Здравството кај нас

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.535
Да се самоцитирам

Знаев дека е починато детето од слепо црево иако во медиумите течеа информации само за гликоза без да спомнат болки во стомачето.


Еве мајката вчера на Сител потврди, јасно е ко бел ден.

Ко ги читам овие наши "експерти" без два грама мозок за размислување, стварно трагедија :facepalm:

Оној па Беќаровски труби студентите што се запишале на факултет биле криви а тој како "даскал" на студентите, како ги обучил и на што ги научил???
Mene poveke mi lici na diabeticna ketoacidoza. Spored videoto, laboratorijata bila vo red ( bez pokaceni vospalitelni parametri) , dodeka normalni pocetni vrednosti na kalium ne ja isklucuvaat ketoacidozata. Devojceto niti ne primilo infuzija ( so ogled na svedocenjata rakata i otekla pa ja prekinale, sto znaci infuzija dobila vo subkutani oblik). Po se izgleda smrt od elektrolitski dizbalans kako posledica na acidoza. Zalno vo sekoj slucaj...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Mene poveke mi lici na diabeticna ketoacidoza. Spored videoto, laboratorijata bila vo red ( bez pokaceni vospalitelni parametri) , dodeka normalni pocetni vrednosti na kalium ne ja isklucuvaat ketoacidozata. Devojceto niti ne primilo infuzija ( so ogled na svedocenjata rakata i otekla pa ja prekinale, sto znaci infuzija dobila vo subkutani oblik). Po se izgleda smrt od elektrolitski dizbalans kako posledica na acidoza. Zalno vo sekoj slucaj...
Диабетна кетоацидоза се развива поради, диабет тип еден и немање на инсулин во крвта со што шеќерот во вакви случаеви е sky high (над 33+) и нема да може да се мери со такво апаратче, а тука дури и со давање гликоза добутале до 19.

Кај воспалено слепо црево со абцес, лабораторијата и инфекциозните параметри знаат да бидат нормални се до моментите на спукување на абцесот! Па чак и кога ќе се спука, CRP се качува после 24 часа, поради тоа во тријажите за апендицитис CRP не игра никаква улога, туку повеќе индиректни показатели како покачените леукоцити и клиничката слика.
Автоматски споено мислење:

Во право си, хипокалемија е можна еволуција на компликацијата која теоретски настанала со губењето на ацидобазната рамнотежа. Не ја исклучува хипонатриемијата како можна првична компликација. А миенолиза настанува како последица на корекцијата на хипонатриемијата, не директно на неа. Едем на органи и мозок се акутни компликации на неа кои можат да настанат за кратко време, но сепак точно во право си, целата клиничка слика повеќе личи дека се искомплицирала во хипокалиемија, особено ако дале инсулин, што директно предизвикува евакуација на калиумот во клетките.

Баш родителите на снимката кажуваат дека устата и екстремитетите посинеле на крај, не значи ништо особено.

Останувам на хипотеза дека целата слика одговара на компликација на пребрзо пуштање на растворот, погрешно одбран физиолошки раствор со глукоза која не била потребна (или пак уште полошо погрешна употреба на раствор со чиста гликоза без физиолошки), погрешна корекција на првичните симптоми на хиперволемија кои се ископлицирале во пореметување на ацидобазна рамнотежа, едем на мозок и срцево страдање.

Треба да се испита ова за да не се повтори и да се издадат јасни упатства да не се користи гликоза, чиста или во физиолошки, рутински. Такви насоки има секаде во развиените држави и не се користи гликоза рутински за првична рехидратација без хипогликемија.

Ова се извадоци од упатството за гликоза со физилошки.

Прегледај го приврзокот 373678
Прегледај го приврзокот 373679
Прегледај го приврзокот 373680
Девојчето уште во болницата било во шокова состојба и тие го помешале тоа со дехидратација што во паника давале повеќе течности.
Дури и да земеме дека е хипокалиемија, тогаш требало да настапат генерализирани (навидум ко епилептични) грчеви поради вентикуларната фибрилација и акутната нагла хипоперфузија, што тука не е случај.
Инсулин дефинитивно немаат давано, додека хипокалиемија кај нормални бубрези и без диуретици во распон од 2-4 часа како теорија е можна да, ама со веројатност 10-20%.

Против тоа зборуваат масивната болка на детето долниот дел на стомакот и претходно гадење, повраќање, губење на апетит плус субфебрилната состојба претходно со што воспалено слепо црево ја бетонира како дијагноза со 90 % сигурност.
 
Последно уредено:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.535
Диабетна кетоацидоза се развива поради, диабет тип еден и немање на инсулин во крвта со што шеќерот во вакви случаеви е sky high (над 33+) и нема да може да се мери со такво апаратче, а тука дури и со давање гликоза добутале до 19.

Кај воспалено слепо црево со абцес, лабораторијата и инфекциозните параметри знаат да бидат нормални се до моментите на спукување на абцесот! Па чак и кога ќе се спука, CRP се качува после 24 часа, поради тоа во тријажите за апендицитис CRP не игра никаква улога, туку повеќе индиректни показатели како покачените леукоцити и клиничката слика.
Автоматски споено мислење:


Девојчето уште во болницата било во шокова состојба и тие го помешале тоа со дехидратација што во паника давале повеќе течности. Инсулин дефинитивно немаат давано, додека хипокалиемија кај нормални бубрези и без диуретици во распон од 2-4 часа како теорија е можна да, ама со веројатност 10-20%.

Против тоа зборуваат масивната болка на детето долниот дел на стомакот и претходно гадење, повраќање, губење на апетит плус субфебрилната состојба претходно со што воспалено слепо црево ја бетонира како дијагноза со 90 % сигурност.
Ne, kaj DKA e sekerot blago do sredno pokacen. Diabeticni aketoticni hiperosmolarni sindrom e so mnogu visok seker. Inaku, kaj pediatricnata populacija (pogotovo vozrasti od 2 do 7 godini), golem del (duri nad 25 %) prva manifestacija na Diabetes tip 1 (nediagnosticiran) e DKA.
By the way prvata infuzija bila subkutana (ne venozna, spored opisot na roditelite deka na mestoto na infuzija rakata bila otecena).
Kolku sto sledev,nikade ne zabelezav bolki vo dolniot del od stomakot tuku samo bolki vo stomakot. Se slagam deka obavezno , nuzno morale da isklucat Appendicit (EHO, CT...).
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Уште нема резултати од обдукција за детето?
Или додека да го наместат случајов дека родителите се криви, тешко нив.
Случајов е очигледен, ама сега мора белите мечки да се покријат меѓу себе.
Исто така мора власта, да не испадне криминално некомпетентна, во очите на народот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Ne, kaj DKA e sekerot blago do sredno pokacen. Diabeticni aketoticni hiperosmolarni sindrom e so mnogu visok seker. Inaku, kaj pediatricnata populacija (pogotovo vozrasti od 2 do 7 godini), golem del (duri nad 25 %) prva manifestacija na Diabetes tip 1 (nediagnosticiran) e DKA.
By the way prvata infuzija bila subkutana (ne venozna, spored opisot na roditelite deka na mestoto na infuzija rakata bila otecena).
Kolku sto sledev,nikade ne zabelezav bolki vo dolniot del od stomakot tuku samo bolki vo stomakot. Se slagam deka obavezno , nuzno morale da isklucat Appendicit (EHO, CT...).
DKA ќе мириса на ацетон од километар. И родителите тоа ќе го кажеа ако беше така.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сомниетелно е што толку рипнала гликозата, има добра шанса девојчево да била дијабетичар, а претходните хипотетички резултати со покачени нивоа да биле релативизирани како што се прави кај грото од скриени дијабетичари на кои матичните ги праќаат 15-на години порано во гроб заради тапшање по рамо и муабети од типот: нормално е, не се секирај, ништо не е, не е многу покачено, сум видел/a полошо и слични фекалии од 1980 - те и нивните сега комплетно нерелаватни "рамки на нормала" референтни вредности.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Za t.n.skrien šeker odnosno dijabetes pravat edni testovi na klinika se vikaat OGTT oralen glukoza tolerans test. Mora da bideš gladen ušte od prethodnata večer i ti zemaat krv na gladno i ti merat glikemija, potoa ti davaat da piješ pola čaša voda vo koja ima rastvoreni 75 ili 100 gr. glukoza. 2 saati miruvaš nadvor vo čekalna i ne smeeš da jadeš ništo, nitu piješ. Posle dva saati pak ti vadat krv i ti merat glikemija i vrz baza na rezultatite doktorite ti kažuvaat što i kako ponataka. Mislam deka na gladno treba da e maks. 6 glikemijata, a posle dva saati 10.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Докторката ми вели операција е потребна за полип на гласни жици. Ми закажуваат термин, поминувам на сите тестирања (крв, ЕКГ, анестезиолог) и на крај ми даваат да потпишам дека се согласувам да ми направат операција.

Во еден момент си помислив да не потпишам и да си одам. Ако е животозагрозувачка ситуацијата, зошто на препорака на докторката дека МОРА да се извади полипот (да не се претвори во рак на грло, на пример) јас треба да потпишам некаков документ за согласност? Моја согласност е дека сум отишла во болницата на термин за операција, и тоа не е доволно? Од што се штитат докторката и болницата?
Toa e procedura vo site zemji (Amerika,Germanija,Shvedska,...)
Zatoa sto pacientot ima pravo da odbie operacija poradi lichni prichini.
Pravilata se jasni,ako se slozuvas ke se operiras,ako ne nema I pokraj toa sto operacijata e medicinski neophodna.
Pr.nikoj ne smee da e hospitaliziran so sila,bez soglasnost nitu vo psihijatriski ustanovi.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.248
Поени од реакции
4.666
...
Pr.nikoj ne smee da e hospitaliziran so sila,bez soglasnost nitu vo psihijatriski ustanovi.
Според Законот во Австрија, во психијатриско одделение може присилно да се смести лице ако се исполнети следниве три барања истовремено:
- лицето е ментално болно,
- постои опасност по животот и здравјето на болното лице или на други
- недостасуваат други опции за третман и нега...
ЛИНК
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Toa e procedura vo site zemji (Amerika,Germanija,Shvedska,...)
Zatoa sto pacientot ima pravo da odbie operacija poradi lichni prichini.
Pravilata se jasni,ako se slozuvas ke se operiras,ako ne nema I pokraj toa sto operacijata e medicinski neophodna.
Pr.nikoj ne smee da e hospitaliziran so sila,bez soglasnost nitu vo psihijatriski ustanovi.
Ние имаме пациенти кои се откажуваат од операција пет мин пред да влезат во сала со потпишани документи за согласност, нивно право е, ако се предомисли никој нема право да го земе на операција. Осем ако те донесат во итна од тешка сообраќајка или каде животот ти е загрозен и си во несвесна состојба тогаш те носат директно, ама тоа се екстремни ситуации.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Za t.n.skrien šeker odnosno dijabetes pravat edni testovi na klinika se vikaat OGTT oralen glukoza tolerans test. Mora da bideš gladen ušte od prethodnata večer i ti zemaat krv na gladno i ti merat glikemija, potoa ti davaat da piješ pola čaša voda vo koja ima rastvoreni 75 ili 100 gr. glukoza. 2 saati miruvaš nadvor vo čekalna i ne smeeš da jadeš ništo, nitu piješ. Posle dva saati pak ti vadat krv i ti merat glikemija i vrz baza na rezultatite doktorite ti kažuvaat što i kako ponataka. Mislam deka na gladno treba da e maks. 6 glikemijata, a posle dva saati 10.
sto ima vrska ova? offtopic
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Според Законот во Австрија, во психијатриско одделение може присилно да се смести лице ако се исполнети следниве три барања истовремено:
- лицето е ментално болно,
- постои опасност по животот и здравјето на болното лице или на други
- недостасуваат други опции за третман и нега...
ЛИНК
во Хрватска имаше пред 4-5 години афера со висок функционер од судството кој насилно ја сместил потполно здравата сопругата во Лудница и ја држеле таму 5-6 месеци, а се поради тоа што бракот им бил во криза а овој се плашел дека она ќе почне на медиумите да кажува за неговите КРИМИНАЛИ... во психијатрија го сместија и свиркачот кој го откри скандалот со малолетна проституција во поправниот дом од Осјек, во која беа вмешани дузини политичари и бизнисмени...
Кај нас нема толку потреба за оваа метода, има многу полесни начини за ЗАМОЛЧУВАЊЕ на медиумите и Вистината
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
-Од анамнезата има податок за прележан ковид пред шест месеци. По направените лабораториски анализи наодите укажувале на мускулно-воспалителна реакција со покачени вредности на креатин киназа и креатин киназа MB, во рамки на вирусен инфект кој го зафатил и срцевиот мускул со покачена вредност на срцевиот ензим-тропонин, се наведува во соопштението од МЗ
Не ми е јасно како може да заврши истрагата на комисијата без готов извештај од обдукцијата и без да се знае објективната слика на случајот.

Прво, покачени вредности на ензимите после 45 минути примање инфузија може да бидат последица и резултат на многу јатрогени постапки во текот на лекувањето во болницата. Уништување на миокардот и бубрезите од самата инфузија ќе покаже зголемени ензими. Како така на слепо отфрлаат каква било одговорност?

И дури и да биле ензимите покачени пред да почне лекувањето, заради процеси на срцето од вирус, самото давање на пола кило инфузија извршило големо оптеретување на самото срце и органи што може да се рече дека било погрешна постапка во лекувањето. Повторно нелогичен изговор, само за да го затворат случајот побрзо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom