Зонско-револтирани граѓани (ваши искуства со Зонското паркирање)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
http://zase.mk/zhernovski-pochna-nasilno-da-sobira-pari-za-izbori-pots-kaznuvaat-kaj-ke-im-tekne/
На уличката кај последна 23-ка еднаш и јас сакав да паркирав, па се пишманив и во Тинекс Зебра влегов, купив нешто од Тинекс, мислам тогаш беше доволно фискална од 100мкд.
Истата работа ја има и во НовоМаало, од базенот до Џамбо; одат двајца и предупредуваат, но тука има и луѓе кој живеат, не видов дека имаат посебни налепници на колите, а да не збориме за бележени места. А пак кај автосервисот до базенот нема проблем ако има место, веројатно таму не смеат да ги бркаат луѓето, чекаат на ред за во сервисот ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
http://strumicadenes.mk/so-zonskoto-parkiranje-ke-bidat-opfateni-uste-nekolku-ulici-vo-gradot/

Или во превод: 99% од поширокото централно градско подрачје ќе биде опфатено од зоните...
Очекувам да се случи после изборите.
Нема спас од овој криминал.
Какви да се избори зонашите секогаш победуваат
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Нема спас од овој криминал.
Какви да се избори зонашите секогаш победуваат
Па... победуваат... така оди тоа...
Но, да бидам реален, без никаква политичка конотација да биде вмешана во моето излагање понатаму, состојбата во Струмица е вака, по мое лаичко видување како возач:
Првиот факт е дека со воведувањето на зонското паркирање онакво какво што е сега, има некаков релативен ред по градските улици.
Вториот факт е дека споредните улици кои се предложени за проширување на зонското паркирање на нив се сега пренатрупани со возила, и сообраќајот по нив е навистина отежнат, а е директна последица на зонското воведено на главните улици.
Третиот факт е дека паркирањето во Струмица, во зоните е прескапо!
Доколку се оствари намерата на ЈП Паркиралишта, аминувана од Советот на Општина Струмица, сметам дека ситуацијата ќе биде следна:
Ќе се растеретат споредните улици, ќе се одвива нормален сообраќај, ако и само ако паралелно со зонско се воведе и еднонасочен режим на сообраќај по дел од тие улици, имајќи предвид дека дел од нив се веќе еднонасочни, а дел ќе станат тесни ако се паркира по нив.
Тоа би створило проблем за станарите на зградите (кои и не се баш малце) од тие улици, на чии паркинзи (и дворови) би паркирале луѓето. Тоа би повлекло и тие паркинзи да влезат во режим на зонско. Слично како во Скопје на пр.
И така, влегуваме во маѓепсан круг...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Па... победуваат... така оди тоа...
Но, да бидам реален, без никаква политичка конотација да биде вмешана во моето излагање понатаму, состојбата во Струмица е вака, по мое лаичко видување како возач:
Првиот факт е дека со воведувањето на зонското паркирање онакво какво што е сега, има некаков релативен ред по градските улици.
Вториот факт е дека споредните улици кои се предложени за проширување на зонското паркирање на нив се сега пренатрупани со возила, и сообраќајот по нив е навистина отежнат, а е директна последица на зонското воведено на главните улици.
Третиот факт е дека паркирањето во Струмица, во зоните е прескапо!
Доколку се оствари намерата на ЈП Паркиралишта, аминувана од Советот на Општина Струмица, сметам дека ситуацијата ќе биде следна:
Ќе се растеретат споредните улици, ќе се одвива нормален сообраќај, ако и само ако паралелно со зонско се воведе и еднонасочен режим на сообраќај по дел од тие улици, имајќи предвид дека дел од нив се веќе еднонасочни, а дел ќе станат тесни ако се паркира по нив.
Тоа би створило проблем за станарите на зградите (кои и не се баш малце) од тие улици, на чии паркинзи (и дворови) би паркирале луѓето. Тоа би повлекло и тие паркинзи да влезат во режим на зонско. Слично како во Скопје на пр.
И така, влегуваме во маѓепсан круг...
Мислам дека суштествено грешиш
Единствена причина зошто е воведено зонско е вработување на партиски војници и тоа на сите треба да им е јасно
Победата на изборите им овозможува на победниците вработување на толку и толку нивни членови и секои избори „ политичките опции “ се борат само за тоа ,
Во општина Центар, во која јас живеам, зонско е воведено од страна на ВМРО и таму тие вработија мислам околу 60 вмровци
На следните избори победи Жерновски и кога дојде на власт тој воопшто не го укина зонското туку вработи 160 негови, а вмровците ги избрка од работа.
Приходот што го остваруваат воопшто не може да ги покрие платите на вработените партиски војници, туку Советот постојано ги субвенционира со огромни суми и порано и сега.
На следните избори ќе победи некој трет и тој уште повеќе ќе го засили зоннско за да вработи свои .
Ако има проблеми во сообраќајот, тие проблеми можат да се рашат со техники средства. Но тоа не им е цел, туку само вработување на свои партиски послушници.
Инаку зонското е срамна дискриминација. Јас пред моја зграда имам зонско, ти немаш. Зошто? Зошто сум јас различен од тебе да мене ме казнат со зонско, а тебе не?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Инаку зонското е срамна дискриминација. Јас пред моја зграда имам зонско, ти немаш. Зошто? Зошто сум јас различен од тебе да мене ме казнат со зонско, а тебе не?
Како кој гледа на работите ... кај мене нема зонско, но јас велам зошто сум јас казнет да ме казнуваат и кафето кај твоја зграда да ме чини 120 денари, а ти кај мојата го пиеш само за 60? Нејсе, и така гледано е дискриминација :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Мислам дека суштествено грешиш
Единствена причина зошто е воведено зонско е вработување на партиски војници и тоа на сите треба да им е јасно
Победата на изборите им овозможува на победниците вработување на толку и толку нивни членови и секои избори „ политичките опции “ се борат само за тоа ,
Во општина Центар, во која јас живеам, зонско е воведено од страна на ВМРО и таму тие вработија мислам околу 60 вмровци
На следните избори победи Жерновски и кога дојде на власт тој воопшто не го укина зонското туку вработи 160 негови, а вмровците ги избрка од работа.
Приходот што го остваруваат воопшто не може да ги покрие платите на вработените партиски војници, туку Советот постојано ги субвенционира со огромни суми и порано и сега.
На следните избори ќе победи некој трет и тој уште повеќе ќе го засили зоннско за да вработи свои .
Ако има проблеми во сообраќајот, тие проблеми можат да се рашат со техники средства. Но тоа не им е цел, туку само вработување на свои партиски послушници.
Инаку зонското е срамна дискриминација. Јас пред моја зграда имам зонско, ти немаш. Зошто? Зошто сум јас различен од тебе да мене ме казнат со зонско, а тебе не?
Во ред е сето тоа што го напиша, нема проблем... дури и се согласувам со тебе!
Јас реков дека нема да ја коментирам политичката димензија, туку само сообраќајната.
Хаосот кој го опишав е факт, и факт е дека треба да се среди. Зборувам за Струмица, каде што живеам.
Поентата ми е дека зонското не е ефикасно решение само по себе.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во ред е сето тоа што го напиша, нема проблем... дури и се согласувам со тебе!
Јас реков дека нема да ја коментирам политичката димензија, туку само сообраќајната.
Хаосот кој го опишав е факт, и факт е дека треба да се среди. Зборувам за Струмица, каде што живеам.
Поентата ми е дека зонското не е ефикасно решение само по себе.
Тоа се вистински зборови - зонското не е ефикасно решение
Зонско не е никакво решение. Зонско не е воспоставено за да се решат сообраќајни проблеми, туку некои други проблеми кои немаат врска со сообраќајот
Пред некоку дена гледав емисија на ВВС за ограничувањата на сообраќајот во Лондон. Таму вовеле за секое влегување во центарорт на Лондон да се плаќа
А резултатот е следен
Првите неколку месеци по воведувањето на тоа плаќање, бројот на возила се намалил за 15%, а потоа повторно се вратил на исто ниво
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Која лесна пара е ова Зонсково паркирање јебем му матер..Најди двајца луѓе,нека прошлакаат по една линија и ај со здравје..Нема апсолутно никаков трошок,а пара ока.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ова многу ми се харесва
Најповеќе ми се харесва следнава реченица.
„ Имајќи во предвид дека Струмица го понуди најдоброто од нашата земја на своите сограѓани во делот на паркирањето изминатиов период “

Порано Струмица се фалеше со други работи. А сега се фали со зонско.
И тоа се вели „ најдоброто од нашата земја “
Требаа да напишат: Најдоброто од Македонија - струмичко зонско
Што се вели - зини земјо голтни ме!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Стефче има понекад и нешто добро напраено. Ова со анти-зонското му е една од тие работи. Ќе видиме до кога ќе биде вака.

Со зонското како и со сте други цедила на пари од народот, клучниот проблем за нас, е тоа што кога ќе се смени власта тие нема да сакаат да се откажат од овие разбојнички механизми кои ги воспостави оваа власт. А зошто би се откажувале од пари?
Ги боли нив Стојко за народот што е исцеден како лимун.
Вистински пример за ова е зонското, кое СДСМ го наследи во Центар и го воведе во Струмица.

Во Македонија државната администрација не е сервис на државата и народот, туку алатка за држење в рака на членството.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Beric Dondarrion
Точно така, зонското е воведено само да ги запослуваат криминалците во своите редови. Зонашите се најгнасен шљам собран кој знае од каде
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom