Земјата е рамна?!

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од bobipp, 8 февруари 2015.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.933
  Допаѓања:
  9.810
  Леле, М'ќи за М'чио Каку зборел :confused:

  [​IMG]
   
 2. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.449
  Допаѓања:
  1.247
  Да не си јалн'ш нешто?
  Никакви летови во 2 насоки не сум спомнал.
   
 3. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.933
  Допаѓања:
  9.810
 4. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.449
  Допаѓања:
  1.247
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Almeida,

  дејаниево од „клипов„ ти е искуствено познато, не?...
  Патем кажано, пелтечењето се лечи институционално, не со самоубиство.
   
 6. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.933
  Допаѓања:
  9.810
  Нема врска ова со самоубиство. За твоја игнорантност не би пател јас....доволно е ти што се мачиш у животот.
  Не го коментирај Каку, жити младост несреќна. Ниту си го читал, ниту ќе го имаш тоа задоволство со тој животен конјуктивитис што го имаш.
   
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.524
  Допаѓања:
  28.051
  Не разбирам зашто уопште некој се заебава со рачуници, хоризонти, бродови, формули и математики, чудни прашања, Антарктик и слично, кога едноставно се испратени безброј камери во вселената и сите ја покажуваат сликата на топка-Земја, а исто сведочат и луѓето кои биле таму (Американци, Руси, Кинези, Индијци, Енглези...)
   
 8. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Almeida,

  не го коментирам Каку, туку пренесувам негов став, за тебе непознат, кој не ти е по мерак.

  Туку, дали ова навредиве, од кои не можеш да се одвоиш, се твој врвен мисловен домет и последица од твојот непостоечки ама „возвишен атеистички морал„?...
   
 9. feler

  feler

  Член од:
  5 март 2011
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  236
 10. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  4.933
  Допаѓања:
  9.810
  Околу заверата со наводното не-слетување на Месечината и сценирањето наводно на настанот, веројатно најсилниот доказ е што тогашниот СССР би бил најгласниот во ова оспорување и би имал дури и докази против тоа, ама тоа никогаш не се случило. Иако има доста сомнителни моменти, од кои веројатно најсилниот контра-аргумент е ван-аленовиот појас на радијација на самата Земја кој е со огромен интензитет....ама ај еве да кажеме дека имале соодветни материјали, затоа што НАСА своевремено била држава во самата држава, преку 400 000 вработени луѓе, меѓу кои врвни научници кои дошле до откритија кои ден денешен се применуваат во вселенските истражувања.

  Која е потребата „плочата“ да се крие?....одговорот е само во џамлиите во глава на M'ќи & co.
   
 11. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Almeida,

  д‘ткало мое омилено, кај бегаш од поставеното прашање?...Имаш проблем со „возвишениот атеистички морал„?...Ти паднал системот...пардон, моралот?...

  И кај уопште виде дека некој ја крие „рамната„ Земја, кога за тоа е многу напишано и објавено?...
   
 12. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.631
  Допаѓања:
  5.750
  Фиш ај леќи сите тие користат, а и сите имаат заклетва земено дека ќе кажуваат оти земјата е топка, а уствари таа рамна ко Пелагонија, само малку поголема :D
  Замисли еден куп пилоти, експерти за астрономија, астрофизика, геодезија, астронаути, теоретски физичари и што уште не успеале да ги натераат да лажат дека е топка, иако сите на некој начин биле сведоци дека не е.
  Али кога помислам оти Христијанството, Исламот и сите останати религии успеале да прелажат милијарди народ да верува со милениуми во прикаски, не ми е чудно ни ова ако прерасне во некакво движење или секта каде што ќе се приклучат будали и ќе веруваат дека е рамна плоча, веќе има алармантни бројки на будали кои веруваат во ова.
   
  На Human му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Кеплер, кон болдот.

  Зависи како гледаш. Алармантната бројка од будали навистина се наголемува, така што, наспроти повеќе илјади годишното верување во Бог, сега имаме бројка од будали кои преку ноќ станаа атеисти, затоа што виделе „фотка„ од НАСА, на кои Земјава е прикажана во облик од топка и ради тој облик, се сетиле дека не постои Бог.

  Све е до светогледот, а пред се‘ до (раз)умот, разбираш...
   
 14. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.631
  Допаѓања:
  5.750
  Две работи може да се забележат со тоа: народот станува попаметен како прво, како второ религијата е толку многу поставена на стаклени нозе што и бебе од 2 години може да сфати дека се е измислица и прикаски.
  Твојов госпо го нема да се јави, имаме некое книжуле од пред два милениуми за кое ниту има докази за веродостојноста, ниту за психичката состојба на авторите, ниту за вистинистоста на постоењето на настанот.
  НАСА ти пушта видеа, лансира ракети, ти прави слики, еве сполајму на таквите организации стигнавме да имаме ГПС да не се изгубиме, можи да летаме авиони, хеликоптери, автономни возила, дронови и што уште не.
  Ако ја следиме таа твојата религија од магаре можи само на коза да се симнеме, ќе ви го полниме чекмеџето на попоите и ќе си умираме од сипаници, грипој, настинки, туберколози, рачно жнеење ќе биди луксуз, а ваљда ржан леб со сол и кромид гозба.
   
  На Human и Anand им се допаѓа ова.
 15. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.356
  Допаѓања:
  2.735
  Ова кажуј го на друго местo, на пример, кај тебе по дома.

  Она што е очигледно, на пример, учествотото т.е. учесниците на порталов, покажува неверојатен неписменлак, неспособност за муабет и неспособност за составување на нешто појќе од проста реченица, склепана од цели 3 зборови...
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  Поставена на стаклени нозе е самата наука (науки), кои ем сами себе се побиваат, ем лагите ги наметнуваат за научни вистини...

  Трај си.
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  Не се секирај; побрзо ти че појш кај Госпо‘ отколку Он да дојде по пебе...:icon_lol:
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  Па тоа веќе го правите. Нема потреба допрва да го правите.
  Ама, никој не ви кажал...
  --- Споено дупло мислење, 17 април 2018 ---
  Ќе си умирате и со НАСА и без НАСА...:icon_lol:...а попојте само ќе дојдат да ве покопаат...пардон, и да се помолат за вашите грешни души.
   
  Последно уредено: 17 април 2018
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: