Зголемен број женски возачи во последно време?

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не знам дали само ми се чини така на мене или навистина во последно време многу повеќе девојки и жени возат?
Значи поентата на темава не е да се збори по којзнае кој пат кои се подобри шофери туку дали и вие сметате дека е зголемен бројот.И секако да кажете ваше мислење на што се должи тоа.Дали на менување на општествените "навики" , дали можеби подобра финансиска состојба која дозволува повеќе автомобили во фамилијата или нешто друго?
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Зголемена е заради поскапувањето на цената на автошколите. Сите кои не беа сигурни дали да полагаат, трчаат да положат. Лично знам 15-тина такви случаеви.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И јас така би играл... Најавените поскапувања на авто школите се причина за женските да полагаат. А според моите претпоставки одкако ке положат пола нема да седнат зад волан. Сеуште постои она... абе има кој да ме земи, кој да ме врати не ми треба кола... или коментар на старците „како не она ке вози, ке и дадам јас неа кола од 5.000 евра да ја слупа во некоја бандера“

Свака част на исклучоците. Пр, јас мојата женска ја имам премолено да оди да полага. Но, едноставно не можам да ја натерам. Нема ич интерес да седне зад волан.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Жена ми вози веќе 10 години и ми јаде душава да купиме некој пикавец како за неа...А има или нема вопоследно време жени што возат...незнам.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Зголемена е заради поскапувањето на цената на автошколите. Сите кои не беа сигурни дали да полагаат, трчаат да положат. Лично знам 15-тина такви случаеви.
Да тоа исто го приметив во авто-школите ама и вака имам приметено не само од авто школи.
 
K

**KukLi4ka**

Гостин
jas vozam dve godini i iskreno bolje neso od toa nema..nikogas ne sum se rakovodela od toa "ima koj da me zeme,da me vrati"..zasto podobro neso od svoja kola..i sam da si se odneses,da si se vratis od nekade nema..da ne zavisis od nikogo!
a za zgoememuvanjeto na zenski vozaci u zadnje vreme...neznam najverojatno e poradi poskapuvanjeto na cenata na polaganjeto.
i okoluu muabetot na Dzish deka pola od niv nema da sednat zad volan...apsolutno se soglasuvam...od 10 drugarki-vozaci sto gi imam,9 si ja cuvaat vozackata u fioka!:)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
muabetot na Dzish deka pola od niv nema da sednat zad volan...apsolutno se soglasuvam...od 10 drugarki-vozaci sto gi imam,9 si ja cuvaat vozackata u fioka!:)
Добри 90% од случаевите е така. За жал или за среќа не знам тоа.

Не го знам стравот кај тие 90% да возат. Зошто тоа е така? Некои се „ваѓаат“ дека татковците не им ги даваат колите, а скоро сите фамилии во Македонија имаат по две коли (во случај фамилија да има повеќе од еден возач), не зборам за нови, сигурно половни (Југо,101,Голф). Така што и да скршите нешто на овие наведените не е скапа поправката (се разбира не да ја слупите во некоја бандера да видите дали ќе се отворат воздушните перници - кои ги нема :pos2:).

Поздрав и до припадничките на понежниот пол - BE BRAVE but smart :)
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Па шо знам.. Не знам каде сте приметиле дека повеќе има женски возачи..

ПС: Што има врска дали жена и маж вози? И на мажите им се случува да не можат да положат(само во поретки случаи)
Ова го пишувам затоа што сите ги критикувате женските.. Да не мислите дека одам Офф топик..
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Па шо знам.. Не знам каде сте приметиле дека повеќе има женски возачи..

ПС: Што има врска дали жена и маж вози? И на мажите им се случува да не можат да положат(само во поретки случаи)
Ова го пишувам затоа што сите ги критикувате женските.. Да не мислите дека одам Офф топик..

Се разбира дека има лоши возачи од двата пола, тоа е неминовно, но се гледа дека жените сте лоши возачи во однос на проценување на состојбата во кое се наоѓа вашето возило (просторна ориентација), како и слушање на работата на возилото, како и општо некои параметри.

Пример сигурен сум 90% од жените не го разбраат обртомерот (тоа што побрзо се менува од брзиномерот ...и има ознаки 1...2...3...4...5 х 1000 rpm)
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Па добро.. Само кажав дека и машките не се совршени возачи. А иначе во право си. Женските се разбираат многу помалку од мажите во врска со колите.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Затоа мајка ми кога ја вози колата троши 12л/100км а јас кога ја возам 6,5л/100км чисто заради моето „знаење“ да го „читам“ обртомерот. Таа кога тргнува од семафор ја гази до даске..
 
K

**KukLi4ka**

Гостин
Ej,vrska nema muabetot deka tatkovcite ne im gi davaat kolite...togas zasto uopste im dozvolile da polagaat???..se soglasuvam so muabetot deka mazite mnogu podobro vozat(ima i isklucoci)..i deka kaj zenite postoi pogolem strav od vozenje(so tek na vreme se nadminuva)...
inace moram da napomenam deka golemo vlijanie ima i toa sto vo Mk..ili aj ke zboram za mojot grad vo Skopje nema voopsto soobrakajna kultura..znaci golem del od vozacite koga ke vidat devojka zad volan se ponasaat krajno drsko i bezobrazno..(ova od iskustvo go zboram, samo sto jas ne se zamaram i sum u stanje da se tepam so nekogo ako me iznervira:)..
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Ej,vrska nema muabetot deka tatkovcite ne im gi davaat kolite...togas zasto uopste im dozvolile da polagaat???
Уште сега ќе ти набројам 10-тина примери.

Мојата бивша девојка, брачеда ми, па другата брачеда, брачеда на мојата девојка, колешка од факултет, три соученички од средно и полно други примери што сега не ми текнува.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Затоа мајка ми кога ја вози колата троши 12л/100км а јас кога ја возам 6,5л/100км чисто заради моето „знаење“ да го „читам“ обртомерот. Таа кога тргнува од семафор ја гази до даске..
Мајка ми исто.
На семафор ќе си запали цигара, ќе се уклучи зелено, и ќе тргне и она си пуши цигара во меѓувреме моторот почнува да рика, мене срце ме боли и неможам да не и кажам:
Мамо, постои втора брзина, прва е за тргање, а ако веќе побитна ти е цигарата од тоа да менуваш брзини подобро тргни со втора.
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Мајка ми исто така праи ама без цигарите. Ја мислам дека пораздркан мотор од тој на мојата кола нема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom