Зголемување на резолуција?

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Другарче гледај сега вака, кога имаш слика со оригинален квалитет во 800x600 резолуција, можеш да ја зголемуваш, ама кога зголемуваш добиваш поголема резолуција, а помал квалитет. Додека пак кога намалуваш има обратен ефект. Инаку не може да се зголеми слика, а квалитетот ист да остане.. Можно е да се добие поголема слика со многу мала промена на квалитетот... Тоа зависи од софтверот и познавањето на оној што работи... На пример слика од 800x600 може да се зголеми на 1024x768 без големи промени на квалитетот на сликата... Секако секој греши и може да не знае нешто, но сепак наредниот пат кога ќе постираш размисли, не е само да се напише нешто...;)
Ти едно, јас друго. Читај малце. Очигледно ти за зголемување на сликата го рачунаш зумирањето, рашири ја и зголемена е. Така нормално дека ќе се губи на квалитет. Јас зборувам на зголемување во смисла на зголемување на бројот на пикселите во самата слика. Така, кога според тебе ја зголемуваш/зумираш ќе имаш подобар квалитет.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Здраво! Ме интересира, дали некој знае некоја програма или начин на кој може да се зголеми резолуција на фотографија, значи да се зголеми а притоа сликата да остане чиста, т.е. да не се замати.
Хитно ми е потребно, значи Ве молам, ако некој има некаква информација или искуство да сподели, однапред најискрено Ви благодарам!
„Софтверско“ зголемување на резолуцијата на сликата се извршува преку интерполација.
Грубо кажано се додаваат нови пиксели, а за новите пиксели се наоѓаат просеци за боја (пример RGB вредности) на додаден пиксел од соседните постоечки пиксели.
Добиваш поголема слика, не добиваш поголема ентропија, добиената слика е поголема но не е „остра“.
(Процесот е ист и за опцијата „софтверски зум“.)

Така што - не.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Ти едно, јас друго. Читај малце. Очигледно ти за зголемување на сликата го рачунаш зумирањето, рашири ја и зголемена е. Така нормално дека ќе се губи на квалитет. Јас зборувам на зголемување во смисла на зголемување на бројот на пикселите во самата слика. Така, кога според тебе ја зголемуваш/зумираш ќе имаш подобар квалитет.
Другар не разбираш и нејќам да се замарам да ти објаснувам
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Ти едно, јас друго. Читај малце. Очигледно ти за зголемување на сликата го рачунаш зумирањето, рашири ја и зголемена е. Така нормално дека ќе се губи на квалитет. Јас зборувам на зголемување во смисла на зголемување на бројот на пикселите во самата слика. Така, кога според тебе ја зголемуваш/зумираш ќе имаш подобар квалитет.
Друже шо се разбираш ти од длабоко копање :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Здраво! Ме интересира, дали некој знае некоја програма или начин на кој може да се зголеми резолуција на фотографија, значи да се зголеми а притоа сликата да остане чиста, т.е. да не се замати.
Хитно ми е потребно, значи Ве молам, ако некој има некаква информација или искуство да сподели, однапред најискрено Ви благодарам!
Зависи во која резолуција и дпи ти е сегашната слика и колку сакаш да се зголеми и дали сакаш да остане чиста на екран или печатена. Некогаш може некогаш - не

Наједноставно во фотошоп во image size можеш да направиш такви измени , големина на слика (во сантими, во пиксели) dpi.../ али пак велам зависи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom