Златко Калински

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Вчера беше најтешкиот ден за спортот. Во пензија отиде најдобриот македонски коментатор на сите времиња Златко Калински. Има ли потреба веќе да се прати спортот на македонските канали по неговата пензија?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Па и на спортот на македонските канали изгледа полека му доаѓа крајот :(
 
L

Löwe

Гостин
Вчера беше најтешкиот ден за спортот. Во пензија отиде најдобриот македонски коментатор на сите времиња Златко Калински. Има ли потреба веќе да се прати спортот на македонските канали по неговата пензија?
Ни под разно. Ни на Македонските канали а ни па на интернет или на странски канали. Со заминувањето на Калински во пензија спортот треба да се забрани и укине.
Поздрав.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Абе ој мафни го кај сакат нек ојт ќе се рајатисаме. Коментатор? Абе санкир на струшки вечери на поезијата сум.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Имаше некоја харизма човекот, и колку и на моменти да тресеше глупости, пред се, со не знаењето како да изговори одредени имиња на играчи, пред се Кејхил кого он и Панчев упоро го викаа Кахил, мене ке ми фали. Пораснав со неговото коментирање, атлетика пред се.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Тие што сме постари од 15-18 години овде на форумот убаво знаеме кој е Златко Калински. Човекот си беше и во години и малку почесто употребуваше поезија, но тие што пратиме телевизија малку од поодамна (пред вие да се родите) ќе го запамтиме како еден од најдобрите коментатори од МКД.

Кога Калински коментираше премиер лига како машина вие бевте во пелени и затоа појма немате и го знаете човеков само од последниве години што му се пред пензија.

Нека му е со среќа пензијата, и му благодариме за се!
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
Дојде време да му кажеме збогум на иконата на македонското спортско коментирање.
И времето во мадрид како да знаеше дека ова ќе биде последна вечер во лигата на шампионите за драгоцениот Златко Калински, и така заедно со златко плачеше и тоа. Во еден такт плачеа и двајцата.
Денеска се простува Мајкл Џордан на македонското спортско новинарство, кој и на некој начин беше "гласот" на спортот.
Нам гледачите ни претставуваше чест да го слушаме тој маестрален глас, таа исконска експертиза која стана наша дрога во среда навечер. Нестрпливо го чекавме тој магичен ден, бидејќи беше проследен токму со вокалот на ова импозантно човечко битие кое барем за момент знаеше да даде поетично светло на македонското сивило и секојдневие.
Истовремено, со неговото простување, замина една ера, која вечно ќе биде запишана во аналите на мак новинарството.
 
Последно уредено:

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Ајдее, дојде и тој ден, куртуливме од поетов. Ич не го можев упм, рак за ушите. Колуминацијата беше коментирањето на ЛШ во ракомет, но среќа па има опција бардот на спортското коментаторство да се замени со коментар на гологлавото момче од зелената Ирска, Том О'Браниган... Па да не знае да сврзе две реченици без да се избламира и да вергла се едни исти метафори, хиперболи, анифори, епифори, курцофори ко расипан касетофон и притоа да зима плата за такво просеравање, е тоа го има само у МРТВ... до душе и у собрание. А искрено не знаев дека имал толку фанови во земјава, мислев го ругаат ради неговите гафови, нешто као Игорче од Ѕинго ТВ. Ама не, он да ти бил Златко највечи коментатор. :brlav:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
Ако Калински тресел глупости го праел тоа со стил, слушајте го Реј Хадсон од БН спортс што глупости треска, Златко Калински за него е поет у буквална смисла на зборот. Ќе кажам пак, он и Љубомир Николовски кој коментираше НБА и МЗТ во 90 ти во времето на Џордан, кога Булси владееја и НБА беше попопуларна него било кое фудбалско првенство во моментов и времето кога МЗТ порази екипи ко Реал и Тау Керамика, се ненадминати, уметници, кои имаат свој стил и не те тера да го искршиш телевизорот ако твојот тим губи рецимо и у ист момент коментаторот ти иде на нерви. Мене со спорт клуб стандард ми се дешава тоа, кај губи Реал па и некој мртовец што не ни прати фудбал или шпанско треба да го слушам да го поти и да праи грешки што ги праи дете од прво одделение.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Јас пораснав со неговото коментирање не толку на фудбалот колку на атлетските првенства и олимпијадите.
Какви само коментаторски бисери беа тоа, заради него ми останаа во спомен многу атлетски моменти посебно Гетеборг '95 кога Џонатан Едвардс два пати по ред го соборуваше светскиот рекорд во трискок, 100-те метри кога Донован Бејли ги победи американците у сред Атланта '96 па и со светски рекорд, и моментот кога
Мајк Пауел светскиот рекордер се накрка песок и беше победен од Карл Луис во скок во далечина истата таа олимпијада. Да не зборам како со жар ги коментираше трките на Мајкл Џонсон па и сега на Болт, човекот едноставно те тераше да седиш и да уживаш во атлетиката.

Нека ужива во пензијата :)
 
S

silmarillion

Гостин
Дигаше атмосфера поготово за ЛШ. Можда не беше најсконцентриран на моменти, али праеше штимунг. Незнам зашто не остана уште со финалето да заврши кариера. Со среќа нека му е пензијата, си ја заслужи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom