Зошто македонските изведувачи не издаваат CD-синглови?

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
Ме интересира зошто кај нас, а и воопшто на Балканов, не се издаваат песните како CD-синглови? Пример, диск на којшто ја има финалната верзија на песната, па radio edit, па инструментална, акапела-верзија, ремикси, алтернативни варијанти, B-страни. А така е на Запад практика не знам од кога! Еве како на пример оваа песна:

  • UK CD
  1. "All I Need To Know" [Single Edit] - 3:36
  2. "Midnight And Martinis" - 4:14
  • iTunes UK
  1. "All I Need To Know" [Single Edit] - 3:36
  2. "All I Need To Know" [Bimbo Jones Vocal Club Mix] - 6:53
  3. "Midnight And Martinis" - 4:14
  • UK Radio Promo
  1. "All I Need To Know [Single Edit] - 3:36
  • UK Club Promo
  1. "All I Need To Know" [Bimbo Jones Vocal Club Mix] - 6:53
  2. "All I Need To Know" [Bimbo Jones Twisted Club Mix] - 6:39
  3. "All I Need To Know" [Bimbo Jones Club Dub Mix] - 7:15
  4. "All I Need To Know" [Bimbo Jones Vocal Radio Edit] - 3:24
  5. "All I Need To Know" [Single Edit] - 3:36
  • 19 Management Internal CD-R
  1. "All I Need To Know" [Promo Radio Edit] - 3:29
Би сакале ли да се издаваат такви дискови?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
nasite izveduvaci ne se osmeluvat album da izdadat , a kamoli samo eden singl(edna pesna), nemat profit od toa, a baska i tesko nekoj da kupi takva stvar, najgolem del od mak muzika e olos, pa ne vredi da se trosat pari na takvo nesto
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Во право е Мозочниот Билет :))). Сашо еднаш извади нешто како макси-сингл и го раздаде по училиштата, ако добро се сеќавам. Цената за издавање на сингл е најверојатно истата како и за албум, сепак треба обвивка, дискови... А, и не верувам дека некоја од нашиве ѕвезди располага со буџет кој би покрил снимање на една иста песна во неколку различни верзии...
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
точно дека на запад се издаваат синглови, а 2-3 синглови сочинуваат албум. но те молам кажи ми барем двајца тука кој би издале сингл и од цдто ќе се продаде барем половина тираж. кој, марјан стојановски, можеби, или ноне неделковска:toe: , а за Б сајд, ваква таква верзија, инструменталка...дури и е смешно да се зборува.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
А интересното е што уствари песните имаат и акапела, и инструментална, и демо-верзија, само што не се продаваат. Па во тој случај нека ги издаваат на интернет, и онака не можат да профитираат ако ги продаваат.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема теорија такво нешто кај нас да се случи наредниве 100 години. Можеби откако 100% ќе се глобализираме ќе има такво нешто ама сега нема шанса.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
па не знам која будала би купила CD, а не па сингл од некој наш изведувач.
нашава естрада е срање,секоја чест на ретките исклучоци(Тоше(RIP),Суперхикс).И плус знаете како е кај нас,ние сме тешки гагаџии,се чека еден да купи оригинал и после другиве го земаат од него и го копираат.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Нема синглови затоа што нема пеачи....со One-Night-Stand пеачи нема сцена а нема ни музика а сакаат пари....Сингловите што се издаваат во UK/US се како најави за нивните албуми, и таму се има култура и најдобро од се' ЗАКОН, сакаш да ја слушаш песната купи го дискот....Плус имаат стандард кој што драстично ја менува целата ситуација, кај нас еден албум се шитка за 150 денари И ПАК ЧЕКАМЕ НА ДРУГАРОТ ДА НИ ГО ДАДЕ ДА ГО СТАВИМЕ У КОМПЈУТЕР ИЛИ ДА ГО ПРЕРЕЖЕМЕ
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
тоа кај нас е апстрактен поим!нема основа!кај нас е тешко албум да се издаде(некои изведувачи чекаат и по неколку години),а да не правиме муабет за синглови!а и мал пазар сме!да не се лажеме!и пред се треба да се создаде една меродавна топ-листа(според пуштаност на песните по радио и тв)!во секој случај македонската музика треба повеќе да биде застапена на нашите медиуми!но во секој случај треба да биде и поселективна!
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Сите што пишале на темава се во право. Никој нема да го купува тоа! И онака повеќето купували на домашни албуми бараат пирати и не даваат пари за оригинали, а камо ли па да купуваат ем синглови ем албуми.
Плус, ај да размислиме, без Тоше сега (R.I.P.) кој воопшто ја има таа конзистентност на вадење албуми еден по друг? Мислам никој. Ако почнат со синглови многу и ќе завршат само на тоа.... Кога ќе размислам подобро, може тоа е поубавата варијанта. :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кај нас луѓето не купуваат цдиња,а не па синглови да купуваат.
 
Член од
29 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Pa za singl..Dzaka nakot izvade singl-Temni ulici
koj 300 kopii se prodadoa na zurkata so toj singl...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.106
Поени од реакции
816
Абе добро, може некако тие синглови да се делат, пример, во супермаркети ако купиш одреден производ, или не знам како. Тоа е интересен начин да се промовира албум :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom