Здравството кај нас

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.995
Поени од реакции
4.920
...јас само гледам и читам не знам во моментот за кој онколошки лек се работи, затоа што не го кажаа лекот нит пациентот нит дотичната од хематологија, тој кажа само дека лекот му е за леукемијата (не кажа ни каква), а дотичната само ја спомна Авентис фирмата за кривец на дефицит на лекот, а ти сега ако вртиш литература за тоа, јас вртев да видам што договори склучиле, па наидов на
Прегледај го приврзокот 345970

,,crisantaspase"...што е поврзано со пациенти со леукемија.

Прегледај го приврзокот 345971

...тоа за политички тепих кажи им ти на нашиве пациенти што го немаат лекот, јас само ги следев денешниве вести што беше актуелна тема и си реков баш да проверам дали се искрени, инаку овој ,,тепих" не е од денес ни од вчера, а тоа пациентите си знаат на сопствена кожа на жалост, а дали нашиве соодветно препорачуваат и даваат терапија околу леукемијата тоа е нивна одговорност и срам ако грешат, не е на биџонс, таа само кажува дека не сме овци ниту трева пасиме што ги слушаме нивните оправдувања.

...во тек на Клиника за хематологија е тендер за лично обезбедување, да видиме на крај колку средства таму ќе се потрошат, нели пошто за лек немаат.
Акутна лимфатична леукемија се добива во 95% од случаите во детска возраст и повторно леков и болеста, плус пациентиве што дефилираат во репортажава ти се off topic.

Значи убаво ти објаснив погоре што како, ако не можеш да го разбереш, на попрост начин не знам како да ти го објаснам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.139
Поени од реакции
23.947
Акутна лимфатична леукемија се добива во 95% од случаите во детска возраст и повторно леков и болеста, плус пациентиве што дефилираат во репортажава ти се off topic.
Генерално постојат четири основни типа на леукемија:
- акутна лимфоцитна леукемија (АЛЛ),
- хронична лимфоцитна леукемија (ХЛЛ),
- акутна миелоидна леукемија (АМЛ),
- хронична миелоидна леукемија (ХМЛ).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.995
Поени од реакции
4.920
Генерално постојат четири основни типа на леукемија:
- акутна лимфоцитна леукемија (АЛЛ),
- хронична лимфоцитна леукемија (ХЛЛ),
- акутна миелоидна леукемија (АМЛ),
- хронична миелоидна леукемија (ХМЛ).
И?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.139
Поени од реакции
23.947
и сега прочитав дека била фирмата Новартис, а не Авентис како ми се слушна дека изустила,
,,...Речиси два месеци Зоран Ристовски од Скопје нема терапија за неговата сериозна болест – хронична миелоична леукемија. Тој повеќе од 25 години живее со оваа дијагноза и во живот го одржува редовното и навремено пиење на лековите...,,
и времето колку бил болен и која леукемија,
...и што?
...јас едно кажувам од економска гледна точка за јавни набавки конкретно за случајов, ти ме вртиш од медицинска во ниедно време!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.995
Поени од реакции
4.920
и сега прочитав дека била фирмата Новартис, а не Авентис како ми се слушна дека изустила,
,,...Речиси два месеци Зоран Ристовски од Скопје нема терапија за неговата сериозна болест – хронична миелоична леукемија. Тој повеќе од 25 години живее со оваа дијагноза и во живот го одржува редовното и навремено пиење на лековите...,,
и времето колку бил болен и која леукемија,
...и што?
...јас едно кажувам од економска гледна точка за јавни набавки конкретно за случајов, ти ме вртиш од медицинска во ниедно време!
Не ме читаш изгледа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.139
Поени од реакции
23.947
Не ме читаш изгледа.
...може, ама ни ти мене :(
Терапијата за хронична миелоична леукемија е тирозин киназни инхибитори.
Screenshot_20220923-012439.png

- Дали е околу набавка за Клиника за хематологија што е актуелна тема ?
- Дали се работи за ТКИ инхибитори што ги спомнуваш ,,тирозин киназни инхибитори" за лечење на леукемија?

Screenshot_20220923-012200.png

- Дали се овие таблети можеби оралната терапија на пациентите (конкретно спомнатиот Зоран од актуелното видео)?

Screenshot_20220923-012357.png

- Дали ова понуда и тендерска процедура е пред еден месец?

... која фарм.фирма за лекови од ЕУ ќе достави количини за месец дена во НЕ- ЕУ МКД од склучен договор дополнително преку наши административни процедури за влез на лек посебно кога се во прашање онколошки лекови?
...е сега извадено од тепих, вакво такво лечење не навлегувам, поентата ми е од економска гледна точка на тендерска процедура која е со закаснување и вакуум простор од неколку месеци без залихи од лекот за пациентите!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom