Рамна Земја?

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
Реалниот свет може да функционира и без формално признавање на фактите!
На Мики и слични како него, не им е потребно да се сложат со тоа дека водата е составена од два атома водород и еден кислород, за да се измијат раце или да изгаснат жед!
На плацебот пак не му требаат закони на аеродинамика за да отпатува со авион во Рим.
На кој му треба ќе си толчи ;)глаата, некој и без тоа ќе пројде.
Еве јас мака мачам да дочекам да пресметаат геоид за Мк, пошто параметрите за трансформација без него не ги бива никако;)
:):):)Ако сакаш,накратко објасни ми го летот во 2-те насоки.Стручно.
И како се справуваат со закривеноста?
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
@placeb
ајде малце ти сеа..
Ај ти објасни стручно како функционира ден/ноќ, временски зони и годишни времиња на рамна земја? Со твои зборови без видеа, како што до сеа ние ги одговараме твоите прашања.
И уште нешто, дали според моделот во кој веруваш ти постои гравитација и дали се истите законите на физиката?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Хеликоптерот,не ја напушта гравитацијата,ротацијата,воздушните маси...го има сево ова,и го побива...исто е и со авионите.Иста релација само во спротивна насока...Ротацијата се сведува на апстракција.
Не ја напушта. Напуштање е кога ќе излезе целосно од нејзиниот опсег, тој со буткање на воздухот надолу прави потисок и по пат на повишен притисок се издига.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
Е, вака е веќе подоборо...

Еве ги моите одговори и коментари, според поставените прашања, како и нешто појќе:
- верувам во благиот Бог, пшто значи дека веќе имам во „кого„ (а не во „што„) да верувам и таа верба ми се сосема доволна. Таквата верба се нарекува и „внатрешна„, за разлика од „надворешната„, која ја практикуваат атеистичките верници.
- никаде (!!!) немам напишано дека верувам дека Земјава е „рамна„, а ниту дека е „топчеста„. Моето вродено око „дофрла„ до хоризонтот, но не може да види дека Земјава има топчест облик.
- исто така, моето вродено око, во реално време, ми пренесува непосредно створена информација, заснована на очевидност, дека Сонцето се „врти„ околу Земјава, а не обратно. Само луѓето кои сакаат да размишљаат апстрактно, содаваат модел (!!!), според кој Земјава е „врти„ околу Сонцето, а тој феномен никој жив не го видел со своето око!
- никој не криел, ниту крие дека Земјава е „рамна„, оти „рамната Земја„ практично и била неодвоив дел од геоцентричниот светоглед, во кој (светоглед) во игра била и „топчестата Земја„, како дилема која се „влече„ од антиката. Така, нема никакво криење, туку „возобновување„ на историски познат „модел„ за Земјава.
- дека Земјава се „врти„ околу Сонцето, тоа е став кој е зачнат како идеја, да не кажам како вера, од веќе познатиот историски лик, кој во текот од својот живот не ни можел да го докаже она во кое врувал! Слично е и со хелиоцентричниот модел од Коперник.
- како последица од „,...замената на реалноста со идеи за реалноста...„, имаме еден куп идеи, запакувани во сцентистичка амбалажа (ради убедливост!), кои се веќе познати, а тоа се: хелиоцентризмот, Теоријата за еволуцијата, теоријата за „Големата експлозија„, теоријата за ова и за она...Значи, теориите за све и свашта се множат инфлаторно, а вистината никаде ја нема!...

Поената од моите постови е следна:
- не да дожаже дека Земјава е „рамна„, туку да докаже дека нема поголеми верници од атеистичките верници, односно идолопклоници, кои веруваат у све што е „...научно докажано...„, а од доказите-ни трага ни глас!
- истите тие верници им се потсмеваат на верничките/религиозните верници, дека (овие вториве) верувале во нешта кои не се видливи, а самите атеистички верници тоа го чинат во неспоредливо поголема мерка и обем и без никаков основ! Верничките верници точно знаат во што веруваат, односно не веруваат во било што!
- мене лично, „рамноземјаните„ ми се интересни затоа што се дрзнале (срам да им е!....:pos:) да се посомневаат во вистините кои им ги нудат дел од науките.
- плус, „рамноземјаните„ поставуваат незгодни прашања, на кои „топчестоземјаните„ тешко дека можат да одговорат, а без да се „фатат„ за универазално „точниот„ одговор, именуван како „гравитација„. Се надевам дека со гравитацијата, наскоро ќе почне и лекувањето на сите видови канцер!...:icon_lol:
- гледано пошироко, тој сомнеж се однесува не само на „топчестата„ Земја, туку и кон други плаузибилно прифатени теории, чија докажаност е т‘нка. На пример, славниот Мичио Каку (!!!) поставува реторично прашање: „А што ако Теоријата на релативитетот е погрешна„?. Или на пример, Велимир Абрамовиќ (!!!) веќе ги има објавено грешките од почетните поставки од споменатата Теорија. За Теоријата не еволуцијата да не зборуваме, оти веќе е направена „партал„.
- и она што е најопасно, а тоа е дека живееме во време во кое техничките можности за масовна манипулација (која се практукува во реално време!) се невидени, така да Гебелс може да им носи вода на денешниве манипулатори, кои лагата (!!!) ја прикажуваат за (научна) „вистина„!

Доволно?...
Толку глупости има во постов што ми се згади буквално и ми се повраќа. Ти другар ниту имаш појма како функционира науката, ниту имаш појма од било што друго. Постов е за сите оние што ти реплицираа досега, вклучително и јас, да престанат, зашто нема поента да се разговара со тотални празноглавци. Така да фризеру, со среќа со понатамошното побивање на научниците, I'm out.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
@placeb
ајде малце ти сеа..
Ај ти објасни стручно како функционира ден/ноќ, временски зони и годишни времиња на рамна земја? Со твои зборови без видеа, како што до сеа ние ги одговараме твоите прашања.
И уште нешто, дали според моделот во кој веруваш ти постои гравитација и дали се истите законите на физиката?
Во право си,но ако почнам да објаснувам,знам какви ќе бидат реакциите,така да,еве не можам да ти објаснам...но не можам да си го објаснам и хелиоцентричниот систем.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Се надевам дека научници, психолози или сл. го истражуваат феноменов со дрвава.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Толку глупости има во постов што ми се згади буквално и ми се повраќа.
Штом напишеш нешто паметно, јас прв ќе ти јавам...[DOUBLEPOST=1523822954][/DOUBLEPOST]
Така да фризеру, со среќа со понатамошното побивање на научниците, I'm out.
Генију, па-па!...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
"3q" и јас се утепавме пишувајќи цела ден....Ќе дојде некој"научник"и...тоа!
Живот!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Леле, М'ќи за М'чио Каку зборел :confused:

 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
:):):)Ако сакаш,накратко објасни ми го летот во 2-те насоки.Стручно.
И како се справуваат со закривеноста?
Да не си јалн'ш нешто?
Никакви летови во 2 насоки не сум спомнал.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Леле, М'ќи за М'чио Каку зборел :confused:

Almeida,

дејаниево од „клипов„ ти е искуствено познато, не?...
Патем кажано, пелтечењето се лечи институционално, не со самоубиство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom