Зелен бизнис, органски бизнис, нова инвестиција?

Член од
2 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,
Јас имам идеја да започнам зелен еколошки бизнис, со производ кој го нема во Македонија и пошироко и е иновативен. Расте органски.
Моето прашање е каде може да најдам помош од државата за ваков бизнис да започнам? Каде и кои институции нудат подршка и помош, за иновативен бизнис, за зелен еколошки бизнис? Никогаш не сум барал помош од државата ова ми е прв пат и незнам од кај да почнам... имам добра идеја но ми треба помош.
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.927
Поени од реакции
2.695
Здраво,
Јас имам идеја да започнам зелен еколошки бизнис, со производ кој го нема во Македонија и пошироко и е иновативен. Расте органски.
Моето прашање е каде може да најдам помош од државата за ваков бизнис да започнам? Каде и кои институции нудат подршка и помош, за иновативен бизнис, за зелен еколошки бизнис? Никогаш не сум барал помош од државата ова ми е прв пат и незнам од кај да почнам... имам добра идеја но ми треба помош.
Ок...не знам што производ сакаш..ама ја барем нешто нешто сум запознат со егзотични овошја и зеленчук, како и растенија...
1-што сакаш да растеш
2-дали тоа чудо што сакаш да растеш би имало проблеми да расте овдека
Можда звучи чудни ама непрскани, не третирани растенија се честа мета на секаков тип на штеточини...
Исто така, дали имаш имот на кој што можеш да го одгледуваш...тоа што и да е...
неможе да отидеш у министерство и да кажеш
“сакам да одледувам гуарана, дајте ми 10 хектари пластеници„
Удри му есеап дека македонија како нација е полна со за жал сељаци кои се навикнати на фреки, чушки, краставици, купуз, кромид, јаболки и круши, од одвреме навреме помаранџи и банани....
Мораш производот прво да го истестираш, и со растење и со побарувачка пред да бараш субвенции...
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ок...не знам што производ сакаш..ама ја барем нешто нешто сум запознат со егзотични овошја и зеленчук, како и растенија...
1-што сакаш да растеш
2-дали тоа чудо што сакаш да растеш би имало проблеми да расте овдека
Можда звучи чудни ама непрскани, не третирани растенија се честа мета на секаков тип на штеточини...
Исто така, дали имаш имот на кој што можеш да го одгледуваш...тоа што и да е...
неможе да отидеш у министерство и да кажеш
“сакам да одледувам гуарана, дајте ми 10 хектари пластеници„
Удри му есеап дека македонија како нација е полна со за жал сељаци кои се навикнати на фреки, чушки, краставици, купуз, кромид, јаболки и круши, од одвреме навреме помаранџи и банани....
Мораш производот прво да го истестираш, и со растење и со побарувачка пред да бараш субвенции...
Фала за одговорот можеби не објаснив повеќе на почеток... јас веќе го имам производот тестирано во мали количини... не е производ за јадење и нема рок на траење, и го истражував и пазарот во МК а и во соседството... има добри услови во МК. Но ме интересира какви опции за помош има од државата, како нов производ, иновативен, еколошки... дали да аплицирам како иновација затоа што има преработка, дали да аплицирам за ипард но не сум земјоделец... затоа прашувам незнам како каде и кај која институција да се обратам за помош... можам сам да продолжам и да не барам помош но ќе трае многу подолго одколку кога би имал помош од државата и други луѓе кои имаат знаење во маркетинг и пласирање на производот... поздрав
 
Член од
24 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Колку отприлика кошта целата инвестиција ? Реално од државата не се надевај многу а за други работи пиши колку кошта пак ке видиме
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.592
Поени од реакции
9.329
Фала за одговорот можеби не објаснив повеќе на почеток... јас веќе го имам производот тестирано во мали количини... не е производ за јадење и нема рок на траење, и го истражував и пазарот во МК а и во соседството... има добри услови во МК. Но ме интересира какви опции за помош има од државата, како нов производ, иновативен, еколошки... дали да аплицирам како иновација затоа што има преработка, дали да аплицирам за ипард но не сум земјоделец... затоа прашувам незнам како каде и кај која институција да се обратам за помош... можам сам да продолжам и да не барам помош но ќе трае многу подолго одколку кога би имал помош од државата и други луѓе кои имаат знаење во маркетинг и пласирање на производот... поздрав

najbolje u mpc posto vaka kako so objasnuvas nitu si dovolno kapitaliziran, nitu znaes a se nadevas na drzavniot aparat da ti pomogne a ako ovde ne si spremen da spodelis sto pravis posto se plasis togas na zajo i kompanija use pomalku valjda im veruvas.... taka da trk do mpc
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 август 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
1.989
Seavus, отворен повик > https://seavusaccelerator.com/apply-now/

Фонд за иновации, отворен повик до денес до 2 (ако стигнеш, аплицирај).

Не разбирам што бизнис нудиш, ама ако вака го презентираш нема ни повратен меил да добиеш, а не средства. Можеби не сакаш да споделиш, ок е, али спреми се добро. Кој се придобивките, колкав е интересот, побарувачката, колкава е конкуренцијата, трошоци за производство или преработка, стручен тим (експерти), колку средства се потребни и за колку можеш да направиш поврат...

Имаш доста документација за спремање - односно добар бизнис план.
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
81
Поени од реакции
87
Фала за одговорот можеби не објаснив повеќе на почеток... јас веќе го имам производот тестирано во мали количини... не е производ за јадење и нема рок на траење, и го истражував и пазарот во МК а и во соседството... има добри услови во МК. Но ме интересира какви опции за помош има од државата, како нов производ, иновативен, еколошки... дали да аплицирам како иновација затоа што има преработка, дали да аплицирам за ипард но не сум земјоделец... затоа прашувам незнам како каде и кај која институција да се обратам за помош... можам сам да продолжам и да не барам помош но ќе трае многу подолго одколку кога би имал помош од државата и други луѓе кои имаат знаење во маркетинг и пласирање на производот... поздрав
зависи од идејата...

Ако се работи за иноваривен производ, Фитр. во моментот немаш соодветен повик. За ова година мислам и дека нема да има повеќе.

За ипард може да аплицираш под мерка 7 диверзификација, но теба да се вклопи во некоја од постоечките мерки

има и бизнис ангели кои може да ти ја подржат идејата, ако е во сид фазс

Ние сме venture building компанија и може да ти помогнеме да ја додефинираш идејата и да видиме и начин на финансирање

пиши ми порака ако ти изгледа интересно
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
289
Поени од реакции
284
ФИТР е ок. Следи ги. АРНО повремено вадат повици за ова. Разгледај ги минатите повици и види отприлика што критериуми има. Ако немаш доволно пари тогаш фокусирај се на грантови (неповратна помош) на почеток ;)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
887
Поени од реакции
975
Здраво,
Јас имам идеја да започнам зелен еколошки бизнис, со производ кој го нема во Македонија и пошироко и е иновативен. Расте органски.
Моето прашање е каде може да најдам помош од државата за ваков бизнис да започнам? Каде и кои институции нудат подршка и помош, за иновативен бизнис, за зелен еколошки бизнис? Никогаш не сум барал помош од државата ова ми е прв пат и незнам од кај да почнам... имам добра идеја но ми треба помош.
ако си мераклија за зелен бизнис обрати се кај зелените т.с кај дуи нели они сега се ребрендираа и сите зелени проекти ќе одат преку нив.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.243
Поени од реакции
3.848
Ме интересира колку чини годишен закуп на земјоделско земјиште по хектар? Кумановско на пример? ако знае некој.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
3.087
Поени од реакции
7.612
Ме интересира колку чини годишен закуп на земјоделско земјиште по хектар? Кумановско на пример? ако знае некој.
Okolu 100e e prosecen zakup na hektar za Kumanovo, inaku varira od 30e vo Kratovo do 300e vo Negotino na primer

Za kolkava povrsina si zainteresiran ? Do 3ha se dava ponuda koja ne smee da bide pod prosecnata, dodeka nad 3 hektari pocetnata e obicno niska suma ama ima elektronsko nadavanje taka da dokolku ima dosta zainteresirani znae da otide dosta visoko.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.243
Поени од реакции
3.848
Okolu 100e e prosecen zakup na hektar za Kumanovo, inaku varira od 30e vo Kratovo do 300e vo Negotino na primer

Za kolkava povrsina si zainteresiran ? Do 3ha se dava ponuda koja ne smee da bide pod prosecnata, dodeka nad 3 hektari pocetnata e obicno niska suma ama ima elektronsko nadavanje taka da dokolku ima dosta zainteresirani znae da otide dosta visoko.
Onaka prasuvam. Cisto radoznalo. Pravam nekoja studija vo mojata glava :) Fala
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.425
Поени од реакции
20.928
Okolu 100e e prosecen zakup na hektar za Kumanovo, inaku varira od 30e vo Kratovo do 300e vo Negotino na primer

Za kolkava povrsina si zainteresiran ? Do 3ha se dava ponuda koja ne smee da bide pod prosecnata, dodeka nad 3 hektari pocetnata e obicno niska suma ama ima elektronsko nadavanje taka da dokolku ima dosta zainteresirani znae da otide dosta visoko.
Ова веројатно државно земјиште?
Од 1000-2500 денари по декар одат Пелагонија од приватни лица, во зависност што може да се одгледа.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
3.087
Поени од реакции
7.612
Ова веројатно државно земјиште?
Од 1000-2500 денари по декар одат Пелагонија од приватни лица, во зависност што може да се одгледа.
Да за државно толку е моменталниот просек, во минатото беше ептен низок сега пополека се крева со оглед дека нема многу слободно земјиште

4400 денари е просек Прилеп државното, Битола преку 8000 илјади денари
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.144
Поени од реакции
12.211не може ли државата да организира произвоство на Шпиритус, а тој може и да се користи како автомобилско еко гориво, се додава на бензин 40 до 50%, само модифицирани карбуратори...во Бразил користат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom