Зошто Бог го створи светот?

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
А како тоа сами да се раѓаме? Од каде дојдовме ?
Имало пејгамбери и пред Мухаммед и пред Исус значи и самиот Адем а.с првиот човек на земјата бил пејгамбер.

--- надополнето ---

Па Нух и тн.
Постои нешто кое се вика Наука, со неа се обидуваат луѓето да објаснат како настанал човекот.
Оние кои слепо веруваат во списи од пред илјадници години без никакво чувство за критика не се баш луѓе, бидејќи една од карактеристиките на човекот е токму критичкото мислење и сомнеж во све.
Така и еволуира свеста.
Пејгејмери?
Мислиш на гејмери?
Гејмери немало, барем не посериозни пред 1980.
Овие што имаат пеј пред гејмер се најверојатно некои кои што си играле со народните маси во минатото.
Зошто на луѓето им е потребен бог до таа мерка, да морале да го измислат?
Зошто им е потребна некоја виша сила во која би верувале?
Зошто не би се искористила таа човекова потреба и не би се создале религии?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Писмото ни вели дека се што Бог направил и прави има само едно крајно објаснување...за искажување на неговата слава и почитување заради неговaта величенствена природа
Писмото ти вели. А што велиш ти?
Тебе ти сервирале како мал што да јадеш и ти јадеш, немаш поима дека постои сладолед од ванила.
Во ред е да се верува во Господ, ама не како во пишаните религиски книги и нивните закони.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Зошто бог го создаде светот?

А кој рече дека “бог“ го создал светот In the first place?

Овие научнициве ништо незнаат, али семоќниот од глина и кал го создал светот.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Зошто Бог го создал светот ? Оти така му се сакало. Зошто вие сте на форум ? Оти сте сакале.
 
Член од
21 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
ZORAN

Pa po moe mislenje zosto pa ke vi kazam eve vaka od opsta kultura pa kako sto velat se macel celi 7 dena za se sozdade ovoj svet bree ludje zosto i koga bil sozdaden zosto nie da ne go iskoristime toa a zosto sekako deka ke go iskoristime nema nesto sto nema eve vidite i sami 21 vek li sme vremeto odi napred nie sme ete stvoreni za da uzivame ama zosto??? zatos sot znaci gospod go sozdal svetot on go naprqavil za da moze nekoj da go odrzuva vo zivot i sto si vika.... cekaj ke sozdam i covek sto ke ziveat znaci na ovoj svet da ima koj da go gleda odgleduva cuva edno dr mislam svakate e sega toa sto uste togas kaaa bilo toa adam i eva ona go izela jabolkoto ete taa e inace do sega ke bevme besmrtni ama i isto taka nemase da se sramime od nisto fintata e toa sto sega se sramime znaci ete toa e toa taka ne e zosto mislam da ne se zivee na ovoj prekrasen svet ete sega koj kako moze nekoj e siromasen nekoj pak bogat toa e znaci sreka imal ama od koj od BOG da da..ama taka da znaci koga ke dojde vreme znaci da si odime od ovoj svet mislam za nas pak postoi nadez ama samo gore tamu znaci kaj nego. ednostavno razbirate i za da mozime pak da bidime do nego so nego sepak ne stvoril ako ne bil BOG nemase sega da imame telefoni kom televizori motori stanovi vili fabriki markrti butici edno dr svakate mislam ete toa e toa za toa sme stvoreni .... oti znaete kako sto sme nie isto kako nekoja reka si tece si tece i op od ovaj kraj otisla na onaj kraj taka sme i nie od ovaj svet morame pa da odime na onaj svet i taka da eden den ne se znae nsto sto ke bide so ovaj svet dali ke bide beskonecen ili mozebi ke ima kraj jas moe mislenje ne sakam da ima kraj mnogu e ubav zivotot za da se ziveenema sto nema sega see izmisleno ama samo treba da se odrzuva toa e toa tolku bese kako velat
OD MENE TOLKU OD GOSPOD POVEKE
pozz na site dokolku saka da se dopisuva so mene mozete da me najdite na FB zokineverojatniot ili skype samo neverojatniot pozzz.
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
На луѓето толку и не им била потребена Некоја посебна личност во која ќе веруваат,
но тие самите некои работи не можеле никако да си ги објаснат,
на пример како настанал оганот,
па затоа почнале и да пронаоѓаат одговори дека сите тие нешта доаѓаат од некоја виша сила Господ Бог.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
На луѓето толку и не им била потребена Некоја посебна личност во која ќе веруваат,
но тие самите некои работи не можеле никако да си ги објаснат,
на пример како настанал оганот,
па затоа почнале и да пронаоѓаат одговори дека сите тие нешта доаѓаат од некоја виша сила Господ Бог.
Како ова одговара на прашањето на темава? Или индирекно сакаш да кажеш дека не постои Бог Кој го створил светот?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
А што се дешавало пред бог да го стври светот? Кој го створил бог?!

Или битно е да се верува дека бог го створил светот, а се друго е или небитно, или невистина.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Бог не го створил светот туку светот е одраз на Него , а пошто нонстоп се менува така и светот се менува.
Заклучок светот се менува , Бог се менува и темата треба да се крсти:
Зошто Бог постојано го "ствара" светот.
Тогаш што сме ние што партиципираме во креирањето на универзумот?
Одраз на Бог.
А што е тогаш "огледалото"?
Тоа е нашата свест.
Заклучок.
Ние сме Богови.....................
Или може не , ке ми каже некој?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Бог не го створил светот туку светот е одраз на Него , а пошто нонстоп се менува така и светот се менува.
Заклучок светот се менува , Бог се менува и темата треба да се крсти:
Зошто Бог постојано го "ствара" светот.
Тогаш што сме ние што партиципираме во креирањето на универзумот?
Одраз на Бог.
А што е тогаш "огледалото"?
Тоа е нашата свест.
Заклучок.
Ние сме Богови.....................
Или може не , ке ми каже некој?
Има еден цитат од библијата каде пишува "ЈАС ВИ ВЕЛАМ БОГОВИ СТЕ". Ама велам од библијата а библијата ја пишувал Бог. И светот го створил Бог, и ни дал власт да ја "УНИШТУВАМЕ" а не да ја креираме како што велиш ти. Кога би биле Богови би живееле вечно ама по се изгледа човештвото ќе се самоуништи ,ако бефме одраз на Бог ќе бефме добри а сега сме зли . Бог го создаде светот да живееме вонего АКО ЗНАЕМЕ ама по се изгледа не знаеме ни да му благодариме на Бог за тоа а не пак да живееме.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Има еден цитат од библијата каде пишува "ЈАС ВИ ВЕЛАМ БОГОВИ СТЕ". Ама велам од библијата а библијата ја пишувал Бог. И светот го створил Бог, и ни дал власт да ја "УНИШТУВАМЕ" а не да ја креираме како што велиш ти. Кога би биле Богови би живееле вечно ама по се изгледа човештвото ќе се самоуништи ,ако бефме одраз на Бог ќе бефме добри а сега сме зли . Бог го создаде светот да живееме вонего АКО ЗНАЕМЕ ама по се изгледа не знаеме ни да му благодариме на Бог за тоа а не пак да живееме.
Нема да се самоуништи , не се секирај (иде златно доба).
А за другото се слагам , ама не се сите исти , нели?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Бог не го створил светот туку светот е одраз на Него , а пошто нонстоп се менува така и светот се менува.
Заклучок светот се менува , Бог се менува и темата треба да се крсти:
Зошто Бог постојано го "ствара" светот.
Тогаш што сме ние што партиципираме во креирањето на универзумот?
Одраз на Бог.
А што е тогаш "огледалото"?
Тоа е нашата свест.
Заклучок.
Ние сме Богови.....................
Или може не , ке ми каже некој?
Да,ние сме Богови,бидејќи Бог е во нас,а ние во Него.

Кога би биле Богови би живееле вечно
Ништо не трае вечно,па ни нашето тело.А смртта е само нов почеток(валда).
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А кој бог го створил светот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom