Значењето на Јосип Броз - Тито за Македонија и Македонците

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Ajnshtajn veli: "Nikogash ne se spushtaj na nivo na glupav covek,bidejki koga ednas ke se spushtish na negovo nivo,ke te tepa so sikustvo".Makedonija bila,veruvale ili ne,poruralna zemja od ova shto e sega,po osloboduvanjeto,zemja na nepismeni,recisi polovina od naselenieto bile analfabeti.I sega tamu nekoe tation konte i mamina maza,neli,koi "cesno" tranzitirale od komunistcki proleterijat vo kapitalisticki "moguli" vo nasata troshna zemja,najdoa za shodno da baraat,proklamiraat,kakvi gode idioshtini od tipot slovencite ja imale "Gorenje",a zosto nie ne..Pa dragi moi..ogledaloto e izmisleno mnogu,mnogu odamna..probajte da se poglednete nekogash vo nego i da gledate zad sigurnosta i toplinata na vasiot feng shui dizajniran dom,mozebi i ke vidite koja napredna mladina ste..potta i krvta se skapoceni..neli?Ama koga gi cuvstvuvash na svoja kozha,a ne na tugja..I dodeka kucinjata laat,karvanot ke se dvizi..toa ne go zaboravajte..A sto se odnesuva do Makedonija..hmm..mojata zemja e dovolno golema za da si ja cuvam pod noktive i pak mozam da go presozdadam celiot svet vo nea,da i dadam kosmopolitsko,mitsko znacenje na mojata tatkovina,a ne omraza,strav,neukost,ljubomora,egoizam,licemerie,perverznost,interes.Koga ke
se razberete sebesi i svoite dela,duri togash mozete da trgnete vo pohod po svetot.Vie nemate referenca,makar i zamislena sto bi ja izdrzala idninata.Tesko na tie sto ke rastat pokraj takvi mediokriteti,zalno e...do bolka e zalno_Onoj sto ne znae da pocituva,voopsto ne zasluzuva da bide pocituvan.Se prashuvam na koj patos lezi minimalizmot na vasheto dejstvuvanje,bidejki pokraj takvi,sekoja zemja stanuva pesokliva,jalova zemja,bez porod i idnina.Pustinata raste,teshko na onoj sto pustini skriva..veli eden dobar demon..Razmislete...barem za mig..
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Абе денес 25 ти мај е!!! ЕЕхх шо убав празник! Нека ни е среќен и вечен денот на младоста. Eве ви сликички да се подсетите :wink:




 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Ова за Трн во око:

Околу државноста:

Како правник по професија, многу ме интересираа Уставите на СФРЈ. Конкретно, да ти одговорам за државноста на Македонија и заслугите на Тито:

1. Тито го признал постоењето на Македонците како народ во државата Југославија. Дотогаш Македонија била сметана како Јужна бановина, а македонците угнетувани и насилно србизирани. АВНОЈ ја признава Македонија и Македонскиот народ како посебни народ и Република.

2. Уставот на ФНРЈ од 1946 вели дека ФНРЈ е федерација на 6 републики, кој суверенитетот го предаваат на федерацијата. Значи, нивниот суверенитет е ограничен, а тие влегуваат во државата ФНРЈ како посебни држави кои доброволно го предаваат суверенитетот на ниво на федерација. Ова е правничко (мое) толкување на тој Устав.
Пренесен е суверенитетот, што не значи дека државноста не постои. И не цел суверенитет, туку поголем дел од суверенитетот. Исто е и со подоцнежните Устави, на СФРЈ од 1963 и 1974. Се до распадот.
Сетете се дека и републиките имаа свои овластувања.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
ц ц ц ц ц.... Ја гледавте ли документарната програма на Канал 5 за Тито? Тие канал 5 имаат мозок??? Превземаат емисија за Тито направена и уредена од четници?????? Кај ви е паметот бе..... Ќе дозволите четничка пропаганда на македонска телевизија?
Апелирам до сите што ја гледаа емисијата, да не веруваат на четничкото оцрнување на ликот и делото на Тито. Канал 5, не ве поштуем веќе!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Стиви, јас го гледав и првиот дел вчера и вториот денес.

Ако се изземе рехабилитацијата на Дража и четништвото, и тоа што е прикажана состојбата само во Србија, неможе да се генерализира за цела СФРЈ, но донекаде (заради по мое мислење некои преувеличувања) е веродостојна во следното:

Тито, сакале признале или не, бил апсолутист. Самиот социјализам е по себе диктатура на една личност - претседател на партија воедно и на држава. Иако официјално во повоените години е нарекувано диктатура на пролетеријатот. Чим во една држава не е дозволено јавно искажување поинакво политичко мислење од владеачкото, тогаш по дефиниција е тоталитаристичка. Вистина се СРЗ (Селските работни задруги) по примерот на СССР, од кои и Титовата администрација се откажала во почетокот на 50-тите, како неуспешни и контрапродуктивни, како и прогонувањето на неистомислениците. Голи оток, национализацијата и сл. е вистина. Голи оток не во тие рамки, бар за македонците кои биле и најмалубројни таму. Повеке ги затварале по Идризово.
Иако моето семејство на свој грб ја има почувствувано национализацијата, и жестокоста на комунистичкиот режим, се трудам во интерес на дискусијата, со моето познавање на овие работи да дадам придонес со непристрасни мислења. Мене Тито ме интересира во однос на Македонија, во поранешните постови се искажав за неговите позитивни (и негативни) дела за Македонија а и како една од политичките фигури кои оставија белег во светската историја на 20 век.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
strumics напиша:
Ова за Трн во око:

Околу државноста:

Како правник по професија, многу ме интересираа Уставите на СФРЈ. Конкретно, да ти одговорам за државноста на Македонија и заслугите на Тито:

1. Тито го признал постоењето на Македонците како народ во државата Југославија. Дотогаш Македонија била сметана како Јужна бановина, а македонците угнетувани и насилно србизирани. АВНОЈ ја признава Македонија и Македонскиот народ како посебни народ и Република.

2. Уставот на ФНРЈ од 1946 вели дека ФНРЈ е федерација на 6 републики, кој суверенитетот го предаваат на федерацијата. Значи, нивниот суверенитет е ограничен, а тие влегуваат во државата ФНРЈ како посебни држави кои доброволно го предаваат суверенитетот на ниво на федерација. Ова е правничко (мое) толкување на тој Устав.
Пренесен е суверенитетот, што не значи дека државноста не постои. И не цел суверенитет, туку поголем дел од суверенитетот. Исто е и со подоцнежните Устави, на СФРЈ од 1963 и 1974. Се до распадот.
Сетете се дека и републиките имаа свои овластувања.

Друже, ти очигледно си ја утнал професијата, како прво Тито ги признал Македонците како народ во рамки на Југославија за да им ја олесни работата на Грција поубаво да направат покритие за украдената историја, Македонците не се словени кои дошле од зад Карпатите!!!

И тоа треба да ти е јасно еднаш засекогаш Македонија како поим и народ постои од пред 6500 години млад правнику!!!

Освен уставни права и други дрндрлајки провери си ја прво Историјата пред да им ја предадеш на Грците како заслуга на Тито.

Точно дека влегле доброволно, но со цел дека соборците ќе им помогнат да си ги вратат угнетените делови (егејскиот и пиринскиот), што никад не се десило и нема ни да се деси....

Се што случувало потоа е „нечеш милом ондак очеш силом“........
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас воопшто не сум ја утнал професијата туку ти кажувам толкување на правни норми. Не навлегувам во намерите и никаде не кажав дека Македонците се словени.

Историјата си ја знам многу убаво, така да нема потреба да ми се силиш. И точно е дека влегле доброволно, надевајки се на обединување со оглед на Титовата позиција во тој момент, кога имал подршка од сојузниците. Ама, ги пуштил на сила на сремски фронт.

Сети се на Скопско кале, и на Велес.

И шо јас тука им предавам на Грците? А факт е оти само овој дел добил признание дека не е дел од друга држава, туку дека е Македонија и дека таму живеат Македонци, случајно во титово време. Грција и Бугарија не негираат и понатаму. Тоа ми беше муабетот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Погоре е опфатен и сремскиот фронт и се околу него политички и со каква намера......и не ти се силам ама не барај правност во еднопартиски систем во кој владеело значењето како први така сите, тоа ти е мој совет.....на Голи оток поминале еден милион луѓе во затвор само затоа што порано работеле за Кралот или затоа што биле демократи и демек биле „опасни за таа политичка структура“, епа сеа прашањето дојде Зошто ако Тито и неговата политика биле толку добри, останатите политички субјекти декларирани како негова конуренција биле затворани или егзекутирани? Дали од страв дека може како круша да падне од власт затоа што тоа била подобра опција за народот или?

Но да разјасниме, јас 100 пати сум повеќе настроен накај марксизмот отколку накај сократовата демократија.....видовме сите колку е добар тој демократски систем.....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
И во еднопартизмот постои право, кое од стручен аспект ме заинтересирало. Ако си читал мои постови и тука и на други теми ке го видиш мојот background, и ке ти стане јасно дека воопшто не бранам некого, туку давам мислења, плод на моето искуство и на она кое ми го кажувале луѓе, мои предци, и сведоци на тие случувања.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
И јас ги имам слушано сите тие приказни од старите и имам читано литература за Тито, арно ама сеа не станува збор за тоа колку бил лажен народот, кој идол го величале, туку кои се лагите и background-от на целата политика на Другарот и останатите дејности...

темата не е само за позитивните работи на Другарот....ако е така тогаш тоа требало да биде нагласено во насловот....
 
D

Daftie

Гостин
Е, де. Чудо големо. Што да кажат Германците што кај нас во учебници по историја има карикатури од Хитлер. Има и од Сталин и од кој уште не.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Дали и колку имале ефект тие пропагандни нешта кај Русите, Чесите, Бугарите ..... сталинистичкиот блок.

Кај Бугаите имало, тоа е сигурно, но незнам за кај другите ортодоксно комунистички држави.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Druze koa ke procitam ne vikale Juzna Banovina i pritoa toa ti e navredlivo tebe, mi se SERE !! Cela drzava bila podelena na banovini spored rekite, vardarska, dunavska,i taka natamu. ete taka
Друже, ти очигледно си ја утнал професијата, како прво Тито ги признал Македонците како народ во рамки на Југославија за да им ја олесни работата на Грција поубаво да направат покритие за украдената историја, Македонците не се словени кои дошле од зад Карпатите!!!!! И тоа треба да ти е јасно еднаш засекогаш Македонија како поим и народ постои од пред 6500 години млад правнику!!!!! Освен уставни права и други дрндрлајки провери си ја прво Историјата пред да им ја предадеш на Грците како заслуга на Тито.....
Точно дека влегле доброволно, но со цел дека соборците ќе им помогнат да си ги вратат угнетените делови(егејскиот и пиринскиот), што никад не се десило и нема ни да се деси.....
Се што случувало потоа е „нечеш милом ондак очеш силом“........
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
ete dobro sto bila banovina :) inace ke bea pashaluci kako beogradski i sl.:)ne da mi se sere abe cela kanalizacija ke ja napolnam samo tito i nikoj drug.da vi se cudi na umot coek .banda :drk: komunisticka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom