Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.420
Поени од реакции
3.122
Секако, со задоволство.

Верувам (може и да грешам) дека типот е genuine. Под тоа подразбирам дека верува во тоа што го пишува. Значи не фолира, не е фејк и не глуми лудило. Верувам дека е автентично добар човек, дека е човек кој ќе ти помогне, човек кој ќе се радува на твоите успеси и ќе тагува на твоите несреќи. Сметам дека незаслужено добива хејт и дури и пцуење по него како личност, не по пишаното, затоа што луѓето не знаат да го одделат Драган Таневски човекот, од Драган Таневски пишувачот, затоа што навреда е за интелигенцијата на секој што прочитал барем 5 книги во животот да го наречеме писател. Ова сакам од старт да го расчистам.

А сега да се осврнеме на Драган, пишувачот. Значи не како човек, туку само тоа што го пишува. Станува збор за тешки глупости и патетики кои ако се сфатат сериозно од неискусните и добрите момчиња може да наебат дебело. Драган е контра од се јас што пишувам, и тука се поставува главното прашање-Зошто е толку популарен, зошто жените толку го "сакаат" и зошто му се купуваат книгите?

Одговорот е-Драган ги опишува жените како што тие сакаат да бидат опишани. Како што мајка ти тебе те опишува (не твојата мајка, не тебе лично). Најдобар, најубав, најпаметен, најуспешен, најзлатен. А ти едвај со средно, ги мериш улиците, единствена книга што си ја фатил во живот е билтенот во Златна Копачка, а врвно достигнување ти е кога фати 5000 денари на рулетот во Астра.

Драган ги опишува жените како жени, кралици, мајки, чесни, вредни, полни добрина и љубов, убави, паметни, секогаш спремни да помогнат, да подадат рака и слично. Во реалност ако делуваш по неговите описи жени ќе ти се смеат и најмногу што ќе догураш е да бидеш нејзин геј другар. Јас можам да сум апаш и да ти го дрпнам новчаникот додека ти не гледаш, ама кога Трајко ќе ме спомне дека сум најчесен човек секако дека ќе се стопам и ќе му ставам лајк и ќе го сакам многу. Ќе одам во неговата пиљара да купувам краставици и банани, успат ќе му дрпнам некоја додека не гледа.

Затоа е Драган успешен. И јас да пишам тука убав пост за жени сите ќе ми испостават срциња иако тоа тотално може се коси со реалноста. Он пишува, Мијaлков ебе. Мажите на тие што го читаат 90% се повеќе сељаци како Мијалкoв отколку "романтичари" како него. На Трајанка и е убаво кога "геј" другар и Станко ја фали, ама кога ќе дојде ред за ебење сака да биде ебана од Перо, а не од Станко.

А еве една фантастична песна од Елвис Ј. Куртовиќ во која се пее за некој кој прво бил драгантановец за после да сфати колку е саатот. Во реалноста, многумина нема да сфатат колку е саатот.

Фала Суси:) мајсторски сработено на твој начин:) ферчина си...(y)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Не жртва туку последица на нешто, ко шо се и црнците денес, дали така треба - сигурно не. Сусаро е многу во право, ја сум на линија со Анон дека 80% се такви, можеби и повеќе, но да кажеш дека сите се такви, дека тоа е неминовно чим е женско без да се навлезе у анализа зашто се такви не е ок. Има многу расипаност и дисфункции насекаде, или не учевствувај или покажи дека може подобро, помирување и играње на прљавата игра е по мене сигурен пат кон мизеријата.


Не во христијанска смисла, ами во случајот на јамајка нешто многу многу погрешно, таткото ја напушта фамилијата оти треба да ужива во покасните години пред да стане терет, мене не ми е јасно како тоа би изгледало со согласност на двајцата и зашто уопште би биле у брак.
( пробувам со помош на сусаро да ги убедам да не прават деца за да ја спасиме планетата, ако имаш подобра идеа те молам кажувај )
И жртва да е, секој во одреден момент бил жртва на нешто. Тоа не оправдува мржња спрема спротивниот пол.

Но да го видиме моментот „ја сум на линија со Анон дека 80% се такви, можеби и повеќе, но да кажеш дека сите се такви, дека тоа е неминовно чим е женско без да се навлезе у анализа зашто се такви не е ок“.
Ти дали знаеш на пример дека со 80% можеш да смениш правни нормативи и на пример да го криминализираш разводот. Па ако „80% се такви“ за тебе не е генерално тогаш што е? Што, како, зошто потполно е неважно. Гледај го резултатот.

Е сега јас сум на ставот дека скоро секоја жена (ајде 80%), ќе се труди од својот муж да направи Станко иако тоа на крајот ќе ја направи несреќна и пред развод. Така да Станковци сами се криви што го дозволуваат тоа, жените едноставно го прават тоа што им се дозволува.

А што се однесува до мојата нефер идеја за бракот, не доаѓа од моите убедувања за бракот, туку гледајќи ја фактичката состојба. Како што објаснив претходно, во денешно време тренд е да не мислат за брак пред 35 години. Изговорот најчесто е да проживеат прво па после ќе се женат-мажат. Меѓутоа како поминува времето сваќаат дека и на 40 дури е поубаво да се „проживе“ па границата ја мрдаат погоре. Меѓутоа од друга страна ги притиска времето и сакаат да имаат потомство. И одтаму доаѓа компромисната идеја за ран брак, за да во подоцнежните години на раат уживаме... Ако ти звучи невкусно да се разведеш гледај на друг начин: кога на 40 години ќе имаш скоро независни деца, ќе можеш да си уживаш со сопругата. Да напоменам само дека јас сваќам дека е ова равно на утопија.

Иначе за све во животот јас ја гледам фактичката состојба и сваќам дека таа нема да се смени. Светот е таков каков што е. Во него ти си или роб или робовладетел. Еве ако терминологијата не ти се свиѓа (мада и зборот работник доаѓа од роб) ти си или горе или доле. Е сега јас сум доста сочуствителен човек и гледам дека не постои правдина, но што можам јас да направам во врска со тоа. Реки крв протекле во револуции, па пак ништо не се сменило. Па така јас решив да се потрудам да бидам горе. Зошто кога ништо не може да се смени, да се мачам и робувам и јас.

Исто ти е и со жените. Како што кажав погоре дека секоја жена се стреми да направи од својот муж Станко (доколку веќе не е). Јас колку и да ги сакам жените, колку и да ги почитувам, знам дека ова нема да се смени. Па така исто решив да не дозволам да сум Станко. Јас не викам дека за тоа морам да ја тепам жената, да изигравам некој мачо мен и сл. Едноставно постојат многу фини начини да ја одбележиш границата до кај што може да се оди. И немам ништо против и она кога ја обележува истата граница. Ако ми чини арно, ако не ... колку и да вреди да се бориш за него, бракот не е нешто нераскинливо, ниту пак разводот е нешто страшно.

Едноставно треба да си прагматичен. На крајот на краиштата, јас не сум виновен за тоа каква е фактичката состојба, ниту пак мислам дека е во ред.
Автоматски споено мислење:

Mene iskreno me interesira kade vide moderatorkata navredi vo moite postovi i prema koj. Ili offtopic. A za humor, nekoj go sfakja, nekoj ne. Toa od covek do covek e, nema tuka nekoe pravilo.
Те фатиле на дело како си помислил.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
Темава се изврте, се прошири и некако изгледа губиме од вид на што истата се однесува. Од насловот јас подразбирам дека треба да дискутираме зошто девојките не го сакаат Станко, значи зошто кога ке го сретнат Станко не им летаат пеперутки во стомакот, зошто кога ке помислат на Станко меѓу нозете им е Сахара а кога ке помислат на Петре чиниш Дунав надојдел..... И тука јас не гледам некоја кривица кај девојките, оти некој го сакаш или не, го посакуваш или не, тоа не го бира паметот туку срцето, а таму нема превара. Никоја нема обврска да се заљуби или не во некого. И тука работата е сосем јасна, Станко си е сам крив по сите основи и може да се вади само со тоа дека ете таков е роден или околината го направила таков, но тоа не му помага ништо. Станко е грев но никоја нема да се заљуби од сожалување, а и не треба. Станко со девоките е фудбалер со две леви нозе. Тој не покажува ништо што некоја би привлекло, тој е срамежлив, без самодоверба, харизма нула, нема смисла за хумор, досаден.... и сето тоа доведува да нема пристап до женските срца и вагини или пристапот му е ограничен во френд зоната. Дури некоја и да чувствува нешто за Станко и да му дава јасни знаци дека ете сака нешто со него, Станко нема решителност да влезе во акција, од страв и срам ке ја усере целата работа а не пак ли самиот да си побара. Станко со сексот е скаран, односно исфрустриран бидејќи го нема па да го однесеш и во црвената улица таму некаде во Амстердам нема да го убедиш да влезе а и ако влезе парите ке бидат узалуд потрошени а постои и ризик да таму се заљуби во некоја па да и нуди и брак.... оти е смотан. Петре е спротивноста на Станко. Петре се родил таков или го стекнал тоа во животот, да женската популација лесно се вљубува во него, зрачи со самодоверба, сигурен во себе, харизма, забавен со здрава смисла за хумор, со него е секогаш пријатно да си во друштво.... и Петре постојано има избор на менито со девојки кои се заљубуваат во него. До тука зборувавме за љубов, сакање, пеперутки, влажнење... и до тука нема никој крив ниту прав. Проблемот настанува кога од преден план, горенаведените карактеристики и побуди, ке ги ствиме во втор план или потполно ке ги игнорираме и работите ке се испобркаат, или поточно проблемот е во тоа што девојките (сега збориме за нив) многу често влегуваат во врски (или авантури) од други побуди а не поради пеперутките во стомакот. Така Трајанка, иако не чувствува ништо за Станко, од причина што само сака да се мажи оти годините и заминале, или од причина што Станко дошол до некоја парица, или има стан во Скопје а таа сака да биде скопјанка,... ке влезе во врска со Станко и потоа кога ке свати дека од погрешни причини влегла во врска или брак со Станко- ке го сјебе неговиот живот без никакви обзири. Или имаме ситуации кога ке го сјебе и Петре, иако е болна по него и знае дека тоа е вистински маж, али има момата добра прилика скапо да ја продаде дундата. Во вакви ситуации Петре многу ретко ке се најде, од причина што тој како фраер има многу избор (не е очаен) а и самото искуство кое го има со девојките му дава имунитет од такви смрдли како и од оние кои би сакале да бидат со него од финансиски или други побуди. А Станко кој од искуство со девојки има две залапувања е лесен плен, гуде во кочина, му нема спас. Значи, влегувањето во врска или авантура поради сакање и љубов се една димензија и тука нема прав крив ниту исправно и не исправно, тука нема многу размислување. Додека влегувањето во врска и ебавањето од други побуди (пари, моќ) е сосема друга димензија и тука апсолутно важат пазарните принципи за кои зборува Сусаро, тука е голиот интерес и тука ке бидеш воздигнат или сјебан согласно економската логика, согласно економските услови кои се во постојана динамика и нема никаква сигурност за утре.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.252
Јамајко бе аман ме умре...

Јас секогаш сум сакала и сум трчала по машки што ако биле со мене биле паралелно и со 10 други, што не се јавувале со месеци додека јас тагував и одев по гатачки да ја заклучам нашата љубов со катанец и олово стопено во вода со која требало да го испрскам.

Без лажна скромност, додворувачи сум имала многу. Само за еден ќе коментирам, зошто со него поминав години. Знаев дека е заљубен во мене, се дружевме и толку многу се зближивме што ич не се делевме. Јас го гледав како најдобар другар, тој само за да биде со мене тераше другарство. Толку многу беше добар што кога ќе дојдеше кај мене и ме начекаше да чистам одма ја земаше правосмукалката дај дај јас ќе ти помогнам, па мети рибај кутриот, па кучето ми го шеташе, одеше до продавница, ми фрлаше ѓубре и искрено грдо од моја страна ама го злоупотребував и користев. Не во смисла за пари, зошто невработен беше и јас купував т.е јас пари му давав да купува за нас јадења, сокови ова она, плаќав пијачки по кафани, него онака ќе цивкаше кучето за надвор и јас порака или титка само и одма на врата тој. Ќе ми се пријадеше милка, со трчање до продавница. И тотално како принцеза си живеев. Глупо е сега вака кога ќе се сетам навистина.

Сите тежнееме да имаме маж што ќе не сакал, почитувал, ќе помагал, да имало рамноправност, како капка роса да не држел, да не разбирал, ценел бла бла а таков кога ќе се појави се дешава ова што го пишав малце погоре.
Чудна работа.

Комплицирано е и ако навлегуваме малку подлабоко ваљда добрината и тоа што се трудат да угодат се, тие дечки ги прави да ги гледаме ко помалце мажествени и привлечни, па оние лошите ги идеализираме, па она без врска мислење дека ќе смениш некого ако е со тебе, а со добринчево нема пеперутки, нема предизвик, нема борба, акција, се на тацна ти е сервирано и досадно е, монотоно, не знам.
Ова 90 посто од жените го доживуваат немој да ме каменувате сега.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Јамајко бе аман ме умре...

Јас секогаш сум сакала и сум трчала по машки што ако биле со мене биле паралелно и со 10 други, што не се јавувале по месеци додека јас тагував и одев по гатачки да ја заклучам нашата љубов со катанец и олово стопено.

Без лажна скромност, додворувачи сум имала многу. Само за еден ќе коментирам, зошто со него поминав години. Знаев дека е заљубен во мене, се дружевме и толку многу се зближивме што ич не се делевме. Јас го гледав како најдобар другар, тој само за да биде со мене тераше другарство. Толку многу беше добар што кога ќе дојдеше кај мене и ме начекаше да чистам одма ја земаше правосмукалката дај дај јас ќе ти помогнам, па кучето ми го шеташе, одеше до продавница, ми фрлаше ѓубре и искрено грдо од моја страна ама го злоупотребував и користев. Не во смисла за пари, зошто невработен беше и јас купував т.е јас пари му давав да купува за нас јадења, сокови ова она, пијачки по кафана, него онака ќе цивкаше кучето за надвор и јас порака или титка само и одма на врата тој. Ќе ми се пријадеше милка, со трчање до продавница. И тотално како принцеза си живеев. Глупо е сега вака кога ќе се сетам навистина.

Сите тежнееме да имаме маж што ќе не сака, почитува, ќе помага, да има рамноправност, како капка роса да не држи, да не разбира, цени бла бла а таков кога ќе се појави се дешава ова што го пишав малце погоре. Чудна работа.
Комплицирано е и ако навлегуваме малку подлабоко ваљда добрината и тоа што се трудат да угодат се тие дечки ги прави да ги гледаме ко помалце мажествени и привлечни, па оние лошите ги идеализираме, па она без врска мислење дека ќе смениш некого ако е со тебе, а со добринчево нема пеперутки, нема предизвик, нема борба, акција, се на тацна ти е сервирано и досадно е, монотоно, не знам навистина.
Ова 90 посто од жените го доживуваат немој да ме каменувате сега.
Жена бара, сака и треба да биде доминирана
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
Јамајко бе аман ме умре...

Јас секогаш сум сакала и сум трчала по машки што ако биле со мене биле паралелно и со 10 други, што не се јавувале со месеци додека јас тагував и одев по гатачки да ја заклучам нашата љубов со катанец и олово стопено во вода со која требало да го испрскам.

Без лажна скромност, додворувачи сум имала многу. Само за еден ќе коментирам, зошто со него поминав години. Знаев дека е заљубен во мене, се дружевме и толку многу се зближивме што ич не се делевме. Јас го гледав како најдобар другар, тој само за да биде со мене тераше другарство. Толку многу беше добар што кога ќе дојдеше кај мене и ме начекаше да чистам одма ја земаше правосмукалката дај дај јас ќе ти помогнам, па мети рибај кутриот, па кучето ми го шеташе, одеше до продавница, ми фрлаше ѓубре и искрено грдо од моја страна ама го злоупотребував и користев. Не во смисла за пари, зошто невработен беше и јас купував т.е јас пари му давав да купува за нас јадења, сокови ова она, пијачки по кафана, него онака ќе цивкаше кучето за надвор и јас порака или титка само и одма на врата тој. Ќе ми се пријадеше милка, со трчање до продавница. И тотално како принцеза си живеев. Глупо е сега вака кога ќе се сетам навистина.

Сите тежнееме да имаме маж што ќе не сакал, почитувал, ќе помагал, да имало рамноправност, како капка роса да не држел, да не разбирал, ценел бла бла а таков кога ќе се појави се дешава ова што го пишав малце погоре.
Чудна работа.

Комплицирано е и ако навлегуваме малку подлабоко ваљда добрината и тоа што се трудат да угодат се тие дечки ги прави да ги гледаме ко помалце мажествени и привлечни, па оние лошите ги идеализираме, па она без врска мислење дека ќе смениш некого ако е со тебе, а со добринчево нема пеперутки, нема предизвик, нема борба, акција, се на тацна ти е сервирано и досадно е, монотоно, не знам навистина.
Ова 90 посто од жените го доживуваат немој да ме каменувате сега.
Е ајде сега тури го и шлагот на тортата, кажи дека на крајот ти му ја удри клоцата, си најде друг и овој добриов попи отказ.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.252
Е ајде сега тури го и шлагот на тортата, кажи дека на крајот ти му ја удри клоцата, си најде друг и овој добриов попи отказ.
Да, неколку дена се трудев да ги зближам демек, па карти, друштвени игри игравме еден ден тројцата, малце тензично и језиво беше, си ќутевме и толку беше и од пријателството и од убавиот живот. :(
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
Да, неколку дена се трудев да ги зближам демек карти, друштвени игри игравме еден ден тројцата и толку беше и од пријателство и од убав живот.
o_Oo_Oo_O, за кој к.... се трудеше да ги зближиш? Па тоа е веќе мазохизам... Ааа, лоша жена, лоша....
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.603
Поени од реакции
8.468
Кога го бацила девојката ѕверот он се претворил у принц, не поминало многу време кога девојката извикала: „Каде е мојот ѕвер? Врати ми го мојот ѕвер. Ова е од приказната за убавицата и ѕверот. Жените у принцип не сакаат убавина, они се предмет на убавина. Не ни разбираат у основа што е убаво а што не, тоа ќе го видиш по модните трендови и сите силикони и пластика кои ги аплицираат.
Е сега, убаво е широк поим....убав човек кога ќе се рече не се мисли само на физикус, има многу повеќе од тоа. Ма да се е тоа поврзано, и ако не можеш да видиш убавина во надворешен изглед нема да ја видиш ни внатре во човекот.
Нашиот муабет е муабет за убавината, пак да речам се се рефлектира по еден херметички принцип како горе така доле. Често целата убавина на еден човек е сублимирана во очите на истиот, па доволно е да го погледнеш човек во очи за да му ја видиш целата убавина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom