Зимница - потреба или помодарство?!

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
По црнките и семките што пливаат во него се гледа колку е како домашен:icon_lol:
Мене не ми пречат толку семките и црнките, колку што е течен, за да „плива“ нешто во него. Можеби вкусот му е добар, но домашен ајвар не треба да биде пресомелен, не треба да биде течен и, пожелно е да е да има тро појќе зејтинче
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ajvarot ima dosta rabota i zatoa e skap. posebno lupenjeto na piperkite, nema masina za toa i treba dosta rabotna sila a toa cini. Na zapad koga bi se proizveduval na takov nacin tegla bi cinela 50 evra. Zatoa ne e logicno da se sporeduva so nekoi si 100% industriski namazi. Ima i industriski ajvar so se prai so ocet i samo smelen piper za eftini ceni i za 50-60 den tegla moze da se najde ama ne vredi vrska nema so ajvar. I lutenicata e top zimnica na vrvot od sekoe kukno meni. :v
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
„Туѓина“. Околу 3-4 евра.
e sea da nema semki i luspi toa e malce mizi da te lazam, nema poarno pa ne gi gledas, ama ako nema mnogu ne e strasno. problemot kaj site kupecki ajvari bez razlika od koja firma e toj so stavat mnogu modri za da iskoci podobra matematika a nekoi stavaat i tikvi od onie blagite.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.351
e sea da nema semki i luspi toa e malce mizi da te lazam, nema poarno pa ne gi gledas, ama ako nema mnogu ne e strasno. problemot kaj site kupecki ajvari bez razlika od koja firma e toj so stavat mnogu modri za da iskoci podobra matematika a nekoi stavaat i tikvi od onie blagite.
Немам потреба да ве лажам, кажувам како што е. Да не беше така немаше да бидам мирна кога ќе ми понудат домашен ајвар во Македонија и ќе влечев стотици тегли накај дома, ама сите овие години ниту еднаш не сум земала. Задоволна сум со ова. Вие ако не верувате многу ми е гајле, јас си јадам фин ајвар. :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Немам потреба да ве лажам, кажувам како што е. Да не беше така немаше да бидам мирна кога ќе ми понудат домашен ајвар во Македонија и ќе влечев стотици тегли накај дома, ама сите овие години ниту еднаш не сум земала. Задоволна сум со ова. Вие ако не верувате многу ми е гајле, јас си јадам фин ајвар. :D
sve e ok, se spasi od maltretiranje so e odlicno. i plus ke go reklamiras na drugi tamu to est ke bides ekonomski promotor. :v
samo i ponatamu ostanuva faktot deka kolku i da go napravat priblizno dobar kupeckiot ajvar ostanuva na toa, priblizno, nikogas nema da bide praviot. i se razbira 4-5 pati poskap nego u domasna rezija.[DOUBLEPOST=1506277266][/DOUBLEPOST]
треба да купуваш македонски ајвар а не српски
mislam deka ovoj go pravi edna gevgeliska firma, imat i piperki vo tegla, se prodava pretezno vo nekoi marketi od istocna mk, i najvece za izvoz.
.... popravka, izleguva deka e nekoj bosanski, pa ako e taka cisto sumljam deka e so praviot vkus na ajvar.
[DOUBLEPOST=1506277595][/DOUBLEPOST]ps
od kupeckite kaj nas najdobar ajvar mislam deka prai hina, ama nemaat konstanten kvalitet. a lutica od diem taa u malite teglicki.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Aбе и милионер да сум не се откажувам од домашен ајвар, за доручек со пржени јајца на цела тегла и ебам матер, со сирење, со компири, со месо во секоја комбинација го користам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
Купечкиов не знам што му ставаат хартија од горе, демек дошамен од баба старски. Треба со целофан и ластик да го пакуваат. Освен ако не го пакувале со хартија во турско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom