Злоупотреба на лични податоци

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.046
Имаше дискусии во одредени теми дали можат и како да се злоупотребат податоци, па поттикнат од оваа вест решив да ја отворам темата.


Прашањето е како може да појди некој со моја лична карта и да земи кредит?
Оти не пишува кај зела кредит, кој идиот дозволил кредит ако сопственикот на личната карта не е тука?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.478
Поени од реакции
5.234
@teneke се дигитализираа оние легални рекетари што се нарекуваат продавници за пари. Веќе можело онлајн да аплицираш и да ти одобрат. Само лична карта ти треба.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.017
Поени од реакции
3.856
Македонскиот народ е прост - Тоа да ви е јасно.
Пред 3 години добив портфолиа од 60 апликанти за работа со фотокопирани лични карти, дипломи, сертификати... бла бла бла..... и меѓудругото половината имаа фотокопирано кредитните/дебитните картички како доказ за број на трансакциска сметка, пошто на повеќето картички ја има испишано сметката на која треба да им пристига платата/паричната надомест. Скоро сите фотокопирани од двете страни комплет со се троцифрениот CVV број од позади. :)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
394
Поени од реакции
340
Македонскиот народ е прост - Тоа да ви е јасно.
Пред 3 години добив портфолиа од 60 апликанти за работа со фотокопирани лични карти, дипломи, сертификати... бла бла бла..... и меѓудругото половината имаа фотокопирано кредитните/дебитните картички како доказ за број на трансакциска сметка, пошто на повеќето картички ја има испишано сметката на која треба да им пристига платата/паричната надомест. Скоро сите фотокопирани од двете страни комплет со се троцифрениот CVV број од позади. :)
До толку ли биле, од 2те страни фотокопие на картичката... :pos::pos::pos:
 
Член од
2 март 2016
Мислења
394
Поени од реакции
340
Ne razbiram, sto ako ako nekoj mi ja znae transakciskata smetka?
Твое право ама после немој да се чудиш кога некој ќе си прави shop shop на интернет со твоја картичка :D
Шала на страна, фотокопие на картичка од задна страна никому не се дава, ок е од предна страна, со таа страна не може да злоупотреби, но ако ги има 2те страни од картичката ти гарантирам може да злоупотреби и тешко да го фатат ако барем малку се разбира во ИТ :)
За твое добро ти кажувам, не ме сфаќај погрешно.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.527
Поени од реакции
7.991
Ne razbiram, sto ako ako nekoj mi ja znae transakciskata smetka?
Муабетот беше дека ја сликале(фотокопирале) картичката! Таму стои бројот на картичката, трансакциската сметка а ако ја слика и задната страна таму е и ЦСВ бројот. Е веќе со овие информации можеш да си пазариш кај сакаш, како Алиекспрес, Амазон.......
Друга работа е што просечна Мк картичка нема повеќе од 50-60 евра расположливи :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.691
Поени од реакции
6.465
Твое право ама после немој да се чудиш кога некој ќе си прави shop shop на интернет со твоја картичка :D
Шала на страна, фотокопие на картичка од задна страна никому не се дава, ок е од предна страна, со таа страна не може да злоупотреби, но ако ги има 2те страни од картичката ти гарантирам може да злоупотреби и тешко да го фатат ако барем малку се разбира во ИТ :)
За твое добро ти кажувам, не ме сфаќај погрешно.
Ок...те разбирам...но тие што работат во банките сите трансакции ги знаат, во фирмите плата каде што прават, исто им ги знаат трансакцистите сметки на вработените...Како ке ја злоупотреби без да се дознае каде отишла извршената трансакција?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.527
Поени од реакции
7.991
Ок...те разбирам...но тие што работат во банките сите трансакции ги знаат, во фирмите плата каде што прават, исто им ги знаат трансакцистите сметки на вработените...Како ке ја злоупотреби без да се дознае каде отишла извршената трансакција?
Не е проблем бројот на трансакциската! Ако сакаш јас ќе ти ја пишам мојата ;) Со тие податоци може да ми уплатиш само некој денар:D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.691
Поени од реакции
6.465
Муабетот беше дека ја сликале(фотокопирале) картичката! Таму стои бројот на картичката, трансакциската сметка а ако ја слика и задната страна таму е и ЦСВ бројот. Е веќе со овие информации можеш да си пазариш кај сакаш, како Алиекспрес, Амазон.......
Друга работа е што просечна Мк картичка нема повеќе од 50-60 евра расположливи :D
Сите имаме елект.банк...пратиме ситуација, на телефон ни стига известување за наплати....Не гледам ништо страшно.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
394
Поени од реакции
340
Ок...те разбирам...но тие што работат во банките сите трансакции ги знаат, во фирмите плата каде што прават, исто им ги знаат трансакцистите сметки на вработените...Како ке ја злоупотреби без да се дознае каде отишла извршената трансакција?
Искрено да ти кажам, не давај 2ра страна од картичка никому, не прашувај, верувај, но пак ќе кажам твое е, јас мислам убаво објаснив, а членовите погоре дури и поубаво објаснија од мене... :D
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.158
Поени од реакции
5.808
Искрено да ти кажам, не давај 2ра страна од картичка никому, не прашувај, верувај, но пак ќе кажам твое е, јас мислам убаво објаснив, а членовите погоре дури и поубаво објаснија од мене... :D
Не бе зашо? Нека си проба. Она сака ново животно искуство.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.691
Поени од реакции
6.465
Искрено да ти кажам, не давај 2ра страна од картичка никому, не прашувај, верувај, но пак ќе кажам твое е, јас мислам убаво објаснив, а членовите погоре дури и поубаво објаснија од мене... :D
Се разбира дека немам потреба никому да дадам моја картица, освен се разбира на моите деца кога сакаат да купат нешто а мама части.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.184
Поени од реакции
19.936
Имаше дискусии во одредени теми дали можат и како да се злоупотребат податоци, па поттикнат од оваа вест решив да ја отворам темата.


Прашањето е како може да појди некој со моја лична карта и да земи кредит?
Оти не пишува кај зела кредит, кој идиот дозволил кредит ако сопственикот на личната карта не е тука?
...има и од ,,солидарни побуди,, злоупотреба на лична карта , па да се јават на испит наместо кандидатот, затоа кога се полага не само да се зема личната карта туку добро да се види дали е таа особа на фотографијата, :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom