Зошто македонските момци не фаќаат албанки за девојки?

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Глупа споредба е, не можеш заради истражувањево да тврдиш дека албанците се поконзервативни.
Сигурно слична пропорција има и спротивно, не за џабе имаме поговорка, Shka tmir dhe shkin tkeqe ska - добар каур и лоша каурка не постојат.
Зошто глупа споредба? Даден е лист на студенти, и 94% од Албанците рекле дека не би стапиле во брак со каур, што значи само 1 од некаде 17 Албанци би стапил. Кај Македонците само 63% кажале не, односно повеќе од секој 3 би се оженил/омажил со Албанка. Во Тетово биле анкетирани 96 Албанци, во Скопје 110 Македонци, бројот не е нешто голем, ама не е и премногу мал за да го сметаш за тотално нерелевантен.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.249
Поени од реакции
3.173
Глупа споредба е, не можеш заради истражувањево да тврдиш дека албанците се поконзервативни.
Сигурно слична пропорција има и спротивно, не за џабе имаме поговорка, Shka tmir dhe shkin tkeqe ska - добар каур и лоша каурка не постојат.
Многу убава поговрка, да си ја испечатиш на мајца.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Го видов сега видеово пак, па еве види си сам, од 20:25
Веројатно истражувањето е правено само врз етничка база, без машко/женско, ама земајки во предвид дека изјавата ја дава женско за албанците, и машко за македонците, мислев дека се работи за македонец/албанка, и брак е, не врска. Во секој случај, поентата ми беше дека Албанците се многу поконзервативни кон интеретничка врска/брак, одошто Македонците.
Сега го попгледнав видеото, да според тие испитаници испаѓа дека албанците се поконзерватисти.
Не беше доволно јасен ти во претходниот пост.
Автоматски споено мислење:

Многу убава поговрка, да си ја испечатиш на мајца.
Мене лично не ми се допаѓа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
top е поговорката и многу кажува
Верувам дека Албанците имаат и други такви.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Не е национална поговорка, локален сленг, сигурно ја немаат чуено тие во албанија.
Ја кога велам Албанци, мислам на пред се на Гегите сунити од Македонија и Косово, а во помала мера на Тоските сунити од Македонија. Само што нема сигурно, при секое споменување на името, да го потенцирам тоа.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Зошто албанките не фаќаат македонци за дечковци?
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
3 јули 2020
Мислења
19
Поени од реакции
35
Во Кичево растур се прават албанките и тие што се од мк а па за тие што се донесени од албанија да не збориме тие се приказна за себе незаситни с*кс машини :lolzz: :pos::ojeaa:
 
Член од
23 јули 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
Во Кичево растур се прават албанките и тие што се од мк а па за тие што се донесени од албанија да не збориме тие се приказна за себе незаситни с*кс машини :lolzz: :pos::ojeaa:
Jaki se barem?
 
Член од
24 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
J
Albankite mnogu se lesni za edna vecer, od licno iskustvo vi kazvam. A za vrska e mnogu tesko.

Nie Makedoncinjata si se falime odma poslem nesto napraeno, i pola grad ke ne razberi. Vo toj pola grad mozi da se pogodi nekoj rodnina na devojkata Albanka i da bide lincuvana od domasnite.

Za razlika od nas, Albancite sekogas ko ke odat so nasa ne se falat i se mnogu poraet, za razlika od nas.
Jas sum so cistokrven albanec i i nekrie od nikoj Pa ni jas i super ni odi ama mozi zatoa Sto ziveeme nadvor od makedonija a jas cistokrvna makedonka sepak ljubovta pobeduva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom