народа. Од друга страна албанците/турците можат и пред да проговорат да се познааат дека не се ,,наши"(иако не сите).
Не се еден народ, не биле и нема да бидат, постои асимилација на власи во македонци, интересно како македонци се жалат на асимилација во други земји, кај бугари или грци, но кога тие асимилираат власи тогаш тоа е ок, еден народ сме, нема проблем :D

Знаеш колку е различен романешти од македонски јазик? Немаат никаква допирна точка, баби и дедовци од двете страни си зборуваа по дома, јас не го научив пошто ми беше срам како мал, подоцна изгубив интерес и сега ако знам две реченици да составам, нешто како Ирец во Англија :) Имено, ирците имаат свој келтски јазик но го знаат само 2% ирци, остало говори англиски само.
Автоматски споено мислење:

После твојот пост помислив дека не живееме во иста држава, имено за мои 30 години никад не сум приметил власите да се дискриминирани, имено во мое друштво однодно еден од најбољите другари се ожени со влаинка и сега имаат едно прекрасно детенце, но од кога се фати со неа до ден денеска на никој од друштво или од негова фамилија или па од нејзина не и текна да приговара за тоа дека била влаинка или обратно овој што е србин... цимер ми живеевме 5 години заедно нераздвојни, уште на факултет фати влаинка ја ожени требаше кум да сум, но никогаш во ниту еден момент не приметив јас иили било кој да има промил дискриминација без разлика тоа дека е влаинка или тој дека е македонец, само еднаш ми имаше кажувано дека дошле некои од Скопје на невидено да ги бараат за жена неа и сестраи бидејќи биле власи и несакале да се мешат.
Така да според ова ти што го напиша за момент помислив дека не живееме во иста држава.
Има секакви искуства, помлади генерации околу 20-25 па и 30 како што читам имаат поинакви искуства, јас и брат ми имавме многу полоши, не дискриминација него цело време несвесно те тераат да се осеќаш различен, немаше да помине барем недела дена а да не се спомене некоја глупост или навреда. Ама ти немаш живеано во екс-југа...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.944
Поени од реакции
17.691
После твојот пост помислив дека не живееме во иста држава, имено за мои 30 години никад не сум приметил власите да се дискриминирани, имено во мое друштво однодно еден од најбољите другари се ожени со влаинка и сега имаат едно прекрасно детенце, но од кога се фати со неа до ден денеска на никој од друштво или од негова фамилија или па од нејзина не и текна да приговара за тоа дека била влаинка или обратно овој што е србин... цимер ми живеевме 5 години заедно нераздвојни, уште на факултет фати влаинка ја ожени требаше кум да сум, но никогаш во ниту еден момент не приметив јас иили било кој да има промил дискриминација без разлика тоа дека е влаинка или тој дека е македонец, само еднаш ми имаше кажувано дека дошле некои од Скопје на невидено да ги бараат за жена неа и сестраи бидејќи биле власи и несакале да се мешат.
Така да според ова ти што го напиша за момент помислив дека не живееме во иста држава.
Спомав погоре далеку дека има дискриминација, но факт е дека има поделеност кај народот, на тоа укажува и односот на членот кон Македонците а и на други членови од форумот.А и многу од примерите се за минатото.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
односот на членот кон Македонците а и на други членови од форумот.
Членот ако му прочиташ и други постови по различни теми, не е со сите баш ;)
Така да нека не ти биде репер за градење мислење.
П.С. Муерте на игнор си ми, не те оговарам , на детево му отварам очи да не зема лоши примери:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom