Здравството кај нас

Член од
13 април 2021
Мислења
2.758
Поени од реакции
9.487
Никогаш до сега не сум размислувала како, кога и на кого специјалзантите вежбаат операција, сè додека не ме изпогрешија мене ...
За каква интервенција станува збор и што проблем имаш, ако не е тајна?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.849
За каква интервенција станува збор и што проблем имаш, ако не е тајна?
Не е тајна, пишав пред некој ден кога прашував за улогата на студентите- стажисти, или како и да се нарекуваат:
Има ли процедура некаква кога на операција даваат да вежба студент стажист (или како се нарекуваат тие што учат оперирање)? Пример пациентот да даде согласност? Прашав адвокат, ми рече дека немам доволно докази за да тужам, и дека медицинскиот персонал ќе се штити меѓу себе, нема да кажат што се случило.

Мислам дека мене мојата докторка ме даде на таков: англиски зборуваше со некого (скриен зад некој ѕид, не го видов) во операционата сала, кој не би требало да биде внатре; цела година претходно пред ординација со нејзин пациент додека чекавме да влеземе на преглед, тој ми спомна дека некој Србин оперирал со докторката, затоа била добра, што мене ме зачуди тогаш како информација.

Немаше да се вратам со мислите на сето ова да бев во ред: мене после 2 месеца еве не ми се враќа гласот во целост, а обична операција е: отстранување на полип на гласни жици, се смета за полесна од вадење на крајници.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.758
Поени од реакции
9.487
Не е тајна, пишав пред некој ден кога прашував за улогата на студентите- стажисти, или како и да се нарекуваат:
Не се невообичаени компликации при хирушки интервенции. И при рутинска и едноставна операција, може да искрсне некогаш нешто. Зависи и од пациент до пациент.

Сепак најдобро е да си разговараш со докторката за проблемот или евентуално второ мислење да си побараш.

Мој предлог, како ОРЛ специјалист: Др. Зографски.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.891
Поени од реакции
33.405
...а до каде е разврскава за одговорноста за ова трагедија која се случила пред 14 години?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.419
Поени од реакции
3.892
Нема притвор за Војо Михајловски оти имал психички проблеми (?)
Во средина на текстот...
„Во главниот судски процес, кој вчера требаше да се одржи кај судијката Гордана Спиревска, Михајловски е обвинет за злоупотреба на службената положба. Тој се товари дека во 2000 година го оштетил Фондот за околу 225 милиони денари. Покрај него, обвинети се и директорите на медицинските центри во Гевгелија и во Велес, Слободанка Шуклева и Оливер Зографски...“
Автоматски споено мислење:

Mislam deka ima pogresen link staveno
Линкот не е погрешен...
Само кога ќе оди на преглед, да внимава на паричникот...
:confused:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.891
Поени од реакции
33.405

„...Медицински експерти на гинеколози и опстетричари, организатор на конгресот е Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари – МАГО во соработка со Македонското лекарско друштво...“

...кои се кај нас опстетричари? :toe:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.038
Поени од реакции
6.643

„...Медицински експерти на гинеколози и опстетричари, организатор на конгресот е Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари – МАГО во соработка со Македонското лекарско друштво...“

...кои се кај нас опстетричари? :toe:
Тие не се способни еден збор да преведат, ќе чекаш препораки од европска асоцијација да ти преведат. :facepalm:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.849
При прием во болница на пациент кој е во несвесна состојба, каква е процедурата од страна на болницата?
(не можам да најдам по интернет)
Пример:
Некој треба да потпише согласност дека ќе плати партиципација ?
Некому од роднините треба да му јават дали лицето има активно осигурување или не?
Некој треба да потпише согласност за медицинските процедури?
За операција, на пример?
За исклучување од апарати, на пример?

И ова ме интересира (а не можам да најдам по интернет):
Каква е процедурата за преземање на телото на починат во болница?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.419
Поени од реакции
3.892
При прием во болница на пациент кој е во несвесна состојба, каква е процедурата од страна на болницата?
(не можам да најдам по интернет)
Пример:
Некој треба да потпише согласност дека ќе плати партиципација ?
Некому од роднините треба да му јават дали лицето има активно осигурување или не?
Некој треба да потпише согласност за медицинските процедури?
За операција, на пример?
За исклучување од апарати, на пример?

И ова ме интересира (а не можам да најдам по интернет):
Каква е процедурата за преземање на телото на починат во болница?
Хипократовата заклетва:
„Кога ќе се приклучам на лекарската професија,
свечено се обврзувам дека ќе го посветам мојот живот во служба на човештвото...
Својата професија ќе ја работам совесно и достоинствено...
Ќе го почитувам секој човечки живот...“.
...
Но, ти прашуваш за „реалноста“, а таа е секаде различна,
верувам дека во Македонија е уште поразлична,
и зато ќе премолчам
...
Многу потпрашања... Верувам дека секој случај е приказна за себе.
Законот каков е?
Кој може да донесе одлука за исклучување од апарат, најблизок со согласност на доктор???
Дали има закон за биолошки тестамент, можеби пациентот веќе напишал!!!
...
Доколку смртта настапила во болница или старечки дом, мровецот ќе го прегледа лекар.
Раководството на соодветната институција е должно да ја пријави смртта во матичната служба,
и да ги извести роднините.
Во повеќето случаи, погребалното претпријатие исто така може да се погрижи за ова.
Образец „Известување за умирање“ и „Смртен лист“ се користат за упис во книгата на умрени во матичната служба и погребникот за извршување на погребот.
...
Ќе нагласам, дека е ова процедура вон Македонија.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.038
Поени од реакции
6.643
При прием во болница на пациент кој е во несвесна состојба, каква е процедурата од страна на болницата?
Зависи што хороскоп му се погодил на пациентот за тој ден. Има тема астрологија и таа беше обработена од биџонс во некоја подтема.
Расчепкај се низ форумот малку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom