Здравко Цветковски

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Знае ли некој нешто за овој "незнаен" јунак? Има школи под негово име и неколку студентски домови, меѓутоа гугл не знае ништо за него.

Вие што ќе кажете?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.300
Поени од реакции
48.712
Па како не го знаеш, надимак му е ГУЦ :icon_lol:

Онтопик:
Единствено нешто што најдов е дека сестра му Благородна Цветковска имала син со Ацо Шопов (и ваљда му била жена) :D
И нормално, дека бил народен херој :D
Birthdate:November 1, 1921
Birthplace: Debar, Macedonia
Death: Ded June 1, 1944 in Kosturino, Macedonia
Cause of death:killed in war
 
Последно уредено:

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
1.539
Никад чуо

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.652
Поени од реакции
14.258
Добро би била темава да се преименува :)
Искрено јас не знам кој е Ристе Ристески-Ричко.
Има улица и средно училиште (во кое учев) во Прилеп.
А гугл не знае за тоа.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.315
Поени од реакции
4.016
Тука тешко да ти помогнам, скаран сум јас со партизаните идеолошки.А сигурно некој од овие што студират Историја на форумот можат да дојдат до информации за него, јас 15 години интезивно учам Историја ова име прв пат го среќавам искрено.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.474
Поени од реакции
7.766
A за Среќко Пужаљка некој дали има чуено?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
Здравко Цветковски е македонски партизан, активен во Втората светска војна.
Уште во летото 1941 г., заедно со други е директен учесник во некои од диверзантските акции против германскиот и бугарскиот окупатор во Македонија. (палење на германски авион)
Учествувал и во печатењето и ширењето на партизански весници и памфлети со анти-окупаторска содржина, за што е и затваран.
Загинал на 1 јуни 1944 г. во село Костурино, струмичко.
 
На врв Bottom