Рамна Земја?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
М'ќи,
Перо, комшијата од приземје, он ги има видено диносаурусите бе...јас Перо одма ќе ти го донесам, ти каде ќе ги најдеш твоиве "писатели" чии прикаски за мали деца дополнително биле извртувани околу 2000 години (не е точно инаку дека живееле во исто време, има селективни прикаски пред раѓањето и само за смртта, ништо измеѓу).
Кога да се договориме да ти го пратам Перо да ти потврди?
Фала што ме потсети на детство какви наивни муабети сме праеле.

Мајндсетот ти е инфантилен, ако разбираш што уопште значи тоа.
Almeida,

моралу атеистички, возвишен и непостоечки, со тоа комшијата твој делите исто брашно или различно?...

Велиш, инфантилен? А кај се виде себе си за пораснат, кога не можеш да составиш една проста реченица?...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1524943682][/DOUBLEPOST]
Само те зезам за тоа твое сведоство и заклучување од гледање. Некоја благо ретардирана методика. А за закани од космичкиот вагабонд дека ќе горам вечно и дека ќе ме варат во казани не ми е страв само пред да умрам ќе се попишманам и ќе завршам кај 99те девици. Да не отварам тема за Бог и Моралот зошто има друга тема. Не е за овде.
Стефус,

кон болдот.

Што е за тебе точно; она кое го гледаш или она кое некој ти го кажал а ти не можеш да го видиш?...

Односно, дали ти е поубедлива очигледноста од некој феномен или математичката формула со која некој, за тебе непознат лик, те убедил дека очигледноста не е точна, ама формулата е апсолутно точна?

Ајде стај прст на чело и провери ја тоа „ретардираната„ логика...[DOUBLEPOST=1524943847][/DOUBLEPOST]
Bodhidharma,

ова е, колку знам, раноренесансна претстава за Вселената, во чија позадина стои механизам (часовник), кој управува со небесните феномени.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Стефус,

кон болдот.

Што е за тебе точно; она кое го гледаш или она кое некој ти го кажал а ти не можеш да го видиш?...

Односно, дали ти е поубедлива очигледноста од некој феномен или математичката формула со која некој, за тебе непознат лик, те убедил дека очигледноста не е точна, ама формулата е апсолутно точна?

Ајде стај прст на чело и провери ја тоа „ретардираната„ логика....
Од Авторитети се учи, Ако некој објавил нешто и е експерт за темата учам и молчам. Кон темата, не сум поавторитетен од астроном, па само за да гледам од време на време горе кон небото и сам да си заклучам дека земјата е рамна и дека сонцето и месечината и ѕвездите се движат окулу мене и она што го гледам на Земјата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Баш тоа е финтата - што не се прима се' од авторитети.
Нормален чоек (односно се' спротивно од она што е М'ќи) го има следниот пристап - анализира, прибира што е можно повеќе информации од повеќе извори кои логично се надоврзуваат едни на други, ги синтетизира, размислува, гради генерална слика и светоглед, отворен. Скептичен е кон информациите, ама не злобен и малициозен како М'ќи, туку тоа што го слуша или чита од други луѓе седнува да го проанализира и спореди со своите ставови, па има и доблест да ги промени - тоа е голема човечка особина.
Авторитети има М'ќи. Он слепо ги слуша нив, само затоа што носат чудна капа, црна мантија и носат брада. Тоа е доволно за M'ќи. Дали истите возат Porsche 911 turbo GTRS, мрсат у петок, се курваат и пијат - тоа за него е у зона на дозволено за нив, а ние што му викаме дека е луд - нас би наредил покрај ѕид да има таква моќ. Он се фатил таму за нешто што нити знае кој го напишал, ниту кога и спремен е да гризе за тоа.

Бидете паметни и рационални, угледајте се на М'ќи како не треба.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Баш тоа е финтата - што не се прима се' од авторитети.
Нормален чоек (односно се' спротивно од она што е М'ќи) го има следниот пристап - анализира, прибира што е можно повеќе информации од повеќе извори кои логично се надоврзуваат едни на други, ги синтетизира, размислува, гради генерална слика и светоглед, отворен. Скептичен е кон информациите, ама не злобен и малициозен како М'ќи, туку тоа што го слуша или чита од други луѓе седнува да го проанализира и спореди со своите ставови, па има и доблест да ги промени - тоа е голема човечка особина.
Авторитети има М'ќи. Он слепо ги слуша нив, само затоа што носат чудна капа, црна мантија и носат брада. Тоа е доволно за M'ќи. Дали истите возат Porsche 911 turbo GTRS, мрсат у петок, се курваат и пијат - тоа за него е у зона на дозволено за нив, а ние што му викаме дека е луд - нас би наредил покрај ѕид да има таква моќ. Он се фатил таму за нешто што нити знае кој го напишал, ниту кога и спремен е да гризе за тоа.

Бидете паметни и рационални, угледајте се на М'ќи како не треба.
Almeida,

кон болдот.

Еве, ти си „као„ нормален човек, со „возвишен атеистички морал„, од кој (морал) нема ни трага ни глас, и сега, тргни од себе и посочи ни како ти го изради својот (својот?!!!) светоглед.

На пример, виде дека Земјава е топчеста и реши да веруваш дека е топчеста.

Ајде, ти тоа го можеш!...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1525090417][/DOUBLEPOST]
Од Авторитети се учи, Ако некој објавил нешто и е експерт за темата учам и молчам. Кон темата, не сум поавторитетен од астроном, па само за да гледам од време на време горе кон небото и сам да си заклучам дека земјата е рамна и дека сонцето и месечината и ѕвездите се движат окулу мене и она што го гледам на Земјата.
StefusRefus,

кон болдот.

А знаеш некого од тие автoритети, онака лично и персонално па некој од нив лично да ти пренесе дека го видел точниот облик од Земјава?

Јас велам дека не знаеш ниту еден тековно познат астроном па не ти преостанува ништо друго, тукуи да веруваш у све што ќе ти кажат...
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прво, уопште не е топчеста, туку е геоид. Научи да се изразуваш за да има сврха да праиме муабет даље, М'ќи. Дистанците од геометрискиот центар до различни точки на површината не се исти. Исто така и центарот на гравитација не е во геомтерискиот центар затоа што изместување на истиот праи Месечината. Практичен доказ за гравитациското влијание на месечината и самата ротација на Земјата се плимата и осеката...не знам како М'ќи рамноглавиот ја објаснува оваа секојдневна природна појава...ама мора да е нешто креативно глупо.

Јас мојот светоглед М'ќи го градев и уште го градам, секој ден учам и ќе учам до крај на живот. Што ли ќе праиш ти, со твоето "сезнаење"...на 80 години планираш да те ругаат и мачкаат под со тебе по форуми вака како до сега?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
StefusRefus,

кон болдот.

А знаеш некого од тие автoритети, онака лично и персонално па некој од нив лично да ти пренесе дека го видел точниот облик од Земјава?

Јас велам дека не знаеш ниту еден тековно познат астроном па не ти преостанува ништо друго, тукуи да веруваш у све што ќе ти кажат...
Сега лично незнам...Ама они се одговорни за тие работи, си пишуваат и кажуваат ваљда знаат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прво, уопште не е топчеста, туку е геоид. Научи да се изразуваш за да има сврха да праиме муабет даље, М'ќи. Дистанците од геометрискиот центар до различни точки на површината не се исти. Исто така и центарот на гравитација не е во геомтерискиот центар затоа што изместување на истиот праи Месечината. Практичен доказ за гравитациското влијание на месечината и самата ротација на Земјата се плимата и осеката...не знам како М'ќи рамноглавиот ја објаснува оваа секојдневна природна појава...ама мора да е нешто креативно глупо.

Јас мојот светоглед М'ќи го градев и уште го градам, секој ден учам и ќе учам до крај на живот. Што ли ќе праиш ти, со твоето "сезнаење"...на 80 години планираш да те ругаат и мачкаат под со тебе по форуми вака како до сега?
Almeida,

се надевам дека после твојата смрт, ќе можеш да го комплетираш својот светоглед...:pos:...Троа ќе ти биде доцна, ама шо да прајш...То‘ ти е од „возвишениот атеистички морал„.[DOUBLEPOST=1525104197][/DOUBLEPOST]
Сега лично незнам...Ама они се одговорни за тие работи, си пишуваат и кажуваат ваљда знаат.
Stefus,

ако покажеш барем грам интерес, ќе видиш дека во науките, па така и во астрономијата, не сите астрономи се едногласни кон општо прифатените теории и толкувања за состојбата од Вселената.

Така, имаш живи ликови кои се определени за бесмисленото и чисто материјалистичко толкување, како што имаш живи ликови, кои, согласно своите истражувања, се склони кон религиозното толкување на Светов/Вселенава, потврдувајќи ги од Бога ни објавените вистини со научни испитувања.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема M'ќи, после смртта се разградуваме, микрорганизми се хранат од нашите остатоци. И толку, фертиг, завршена прича.
Ама едно е сигурно - дека и таков распаднат ќе иам поише интелигенција од тебе кутриот у моментов....море и црвите шо ќе ме јадат се нобеловци за тебе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема M'ќи, после смртта се разградуваме, микрорганизми се хранат од нашите остатоци. И толку, фертиг, завршена прича.
Ама едно е сигурно - дека и таков распаднат ќе иам поише интелигенција од тебе кутриот у моментов....море и црвите шо ќе ме јадат се нобеловци за тебе.
Almeida,

и сега, дур‘ не те изеле црвите, не гледам дека „пуцаш„ од интелигентност...
Ваљда последица од „возвишениот морал„?...
Освен (!) ако тоа ти го вели ликот во огледалото.

А после смртта, следи средбата со Творецот, така да не му се секирај, се надевам дека ќе имаш што да Му кажеш...:icon_lol:...Ето, сега знаеш, за да не биде дека „...Мене никој не ми кажа...„...:icon_lol:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:lolzz:
Ај уште малку млекцето, па на спиење, веќе касно е.
Almeida,

генију мој невиден, моралу возвишен атеистички и непостоечки, ова е све што можеш да кажеш?...:icon_lol:

Ти тоа мене од лично искуство?...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
LoL значи нашите животи се сведува како пекмен


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom