Зоолошка градина - Скопје

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
T

Tetro

Гостин
Пребарав и не најдов официјална тема за ЗОО. Ако таква постои, нека спои модераторот.Нов жител во ЗОО Скопје: персиски леопард

Зоолошката градина во Скопје има нови жители, овојпат персиски леопарди кои се донесени од Шведска. За прв пат, посетителите ќе можат да ги видат викендот кој ни предстои. Персискиот или уште познат како ирански леопард потекнува од Азија и се смета за ендемичен вид, поради неговата реткост.
Викендов сите во ЗОО!! : )
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Пред 5-6 месеци ја посетив Зоолошкава и бев многу пријатно изненаден.Само напред.
 
P

Princ

Гостин
Одлично, ако е добро времево викендов ќе ја посетам после подолго време :)
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Би сакал да видам како ја реновирале...неам отидено сигурно едно 7-8 години :)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Би сакал да видам како ја реновирале...неам отидено сигурно едно 7-8 години :)
Ќе се изненадиш пријатно:)

Супер ја имаат средено, но уште многу многу има работа, многу животни за првпат ќе се донесат во Скопје, многу живеалишта допрва ќе се градат, но прекрасно изгледа :)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ја па не сум некој поддржувач на идејата за зоолошки градини. Мислам дека нивното постоење е апсолутно непотребно и неоправдано и единствено може да се објасни и поврзе со нашата егоистична и деструктивна природа. Значи од мене едно големо НЕ за зоолошките градини! НО, кога веќе имаме една, должни сме да создадеме и одржиме потребни услови (не знам колку е ова реално можно, ама ајде). Во последните две години, од мачилиште, нашата ЗОО прерасна во затвор со малку поподносливи услови за живот. Тоа е за пофалба.

И зошто бе, нема еден кафез со лујџе, на пример? А не дека не можеме да издвоиме еден пар, онака за изложба...:)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Пребарав и не најдов официјална тема за ЗОО. Ако таква постои, нека спои модераторот.Нов жител во ЗОО Скопје: персиски леопард

Зоолошката градина во Скопје има нови жители, овојпат персиски леопарди кои се донесени од Шведска. За прв пат, посетителите ќе можат да ги видат викендот кој ни предстои. Персискиот или уште познат како ирански леопард потекнува од Азија и се смета за ендемичен вид, поради неговата реткост.
Викендов сите во ЗОО!! : )


Искрено сериозно размислувам да ја посетам зоолошката Викендов, ајде ќе се договориме заедно да го посетиме персискиот леопард.
Кога сме кај зоолошките, во зоолошката во Битола ги има најлошите услови за живот што можете да ги замислите, останаа уште 10тина животни ( дел од нив домашни животни ) Живеат во мизерни услови ( нештко како во идризово само со животни). Доколку државата и општината не се способни да ја направат нормално место за живот на животните подобро нека ја турнат и оние животни кои останаа нека ги префрлат во Скопската зоолошка, кога станува збор за животни не смееме да гледам локал партиотки или партиски, реалноста е таа,
Не сме способни во една држава да имаме 2 зоолошки.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Ја па не сум некој поддржувач на идејата за зоолошки градини. Мислам дека нивното постоење е апсолутно непотребно и неоправдано и единствено може да се објасни и поврзе со нашата егоистична и деструктивна природа. Значи од мене едно големо НЕ за зоолошките градини! НО, кога веќе имаме една, должни сме да создадеме и одржиме потребни услови (не знам колку е ова реално можно, ама ајде). Во последните две години, од мачилиште, нашата ЗОО прерасна во затвор со малку поподносливи услови за живот. Тоа е за пофалба.

И зошто бе, нема еден кафез со лујџе, на пример? А не дека не можеме да издвоиме еден пар, онака за изложба...:)
За луѓе не е потребен посебен кафез. Мирослав Масин сосема добро се снајде во кафезот со мајмуните. Си “уживаже“ мислам еден месец таму. :)
Ако си кандидат можеш да го имитраш, ќе дојдеме да те гледаме. :)

Се сложувам со тебе дека зоолошките постојат за задоволување на човекови потреби а не за да се “спасат“ некои од животните.
Кога веќе ја имаме треба да се обезбедат што поприроди услови за престој на животните и добро е што последниве неколку години се подобрува изгледот и содржината на ЗОО-Скопје.
Децата често ги носам во зоолошката и убаво си поминуваат. Живеалиштата се се подобро средени и поголемиот дел од животните изгледаат релативно среќни.
Сериозен проблем претставуваат несовесните посетители. На ништо не личи да го маваш со камења кенгурот за да скока:uvo: или пак да ги вознемируваш (им се дереа) лавовите и тигрите за да ги предизвиаш да рикаат. Животните во зоолошката се за да можат да се видат и запознаат од блиску, а не се таму да не “забавуваат“ изведувајки егзибиции. Тие што го сакаат тоа нека одат во циркус, таму животните ги експлоатираат за забава на луѓето.
Иако не подржувам затворање на животни во кафези, сепак е добро да се посетува што повеќе зоолошката за да кога се веќе таму да им се обезбедат што подобри услови за живот.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Искрено сериозно размислувам да ја посетам зоолошката Викендов, ајде ќе се договориме заедно да го посетиме персискиот леопард.
Кога сме кај зоолошките, во зоолошката во Битола ги има најлошите услови за живот што можете да ги замислите, останаа уште 10тина животни ( дел од нив домашни животни ) Живеат во мизерни услови ( нештко како во идризово само со животни). Доколку државата и општината не се способни да ја направат нормално место за живот на животните подобро нека ја турнат и оние животни кои останаа нека ги префрлат во Скопската зоолошка, кога станува збор за животни не смееме да гледам локал партиотки или партиски, реалноста е таа,
Не сме способни во една држава да имаме 2 зоолошки.
бев предходниот понеделник убаво си поминав, забавно, и покрај тоа што над мене стоеше знак НЕ ГИ ХРАНЕТЕ ЖИВОТНИТЕ, неможев да одолеам на кроткоста на срните и да каснат по некоја смока од рака....

во врска со постов на брокер, идејата ми беше да реплицирам дека забележав оти на сите кафези,кај што имаше животно што бараат повеќе пари за да се донесат како и нивното одржување, стоеше реклама, а воедно и нејзин донатор...пример нешто налик: Kaфезот и животните се донација од семејството Костовски, или Филип втори, Seavus... не ме интересираат политиките и вложувањата, ама најверојатно голем дел од парите за нови животни се прибрани од реклама.... ете им пример на битолчани.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
бев предходниот понеделник убаво си поминав, забавно, и покрај тоа што над мене стоеше знак НЕ ГИ ХРАНЕТЕ ЖИВОТНИТЕ, неможев да одолеам на кроткоста на срните и да каснат по некоја смока од рака....

во врска со постов на брокер, идејата ми беше да реплицирам дека забележав оти на сите кафези,кај што имаше животно што бараат повеќе пари за да се донесат како и нивното одржување, стоеше реклама, а воедно и нејзин донатор...пример нешто налик: Kaфезот и животните се донација од семејството Костовски, или Филип втори, Seavus... не ме интересираат политиките и вложувањата, ама најверојатно голем дел од парите за нови животни се прибрани од реклама.... ете им пример на битолчани.


Во една зоолошка не е само животното, таму ртеба да се направи клупи, осветлување, живеалишта, партерно уредување и се останато за да може една зоолошка да заличи на зоолошка. Овде нема ништо. Последно нешто што се има изградено е во 1954, тогаш и се направи зоолошката во првите 10 години беа регистрирани околу 80.000 посети годишно. Сега зоолошката наликува на село, единствени животни се домашните животни, кучиња крави овци колку сакаш, еден лав неколку мајмуни и тоа ти е тоа. И најтрагичното е тоа што цената на билетот за влез е ист како и во Скопје.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Последен пат кога бев, ја напуштив со мислата „фала курцу, заврши уште една психолошка тортура. Но сега кога бев минатава недела (иако набрзинка), ме остави во троа попозитивен дух. Иако има уште многу да се работи, се надевам ќе биде успешно нејзиното заживејување.

Бев инаку и во Московската и Белградската, тие се далеку поголеми и поразновидни. Сепак да не петеруваме и да не се мериме со нив, подобро нека биде мала но средена, со неколку врсти отколку градена без план. Се надевам нема да ја направат таа грешка.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Еднаш во животот сум бил во зоолошка, и тоа не во Македонија. Сакам и ја викендов да ја посетам.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
За луѓе не е потребен посебен кафез. Мирослав Масин сосема добро се снајде во кафезот со мајмуните. Си “уживаже“ мислам еден месец таму. :)
Ако си кандидат можеш да го имитраш, ќе дојдеме да те гледаме. :)

Се сложувам со тебе дека зоолошките постојат за задоволување на човекови потреби а не за да се “спасат“ некои од животните.
Кога веќе ја имаме треба да се обезбедат што поприроди услови за престој на животните и добро е што последниве неколку години се подобрува изгледот и содржината на ЗОО-Скопје.
Децата често ги носам во зоолошката и убаво си поминуваат. Живеалиштата се се подобро средени и поголемиот дел од животните изгледаат релативно среќни.
Сериозен проблем претставуваат несовесните посетители. На ништо не личи да го маваш со камења кенгурот за да скока:uvo: или пак да ги вознемируваш (им се дереа) лавовите и тигрите за да ги предизвиаш да рикаат. Животните во зоолошката се за да можат да се видат и запознаат од блиску, а не се таму да не “забавуваат“ изведувајки егзибиции. Тие што го сакаат тоа нека одат во циркус, таму животните ги експлоатираат за забава на луѓето.
Иако не подржувам затворање на животни во кафези, сепак е добро да се посетува што повеќе зоолошката за да кога се веќе таму да им се обезбедат што подобри услови за живот.
Имаш право, нашата градина сега има некое ниво, дури да не веруваш дека е наша:) Овој момент ме потсмири минатата пролет кога бев прв пат после мноооогу години ( а ја одбегнував од лични причини, да не ме дрмне некоја депресија). Искрено се надевам, дека ќе го задржи овој дух некое време.
За луѓе што на креативен начин ги стимулираат животните да скокаат или да рикаат, немам коментар, вакви сцени многу ме вознемируваат, просто да се срами човек од споствениот вид.

Сепак, сега местото е исполнето со различни содржини, ќе види човек среќни луѓе (што е реткост), растрчани деца, здрави и ухранети животни. Има надеж за нас...
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Еден лав? Имаше два, машко и жената му, кога бев таму последен пат (2005 или 06-та некаде)


Да да уште се двата само женката поради некои причини ретко излегува од кафезот некои депресии ја имат манато :S Сепак не е тоа тоа, и најегзотичните животни да ги имаат нема во што да живеат, катастрофа услови, дури не може да влези ни во тоа здружението на зоолошки затоа што во Европа оваа чудо не го сметаат ни за зоолошка, како и да е ајде ќе исконтактираме викендот ќе ја посетиме кајганџиски зоолошката :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom