Зошто Македонците (Балканците) се зависни од пиратерија?

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Eden komentar sto ja opisuva sostojbata dobro:

Dok sam bio klinjo jbg. Bilo je glupo traziti roditelje za igru…rekli bi da li si ti normalan…a da budemo iskreni nisu bas ni imali novaca…dok danas kad radim 80% na laptopu su mi kupljene igre…a najveci razlog je to sto mi se vise ne da traziti po netu zasto mi ovaj crash, zasto mi je blac screen i takve gluposti…sad imam novaca i nemam vise takvih problema…ali razumijem onoga koji nema pa piratizira..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Бр1. Финансии
Бр2. Лиценци итн(т.е во одредени региони одреден контент или многу покасно пристигнува или никогаш во главно поради локални закони и авторски права)
Бр3. Треба сеуште светот да созрее не само МК за последиците од пиратерија.

П.С I am a pirate arr
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не е само тоа, и во менталитетот е проблемот. Ако на некој балканец му е мерак за игра од педесетина евра, а зема да речеме 2000 евра плата он пак ќе се испонаша како секој друг балканец кој зима не повеќе од 400 евра месечно.
И на запад има луѓе што купуваат пиратерија, такви луѓе секаде има, збориме генерално.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Зависи каде во странство, во Шпанија е дозволено, или барем беше. Но ЕУ ќе најде начин да ги принуди сите земји да се придружуваат. Еве пред некое време ги забранија стримовите нелегални за каналите Канал+/Мовистар+ кои пренесуваат фудбал и се ултра скапи за доплата. За Германија и УК мислам дека има таков закон во употреба. Но еве на мене не ми се многу да доплатам 10€ за Нетфликс/Спотифај, дури и помалку со пасворд шеринг. Иако тука се 10€ многу повеќе. За споредба една кино влезница кошта цирка 10€ (зависно од денот) па дури и повеќе ако одиш со девојка+пуканки+кокакола :toe::toe::toe:
Е сега, ќе си направиш состанок со девојката, што мешаш баби и жаби не знам. Не ќе одите секој ден на кино вие. :coffee:

Не знам што мешате пари. И да иам 5000 евра примања, не им плаќам на ХБО или други рандом канали за да гледам пример, ГоТ со ретардиран македонски превод. Ко нормален балканец, е сега ми се симнува епизодата и ќе си ја изгледам нараат, и ич не ми чуе искрено. Ми се може, можам.
Да не можам, ќе побарам друга алтернатива за да не плаќам. Од принцип не ми се дава пари на богати, капиталистички куќи, нека се носат.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.913
Сиромаштија. Да имам кеш ќе купувам вака пиратерија цепам мада се случува да купам некоја игра на промоција/попуст или ако ептен ми се допаѓа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
.Од принцип не ми се дава пари на богати, капиталистички куќи, нека се носат.
Гардеробата, телефоните, телевизорите, електрониката дома од кои брендови ти се?
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Е сега, ќе си направиш состанок со девојката, што мешаш баби и жаби не знам. Не ќе одите секој ден на кино вие. :coffee:

Не знам што мешате пари. И да иам 5000 евра примања, не им плаќам на ХБО или други рандом канали за да гледам пример, ГоТ со ретардиран македонски превод. Ко нормален балканец, е сега ми се симнува епизодата и ќе си ја изгледам нараат, и ич не ми чуе искрено. Ми се може, можам.
Да не можам, ќе побарам друга алтернатива за да не плаќам. Од принцип не ми се дава пари на богати, капиталистички куќи, нека се носат.
No GoT kosta valjda pari, znaci ti sakas da gledas kvalitetna programa, no nesakas da si platis za toa, kolku sto mi e poznato HBO nema reklami, pa taka prihodite im dovagaat od HBO Now i doplata kaj kablovska/satelitska (HBO GO). I sega ako nikoj ne plaka za toa kako ocekuvas da pravat kvalitetni serii. Se si e toa povrzano, na mene licno mi se dopaga ovoj model bez reklami.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Гардеробата, телефоните, телевизорите, електрониката дома од кои брендови ти се?
Шпорет и ХБО. Едното ми треба, другото баш и не.

No GoT kosta valjda pari, znaci ti sakas da gledas kvalitetna programa, no nesakas da si platis za toa, kolku sto mi e poznato HBO nema reklami, pa taka prihodite im dovagaat od HBO Now i doplata kaj kablovska/satelitska (HBO GO). I sega ako nikoj ne plaka za toa kako ocekuvas da pravat kvalitetni serii. Se si e toa povrzano, na mene licno mi se dopaga ovoj model bez reklami.
Не можам да ти одговорам со дијаграм, со аргумент или факт, зошто стварно немам. Но, просто, не ми е гајле.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Aко соберам софтвер кој го имам на ПЦ, (Виндовс, Фотошоп, Премиер, Офис...) ќе ми требаше барем 2000 евра да го имам легално, плус секоја година би излегвал некој нов кој би требало да го доплатам за да ја имам новата верзија. Од друга страна кога ќе видам колку се богати софтверските компании и нивните газди, ич немам грижа на совест кога си ги користам пиратските верзии
Од такви арамии ко тебе, сиромавиот Бил Гејтс неможе да врзи од први до први во месецот.....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Мал % се оние кои не сакаат муфте. Сингапур и Израел се прилично богати земји.
Барем за нас овде, 2/3 од оние кои гледаат филмови или играат игрици, или ќе се префрлат на Кингстон оффице со линукс со тетрис или наместо ПЦ ќе играат џамлии и жмурки. Основните пакети би биле најмалку 15.000 (office & windows home), не сметајќи антивирусна алатка и слични јутилитис. И не сметајќи по неколку филмови или серии месечно и по некоја игра. Ами Елиф, ами Македонски приказни
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Затварај тема.
кога една кинга, викенд одмор...треба да го платиш на 1 место, а на друго би ти го понудиле бесплатно, ти би го купил? Не те разбирам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom