Зошто гледате филмови?

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
За некои гледањето претставува релаксација. Дали гледате затоа што сакате да се чуствувате подобро за себе, животот? Дали гледате (хорор на пример:ija:) за после се чуствувате безбедно во светот кој на моменти ве разочарува? Неколку часовно бегство? Можеби гледате поради естетиката на седмата уметност, монтажата, глумата, свесно и потсвесно ги оценувате како што тече филмот? Зошто оваа уметност? Затоа што е достапна, популарна, сите-речиси-гледаат-филмови или ви нуди нешто повеќе од другите уметности? Како ги оценувате филмовите? Што е добар филм и зошто е добар филм?:pipi:

Сам ќе си одам Офф топик но морам да напишам нешто блиско со темава. :icon_mrgr

Филмот уште од своето раѓање пред повеќе од 100 години и официјалната употреба како алатка за изразување (читај: нова уметност) беше во главно за општа конзумација. Значи, не беше средовековна поезија читана на дворците од благородниците, класична музика слушана од елитата, тоа беше парче целулоид вртено во машина во големи сали со многу луѓе, меѓу кои и ниските класи. Чаплин го претставуваше малиот човек. Толку рано во уметноста се појавија такви ликови во филмот, што кажуваше дека нема да стане само уште едно парадирање на маката на високиот слој се додека не се јави некој и спасоносно го донесе на масата. Бидејќи медиумот е да речам, брз за примање, тогашните филмови траеле мошне пократко и се исплаќало на продуцентите и тие што ги проектирале филмовите брзо да снимат и да пуштат филм за гледање. Но, филмот премина во цела уметност, вештина на раскажување, претставување на движечките слики. Затоа, за разлика од сите други фини уметности, ме пизди кога луѓето не сакаат да знаат нешто повеќе за раѓањето и развитокот на филмот ниту пак за правењето на таков со оглед на тоа што сакаат да потрошат пари на двочасовна забава. Сите елементи што ги гледаме денес користени здраво за готово од режисери како Мајкл Беј кој зема големи пари од студијата за да донесат забава со Брус Вилис и Ебано Голем Астероид, пред само 60 години беа хорор за иновативните режисери кои тогаш ги измислуваа истите тие елемнти, режисер како што беше Орсон Велс, кој направи филм за нешто што личеше и личи на вистински човечки живот, за осаменоста, желбите, врзувањето на минатото и сегашноста и (само)деструктивната страна на човечката природа. Граѓанинот Кејн беше еден од тие bad-ass филмови на минатиот век (иако не прифатен од тогашната публика) затоа што ги кршеше/реконструираше сите дотогашни начини за правење филм наспроти налозите од тогаш многу строгиот студиски систем :kickbox:... И после дојдоа Трансформерс. И пушеа курови. :buum: :angry3:

Кхм, значи да, зошто гледате филмови?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
оти се интересни и можиш да научиш многу од нив и д те насмеат и се.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Гледам филмови кога сакам малце да побегнам од реалноста.Многу сакам да се внесам во приказната и обично се соживувам со дејствијата во него.Особено ми е важна глумата.Ако не глумат актерите немам некој предизвик да го гледам филмот.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Секој филм си има своја филозоија има шо да научиш плус скоро ич не се замараш за разлика од читање книга.
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Зависи каков филм.Гледам документарци ако се заинтересирам за одредена тема,гледам трилери и драми затоа што се внесувам во содржината,гледам комедии кога сакам да се расположам и насмеам.Како и да е,секој од нив ме релаксира на посебен начин.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Секој филм си има своја филозоија има шо да научиш плус скоро ич не се замараш за разлика од читање книга.
Па за мене на пример поинтересно е да читам книга одошто да гледам филм и не ми претставува тоа замарање туку задоволство, ама тоа веќе е друга тема.

Порано не гледав филмови воопшто, сега летово зашто нема што да правам во жешките денови кога е досадно тепам време со некое филмче. Најчесто гледам филмови што се направени според некоја книга па после правам споредба меѓу нив. Комедии гледам за да се насмеам најчесто со друштво, да ме одвлечат од реалноста, хорор речиси и не гледам во последно време.
Има филмови од кои можеш да научиш многу, цитати кои засекогаш ќе ги паметиш и филмови кои ќе ги заборавиш саат време по гледањето...
Во секој случај ми претставуваат квалитетно поминато време пред компјутер или ТВ.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
За да не умрам од досада на лето.
За да не учам през школска година.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
зашо ми се сака..
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Од широкоградост и несебичност.
Нема смисла да оставиме дечките од филмската индустрија да отидат у минус, мора и они од нешто да живеат. Замисли постојано да се прават филмови и никој да не ги купува, никој да не оди на кино претставите. Чак ни телевизија никој да не гледа. Сметам дека со секој изгледан филм придонесувам во збогатувањето и не_одењето_во_минус на филмаџиите. Тоа што филмовите што ги купувам се најчесто пиратски, е веќе друга работа. :pos: Додуша, и така придонесувам, ДВДтеките мора од нешто да прават пари.

Покрај оваа хумана причина, филмови исто гледам и:
-за тепање на време и убивање на досадата
-за да научам нови нешта и да си ги проширам хоризонтите (Да не ќе знаев гето пцовки ако не гледав американски генгста филмови?)
-за да имам тема за размислување саат до два после гледањето
-зависно од филмот, за да се уплашам (за адреналин се работи), за да се насмејам (О, каде сте добри комедии), за да се воодушевам (сеуште се наоѓаат добри филмови) или за крајно да се изнервирам/разочарам/исфрустрирам (Evan Almighty на клада! shtrajk: )

Ете затоа. retarda:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Pa zavisi,ama najcesto radi radoznalost i relaksacija,ama nekogas zaradi informacija,pouka i slicno,takvite mi se najcesto preporacani.Ne zabeguvam celosno vo niv i ne se sozivuvam,ne sum od onie sto placat na filmovi so tazen kraj i slicno...film e film,toa ti e.Poise postuvam knigi...
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
Затоа што се интересни...
За да ја убивам досадата ....
Затоа што ги сакам :)
:pipi:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
1-2 да ми поминат интересно, да изгледам некоја интересна прича, ако ми се прај филм да се релаксирам со филче и вино некоја вечер, ако ептен ми го фалеле филмот и ме занима што е толку топ и тн и тн и тн..
Кратко и јасно - Да утепам досада
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Недостиг на авантури, желба за смеење и наоѓање занимација :)
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
zaradi umetnosta , zardi sebe si ( se zbogatuvam kulturno i dusevno ) , zardi ( ekipata koja "ginela" dodeka go sozdala "filmot" ) , zaradi - kritikata ( da mozam i jas da formiram i sporedam mislenje - moe , tvoe , necie ... ) , da vidam sto e napraveno "veke" sto "e ukradeno - veke" ...
zardi "emociite" , zaradu "igrata" .... ima uste milion "zaradi" - ama mislam deka "kazav" dovolno:pos2:

pozZ
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Zosto gledame filmovi ??
Pa probaj samo da gi slusas (bez slika) pa kje vidis toa kolku e glupo .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom