Знаеме ли што јадеме и зошто не? (Декларациите во Македонија)

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Купив Choco 7 Days.
При првото каснување кроасанот делува невообичаено сув.

Проверувам датум на производство/Рок на употреба

Ниско македонче, нискоооо
Да гребеш Даум на употреба за да прикриеш Истечен рок треба да си ептен......
Од каде го зема? Пријави ги во Агенција за храна и ветеринарство.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Од каде го зема? Пријави ги во Агенција за храна и ветеринарство.
Локална маалска продавница...Ќе ми ја затворат, кој ќе иде после километар погоре од нејзе за да купува закуски ко ќе сум на работа. :P
Утре ќе се карам....
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ништо нема да им направат од агенцијата. Одиш да го вратиш и ќе те убедат со враќање на парите.

Газдите на големите маркети се заштитени, освен ако не е некоја маалска продавница и да го јаде за сите останати. Од пријател што работи во магацин на голем маркет порано ми има кажано дека намерно земаат производи со рок уште 2-3 месеци поради ниската цена по која им го продаваат, а на нивните купувачи го препродаваат како да има рок уште две години.
Тогаш нов маркет кој се отвори мислам средина на ноември и производи со рок до март. :D

Рок на употреба на вакви работи се проверува на лице место и уште помалку се купува од маалска продавница каде помалку се трошат и нова роба се носи поретко. Или од позади пребарај сигурно имаат понови.

Најголеми превари прават со оние производи што ги мерат и по сто пати им лепат нови лепенки врз датумот. :D После тоа со кроасани, јогурти и пудинзи.

Пред 5 години за малиот требаше да купам овошен јогурт и гледам останале уште две и тие со поминат рок. И одам на каса да им кажам на тие да веќе два дена е поминат рокот и да го повлечат од продажба, ок дечко веднаш. Аха веднаш.
Наредниот ден отидов да проверам дали имаат донесено нови и повторно тие истите со поминат рок ставени во фрижидерот.
Се погоди три дена по ред да влегувам во тој маркет и три пати ги видов истите.

Мислев да ги купам и да ги фрлам, ама се ќе беше џабе тоа не може да ги спречи и нареден пат да го направат истото.
На крај ќе купи некој што не внимава и на децата ќе им даде такво.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Јас исто имав еднаш во еден маркет во кој сум редовен купено Суташ кисело млеко и од мое невнимание а и пред се од нивно (или можеби намерно ставено) го земав расипано и пола млеко го немаше во кутијата а млекото беше водесто.

Отидов се пожалив таму и ми го сменија па од тогаш наваму немам видено во таа продавница нешто расипано а и јас од тогаш проверувам увек рок на траење и секогаш гледам на производот рокот што е можно повеќе да е подолг.

Јајца кога купувам од поголемиве маркети гледам да не има некое скршено.

За состав не многу гледам и не сум некој што многу се замара што состојки има у некое сувомеснато, во паштетата, во путерот..
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ништо нема да им направат од агенцијата. Одиш да го вратиш и ќе те убедат со враќање на парите.

Газдите на големите маркети се заштитени, освен ако не е некоја маалска продавница и да го јаде за сите останати. Од пријател што работи во магацин на голем маркет порано ми има кажано дека намерно земаат производи со рок уште 2-3 месеци поради ниската цена по која им го продаваат, а на нивните купувачи го препродаваат како да има рок уште две години.
Тогаш нов маркет кој се отвори мислам средина на ноември и производи со рок до март. :D

Рок на употреба на вакви работи се проверува на лице место и уште помалку се купува од маалска продавница каде помалку се трошат и нова роба се носи поретко. Или од позади пребарај сигурно имаат понови.

Најголеми превари прават со оние производи што ги мерат и по сто пати им лепат нови лепенки врз датумот. :D После тоа со кроасани, јогурти и пудинзи.

Пред 5 години за малиот требаше да купам овошен јогурт и гледам останале уште две и тие со поминат рок. И одам на каса да им кажам на тие да веќе два дена е поминат рокот и да го повлечат од продажба, ок дечко веднаш. Аха веднаш.
Наредниот ден отидов да проверам дали имаат донесено нови и повторно тие истите со поминат рок ставени во фрижидерот.
Се погоди три дена по ред да влегувам во тој маркет и три пати ги видов истите.

Мислев да ги купам и да ги фрлам, ама се ќе беше џабе тоа не може да ги спречи и нареден пат да го направат истото.
На крај ќе купи некој што не внимава и на децата ќе им даде такво.
90% од пакуваните сувомеснати немаат дата втиснато на производот, него врз налепница, која ја мењаат. Такви не купувам. Нека се ебат.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Жито Маркети

Екошар сирење биено ваккум, купено 02.06.2018
Пакувано на 11.05.2018 Цена- 87ден.
Под него Пакувано на 23.04.2018 Цена - 85ден.
Под него Пакувано на 09.12.2017 Цена - 79ден.
IMG_20180602_203132.jpg


Има уште 2-3 декларации идеме надоле IMG_20180602_203146.jpg




И дами и господа јас се надевам дека го имаме оргиналнот датум на пакување. 05.09.2017год.

IMG_20180602_203716.jpg



Екошар има декларирано дека Рок на траење е означен на пакувањето меѓутоа јас не успеав да го најдам тој податок.

Колку трае едно сирење инаку? :)
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Жито Маркети

Екошар сирење биено ваккум, купено 02.06.2018
Пакувано на 11.05.2018 Цена- 87ден.
Под него Пакувано на 23.04.2018 Цена - 85ден.
Под него Пакувано на 09.12.2017 Цена - 79ден.
Прегледај го приврзокот 191652


Има уште 2-3 декларации идеме надолеПрегледај го приврзокот 191653




И дами и господа јас се надевам дека го имаме оргиналнот датум на пакување. 05.09.2017год.

Прегледај го приврзокот 191654



Екошар има декларирано дека Рок на траење е означен на пакувањето меѓутоа јас не успеав да го најдам тој податок.

Колку трае едно сирење инаку? :).
Жито Маркети

Екошар сирење биено ваккум, купено 02.06.2018
Пакувано на 11.05.2018 Цена- 87ден.
Под него Пакувано на 23.04.2018 Цена - 85ден.
Под него Пакувано на 09.12.2017 Цена - 79ден.
Прегледај го приврзокот 191652


Има уште 2-3 декларации идеме надолеПрегледај го приврзокот 191653




И дами и господа јас се надевам дека го имаме оргиналнот датум на пакување. 05.09.2017год.

Прегледај го приврзокот 191654



Екошар има декларирано дека Рок на траење е означен на пакувањето меѓутоа јас не успеав да го најдам тој податок.

Колку трае едно сирење инаку? :)
Зависи од видот на сирењето составот процент на сол начинот на нега и дрн дрн да не пишувам многу познати ви се тие работи... Инаку по тоа што го гледам ова сирење по прописи треба да има една година на траење (може да тера некој месец плус бес проблем) инаку работам во млекара ако некој прапа од каде се па најдов јас да кажа инаку не во оваа млекара ;)
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Погон за производство на Наполитанки во Македонија (да не именувам кој е). Имам информации од пријател што уште работи таму. За начинот на кој се прави филот нивна стандардна навика вратените наполитанки со поминат рок ги мелеле и ги ставале пак во филот.А кога ке биле готови наполитанките се пакувале во проѕирни нивни пакувања и кога имале нарачка или извоз накнадно се лепеле етикетите и рокот на траење. Има кажувано пример прават производство на 10.04.2018 а извозот е на 20.05.2018 они лепеле етикети како да се направени политанките 1-2 пред извозот.
Има уште неколку примери што знам за работи како и на кој начин се прават да знае купувачот ако се му е напишано на етикета или декларација нема да ги погледне а не да ги купи и конзумира.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Жито Маркети, купено вчера.

Специјално Здравје Радово сирењe со митотксини.....мх мх деликатес за Пазарна инспеција. Уште да функционираше во оваа држава

IMG_20190302_175717.jpg IMG_20190302_175812.jpg
 
Ф

Флеш

Гостин
Жито Маркети, купено вчера.

Специјално Здравје Радово сирењe со митотксини.....мх мх деликатес за Пазарна инспеција. Уште да функционираше во оваа држава

Прегледај го приврзокот 205363 Прегледај го приврзокот 205364
Па тешко ли ти беше да извадиш од фрижидер и да го свртиш пакетчето на само место и да провериш? Или кога дојде дома,тоа веќе пуштило воздух?!Се гледа дека мувлосано било подолг период,на отворено било .....Колку има само на сликата .....Потребно е башка и топлина за мувла .... Тешко дека у маркет и дека они се криви ....Ги чуваат во фрижидер на ладно,се прават контроли 2х на смени .... Знам,зошто сум работел у маркет
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
Да, педерски е да појдиш во продавница да платиш за сирење, не прашуваш дали кошта 85,115 и 200 денари едноставно бараш сирење, и добиваш подметнато со поминат рок на траење. Многу работи се изменија од пред 15тина години.Ако порано лебот кој го носеа по продавници мирисаше уште 2-3 саати во рафтот со леб, или како мали сте иделе по пат со лебот половина изгризан - едноставно беше вкусен. Денес се прави со најевтиното брашно кое постои, квасци кои го прават да расти тестото многу побрзо од нормалното - се подготвено за турбо производство, минимум влог а максимум заработка. Едноставно скоро да не постои леб како леб туку се некој стуткано тесто тешко за џвакање без мирис и вкус. Исто е и со бурекот, пред пекара се поминуваше со широко отворени гради и се вдишуваше од мирисот кој се ширеше од пресно извадените киснати лиснати и пичекматерини. Сега покрај пекара најчесто се поминува со затнат нос затоа што трули на онаа маст што ја растопуваат како масло, кифли буреци и што-годе-име-добил производот немаат никаков вкус, крајно дебелеат и го имаат онај гнасен мирис на прегорено масло што всушност е некоја најефтина маст која ја набавуваат во големи канти. Педерското не се состои само во имање анален секс. Педерски како народски збор е кога некој сака да те заеби а ти си чесниот муштерија кој плаќа онолку колку му кошта трудот и печалбата на сопственикот и пак ти подметнува пониска класа на производ. Доколку кроасаната ви е бајата, можеби и не е крив продавачот од маалската продавница - едноставно кај нас магацините ги прават сите тие превари. Можеби продавачот набавил кроасани со испечатен рок на траење кои докажуваат дека се пресни. Муштеријата е тој што кажува дали било добро или не. Поопасни се овие со нивни сопствени магацини. Ниту еден рок на траење не е за верување особено ако е во принципот на оние со црни мастилни букви испечатен. Тоа е бледо печатче кое лесно се бриши,лесно се нанесува. Сигурен сум дека од 7days не пуштаат со таков печат ко оној на кондуктерине кога ти проверуваат карта во воз. Само јади и трпи. Но од друга страна, не мислете дека ако маркетот кој мислите дека ви подметнува расипан производ за да заработи, и дека до него е проблемот.Ако се затвори тој маркет, престани со работа тој сопственик, верувајте едноставно е - неговото место ќе го дополни друг. Менталитетот, матрицата на овој народ е таква. Не дека незнае, не дека не можи но менталитетот е да ги гледаат работите од свој агол, од своја појдовна точка и преку нивната призма донесуваат заклучок дали нештото чини или не. Во превод,за газдата чини затоа што така ќе направи пари и вели “со чесно кој се збогатил,па и ја треба да живеам од нешто“ а кога му сугерирате дека не е во ред со расипани производи, има на лагер да ви наброи и неколку кафани, маалски дуќани што “ти незнаеш што прават таму,па ене ги работат нема галје“. Се е до аголот на гледање на работите а тука = од своја гледна точка се донесува заклучок и за другите.
Затоа е вака.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Па тешко ли ти беше да извадиш од фрижидер и да го свртиш пакетчето на само место и да провериш? Или кога дојде дома,тоа веќе пуштило воздух?!Се гледа дека мувлосано било подолг период,на отворено било .....Колку има само на сликата .....Потребно е башка и топлина за мувла .... Тешко дека у маркет и дека они се криви ....Ги чуваат во фрижидер на ладно,се прават контроли 2х на смени .... Знам,зошто сум работел у маркет
Немам намера да се правдам али ради останатите членови..... и реалната слика на ситуацијата. IMG_20190302_175951 - Copy.jpg
Да за 24 сати мувлоса! BUSTED!

A тоа дали ја треба да воочам мувла или поминат рок ич кур да не те/ве боли. Има таму вработени што дремат и прередуваат, има комерцијалисти што секој ден се мафтаат низ рафтови. Тие треба да си ја вршат работатa.
 
Ф

Флеш

Гостин
Немам намера да се правдам али ради останатите членови..... и реалната слика на ситуацијата.Прегледај го приврзокот 205371
Да за 24 сати мувлоса! BUSTED!

A тоа дали ја треба да воочам мувла или поминат рок ич кур да не те/ве боли. Има таму вработени што дремат и прередуваат, има комерцијалисти што секој ден се мафтаат низ рафтови. Тие треба да си ја вршат работатa.
Хахаха,друже не биди торлак . До јули месец има рок уште,си го земал сега вчера,кажано уште 4/5 месеци има трајност ..... Сега викаш не е важно дали си погледнал,они требале,па кој пенис даваш пари а не внимаваш што земаш,да во право си дека од нивна страна контрола,ама ти си изгубил право уште кога не си видел дали е добро,ако не е добро,да им речеш да повлечат и по правило,прават целосен чекинг ......Ти си земал,наплатил и ајде чао.После ебење,нема каење,Ти си пикал у шупче.....Не си правиш контрола,а се жалиш,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Хахаха,друже не биди торлак . До јули месец има рок уште,си го земал сега вчера,кажано уште 4/5 месеци има трајност ..... Сега викаш не е важно дали си погледнал,они требале,па кој пенис даваш пари а не внимаваш што земаш,да во право си дека од нивна страна контрола,ама ти си изгубил право уште кога не си видел дали е добро,ако не е добро,да им речеш да повлечат и по правило,прават целосен чекинг ......Ти си земал,наплатил и ајде чао.После ебење,нема каење,Ти си пикал у шупче.....Не си правиш контрола,а се жалиш,
Не.
Производот треба да е исправен, независно од тоа дали сум го приметил дека е неисправен или пак не сум спровел истрага при неговото купување во маркет и независно од тоа дали му истекла или не датата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom