Зошто користам Windows?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Има се што ми е потребно флексибилен лесен за работа. Друго шо знам јас си користам напоредно и линукс и вин . Ама вин некако по флексибилен ми е.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Бидејќи коа инсталирав Линукс видов дека се заебав дебело и после морав да форматирам, па да инсталирам икс-пе, па да инсталирам програми и драјвери пак, и сеа ни на крај памет не го менам икспето. Ни за Виста.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
затоа што ми е потребен за работа, и од него правам пари.
И тоа стрикно 2000ка или ХР морам да користам затоа што боксовите се наменети на таа платформа.
 
Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
Како бе не ти помогнале. Мене знаеш колку ми помогнаа. Мотаро посебно кога почнував со убунту-то, а и сеа дечките од оссм ако ги прашам нешо ми одговараат одма, е сеа ако прашувам некое банално прашање ќе ми речат glog ( go look on google). После апликации има колку сакаш на убунту 16.000 пакети кои секој ден растат, а нивниот квалитет е незаменлив(конкверор, амарок, копете, банши) немаат добра замена под вин, а и компиз е подобар од аеро.
Значи Гну/линукс користам зошо има се што ми треба и многу е поконфигурабилен, а и одозгора на се е и слободен(кур ме боли шо е бесплатен, виндоус од кај другар можам да земам колку пари ќе ме чини) но ми се допаѓа идеологијата на слободниот софтвер и униксот дека се е модуларно и дека можеш да штимаш како ти сакаш, а бидејќи нема вируси еднаш ќе го подесиш и си работи. Јас користам убунту веќе 6 месеци и денес треба дујал бот да си ставам. :)
Виндоус не е пофлексибилен од линукс и точка. На виндоус не можеш десктоп околина да мењаш. неможеш кернел да мењаш, нишо неможеш. Линуксот подржува повеќе платформи зошо е пофлексибилен.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Никогаш неам видено ни како изгледа Линукс, а не пак да користам. Од сите мои познаници овде речиси никој нема. Но мислам дека не би се одвикнала од Виндоус.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Зашто Windows?
Бидејќи сум навикнат на него, уште од мали нозе, уште од времето на Windows 3.11 и досега сите верзии на Windows ги имам испробано и повеќе ми „лежи” Windows отколку Linux.
Пред година дена си нарачав Ubuntu од интернет, пошо бесплатен и да видам како функционира, но кога го инсталирав и кога ја видов новата околина неможев да се снајдам, го буричкав едно 2 дена да разгледам што е како е во него но едноставно не ми „лежеше” и се вратив на Windows и не се откажувам од Windows.
Иако Linux-от е бесплатен и е Open Source но не ми „лежи”. Windows e Windows, позната околина и знаеш се шо е кај е и како работи. :)

Пр. Живееш во Скопје и знаеш се што е кај е, како е итн. Отидеш во друг светски голем град, и нормално нема да се снајдеш што е кај е, како е. Така и со Linux, не се снаоѓам шо е кај е и како е и како работи. :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
vodkamixx напиша:
Пр. Живееш во Скопје и знаеш се што е кај е, како е итн. Отидеш во друг светски голем град, и нормално нема да се снајдеш што е кај е, како е. Така и со Linux, не се снаоѓам шо е кај е и како е и како работи. :)
Али останува фактот дека големиот светски град е... голем светски град :) а не мочано Скопје :)

Јас до пред некои 6-7 месеци бев стриктно Прозорски ориентиран. Моментално не ни помислувам да инсталирам нешто такво. Вистата не сум ја ни видел во живо :) не ме ни интересира! Си фурам на Kubuntu 7.04 се... ама апсолутно се... и игрици и нет и развој на софтвер... се што ми треба! Не се замарам со безбедност... не се замарам со укочување (така се викаше!? :) ).

Не викам дека за секој е подобар Линуксот.. не викам ни дека во никој случај не смееш да имаш Прозорец на компјутер. Едноставно... (наидов и на такви) немојте да зборите додека не пробате нешто (асално да пробате... не да мислите дека сте виделе се од Линукс со тоа што сте подигнале едно живо ЦД!)

Тоа што викаат некои дека се навикнати на Прозорците.... пошто почнале со него од којзнаe кога... ја почнав со Commodore 64 со BASIC оперативен систем.... :) :) :) you get my point, right? :) :) :)
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
сум учел 5 години виндивс зошто тоа да го минувам наново на линукс.

+ треба да се изнамачи чоек дур да гледат видео, презентација или сл.
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Linux,посигурен и побрз?
Повеке причини треба ли?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
bad_boy напиша:
сум учел 5 години виндивс зошто тоа да го минувам наново на линукс.

+ треба да се изнамачи чоек дур да гледат видео, презентација или сл.
Простено ти е, уште си мал.. ама следен пат, не збори ако немаш пробано.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
:poss::poss::poss::poss::poss::poss::poss:јако е, ваа играчка не ја бива дај друга :)
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Мистичен напиша:
Линуксаш, колку тоа опасно звучи.
Освен неколку предности во конкретна намена (сервери, стабилност...), линукс сакс биг тајм. А се кладам дека и тие кои глумат најтврдокорни линуксаши, за одредени намени користат Виндоус.
WOW Se ke slusnes !!! A bogami i administratori sme!!! Nemam komentar !!!
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Najdostapen i najednostaven e,zatoa.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Мистичен напиша:
Линуксаш, колку тоа опасно звучи.
Освен неколку предности во конкретна намена (сервери, стабилност...), линукс сакс биг тајм. А се кладам дека и тие кои глумат најтврдокорни линуксаши, за одредени намени користат Виндоус.
P_overdrive, ovoj ne e mal, da mu prosti i nego? Administrator.. administrator. Linux sucks?
Hahaaaaa!
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Едноставно нели... премногу играм игри, па затоа повеќето од времето го галејќи го XP-то. Имам и Xubuntu инсталирано, закон е, нема што. Ама ме мрзи да играм преку wine/x... =)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom