Зелен чај - за што се е добар?

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Да како што напиша е правилно. Значи првата вода ја фрлаш, тоа може да биде и пола чаша, јас оставам 1 мин да одстои таа вода пред да ја фрлам. Потоа полниш нова чаша топла вода и чекаш 3-4 мин пред да почнеш да го пиеш. Истиот чај можеш да го користиш неколку пати значи само додаваш вода. Зависи од тоа колку е јак чајот (ако е јапонски и е растен во регион под сенка) значи Uji-Kyoto или Nishio-Aichii тогаш без проблем можеш да извадиш и до 8 чаши ако не до кај 5 мене ми е таман.
Ова важи само за рефус, а не и во ќесички?

Иначе рефус можеби (не сум проверила) може да се најде во продавницата за чаеви кај рампа Кисела вода (позади Traffic продавницата што беше).
 
F

FARANG

Гостин
Ова важи само за рефус, а не и во ќесички?

Иначе рефус можеби (не сум проверила) може да се најде во продавницата за чаеви кај рампа Кисела вода (позади Traffic продавницата што беше).
Да за рефус... Ако имаш можност секогаш рефус пред кесички... Кесички е далеку послаб квалитет
 
A

AnFem

Гостин
Кесички е далеку послаб квалитет
Не само што е послаб квалитетот, се додаваат мириси, бои, вкусови... Не е прав чај. Јас го имам приметено ова дури и во рефус зелени чај од позната фирма во Македонија. А се декларираат како продавачи на здрави продукти. Срамота!
 
F

FARANG

Гостин
Не само што е послаб квалитетот, се додаваат мириси, бои, вкусови... Не е прав чај. Јас го имам приметено ова дури и во рефус зелени чај од позната фирма во Македонија. А се декларираат како продавачи на здрави продукти. Срамота!
Ако е така треба пазање ова не е чај за мешање што било со него. Овде е не е така ама пак во кесички завршува она најситното најнеквалитетното
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Дали некој може да ми каже каде можам да набавам квалитетен органски зелен чај рефус? Досега ги пиев од Виталија рефус од по 100 грама, но кога им се јавив ми рекоа дека нивната фирма нема органски зелен чај. Исто така ми рекоа дека нивните производи се ГМО free.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.086
Дали некој може да ми каже каде можам да набавам квалитетен органски зелен чај рефус? Досега ги пиев од Виталија рефус од по 100 грама, но кога им се јавив ми рекоа дека нивната фирма нема органски зелен чај. Исто така ми рекоа дека нивните производи се ГМО free.
Види во Биокулт. Имаат органски чаеви, имаат и црн органски чај, за зелен не знам
https://www.facebook.com/biokult.mk
http://sneisis.com/
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
На жалост органската храна, било каква, е во најголема дел -превара. Спецификација за „органски„ производ се дава ако се избегнуваат пестициди од одредена листа. Во превод, поизведувачот може да користи во уште поголеми количини други пестициди кои заради бирократија (или намерно) уште не се ставени во листата, и пак да добие сертификат за „органски„ производ.

Единствен начин да бидеш 100% сигурен дека ќе добиеш „органски„ производ е да го произведеш сам.
Тоа што ни треба нас не се маркетиншки трикови, туку државни стандарди за специфицирани вредности на минимум пестициди од било кој вид што смеат да бидат присутни во било кој производ, па и во чајот.
 
G

Geezer

Гостин
Здраво е да се пие секој ден зелен чај или па треба со прескокање?
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Се што е прекумерно не е добро.Зелен чај конзумирам доста долго, подобро никогаш не ми било.Не повеќе од 2 филтер кесички на ден, обично го правам поразреден.Без шеќер.Со неколку капки лимон.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
еве на пример јас,нешто бев настинат и ја проверив крвта,и ми кажаа дека ми е доста јака и можам да давам крв,и матичната ми вика браос значи добро се храниш а не како некои,јас и викам,е да така е.а нема врска само сува храна јадам салами такви работи ни манџи ни ништо,а цело лето пиев зелен чај со жен шен на виталиа,могуче је да е од чајот кујзнае
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
хм,не знам како ви се пие чај од ќесички - тоа е СЕ само чај не е

конзумирам планински и од нане најчесто
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не знам колку е ова за тука,али ајде да прашам пошо е за истиот чај.Изглеа не е добар за секого. си купив вчера демек да пробам да пијам,и сабајлево го напрајв,на гладно срце,ниш немав јадено.и негде на повеќе од пола чаша почна да ми се лоши,т.е да ми се гади.саат време се мачев, и на крај гушкав шоља у купатило.после то одма ми олесна,ко нов бев.никад претходно не сум пиел ваков чај али си пијам редовно други чаеви.и со ниеден чај или храна сум немал ваков проблем.
му се десило на некој ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom