Згрешени имиња и презимиња од вреже на СФРЈ и нивно поправање

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали нелој го имал овој проблем со вашите постари блиски,татковци мајки,баби,дедовци...
да им бидат згрешени иминњата,презимињата,дадите на раѓање на некои документи како пр. На извод од родени да има едно име и презиме а на венчаница друго, и сега треба да се потврдува дали е ист човекот, ако има некој искуство нека сподели

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.107
Поени од реакции
4.956
Кај мене беше катастрофа се испомешано освен мојот извод другите беа сите погрешни...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Кај мене беше катастрофа се испомешано освен мојот извод другите беа сите погрешни...
вадев пред одмори извод, згрешиле презимето а чекаш 3 дена за извод... добро видов и веднаш се вратив, за 20минути друг точен извод ми нааправија... а ако не видиш ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
од кога ги запослија Рамковните има многу вакви грешки...
а после ратот нормално требаше да се менуват имињата од српски на македонски а за од бугарски незнам.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.107
Поени од реакции
4.956
вадев пред одмори извод, згрешиле презимето а чекаш 3 дена за извод... добро видов и веднаш се вратив, за 20минути друг точен извод ми нааправија... а ако не видиш ?
Абе за твој личен лесно е ама кога треба од прадедо да мењаш тогаш е тешкото
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
вадев пред одмори извод, згрешиле презимето а чекаш 3 дена за извод... добро видов и веднаш се вратив, за 20минути друг точен извод ми нааправија... а ако не видиш ?
Јас одам да земам лична карта, после месец-два чекање да се направи. Претходно со закажување на термин. Отидов да ја земам, ја зедов и полека го напуштам местото, гледајќи во податоците. Кога гледам... име мое, презиме друго, матичен, адреса друга ... хаос податоци. Сликата не знам дали беше моја, можно е да беше. Веднаш се вртам и на „дечкото“ му реагирам. Тој ја зеде и рече „А.. ОК. Почекај 10 мин“. Ја зеде „личната“, се врати со „новоизработена“.. уште „топла“ беше. Се прашувам, зошто со седмици сум чекал претходно, а згрешената ми ја „преправија“ за 10-на минути. Пред 10-на години беше ова.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.107
Поени од реакции
4.956
Јас одам да земам лична карта, после месец-два чекање да се направи. Претходно со закажување на термин. Отидов да ја земам, ја зедов и полека го напуштам местото, гледајќи во податоците. Кога гледам... име мое, презиме друго, матичен, адреса друга ... хаос податоци. Сликата не знам дали беше моја, можно е да беше. Веднаш се вртам и на „дечкото“ му реагирам. Тој ја зеде и рече „А.. ОК. Почекај 10 мин“. Ја зеде „личната“, се врати со „новоизработена“.. уште „топла“ беше. Се прашувам, зошто со седмици сум чекал претходно, а згрешената ми ја „преправија“ за 10-на минути. Пред 10-на години беше ова.
За да платиш за брза процедура.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
не е грешка, но е системска Глупост тоа што нашите Матични служби СИ ЗЕМААТ ЗА ПРАВО да ги членуваат презимињата на лицата со женски пол, ординарна будалаштина која може да направи доста проблеми.... да не кажувам што лице на кое му завршува презимето, ( некогаш дури и името !) на А си го прогласуваат дека е од женски пол
 

Kajgana Shop

На врв Bottom