Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Грешиш, воопшто не ја оправдувам туку ти ја објаснувам, друга е крајноста, исто како црнците кои се пресензитивни ако им кажеш нигер пошто им пателе предците од белиот човек, така и она остава впечаток дека е доминаторка, ти прај пут даун, а тоа е ( се надевам и кај неа ) одбрамбен механизам и се надевам не прешло скроз во омраза на машки пол, патерн е. Јамајка ја сум поголем десничар од тебе, за мене развод е грев бидејќи со тоа не преземаш одговорност за своите постапки, пред се кого си избрал за жена ( и она за маж ) таков у моја книга не смееш да гласааш пошто не ти верувам дека си способен правилно да избереш. За тоа би бил крив татко ти, тој требало да те научи што е добра а што лоша жена, а не сусаро на форум. А ако земаш жена само за приплод, и она тебе од исти причини ондак идеме до главниот проблем, зошто мора да се размножиш?
Црнците не патат од белиот човек веќе повеќе децении. Ние сме пателе од Турците 550 години па не гледам дека некој тука кај нас се ежи кога ќе се спомнат Турците. Чак што више, повеќе се спомињаат во позитивен контекст. БЛМ е феномен кој им носи јагма на црнците, исто како што феминизмот како помодарство и носи јагма на вдовицата, да може да се понаша како што се понаша, без притоа општеството (форумов) да ја осуди, и чак што више ја гледа како жртва.

Јас не сум десничар, јас сум пред се националист и сум прагматичар. Понекогаш одење со главата низ ѕид е ако се држиме кон догмите од минатото. Тие се минато и затоа нашата идеологија пропаѓа. Да ја погледнеме реалната ситуација. Колку да е за тебе свет бракот, за повеќето не е. Колку да е за тебе грев разводот, за повеќето не е. Татковците сигурно не ги учеле децата да им бидат Станко, ниту им го посакувале тоа. Општеството ги научило, затоа што со Станковци полесно се раководи. Тие не го предизвикуваат авторитетот. Затоа Перо од приказната на Сусаро му е шеф на Станко во Тмобајл.

Сусаро на форумов ништо не ме научил. Јас тоа све сум го знаел, само не сум имал мака па да анализирам. Но ете Сусаро то го сторил од некоја причина, и за чудо не се коси многу со моите погледи кон светот, иако за разлика од него, јас секогаш барам оправдување и секогаш сакам да видам личност пред се. Тоест сакам да ја видам приказната од сите страни. Можеби јас не сум толку речит или можеби немам трпение работите да ги искажам како него. Но како што сите не можат да бидат Перо, уште помалце сите неможат да бидат Сусаро.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Жени кои знаат што сакаат од животот, жени кои се независни и самостојни. Жени на кои не им треба јаже, па да го влечаат Станко позади нив. Жени на кои не им треба покорно теле, туку им треба МАЖ во вистинска смисла на зборот МАЖ.
Жени кои пре ќе изберат да водат куче со себе, отколку да водат маж со себе, само колку да не се сами. Тие жени друже веќе извршиле прецизна математичка пресметка, дека ако сакаат некој да трчкара околу нив и да ги исполнува нивните желби и каприци без приговор, во тој случај е подобро да си водат куче, отколку да водат теле. Кучето во тој случај би било економски поисплатлива инвестиција. Тие жени не ги плаши самотијата, веќе навикнале да живеат со неа. Не сакаат да имаат некој до себе колку ради реда. Не живеат за околината и раскрстиле со осудувањата и констатациите од типот „да ти местам еден другар, сите се омажија, само ти остана, барем едно да си родеше“. Имуни се.

Ваква жена друже не ја пали Латас и Мијалков.
На ваква жена зборувај и за МАЖ, а не за Џастин Бибер мажиња и за партиски поглавари.
Колку вакви жени можеш да наброиш и кои од нив се во врска со Маж во вистинска смисла на зборот ?
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
57
Си се знаело порано како и што треба и се до негде нормално си функционирало. Сеа отишло све у курац и одговорите на некои членови во оваа тема е чист пример за тоа.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Си се знаело порано како и што треба и се до негде нормално си функционирало. Сеа отишло све у курац и одговорите на некои членови во оваа тема е чист пример за тоа.
За жал од секогаш си било така, само однесувањето и општествените норми биле подруги( од типот така треба и ќути што ќе каже народот). Инаку патерните што ги црта Сусаро не се од денешно време, уште од пештерата се. Само местото на живеење и гардеробата е сменета, друго мање више се’ е исто!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
За жал од секогаш си било така, само однесувањето и општествените норми биле подруги( од типот така треба и ќути што ќе каже народот). Инаку патерните што ги црта Сусаро не се од денешно време, уште од пештерата се. Само местото на живеење и гардеробата е сменета, друго мање више се’ е исто!
Treba da otvorat edna tema- kakvi devojki sakaat mazite, dobri Ili losi?
Vsusnost go znaeme odgovorot, oni sakaat se sto e zensko stvorenje..:D
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Грешиш, воопшто не ја оправдувам туку ти ја објаснувам, друга е крајноста, исто како црнците кои се пресензитивни ако им кажеш нигер пошто им пателе предците од белиот човек, така и она остава впечаток дека е доминаторка, ти прај пут даун, а тоа е ( се надевам и кај неа ) одбрамбен механизам и се надевам не прешло скроз во омраза на машки пол, патерн е. Јамајка ја сум поголем десничар од тебе, за мене развод е грев бидејќи со тоа не преземаш одговорност за своите постапки, пред се кого си избрал за жена ( и она за маж ) таков у моја книга не смееш да гласааш пошто не ти верувам дека си способен правилно да избереш. За тоа би бил крив татко ти, тој требало да те научи што е добра а што лоша жена, а не сусаро на форум. А ако земаш жена само за приплод, и она тебе од исти причини ондак идеме до главниот проблем, зошто мора да се размножиш?
...разводот е грев?(@Goyathlayy )
...мажите ги препознале патерните на жените?(@Sussaro )
...бракот е само терет?(....)
...ок ок,ајде малку коч коч кочииии
...јас кадија и јас судија нити ја бивало,нити ќе ја биде
...секој човек е интегритет за себе и како таков одлучува сам што ќе прави со својот живот
...единствени и сеопшто прифатени вредности на човештвото(без разлика на пол) се оние вредности кои единката конзистентно и непоколебливо ги чува и се придржува кон нив
...за себе прво,а после за оние кои се во наше опкружување
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Treba da otvorat edna tema- kakvi devojki sakaat mazite, dobri Ili losi?
Vsusnost go znaeme odgovorot, oni sakaat se sto e zensko stvorenje..:D
Па не баш, дознаваме ние ама троа покасно :D И после си знаеме, ама која фајда веќе си наклепал деца, си потрошил толку години од животот, па почнуваш да вагаш!
Автоматски споено мислење:

Дај бе престанете дека секој човек е посебен! Посебен жими неце, си мислите господ за нас толку време арчел и сеуште пушта обновување на фирмверот? Дај не си ласкајте:facepalm:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.567
Поени од реакции
7.365
Ај да видиме какви момчиња се барале во Загреб 1989 година...
Za Zagrepčanke muškarac u trendu mora bezuvjetno da bude visok, vitak i pametan. Ženama koje se približavaju četrdesetim, druge karakteristike nisu toliko bitne. Još ako muškarac dobro izgleda, progledat će mu kroz prste mnoge nedostatke, ali poželjno je da ima "lovu", jer kriza je kriza.

Novinarka u listu "Zagrebačke banke" Mirjana Pitarević je određenija. Za nju suvremeni muškarac mora biti poduzetan biznismen, šarmantan, govoriti strane jezike, voziti BMW, odijevati se ležerno, ali uredno i svježe i upotrebljavati diskretan miris po kojem će za nju biti prepoznatljiv.

Vitka linija je obavezna, debele neće ni jedna.

Za službenicu Maricu Džamarija, iz gradskog sindikata, muškarac u trendu, osim visine i vitkosti mora biti intelektualac, po mogućnosti liječnik. Zatim, trebalo bi da je pažljiv i da vozi dobar automobil.

O odijevanju da se i ne govori! I, svakako, mora imati svoju kuću ili stan.

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Црнците не патат од белиот човек веќе повеќе децении. Ние сме пателе од Турците 550 години па не гледам дека некој тука кај нас се ежи кога ќе се спомнат Турците. Чак што више, повеќе се спомињаат во позитивен контекст. БЛМ е феномен кој им носи јагма на црнците, исто како што феминизмот како помодарство и носи јагма на вдовицата, да може да се понаша како што се понаша, без притоа општеството (форумов) да ја осуди, и чак што више ја гледа како жртва.

Јас не сум десничар, јас сум пред се националист и сум прагматичар. Понекогаш одење со главата низ ѕид е ако се држиме кон догмите од минатото. Тие се минато и затоа нашата идеологија пропаѓа. Да ја погледнеме реалната ситуација. Колку да е за тебе свет бракот, за повеќето не е. Колку да е за тебе грев разводот, за повеќето не е. Татковците сигурно не ги учеле децата да им бидат Станко, ниту им го посакувале тоа. Општеството ги научило, затоа што со Станковци полесно се раководи. Тие не го предизвикуваат авторитетот. Затоа Перо од приказната на Сусаро му е шеф на Станко во Тмобајл.

Сусаро на форумов ништо не ме научил. Јас тоа све сум го знаел, само не сум имал мака па да анализирам. Но ете Сусаро то го сторил од некоја причина, и за чудо не се коси многу со моите погледи кон светот, иако за разлика од него, јас секогаш барам оправдување и секогаш сакам да видам личност пред се. Тоест сакам да ја видам приказната од сите страни. Можеби јас не сум толку речит или можеби немам трпение работите да ги искажам како него. Но како што сите не можат да бидат Перо, уште помалце сите неможат да бидат Сусаро.
Не жртва туку последица на нешто, ко шо се и црнците денес, дали така треба - сигурно не. Сусаро е многу во право, ја сум на линија со Анон дека 80% се такви, можеби и повеќе, но да кажеш дека сите се такви, дека тоа е неминовно чим е женско без да се навлезе у анализа зашто се такви не е ок. Има многу расипаност и дисфункции насекаде, или не учевствувај или покажи дека може подобро, помирување и играње на прљавата игра е по мене сигурен пат кон мизеријата.

разводот е грев?(@Goyathlayy )
Не во христијанска смисла, ами во случајот на јамајка нешто многу многу погрешно, таткото ја напушта фамилијата оти треба да ужива во покасните години пред да стане терет, мене не ми е јасно како тоа би изгледало со согласност на двајцата и зашто уопште би биле у брак.
( пробувам со помош на сусаро да ги убедам да не прават деца за да ја спасиме планетата, ако имаш подобра идеа те молам кажувај )
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.094
Овие што ти си ги наброил, а и други ликови кои отскокнуваат од стадото (без разлика дали љубовен план, или нешто друго), се луѓе кои се спремни да одат во крајности, а тоа е она што го прави животот поинтересен.

Други две карактеристики на ваквите фаци: САМОДОВЕРБА и ОДЛУЧНОСТ, и полека пак доаѓаме на она што го имав пишувано уште на сам почеток во темава, а тоа е СИГУРНОСТ. Човек што има самодоверба и одлучност, нуди и сигурност (само да не ја помешаш со стабилност). Кога гори таков ќе те тапне по рамо и ќе те убедува дека не е ништо страшно, иако е свесен дека нема излез, а овој другиот ќе паничи повеќе и од неа.
Додатно ваквите ликови се тешко предвидливи, што уште повеќе ги прави интересни за околината.

Гратис, таквото однесување и не е досадно, т.е знаеш дека со таков нема да го живееш животот: 8 до 5 на работа, па ручек по дома, па гледање на вести/спорт, па спиење и пак утре на работа, викенди кај твоите/неговите, па дошла старост, ај ќе ги догледуваме старите, па чекај ај нас ќе не догледуваат децата, и оп прелетал животот со една глупа рутина.

Ако одиме со генерализации (патерни), може да се сведеме дека за сериозни врски/брак: мажите бираат по изглед, а жените по: сигурност (парична, физичка, статус во општеството и тн.), и после тоа изглед/харизма и сл (т.е овие можеби на сам почеток, после тоа се тотално небитни).
Овие добри теми што ги покренуваш, здравје ќе бидат опфатени во тој еден пост што може ќе го направам некој ден ако не ме мрзи. Ќе бидат разработени неколку работи, прво зошто жените треба да ги сакаш и пред се разбираш, зошто мизогинија е тешка глупост, како функционира отприлика еден женски мозок и зошто мажи грешат комплетно проценки и постапки. И тоа ќе биде многу долг пост каде што иако ќе образложам зошто жените треба да бидат сакани и разбрани, причините воопшто нема да бидат пријатни за слушање, тек тогаш ќе се фрлаат камења и после тоа ќе ставам мораториум. Тогаш ќе биде опишано тоа, оти ако треба сега да ти одговорам фактички треба цел тој пост да го пишувам.

Суси, СЕ СЛОЖУВАМ ВО ПРАВО СИ ДРУЖЕ:pipi:

Ајде пак од почеток, стрижена, бричена

Зајакот лежи во тоа што ти зборуваш за еден тип на мажи и жени, а јас зборувам за сосема друг тип на мажи и жени.

Никаде и никогаш не реков дека ситуациите кои ги зборуваш, опишуваш, анализираш дека не се точни, дека не постојат, дека се мит. Веќе констатиравме дека е така, дека се насекаде околу нас.
Во вистинскиот живот постои и Станко, постои и Перо, постојат и лепотиците на Перо.

Постои и Менка од Новаци, која се запишала во Скопје на факултет со една и единствена цел, да си најде некое теле од метрополата, да си го смести газот во Скопје, затоа што сака да биде граѓанка, а не да биде селска мома. Ќе поглуми лудило на кутра и скромна девојка, малку подизгубена во главниот град, девојка домакинка, која знае да испере чорапи на рака, покорна на дечкото и толку треба.
Овој целиот среќен, нашол чесна домаќинка, понесен од пичкината магија, летнат во облаци се зацапал до уши и не гледа подалеку од носот, ја жени.
Тука почнуваат проблемите Менка си ја остварила сопствената цел, си се сместила удобно во метрополата, сега место домаќинка, ќе изигрува дама. Фала богу нема да си ги крши ноктите, па да земе да витка сарми, кога може да си нарача онлајн, или да оди во ресторант да јаде.
Ќе се депилира се додека не се стави прстенот на рака, после свадбата веќе не мора. Овој нејзиниов секако ќе ја сака. Па не мора да се средува до толку. Секако ќе спијат строго во мисионерска поза и строго со изгаснато светло. Затоа што сепак таа е домаќински тип:icon_mrgr:
Ова телево ќе рмба од 8 до 17 часот, ќе гледа да ни ја усреќи Менка наша, а не му текнува дека Менка е веќе среќна. Менка не ја интересира ништо повеќе. Ќе си роди едно, две деца, чисто колку да си ја зацементира положбата, ќе си ја накриви капата и ќе си свирка. Децата ќе и бидат нешто како посигурна варијанта дека нема да добие неповратна карта за Новаци.
Седнуваш да пиеш кафе со оваа Менка и таа ќе ти соли памет „треба и ти да си најдеш некој, место што ќе те вози тој тебе, ти да си го возиш него“ или “ко овај мојов нема нигде, јас А, тој НА“.
Ваквите Менки спаѓаат во родот пијавици, му ја цицаат крвта.

За жал околу нас имаме Менки со лопата да ги ринеш.

И сега ако ја погледнеш истава ситуација од страна, како набљудувач, не треба прстот да го впериш единствено кон Менка друже. Менка не е единствениот виновник во ситуацијава.
Дотичниот господин, БИ требало да си отвори очи, БИ требало да си знае, БИ требало да процени, Би требало да уклучи малку и горна глава, а не само долна. Животот и иднината не се само блоуџоб и ебење. Џабе е кукање и свестување отпосле. Магарето поминало по мостот.

Секако дека постојат и лепотиците на Перо (веќе споменав не вредни за дискусија, ама ајде да не ги заборавиме).

Овие Менки, се посебна врска на жени. Овие се дијагноза жени. Според мојата класификација, овие се крлеж жени или паразити жени .(иако и пијавиците се во истава категорија).
Овие лепотици прават се што нивниот Перо ќе посака. Нивна единствена цел е задоволството на Перо. Мазохистички жени, кои својата болка (душевна, а не ретко и физичка) да ја потиснуваат со скапа гардероба, скапи патувања, не излегуваат од козметички салони и сл. Тие без Перо не постојат, невидливи се, немаат друг начин самостојно да застанат на свои нозе. Перо е газдата домаќин во случајов, а преку Перо тие се шлепаат да имаат социјален, општествен, економски статус.
Безгласни букви, кои служат само надворешно да го придружуваат Перо. Прва придружничка, втора придружничка на избор на Мис. Ама НИКОГАШ мисот. Зарем ја памети некој првата, втората придружничка за избор за мис? НИКОЈ. Сите очи се вперени кон ГЛАВНАТА МИСИЦА.
Овие лепотици, дома кај Перо се однесуваат како домазет. Слика имаат, тон немаат.

Седнуваш да пиеш кафе со овие Менки и разговорот се движи во оваа насока „Леле Маци, Перо за викенд ме водеше на Копаоник, хотел со 5 звезди, џакузи, спа. Јас не сум по скијањето, ама да одиш само да видиш какво е.

И сега ако ја погледнеш истава ситуација од страна, како набљудувач, не треба прстот да го впериш единствено кон лепотициве друже. Лепотициве не е единствениот виновник во ситуацијава.
Перо е тој кој одлучил да влечка мивки со себе. Истиот Перо знае дека лепотиците нити го сакаат, нити му се важни. Веројатно БИ требало да знае дека известирањето во празно тело без мозок, никогаш, ама баш никогаш не е исплатлива инвестиција, освен што за празнењето на неговите хормони ќе се грижи некоја друга.

Има уште неколку типови на жени, ама мене ми е друг муабетот:pipi:

Овие гореспоменативе, се во една категорија сместени, НО постои и уште една сосема поинаква категорија на мажи и на жени. За мене далеку поинтересни и за набљудување и за анализирање.

Жени кои знаат што сакаат од животот, жени кои се независни и самостојни. Жени на кои не им треба јаже, па да го влечаат Станко позади нив. Жени на кои не им треба покорно теле, туку им треба МАЖ во вистинска смисла на зборот МАЖ.
Жени кои пре ќе изберат да водат куче со себе, отколку да водат маж со себе, само колку да не се сами. Тие жени друже веќе извршиле прецизна математичка пресметка, дека ако сакаат некој да трчкара околу нив и да ги исполнува нивните желби и каприци без приговор, во тој случај е подобро да си водат куче, отколку да водат теле. Кучето во тој случај би било економски поисплатлива инвестиција. Тие жени не ги плаши самотијата, веќе навикнале да живеат со неа. Не сакаат да имаат некој до себе колку ради реда. Не живеат за околината и раскрстиле со осудувањата и констатациите од типот „да ти местам еден другар, сите се омажија, само ти остана, барем едно да си родеше“. Имуни се.

Ваква жена друже не ја пали Латас и Мијалков.
На ваква жена зборувај и за МАЖ, а не за Џастин Бибер мажиња и за партиски поглавари.

Споредбата за втората виолина на Мијалков, Бранко и Латас, ти држи вода само за оние жени кои се навикнале да коленичат и да уживаат во финансиските придобивки од нивните „газди“.
А зошто првите виолини не се разведуваат, иако знаат дека својот сопатник веќе на големо го делат. Одговорот е следен: Затоа што не им е гајле. Кратко и јасно. Тука нема комуникација, нема љубов, нема разбирање. Живеат одделен живот, не се интересираат за другиот, секој си го гледа животот и не се замараат еден со друг. Пуштен е „ми е гајле“филмот. Нив единствено ги врзуваат децата и тоа сосема небитно малооооооооо бело парче хартија кое ги спојува и кое се вика ГРАЃАНСКИ БРАК, ништо повеќе.

Жените во принцип се далеку пољубоморни суштества од мажите.
Жената што знае што сака, е љубоморна жена. Затоа што таа не сака секого, било кого. Не и требаат отпадоците од некоја, не се задоволува со трошки и копии. И треба оригиналот, во целосно пакување. Се или ништо. Не сака да го има тоа што го имаат сите, туку сака да има уникат. Маж кого ќе го носи како круна на глава. Ваквата жена ни под разно нема да премине преку неверство, нити пак и треба некој кој би преминал преку истото.
Маж кој можеби нема да ги има дипломите на Станко, ама ќе има маж кој ќе знае. А веќе реков „Маж кој знае, фати го за рака и препушти му да води“- затоа што тој знае.
На ваква жена не се штеди, ( не мислам финансиски) грабнија и голтнија. Не се задоволува само со површно лижење. Дај и многу, за да добиеш уште повеќе.

Ако најдеш таков маж, не се влечкај кон целта. Со таков маж трчај, штафета (2х400 :icon_mrgr:)
Ако не најдеш таков МАЖ, не се грижи „сите ќе умрете, кој порано, кој после“ - барем умрете среќни САМИ, отколку Несрекни во врска/брак.

И така Суси, лека полека стигнав до крајот на приказнава.
И сам рече дека си присуствувал на 20 свадби просек, и од нив само 2-3 пара, си увидел дека биле компатибилни. Ете тоа е тоа. Не е дека ги нема, не е дека не постојат, не се мит . Постојат и тие се околу нас. За жал во далеку помал број од „овие другиве“, ама сепак постојат.

П.С. „знаеше дека за него сите девојки на светот се делат на два вида: едниот, тоа се сите девојки на светот, освен неа, и тие девојки ги имаат сите човечки слабости и се многу обични девојки; и вториот вид – тоа е таа единствена, без никакви слабости и над сè што е човечко...“ - Толстој :love:
Три работи ќе ти кажам на кратко.

1. Првата работа веќе ти ја кажав ама изгледа си го рипнала тој пост или тој дел од постот, а тоа е прашањето зошто поголема одговорност префрлам на жени. Тоа прочитај го тука:

Ова прашање често ми го поставувале посебно другарки кои ми ги знаат ставовите. Јас не се кријам и сум транспарентен за повеќето мои ставови во живо исто како и на форум. Значи ако се идиоти, покварени, гомна, шутраци, мајмуни или кој сакаш стави збор и тие и тие, зошто фокусот го насочувам на жените? Одговорот е едноставен, само не е очигледен на прва.

Жените бираат, мажите се бирани.

Ако отидеш на пазар каде што има 20 тезги со патлиџани и ти купиш од најскапаните кои ги гледаш дека се скапани и после тоа се жалиш дека се скапани на кого лежи таа одговорност? На патлиџаните или на тебе? Ако тебе ти се пуштаат и ти пишуваат 20 души, тука на форум, на Фејсбук, на Инстаграм, на Тиндер, кога ќе отидеше Кј Паткана или во Џез Ин, барајќи да те аднат, да излезат на пијачка со тебе и слично и ако ти го одбереш тој што се однесува најшупачки, најарогантно, најгомно од сите нив, на кого треба да ја насочам одговорноста? Машко од друга страна мора да се задоволи со таму кај што ќе му упали. Ако воопшто му упали. Треба да пушти 100 френд риквеста, да пише на 100 на инстаграм, да им отиде на 20 Кј Паткана и слично. 90% ќе го стават на seen или ignore, 9% ќе му направат некој small talk од куртоазија колку да не биде дека многу се прави дигната и само со една до две ќе успее да врзе повеќе од 2-3 реченици што не мора да значи ништо, имала ниска самодоверба тој ден, ебачот и нашол друга швалерка и сега пати по малце внимание. На пример.

И затоа кога ќе прашам некое машко зошто е со таа кучка, он ќе ми одговори дека немал друг избор. Само таа пројавила доволно интерес. Останата опција му е да е сам и иако за мене е поприфатливо да останеш сам отколку со некоја таква, не можам да кажам дека не го разбирам. Ај остави ги туку-така цигарите, благото, не го пиј омиленото кафе 6 месеца и биди сам долго време. Самотијата знае да те утепа емотивно и ментално, да те бутне у заебана депресија.

А твојот изговор кој е? Имаш минимум неколку кои те контактираат, а плус и ти ја имаш опцијата да му пишеш на некого прва доколку имаш интерес за него. И затоа кога гледам дека од целиот тој понуден дијазепам (хе-хе си ја сакам оваа моја глупа шега) ги избирате шупаците, сељаците, мијалковците, бед бојсите или како сакаш крсти ги чива е одговорноста за тој избор? Мажи се прилагодуваат на жени, а не обратно, Петко гледа дека жени бираат сељаци и сељакот ебе, а воспитаното дете останува со курот во рака и си вика-Па и јас ќе пробам да сум сељак. Еднаш кажав, ако жени се палеа на кафе, курсевите за бариста ќе вртеа милиони. И тоа само во Пехчево.

Сумарум, ако гледаш околу тебе само сељаци обвини си ги другарките. Знаеш колку кул другари имам кои се сељаци само со жени? Значи не под дифолт сељаци со секого и во секоја ситуација, него само со жени затоа што научиле дека тоа вродува плод.
2. Ти збориш за некои други луѓе кои во реалноста скоро и да не постојат. Ти збориш од позиција-Што ако ти се падне лото? Јас зборам од позиција-Што ако не ти се падне лото? Твојата позиција е валидна за пар среќници. Мојата позиција е валидна за сите останати несреќници. Ако одам да живеам во Руанда и сакам да зборувам за луѓето од Руанда, сигурно нема да зборам за оние 5 белци од УНПРОФОР што живеат таму, туку за локалното население.

3. Искрено, сакаш љути се, сакаш не, во последните неколку параграфи веќе влегуваш во Драган Таневски mode на пишување и затоа тој дел нема да го коментирам. Ако треба да се објаснувам зошто е Драган Таневски mode и зашто нема да го коментирам, џабе воопшто правиме муабет.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Mene iskreno me interesira kade vide moderatorkata navredi vo moite postovi i prema koj. Ili offtopic. A za humor, nekoj go sfakja, nekoj ne. Toa od covek do covek e, nema tuka nekoe pravilo.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.094
@Sussaro Суси дај бац ако сакаш у пар реченици расчлени го Драган Таневски mode пошто те сметам за авторитетен на тема машко-женски односи,до сега не сум налетал некој да го прокоментира тој феномен а гледам се фаќаат доста риби на мрежата која им ја пушта купена од china shop...
Секако, со задоволство.

Верувам (може и да грешам) дека типот е genuine. Под тоа подразбирам дека верува во тоа што го пишува. Значи не фолира, не е фејк и не глуми лудило. Верувам дека е автентично добар човек, дека е човек кој ќе ти помогне, човек кој ќе се радува на твоите успеси и ќе тагува на твоите несреќи. Сметам дека незаслужено добива хејт и дури и пцуење по него како личност, не по пишаното, затоа што луѓето не знаат да го одделат Драган Таневски човекот, од Драган Таневски пишувачот, затоа што навреда е за интелигенцијата на секој што прочитал барем 5 книги во животот да го наречеме писател. Ова сакам од старт да го расчистам.

А сега да се осврнеме на Драган, пишувачот. Значи не како човек, туку само тоа што го пишува. Станува збор за тешки глупости и патетики кои ако се сфатат сериозно од неискусните и добрите момчиња може да наебат дебело. Драган е контра од се јас што пишувам, и тука се поставува главното прашање-Зошто е толку популарен, зошто жените толку го "сакаат" и зошто му се купуваат книгите?

Одговорот е-Драган ги опишува жените како што тие сакаат да бидат опишани. Како што мајка ти тебе те опишува (не твојата мајка, не тебе лично). Најдобар, најубав, најпаметен, најуспешен, најзлатен. А ти едвај со средно, ги мериш улиците, единствена книга што си ја фатил во живот е билтенот во Златна Копачка, а врвно достигнување ти е кога фати 5000 денари на рулетот во Астра.

Драган ги опишува жените како жени, кралици, мајки, чесни, вредни, полни добрина и љубов, убави, паметни, секогаш спремни да помогнат, да подадат рака и слично. Во реалност ако делуваш по неговите описи жени ќе ти се смеат и најмногу што ќе догураш е да бидеш нејзин геј другар. Јас можам да сум апаш и да ти го дрпнам новчаникот додека ти не гледаш, ама кога Трајко ќе ме спомне дека сум најчесен човек секако дека ќе се стопам и ќе му ставам лајк и ќе го сакам многу. Ќе одам во неговата пиљара да купувам краставици и банани, успат ќе му дрпнам некоја додека не гледа.

Затоа е Драган успешен. И јас да пишам тука убав пост за жени сите ќе ми испостават срциња иако тоа тотално може се коси со реалноста. Он пишува, Мијaлков ебе. Мажите на тие што го читаат 90% се повеќе сељаци како Мијалкoв отколку "романтичари" како него. На Трајанка и е убаво кога "геј" другар и Станко ја фали, ама кога ќе дојде ред за ебење сака да биде ебана од Перо, а не од Станко.

А еве една фантастична песна од Елвис Ј. Куртовиќ во која се пее за некој кој прво бил драгантановец за после да сфати колку е саатот. Во реалноста, многумина нема да сфатат колку е саатот.

 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.094
Чим нема лото добивка ондак еве ти античко решение.
Македонскиот Епикур! :)
Само ако си во она ултратешко малцинство кое може да се носи и ужива со "асектизмот" и "калуѓерството" (намерно се во наводници) во 21 век. За сите останати:

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Само ако си во она ултратешко малцинство кое може да се носи и ужива со "асектизмот" и "калуѓерството" (намерно се во наводници) во 21 век. За сите останати:

Замисли го, цела една генерација не се женат, си живеете другарите у ќуќа, жените пошто немаат со кој да се мажат и они по вашиот пример почнуваат да живеат другарки, на 500 метара се од вас, си договарате фрајдеј најт плескање, после секој си оди у собичката. Мене ми звучи поарно и поефтино него секој у свој стан самец, а он вика среќни биле. Што е друга опција по тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom