Зошто жените сакаат уметници?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Статистички жените се далеку помалку успешни во секое поле, било уметност, било наука. Од нобелови до еми и какви и да било други официјални признанија за успех. Нобеловите награди максимум 5% ги добиле жени.

За изговори колку сакаш има, жените добија рамноправност пре 100-тина години, црнците на пример пред 30-40 години па пак поуспешни се.

Факт е дека една жена можи да биди попаметна и поуспешна од сите мажи на светот, ама статистиката е недискутабилна факт си е факт. Половите се рамноправни, но различни. Уживаат исти права, а немат еднакви достигнувања.

Причините за „неуспехот“ на жената не се неможноста или неспособноста, ами изборот шо го прај жената и тука е главната, според мене не пресудна, разлика.
Конкретно, во уметноста на 20-от век, жената, квантитативно, нималку не е инфериорна.
Значи, штом добила слобода да твори, веднаш ја презентира и својата умешност.

А, на темава као ме убедуваа дека жена скоро и да не може да биде уметник.


Патем, се слагам апсолутно околу изборот. Мотивацијата на жената е поинаква. Затоа и често одбира целосен фокус врз деца/сопруг/дом/емотивни односни, притоа запоставувајќи ја останатата надградба.

Поинаку, не пројавува доволно интерес. Тоа е суштината, а не способноста на женскиот пол.(говориме за просекот)
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
...
Кои женски бендови имаат некое влијание врз формирањето на музичкиот вкус? Кои се тие жени освен почит, Ванеса Mae

кои можеш да ги издвоиш и наброиш?
Patti Smith, или ако веќе сакаш бендови Patti Smith and her band, и PJ Harvey (ова не е бенд) вредат колку 100 мажи мислам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Просек=средна вредност, статистика. Не води кон ништо. Како анкети за политички партии и популарност.

Јас сакам уметнички бидејќи ми одговараат на карактерот!

Јебешга.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јас немам никаква врска со нив. Никогаш не ме интересирало ниту сликарство ниту вајарство ниту нешто друго, како и повеќето луѓе.
Така бе Никола кажи си..Не те интересирале, не знаеш ништо за нив = не може да судиш.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Спорадични и незначајни. Пак како се сведува на моето претходно една стотина од интелектуалниот капацитет на човештвото.
Види им нобелови награди, види им постигнувања.
Смешно е да ги поставуваш како некој фактор.
Треба да се признае машката креативна супериорност, па макар и да се изедеш.

Така бе Никола кажи си..Не те интересирале, не знаеш ништо за нив = не може да судиш.
Претпоставувам дека како и за филм и наука и за друго дека не ги бива. Чисто логично продолжување.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Така бе Никола кажи си..Не те интересирале, не знаеш ништо за нив = не може да судиш.
Да, ама најчесто таквите судат! Бидејќи се од онаа средна вредност, од оној момент на медиокритетство, популизам, мејнстрим квазикултура.....

место секојд а си гледа работата и да си тера своето.

Критичари да критикуваат, програмери да програмираат, поети да пишуваат, сликари да сликаат.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Да, ама најчесто таквите судат! Бидејќи се од онаа средна вредност, од оној момент на медиокритетство, популизам, мејнстрим квазикултура.....

место секојд а си гледа работата и да си тера своето.

Критичари да критикуваат, програмери да програмираат, поети да пишуваат, сликари да сликаат.
Како и да е, колку и да се напрегаш, нема никогаш да го издигнеш каунтот на научни трудови, филмови, општо на некаква цивилизациска придобивка од страна на жените. Рамноправни се оддамна, од рамноправноста не добивме ништо саглам.
Уште немате еднакво да ми дадете за глумците кои ги имам спомнато. Да не почнам со научници. Не е за темава.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Што се однесува до музиката ја заборавив Debbie Harry, т.е. нејзиниот бенд Blondie.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Како и да е, колку и да се напрегаш, нема никогаш да го издигнеш каунтот на научни трудови, филмови, општо на некаква цивилизациска придобивка од страна на жените. Рамноправни се оддамна, од рамноправноста не добивме ништо саглам.
Неполни 100 години креативна слобода на жените, наспрам милениуми машка надмоќ...НЕ се изедначуваат.
Затоа, за релевантни оцени за полов придонес кон цивилизацијата, ќе си почекаме. Мањка време.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Plus, jas dadov pandan na glumcite. Toa sto Kole ne saka da uvidi deka se podednakvo dobri, ako ne i podobri toa e samo neogovot licno kokoskino slepilo, pa pri oci, ne saka da gleda.
prasnaje na vkusovi, aman veke.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да, ама најчесто таквите судат! Бидејќи се од онаа средна вредност, од оној момент на медиокритетство, популизам, мејнстрим квазикултура.....

место секојд а си гледа работата и да си тера своето.

Критичари да критикуваат, програмери да програмираат, поети да пишуваат, сликари да сликаат.
Ако вака размислуваат сите уметници,веќе го променив мислењето за нив.
Колку добра поента на крај,морам да го издвојам постов,како погреб на се што е кажано во неа :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Неполни 100 години креативна слобода на жените, наспрам милениуми машка надмоќ...НЕ се изедначуваат.
Затоа, за релевантни оцени за полов придонес кон цивилизацијата, ќе си почекаме. Мањка време.
Доволно време за развиток. А за женски придонес колку и да чекаме нема да дочекаме. Освен ако не се продолжи со уништување на машките капацитети и создавање на некое чкарт прозападно општество.
Тенденциите не се пријатни, но и во такви услови, оној кој го бива ќе се истакне.

Plus, jas dadov pandan na glumcite. Toa sto Kole ne saka da uvidi deka se podednakvo dobri, ako ne i podobri toa e samo neogovot licno kokoskino slepilo, pa pri oci, ne saka da gleda.
prasnaje na vkusovi, aman veke.
Нити си дал, нити можеш да дадеш.
Како и да е, уживај си во привременава слава, може и ќе опнеш некоја незапознаена со темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom