Земјоделството во Македонија

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
77
Поени од реакции
67
Темата ја отворам за: Да размениме мислења искуства во врска со Македонското земјоделство! Да си кажеме кој со што од земјоделство се занимава, што сте посеале и посадиле Сезона 2022/23 година! Дали компир,гравче,кромид,лук, рано градинарски култури! Ајде да започнеме со реплики-Ве има многу сигурно! Повелете...
Автоматски споено мислење:

Напред Земјоделци напред Македонија! Ве чекаме со мислења! Поздрав... ️
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.112
Поени од реакции
2.252
После новите мерки на владата кадешто сите субвенции за земјоделците се намалени очекуваме тотално изумирање и на така слабото земјоделство во Македонија.Овие мерки се права нуклеарка за земјоделците.Ама ништо страшно еве отвраат Лидл па ќе купуваме пластични шпански краставици и турски домати.
Автоматски споено мислење:

После новите мерки на владата кадешто сите субвенции за земјоделците се намалени очекуваме тотално изумирање и на така слабото земјоделство во Македонија.Овие мерки се права нуклеарка за земјоделците.Ама ништо страшно еве отвраат Лидл па ќе купуваме пластични шпански краставици и турски домати.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Треба да се разјасни на какво земјоделство се мисли...онака бавче/нивче садење колку за занимација или сериозно земјоделство на големи површини со план за сериозна заработка со истото?

За второво во МК ретко каде има услови, треба големи површини на плодна земја и добро навдонување зошто во МК летата се многу сушни и без наводнување работата тие маф. Буквално по два месеца во летото се случува да не заврне.


Субвенциите со тоа реално немаат врска...едноставно таква е климата и со климатските промени само полошо ќе биде.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.106
Земјоделството во Македонија е неконкурентно сотоа на Италија, Шпанија, Холандија, како во цена, трошоци, па ако сакаш и на квалитет.

Македонецот ора со тракторче IMT 539 De luxe Made in Yugoslavia едвај 5-6 декар дневно.

Додека еден италијански фармер со истото гориво потрошено од тој IMT ќе изора неколку хектари и тоа доста побрзо пошто има цело поле и нема зиг заг нивчиња расфрлени како македончето.

Па така 1 кг грозје македончето го кошта 5 денара да го произведе на пример, додека италијанецот 1 денар.

Македонското грозје ќе се скапе на 3 дена.

Италијанското ќе стои две недели свежо.


Потоа следат политичките заебанции како забрана за извоз, квоти ти реков ми тече кои доведуваат до тоа македонскиот производ да скапи на нива или да биде земен речиси бесплатно.


Земјоделството е одамна прогласено за умрено!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.156
Поени од реакции
2.820
Земјоделството во Македонија е неконкурентно сотоа на Италија, Шпанија, Холандија, како во цена, трошоци, па ако сакаш и на квалитет.

Македонецот ора со тракторче IMT 539 De luxe Made in Yugoslavia едвај 5-6 декар дневно.

Додека еден италијански фармер со истото гориво потрошено од тој IMT ќе изора неколку хектари и тоа доста побрзо пошто има цело поле и нема зиг заг нивчиња расфрлени како македончето.

Па така 1 кг грозје македончето го кошта 5 денара да го произведе на пример, додека италијанецот 1 денар.

Македонското грозје ќе се скапе на 3 дена.

Италијанското ќе стои две недели свежо.


Потоа следат политичките заебанции како забрана за извоз, квоти ти реков ми тече кои доведуваат до тоа македонскиот производ да скапи на нива или да биде земен речиси бесплатно.


Земјоделството е одамна прогласено за умрено!
Македонија нема земјоделство бидејќи никој од младиве не сака да работи.

Сегашниве млади спијат до 11.00 часот, а потоа одмараат од спиењето. После одмарањето од спиењето жулат со показалецот на ајфонот или пак евентуално штракаат на тастатурата на лаптопот...

Порано немало напредна земјоделска механизација, орале со волој, ама сепак земјоделството било доста поразвиено од денес...

Работеле на нивите од прво до трето колено... И тоа комплет сите заедно. Башка и што одгледувале стока: гојда, свињи, овци, кози, петли, кокошки...

А сега да му речиш на детето свое за да работи по нива ќе ти одговори: „Ти будала си или ненормален“...
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
друже земјоделието во мк умре пред 10-15 год. Овој над мене пишал младиве не сакат да работат :D:D многу е грешка. Без пари нема мотивација за работа. Јас сум од југот тука земјоделието беше страшно развиено, сега на прсти се бројат тие шо уште се занимаваат пошто нема друг избор за работа
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Глобализацијата и корпоративизмот во кој ние упорно 30 години се кунеме и во сон викаме ЕУ, НАТО, ЕУ, НАТО..!
Си го направи своето!
Убаво Харалд кажа: што ќе ни е земјоделство кога од Лидл ќе си купуваме пластични краставици и турски домати..
Не дека и до сега не џвакавме ЏМО храна, ама си ќутевме..

Бар на Запад луѓето имаат избор да купат органска храна за повеќе пари!
Ние ни тој избор го немаме…

П.С. во СФРЈ сме биле колонија за производство на ефтина храна!
Сега сме колонија која мора да купува се, па дури и храна од “газдите”!

Така да :popce:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.106
Македонија нема земјоделство бидејќи никој од младиве не сака да работи.

Сегашниве млади спијат до 11.00 часот, а потоа одмараат од спиењето. После одмарањето од спиењето жулат со показалецот на ајфонот или пак евентуално штракаат на тастатурата на лаптопот...

Порано немало напредна земјоделска механизација, орале со волој, ама сепак земјоделството било доста поразвиено од денес...

Работеле на нивите од прво до трето колено... И тоа комплет сите заедно. Башка и што одгледувале стока: гојда, свињи, овци, кози, петли, кокошки...

А сега да му речиш на детето свое за да работи по нива ќе ти одговори: „Ти будала си или ненормален“...
Не е до младите проблемот колку што е проблемот со откупните цени на производите кои не се променети веќе 30 години!

Пред 25 години килограм грозје се откупуваше за 25 денари од килограм, додека цената на лебот беше 16 денари.

Денес грозјето им го откупуваат за 15 денари, додека за цената на лебот да не ти правам муабет.

Исто и за доматите, тутунот, пиперките!

Ти будала или ненормален си?!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Не е до младите проблемот колку што е проблемот со откупните цени на производите кои не се променети веќе 30 години!
Otkupnite ceni se najmaliot, ako voopsto I e, problem...
Nastrana sto I ne e tocno deka na site proizvodi ne se promeneti.
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Otkupnite ceni se najmaliot, ako voopsto I e, problem...
Nastrana sto I ne e tocno deka na site proizvodi ne se promeneti.
откупните цени не се проблем? шо збориш бе? цените се скоро исти како што ти кажаа
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
откупните цени не се проблем? шо збориш бе? цените се скоро исти како што ти кажаа
I, sto?
Eve so zakon ke napravime od utre cenata na grozjeto da bide 100 denari... Sto mislis, si go resil problemot?

Ne be prijatel, ako ne ti e jasno - drugata godina ke imas totalen kolaps na lozarstvo, ke ti gi blokiraat site patista vo Tikvesijata, ke ti isturaat grozje na pat I ke ti strajkuvaat pred Vlada...

Ne ti e jasno?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.913
I, sto?
Eve so zakon ke napravime od utre cenata na grozjeto da bide 100 denari... Sto mislis, si go resil problemot?

Ne be prijatel, ako ne ti e jasno - drugata godina ke imas totalen kolaps na lozarstvo, ke ti gi blokiraat site patista vo Tikvesijata, ke ti isturaat grozje na pat I ke ti strajkuvaat pred Vlada...

Ne ti e jasno?
Tebe izgleda nesto ne ti e jasno, ubavo ti pisaa pogore deka nestabilnite otkupni ceni se glaven problem. Konkretno vo primerot sto go spomnavte so grozjeto vo sosedstvoto prosecna cena odi okolu pola evro, kaj nas upola od toa - a isti slicni proizvodstveni trosoci.

Da sum na vladina pozicija ke im ogranicam cena na produkt, grozje 15 denari ama maks cena vo market vinoto ke bide x4-5. Kupuvas jabolko 10 denari maks 20 vo market a ne x5 em go deres narodot em zemjodelcite osteteni za ic pari da rabotat.

Vo Makedonija imame skroz pogresna agrarna politika, za 10tina godini 90% od hranata ke ni bide uvozna
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
@Imtechiquemk Не 10ден за јаболка! По 10 да ти плаќаат и да не ги зимаш!
Тоа што го продаваат кај нас, е истото тоа што секоја нормална земја им го враќа назад уште од граница!
10 пати прскани со пестициди == боен отров!
Па завршуваат на нашите трпези…

Исто и со грозјето!

Се додека не се спроведе правилна фито-санитарна контрола..
Или бери си од твое, или купуј од некој дедо на пазар за кој сигурно знаеш дека не ги прска, или барем не ги прска кога ќе влезат во род!

Не е се во цените кога сите се удрени на квантитет место квалитет!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Tebe izgleda nesto ne ti e jasno, ubavo ti pisaa pogore deka nestabilnite otkupni ceni se glaven problem. Konkretno vo primerot sto go spomnavte so grozjeto vo sosedstvoto prosecna cena odi okolu pola evro, kaj nas upola od toa - a isti slicni proizvodstveni trosoci.
Super, ako si siguren deka e taka. Ete ti biznis idea... Prodavaj grozje vo toa sosedstvo. Cena na transport bi ti bila +/- okulu 2 denara po kgr... Ako e stvarno taka, (vikas 15 den razlika vo cena) ke se napunis pari
Автоматски споено мислење:

@Imtechiquemk
.. 10 пати прскани со пестициди...
Jas znam deka I poveke...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom